Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:12 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Οκτ 2018, 08:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Εχει φτασει η ωρα αλλαγης αμορτισερ στο GP 1.6 dhi του 07 . Εχει αλλαξει κανεις; Δεν υπαρχουν διαρροες αλλά οταν μπηκα στην
εθνικη κατερινη θεσσαλονικη οπου ειναι δυαλημενος ο δρομος με 130 τα ειδα ολα , εκοψα ταχυτητα και μπηκα δεξια .
Τωρα εγω ειμαι ορκισμενος φανατικος στην koni , εχω σε αμαξι 40 χρονων ρυθμιζομενα που επισκευαζονται (ολικη) με 150ε.
Ελα ομως που για τουτο δεν βγαζει Βγαζει για το 307 που υποτιθεται οτι ειναι ιδια και καποιοι εξω τα συνιστουν και για το δικο μου
η ιδια η εταιρεια ομως by the book λεει οχι .
Απο κει και περα το χαος , με προτιμησεις σε kayaba , bilstein , sachs με αυτη την σειρα και αντιπαθεια στην monroe .
οχι οτι εχω την εμπειρια , αλλά απο ακουσματα χρονων και διαβασματα σε φορουμ εχει μεινει η εντυπωση.
Στα ξενα φορουμ δεν βρισκω τιποτα ,φαινεται οτι ολοι αλλαζουν και βαζουν μαμα ,το οποιο δεν ειναι κακη ιδεα , αλλα ποναει στην τσεπη , χωρις να εχω ρωτησει .
Αλλο ενα που με μπερδευει ειναι στα σαιτ που πουλανε ανταλλακτικα , με τους ιδιους κωδικους και ιδια μαρκα καποιοι αναφερουν
οτι κανουν για αεραναρτηση και καποιοι οχι . Το δικο μου δοξα τον θεο δεν εχει φουσκα.
Υποψιαζομαι οτι ειναι το ιδιο , αλλα παλι που να ξερεις. και αν δεν ξερω εγω που την ψαχνω σιγα μην ξερει αυτος που τα πουλαει.
πολυ καλη συμπεριφορα ειχα απο τα κεντρικα της sachs οπου ελαβα αναλλυτικες απαντησεις απο την γερμανια σε ερωτησεις
σχετικα με δισκο πλατο,ενω αλλοι σε παραπεμπουν στον εισαγωγεα.
Αληθεια ξερει κανεις τα μαμα ποιας εταιρειας ειναι;
Ακουω γνωμες.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Οκτ 2018, 11:40 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Δες το onparts.gr έχει προσφορά Οκτωβρίου με καλές τιμές.

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Οκτ 2018, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Lohias^ έγραψε:
Δες το onparts.gr έχει προσφορά Οκτωβρίου με καλές τιμές.

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk


ιδιες τιμες εχουν περιπου ολοι.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Οκτ 2018, 01:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 18 Ιαν 2018, 00:02
Δημοσιεύσεις: 75
Τοποθεσία: Βόλος
Άλλαξα μπροστινά αμορτισέρ πριν περίπου 1 μήνα. Έβαλα τα bilstein σε αντικατάσταση των monroe που τα είχα περίπου 60.000 χλμ και διαλύθηκαν και αυτά και οι βάσεις. Να αλλάζετε και βάσεις σε κάθε αλλαγή αμορτισέρ, γύρω στα 40 ευρώ έχουν και κρατούν το αμορτισέρ σφιχτό.
Με τα bilstein ευχαριστημένος είμαι αν και δεν κάνω ράλι. Θα δείξουν κι αυτά με τον καιρό.
Δεν ξέρω αν αξίζει να πω ότι τα monroe τα αγόρασα από το εξωτερικό (mister auto) και μαζί με αυτά αγόρασα και για έναν φίλο που έχει punto τα 2 πίσω (όχι monroe αλλά δεν θυμάμαι τι). Και του φίλου μου κλατάρισαν σε λιγότερο από 4 χρόνια και δεν το πολυκινεί το αυτοκίνητο.
Μήπως έχει σχέση η διαφορά τιμής που βρήκα έξω με την ποιότητα;
Δεν θέλω να αλλάξω το θέμα συζήτησης. Απλώς να ενημερώσω και ίσως να προβληματίσω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Οκτ 2018, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Γενικα τοσα χρονια στα φορα δεν εχω ακουσει κατι για τα ανταλλακτικα του mister auto ουτε καν για τα δικα του τα bolk τα λεει αν θυμαμαι καλα , εγω προτιμαω ελληνικα μαγαζια σε καινουργια , εξ αλλου σπανια θα δεις πραγματικα μεγαλη διαφορα , απ εξω μονο για μεταχειρα.
Μου επιβεβαιωνεις την αισθηση μου οτι με τα monroe κατι δεν παει καλα, στα απλα τουλαχιστον
Και εγω μαλλον για bilstein το παω ειναι και φτηνα 210 η τετραδα , εκτος αν παω σε kayaba μπροστα και sachs πισω.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Οκτ 2018, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
tracker ποιες ακριβως εννοεις βασεις;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Οκτ 2018, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Για τα μαύρα bilstein πάντως έχω ακούσει τα χειρότερα και από μηχανικούς και από οδηγούς.

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Οκτ 2018, 22:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 18 Ιαν 2018, 00:02
Δημοσιεύσεις: 75
Τοποθεσία: Βόλος
Βάση του αμορτισέρ είναι ένα κομμάτι λάστιχο και στο κέντρο του έχει μια τρύπα που κουμπώνει το αμορτισέρ και μετά βιδώνεται όλο μαζί στο θόλο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Οκτ 2018, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 18 Ιαν 2018, 00:02
Δημοσιεύσεις: 75
Τοποθεσία: Βόλος
Αν δεν κάνω λάθος εγώ έβαλα τα μπλε (εκτός αν θυμάμαι το χρώμα του κουτιού). Τα παρήγγειλε ο μηχανικός μου από Θεσσαλονίκη 150€ το ζευγάρι. Ήταν ειδικά για το GP μιας και έχει αυξημένο βάρος. Κι εδώ λίγη προσοχή. Να ζητήσετε για Grand Picasso για να αντέχουν στο παραπάνω βάρος του αυτοκινήτου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Οκτ 2018, 20:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
tracker picasso και grand picasso εχουν τους ιδιους κωδικους και μαμα σιτροεν αλλα και οι αλλοι κατασκευαστες αμορτισερ.
δεν μπορω να μπω στο service box απο τουτο το pc να σου εδινα τους κωδικους

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Μαρ 2021, 15:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Ειχα ξεκινησει αυτο το τοπικ παλιοτερα καθως ειχα ανησυχήσει για την συμπεριφορα του αυτοκινητου , αλλά οδηγωντας το φιλοι με περισσοτερες γνωσεις απο μενα ειχαμε καταληξει οτι κυριος υπαιτιος ηταν η μεταβαση μου απο το xanthia με τις 10 σφαιρες στον ακαμπτο αξονα πισω .Οποτε η αλλαγη ειχε αναβληθει .Βεβαια εμενα μου εχει μεινει οτι ισως θα βελτιωνοταν η συμπεριφορα του αυτοκινητου και με τρωει η τσεπη μου . Βεβαια βελτιωση δεν υφίσταται καθως καμμια εταιρεια δεν βγαζει κατι αξιολογο εκτος της βασικης σειρας , οποτε την οποια βελτιωση θα την δεις αν την δεις στο δικο μου επιπεδο μονο αν τα παλια ειναι χαλασμενα.
Κοιτωντας δεξια αριστερα ειδα και φωτο απο τα μαμα και ειδα πως ειναι (ποιος μπαινει απο κατω τωρα να δει τι εχω) και μου εκανε τρομερη εντυπωση το πως ειναι τα μαμα και πως τα aftermarket ολων των εταιρειων , η κατω βαση των μαμα ειναι ενα μασιφ μεταλλο ενω στα αλλα ενα γυρισμενο παφυλι με καμμια ενισχυση στις βιδες .
Και η διαφορα τους; αντε καμμια 10αρια ε περισσοτερο το ενα τα μαμα στην Τσεχια τουλαχιστον . 70ε το ενα κανουν τα μαμα στην τσεχια.
Παρακατω σας βαζω φωτο ελπιζω να φαινεται η διαφορα σε οτι λεω μια και την μεγενθυση δεν μπορεσα να την αποθηκευσω.
Μολα αυτα θελω να πω οτι καποιες φορες τα μαμα ανταλλακτικα αξιζουν .Οι 3 πρωτες ειναι τα μαμα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Μαρ 2021, 14:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Καλησπέρες.
Τα δικά μου τα μαμά όταν τα έβγαλα πάντως έτσι ήταν όπως η τελευταία φώτο.
εμένα αυτή την περίοδο με τρώει η τσέπη μου να αλλάξω ελατήρια... θα κερδίσω κάτι;
Ή απλά θα πετάξω τα λεφτά;

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Μαρ 2021, 20:43 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Eμενα με τρωνε δυστυχως τα κοπανηματα και η τσεπη μου. Κάποια γνώμη για σωστό μαγαζί αμορτισερ με σωστο αμορτισερόμετρο σε Αθηνα-Γαλάτσι έχετε? Πρέπει να παω να δω τι θα κανω γιατι το αμαξι δεν παλευεται πλέον. Κουτσουρο με αγαρμπη και αποτομη αποσβεση με θορυβους και κοπανηματα σε ταμπλω και τιμονι. Δεν αντεχω άλλο...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 31 Μαρ 2021, 12:06 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Νίκολα άλλαξε αναρτήσεις μήπως σωθείς. Είναι κρίμα να τυρανιεσαι. Γνώμη μου να δοκιμάσεις κάτι άλλο και όχι της μάνας του. Ακόμα και στα λάστιχα κατά την άποψη μου έπρεπε να κινηθείς σε Michelin. Γνήσιες κρατα μόνο τις βάσεις.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Aμορτισερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 31 Μαρ 2021, 14:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
billys έγραψε:
Καλησπέρες.
Τα δικά μου τα μαμά όταν τα έβγαλα πάντως έτσι ήταν όπως η τελευταία φώτο.
εμένα αυτή την περίοδο με τρώει η τσέπη μου να αλλάξω ελατήρια... θα κερδίσω κάτι;
Ή απλά θα πετάξω τα λεφτά;

Aπο την παγκοσμια εμπειρια μου σε forum με MPV οχηματα σαν οπαδος λατρης απ οταν βγηκε το πρωτο Renault espace ειναι η πρωτη φορα που διαβαζω για αλλαγη ελατηριων .
Πως και σου μπηκε αυτη η ιδεα ;

ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ βγαζει η koni τιποτα ρυθμιζομενα για το αμαξι σου;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 34 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

AΜΟΡΤΙΣΕΡ ΕΜΠΡΟΣ ΑΧ
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ