Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:46 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Μαρ 2019, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Αντιμετωπίζω το εξής θέμα και θα ήθελα τις γνώμες σας.
Πριν από 4κ χλμ άλλαξα πρατήριο, έβαζα vpower, επειδή στα 2 τελευταία γεμίσματα που είχα κάνει η αυτονομία έπεσε από 1200-1300χλμ που έβγαζα συνήθως στα 900-1000 βαριά.
Τώρα βάζω crystal. Πάντα από το ίδιο πρατήριο για να ξέρω τι γίνεται. Ρώτησε επαγγελματίες οδηγούς και μου είπαν ότι είναι καθαρό. Πριν από 600 χλμ άλλαξα λάδια. Είχα τα yacco p 5w30 και έβαλα valvoline.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι από μέσο όρο αναγεννήσεων που είχα στα ~1000 χλμ τώρα οι τελευταίες 2 αναγεννήσεις έχουν γίνει ανά 250χλμ.
Να αναφέρω ότι έχω καθαρισμένο dpf. Τι μπορεί να φταίει και μου κάνει τόσο σύντομα; Το αυτοκίνητο κάνει 100χλμ την ημέρα από τα οποία τα μισά είναι σε εθνική και τα άλλα σε επαρχιακό. 2-3χλμ να είναι μέσα σε πόλη.
Κλείνω προς τα λάδια αλλά θέλω και κάποια άλλη γνώμη.
Ευχαριστώ.

Εικόνα

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Τελευταία επεξεργασία από billys και Πέμ 14 Μαρ 2019, 15:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Μαρ 2019, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Γενικα το λαδι δεν εχει αμεση ευθυνη (εκτος αν το καιει) για τις αναγεννησεις αλλα κυριως το συστημα dpf. Αν καις λαδια, φαινεται απο τα καυσαερια της εξατμισης.

Αν το συστημα σου καθαρισε αλλα εχει φραξει εκ νεου διοτι ειχε φτασει σε σημειο χωρις επιστροφη, ειναι λογικο να συμβαινει αυτο.

Ισως ευθυνεται το καυσιμο, ισως η μη χρηση καθαριστικων.

Προσωπικα θα το κουμπωνα σε μαμα διαγνωστικο για να εβλεπα υπολοιπο eolys κ ποσοστο φραγμου.

Τελος, θα το πλακωνα με 4η κ 3500σαλ στην εθνικη για 20 λεπτα μπας κ στρωσει.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Πράκτορας για την δημοσίευση του/της: billys
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Πράκτορας έγραψε:
Γενικα το λαδι δεν εχει αμεση ευθυνη (εκτος αν το καιει) για τις αναγεννησεις αλλα κυριως το συστημα dpf. Αν καις λαδια, φαινεται απο τα καυσαερια της εξατμισης.

Λάδια δεν καίω επειδή δεν έχω θέμα με την στάθμη αλλά τον φεβρουάριο έβγαλα και κάρτα.

Αν το συστημα σου καθαρισε αλλα εχει φραξει εκ νεου διοτι ειχε φτασει σε σημειο χωρις επιστροφη, ειναι λογικο να συμβαινει αυτο.

Όταν το πήγα για καθαρισμό (Φεβρουάριο) ήταν 70% φραγμένο.

Ισως ευθυνεται το καυσιμο, ισως η μη χρηση καθαριστικων.

Καθαριστικό έβαλα πριν 8κ χλμ.

Προσωπικα θα το κουμπωνα σε μαμα διαγνωστικο για να εβλεπα υπολοιπο eolys κ ποσοστο φραγμου.

Με τον καθαρισμό συμπλήρωσα και eolys

Τελος, θα το πλακωνα με 4η κ 3500σαλ στην εθνικη για 20 λεπτα μπας κ στρωσει.

Αυτό το κάνω την ώρα που κάνει αναγέννηση. Θα το κάνω και σήμερα και βλέπουμε.
Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
Mετά τον καθαρισμό, τι ποσοστό μέτρησες (αν μέτρησες); αν ήταν 70% πρόσφατα δεν μπορεί να έφτασε σε ψηλό ποσοστό σύντομα, εκτός αν έγινε καμιά στραβή κατά τον καθαρισμό. Στο δικό μου (c3P 2011) ανεβαίνει το ποσοστό κατά 1% κάθε 1600 χλμ κατά μέσο όρο...

Επίσης, πως καταλαβαίνεις ότι κάνει αναγέννηση; έχεις κάνει το κόλπο με το λαμπάκι; εγώ στο δικό μου δεν την καταλαβαίνω, που λογικά θα κάνει λόγω συνθηκών οδήγησης...

Διάβαζα ένα άρθρο πρόσφατα που εξηγούσε τη διαφορά ash/soot (στάχτη/αιθάλη). Η αναγένηση καίει την αιθάλη, αλλά το φίλτρο φράζει σιγά σιγά από τη στάχτη, και όσο πιο φραγμένο είναι, τόσο πιο εύκολα/σύντομα χρειάζεται αναγέννηση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
mpapagian έγραψε:
Mετά τον καθαρισμό, τι ποσοστό μέτρησες (αν μέτρησες); αν ήταν 70% πρόσφατα δεν μπορεί να έφτασε σε ψηλό ποσοστό σύντομα, εκτός αν έγινε καμιά στραβή κατά τον καθαρισμό. Στο δικό μου (c3P 2011) ανεβαίνει το ποσοστό κατά 1% κάθε 1600 χλμ κατά μέσο όρο...

Επίσης, πως καταλαβαίνεις ότι κάνει αναγέννηση; έχεις κάνει το κόλπο με το λαμπάκι; εγώ στο δικό μου δεν την καταλαβαίνω, που λογικά θα κάνει λόγω συνθηκών οδήγησης...

Διάβαζα ένα άρθρο πρόσφατα που εξηγούσε τη διαφορά ash/soot (στάχτη/αιθάλη). Η αναγένηση καίει την αιθάλη, αλλά το φίλτρο φράζει σιγά σιγά από τη στάχτη, και όσο πιο φραγμένο είναι, τόσο πιο εύκολα/σύντομα χρειάζεται αναγέννηση.


Μετά την αναγέννηση το φίλτρο δηλώνεται ως καινούργιο. Χθες που το κούμπωσα είναι 2% φραγμένο και έχω κάνει ~5κ χιλιόμετρα. Έχω λαμπάκι στον καθρέφτη και βλέπω πότε κάνει. Αν και τώρα μπορώ να το καταλάβω και χωρίς λαμπάκι.

Εικόνα

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Τελευταία επεξεργασία από billys και Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε billys για την δημοσίευση του/της: mpapagian
Κορυφή 
 
 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω billys στις Πέμ 14 Μαρ 2019, 14:45.
Αιτία: Διπλή δημοσίευση
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Μαρ 2019, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Από Yacco πέρασα και γω σε Valvoline και το διάστημα μεταξύ δύο αναγεννήσεων από 1404 χιλιομέτρα έγινε κάθε 1409 χιλιόμετρα.
Το έλεγξα πριν λίγο. Τα Valvoline έχουν 3.400 χιλιόμετρα μέσα στον κινητήρα μου. Οπότε τα λάδια σου, δεν φταίνε!

Δες το προς DPF μεριά...

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Μαρ 2019, 20:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
bakevang έγραψε:
Από Yacco πέρασα και γω σε Valvoline και το διάστημα μεταξύ δύο αναγεννήσεων από 1404 χιλιομέτρα έγινε κάθε 1409 χιλιόμετρα.
Το έλεγξα πριν λίγο. Τα Valvoline έχουν 3.400 χιλιόμετρα μέσα στον κινητήρα μου. Οπότε τα λάδια σου, δεν φταίνε!

Δες το προς DPF μεριά...
σήμερα η δικιά μου έκανε αναγέννηση μετά απο 1430 χλμ...Με Τοtal βεβαίως,βεβαίως :shift

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 12:41 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Μην τρελαίνεστε με τις αναγεννήσεις. Όταν νομίζει ότι πρέπει να την κάνει θα την κάνει. Δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα για αυτό. Ούτε να την κάνει σε πιο μεγάλο διάστημα ούτε σε πιο μικρό.

Στάλθηκε από τον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα..!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Σεπ 2012, 12:27
Δημοσιεύσεις: 1053
+1. Η ειδοποιός διαφορά είναι να μην διακόψεις την αναγέννηση όσο είναι σε εξέλιξη γεγονός επίσης πάντα μη εφικτό.

Απλά θέλει τα πατήματά του που και που και δυστυχώς παρατεταμένα. Άμα φραγεί το καθαρίζεις / αλλάζεις.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Μαρ 2019, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Λοιπόν, παίζει να έχει γίνει η υπέρτατη μαλακία. Η προηγούμενη αναγέννηση έγινε στα 800κμ και η τελευταία στα 300. Οπότε το έψαξα καλύτερα. Και παρατήρησα ότι η εταιρεία που είχα παραγγείλει το eolys έχει και άλλο.
Τους είχα στείλει vin και μου έστειλαν το dpf regeneration additive και σήμερα παρατήρησα ότι υπάρχει και το dpf eolys. Αναφέρονται στον ίδιο κωδικό ΟΕ αλλά έχουν διαφορετικό κωδικό μεταξύ τους.
Εγώ έχω βάλει το walker dpf regeneration με κωδικό 80619 ενώ το walker eolys έχει κωδικό 80603. Οπότε ρωτάω (ίσως το προφανές) αν αυτός είναι ο λόγος; Σε περίπτωση που είναι διαφορετικά, παίζει να έχω κάνει ζημιά στο dpf;
Αν κάποιος ξέρει τι διαφορά μπορεί ναέχουν αυτά τα 2 μεταξύ τους; Μπορείτε να γελάσετε άνετα με το πως πιθανόν την έχω πατήσει.


Εικόνα

Άκυρο, το eolys μου έχουν στείλει. Οπότε πάλι στο μηδέν είμαι με τις αναγεννήσεις. Όπως και αν έχει έκλεισα ραντεβού με συνεργείο να δω τι παίζει.
Εικόνα

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Απρ 2019, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Η συχνότητα αναγεννήσεων έχει φτάσει τα 1100χλμ χωρίς να αλλάξω κάτι. Δεν ξέρω γιατί τράβηξε ζόρι εκείνο το διάστημα. Στι συνεργείο δεν πρόλαβα να πάω αλλά μετά το πάσχα θέλω για να αλλάξω και φίλτρο αέρος,καμπίνας και να το δούνε και από κοντά.

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συχνότητα αναγεννήσεων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Απρ 2019, 13:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
nbackal έγραψε:
+1. Η ειδοποιός διαφορά είναι να μην διακόψεις την αναγέννηση όσο είναι σε εξέλιξη γεγονός επίσης πάντα μη εφικτό.

Απλά θέλει τα πατήματά του που και που και δυστυχώς παρατεταμένα. Άμα φραγεί το καθαρίζεις / αλλάζεις.
Για να καταλάβουμε όμως την πρωτοπορία της PSA στο θέμα και γιατί εμείς πραγματικά δεν χρειάζεται να ανησυχούμε για την συχνότητα θα πω τα εξής.

Ξάδελφος μου ενδιαφέρεται να αγοράσει το Astra 1.6 cdti 136ps. Μπαίνω διαβάζω στο θέμα του έτσι λίγα πράγματα. Πρώτο εντυπωσιακό (πέρα απο μια ανάκληση για σοβαρό θέμα λίπανσης της τουρμπίνας). Χρόνος αναγέννησης: 18-23 λεπτά!!!! Και ανάβει και ένδειξη στο καντράν. (δεν ξέρω αν και σε αυτό έχει μπει ειδική σελίδα στο βιβλίο χρήστη που λέει για συχνό έλεγχο στάθμης λαδιού, ώστε αν ανεβαίνει να κάνουν πιο συχνές αλλαγές, όπως στο Mitsubishi L200 2.4 DiD '18 :-) )

Τα δικά μας θέλουν περίπου 5 λεπτά για να ολοκληρώσουν την αναγέννηση. Αυτό πετυχαίνεται με την χρήση Fuel Burn Catalyst s (FBCs), το γνωστό eolys.

Εγώ πιστεύω πως δεν έχει σχέση η συχνότητα. Παρατηρώ πως το δικό μου υπάρχουν στιγμές που το καταλαβαίνω ανά 3 μέρες (άντε 300χλμ) να κάνει αναγέννηση. Τώρα έχω 130.000χλμ, αντικατάσταση DPF μου βγάζει στις 190.000χλμ και υπόλοιπο eolys 700ml (αυτά από αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/deta ... .c.faplite )

Αλλά το λαδακι μου το προσέχω.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron