Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 15:58 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ 2020, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Αυτοκίνητο που το οδηγούν πολλά άτομα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από αξιοπιστία. Ας κάνει και νωρίτερα τα σερβις του. Ελάχιστοι είναι αυτοί που τα πονάνε και περιμένουν πχ να ζεσταθούν πριν τα σφάξουν ή και να μην τα σφάζουν συνέχεια.

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ 2020, 20:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
bakevang έγραψε:
Μπορείς να μου αραδιάσεις όσα links θέλεις για να με πείσεις.
Αλλά μπορώ να σου αριαδιάσω έναν σκασμό απτές περιπτώσεις (... εκ συνεργείου προερχόμενες) για ΟΛΑ τα υπόλοιπα.
Ακόμα και για τα αστέρια...
Δεν θα με πείσεις όμως.

Παράδειγμα...
Στη δουλειά μου, ή ας πω καλύτερα... στο πόστο που προσαρμόζομαι και με έχει βάλει ο εργοδότης μου, το κύρος και το φαίνεσθαι είναι πολύ σημαντικό.

Η εταιρική μου MB E200 W211, έχει 257.000 χλμ. Είναι συντηρημένη σταθερά σε επίσημο δίκτυο και δεν χάνει καμία απολύτως συντήρησης.
Την παρέλαβα με περίπου 245.000 χλμ. Μέσα σε 12.000 χλμ., έχω αλλάξει εκκεντροφόρους (~2000 ευρώ), αισθητήρες φρένων (~200 ευρώ), σέρβις τυπικό (~300 ευρώ) και από τις 253.000 χλμ που έκανα το σέρβις έχω συμπληρώσει πάνω από 4 λίτρα λάδι (1lt λάδι ανά 1000 χλμ.) ενώ την προηγούμενη βδομάδα με άφησε από κολλημένη αντλία βενζίνης. Το κερασάκι στην τούρτα συμπληρώνεται με την τετράδα ελαστικών ΤΟΜΚΕΤ σε διάσταση 245/40 ZR 19.

Άλλο όμως όταν πηγαίνω σε ραντεβού με το δικό μου C4 (το προτιμώ να είμαι ειλικρινής, είμαι πιο σίγουρος ότι θα φτάσω) και άλλο με το ΜΒ. Τα γούστα πληρώνονται. Κάποιες φορές πολυ ακριβά.
Θα μου πεις φάσκω και αντιφάσκω.
Αλλά και πάλι το ΜΒ θα αγόραζα αν μπορούσα.

Δηλαδή, υπηρετείς και ενστερνίζεσαι το σύστημα που ευθύνεται για την κατάντια της ανθρωπότητας, και την τεχνολογία (όπως πολλά άλλα) κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του την έχει, και τη διαχειρίζεται για να μεγαλώνουν οι ανισότητες.
Και για να διαιωνίζεται, εκτός των άλλων, "πουλάει" (και βασίζεται σε) "κύρος", "φαίνεσθαι", και "κοινωνική καταξίωση", και "ανωτερότητα", και "καλή κοινωνία", και "αριστείες", και ένα σωρό ακόμη επίπλαστα. Τα οποία είναι "εργαλεία" και "εφόδια" για τους λίγους "άρχοντες" του συστήματος, μέλη μιας "ελίτ" διαβαθμισμένης στα κοινωνικά στρώματα, που όσο ψηλότερα στην κλίμακα αυτής της διαστρωμάτωσης είναι ή/και ανεβαίνουν, εις βάρος τόσο περισσότερων ζουν, και τόσων περισσότερων τις τύχες διαφεντεύουν και τις ζωές εκμεταλλεύονται.
Και;! Μέσα στις αντιφάσεις σου, μήπως πείθεσαι να γίνεις και εσύ "κάποιος", ανεβαίνοντας όσο μπορείς τα σκαλιά αυτά;
Αν η πιθανότητα να είναι η απάντηση "ναι" είναι βάσιμα υπαρκτή, τότε δεν έχω σκοπό να σε πείσω. (*) Θα είναι μάταιο και ανώφελο.
Απλά, το forum μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι, και όταν το φέρνει η κουβέντα, ο αντίλογος δίνει ροπή για να 'ρχεται ο κόσμος στα ίσα του...

(*) ...EDIT, από "Με την πιθανότητα βάσιμα υπαρκτή να είναι η απάντηση "ναι", δεν έχω σκοπό να σε πείσω."

ΥΓ1: Μοιάζει, και με αυστηρούς όρους είναι, offtopic αυτός ο διάλογος, αλλά για τρίξιμο άξονα ενός αυτοκινήτου μιλάμε πάλι...
ΥΓ2: MB E200 W211;;;!!! Ποιός γμτο εντυπωσιάζεται και χάφτει "κύρος" με τέτοιο αμάξι, αφού και τους ταρίφες με τέτοια τους λυπούνται πια! :P

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Τελευταία επεξεργασία από jalbanis και Πέμ 24 Σεπ 2020, 23:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ 2020, 20:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Γιατί το γυρνάς στο προσωπικό; Μίλησα εγώ για σένα;
Ποιος σου είπε, να χαρακτηρίσεις το τι πιστεύω και τι όχι και να δώσεις μάλιστα και μόνος σου μια απάντηση αντί εμού;
Δεν έδωσα εγώ κάποιο τέτοιο δικαίωμα.

Ξεκινήσαμε από μία Bentley και φτάσαμε σε αυτό το σημείο. Γιατί;

Υ.Γ.: Η "συζήτηση" ας διαγραφεί. Δεν φταίει σε τίποτα ο άνθρωπος να έχει "λερωμένο" νήμα για το πρόβλημά του. Με συγχωρείτε.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ 2020, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Μα δεν πήγα εγώ προσωπικά. Έβαλες στην κουβέντα "κύρος" και "φαίνεσθαι", και τη θεώρηση ότι πάω να σε πείσω! Το πήρες προσωπικά!
Είπαμε, μικρογραφία της κοινωνίας είναι το forum, και στον διάλογο το ένα φέρνει το επόμενο σχετικό του. Και μια Bentley που "δεν βγάζει θέματα", βγάζει σίγουρα προεκτάσεις ανυπολόγιστες στις συζητήσεις. Αλλά να κρίνεις σωστά και να μη βλέπεις πράγματα (προσωπικές επιθέσεις?) εκεί που δεν υπάρχουν. Έχει κάποια ερωτηματικά και κάποια υπόθεση το ποστ μου...
Και να μη ζορίζεσαι όταν δεν σε βολεύει η κουβέντα, παραγγέλνοντας διαγραφές...
Αυτό, που το έχεις πάγια τακτική, όπως και το τι διακρίνεις επίσης, να το κοιτάξεις...

Φιλικά, πάντα...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ 2020, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, είναι ότι δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλά δεν έχω και κανέναν σκοπό να σε πείσω.
Δεν με αφορά τι πιστεύεις και τι όχι, όπως και όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα. Είμαστε μια κοινότητα για να ανταλλάσσουμε απόψεις.
Εσύ το παίρνεις και ξεκινάς τις "ατράνταχτες" αποδείξεις κάθε φορά με λόγο και εκφράσεις εντυπωσιασμού.
Ούτε τα ερωτηματικά, και σίγουρα οι υποθέσεις σου, δεν θα απαντηθούν και δεν θα επιβεβαιωθούν αντιστοίχως γιατί αφορούν εμένα. Ούτε εσένα, ούτε το forum.

Εφόσον δεν θέλεις να διαγραφούν, ας μεταφερθούν, ή ας μείνουν εδώ.
Πάγια τακτική; Μήπως με μπερδεύεις με κανέναν άλλο; Παράδειγμα θέλω. Γιατί γενικά, αποφεύγω να ανοίγω συζήτηση μαζί σου.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ 2020, 23:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Ευάγγελε, σύνελθε...
Σε δημόσιες συζητήσεις συμμετέχουμε, είτε αποφεύγουμε είτε όχι κάποιον δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν μπορεί ή μπορεί αντιστοίχως αυτός να τοποθετηθεί σε κάτι που έχουμε πει, ούτε σημαίνει ότι αν μας είναι ανεπιθύμητος (συζητητής) όταν τοποθετηθεί μας επιτίθεται επειδή κάτι έχει μαζί μας... Και φυσικά, ο οποιοσδήποτε μπορεί να τοποθετηθεί, και ευρύτερα όταν κάπου κι εμείς το έχουμε πάει παραπέρα... Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να έχει παραδείγματα μόνο από συζητήσεις μαζί μας, αλλά άστα τα παραδείγματα, μη το πλατιάζουμε άλλο...
Κάνω edit ένα σημείο του "επίμαχου" post μου, που η διατύπωση αφήνει περιθώρια άλλης ερμηνείας από αυτό που εννοώ, κι ότι θέλει ας γίνει, διαγραφούν ή μείνουν κάποια ή όλα από αυτά που είπαμε. Και τέλος από μένα, δεν το συνεχίζω άλλο.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 4 [ 51 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4



Συναφή θέματα

ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: kolokithaki
Απαντήσεις: 9
Πισω αμορτισερ απο Berlingo ή Picasso σε Xsara mkI;;;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: B.M-SPORT
Απαντήσεις: 2
Υποπτο σφυριγμα - τριξιμο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: winemaker
Απαντήσεις: 12
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΠΙΣΩ ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια