Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 06:37 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Μαρ 2020, 01:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 21:58
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Κάτοχος GP μοντ.2008 με 170.00χλμ.
Πριν ένα μήνα το αυτοκίνητο ενώ γύριζε η μίζα και με καινούρια μπαταρία,δεν έπαιρνε μπροστά.
Καλώ την οδική βοήθεια και στο εξουσιοδοτημένο μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή DPF.
Κόστος μαζί με αλλαγή λαδιών και μπροστινών τακακιων,880 ευρω...
Tο παρήγγειλαν και το άλλαξαν.
Από την επόμενη ημέρα μου έβγαζε που και που το μνμ Depolution System Faulty.
Τους κάλεσα και μου είπαν να περάσω χωρίς ραντεβού να το ελέγξουν.Κατάφερα και το πήγα σήμερα όπου με φώναξαν και μου έδειξαν τα εξής:
Είχαν ανοίξει την τουρμπίνα και μου είπαν ότι είναι σχεδόν για πέταμα γιατί η φτερωτή γυρίζει στραβά και πετάει λάδια,δείχνοντάς μου ταυτόχρονα ένα σημείο αριστερά του συμπιεστή όπου πράγματι υπήρχαν πολλά λάδια.Επίσης μου είπαν ότι έχει πάρει λάδια και το ιντερκούλερ και χρειάζεται και αυτό καθάρισμα.
Μου πρότειναν ή να παραγγείλουν ανακατασκευασμένη τουρμπίνα από την Citroen με συνολικό κόστος εργασιών 1130 ευρώ ή καινούρια με κόστος 1650 ευρώ.
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να έκαναν κάποια @@@ με το DPF και να δημιούργησαν το πρόβλημα στην τουρμπίνα και επίσης,αν ξέρει κανείς κάποιο καλό και πιο οικονομικό συνεργείο να μου προτείνει για την αλλαγή ή επισκευή της τουρμπίνας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Μαρ 2020, 08:56 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
autokini έγραψε:
Κάτοχος GP μοντ.2008 με 170.00χλμ.
Πριν ένα μήνα το αυτοκίνητο ενώ γύριζε η μίζα και με καινούρια μπαταρία,δεν έπαιρνε μπροστά.
Καλώ την οδική βοήθεια και στο εξουσιοδοτημένο μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή DPF.
Κόστος μαζί με αλλαγή λαδιών και μπροστινών τακακιων,880 ευρω...
Tο παρήγγειλαν και το άλλαξαν.
Από την επόμενη ημέρα μου έβγαζε που και που το μνμ Depolution System Faulty.
Τους κάλεσα και μου είπαν να περάσω χωρίς ραντεβού να το ελέγξουν.Κατάφερα και το πήγα σήμερα όπου με φώναξαν και μου έδειξαν τα εξής:
Είχαν ανοίξει την τουρμπίνα και μου είπαν ότι είναι σχεδόν για πέταμα γιατί η φτερωτή γυρίζει στραβά και πετάει λάδια,δείχνοντάς μου ταυτόχρονα ένα σημείο αριστερά του συμπιεστή όπου πράγματι υπήρχαν πολλά λάδια.Επίσης μου είπαν ότι έχει πάρει λάδια και το ιντερκούλερ και χρειάζεται και αυτό καθάρισμα.
Μου πρότειναν ή να παραγγείλουν ανακατασκευασμένη τουρμπίνα από την Citroen με συνολικό κόστος εργασιών 1130 ευρώ ή καινούρια με κόστος 1650 ευρώ.
Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να έκαναν κάποια @@@ με το DPF και να δημιούργησαν το πρόβλημα στην τουρμπίνα και επίσης,αν ξέρει κανείς κάποιο καλό και πιο οικονομικό συνεργείο να μου προτείνει για την αλλαγή ή επισκευή της τουρμπίνας.
Το γεμισμένο dpf δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα. Ένα από αυτά είναι η τουρμπίνα και είσαι τυχερός γιατί μπορεί να σου τίναξει τελείως το μοτέρ.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Μαρ 2020, 11:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 21:58
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Συγγνώμη αλλα επειδή είμαι αρκετά άσχετος.Οταν γράφεις γεμισμένο,τι εννοείς;Υποτίθεται ότι είναι καινούριο το δικό μου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Μαρ 2020, 12:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Εννοεί οτι το βουλωμένο dpf που άλλαξες είχε προξενήσει ζημιά στην τουρμπίνα. Θα έπρεπε ίσως αυτός που άλλαξε το dpf να είχε ρίξει μια ματιά στην τουρμπίνα αφού είναι γνωστό οτι προκαλεί εκεί πρόβλημα.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Μαρ 2020, 14:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Μέχρι να φτάσει το DPF σε αυτή την κατάσταση δεν σε είχε προειδοποιήσει; Δε σου έβγαλε κάποιο μήνυμα στην οθόνη;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Μαρ 2020, 18:25 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Elias_K έγραψε:
Εννοεί οτι το βουλωμένο dpf που άλλαξες είχε προξενήσει ζημιά στην τουρμπίνα. Θα έπρεπε ίσως αυτός που άλλαξε το dpf να είχε ρίξει μια ματιά στην τουρμπίνα αφού είναι γνωστό οτι προκαλεί εκεί πρόβλημα.
Αυτό ακριβώς. Πριν μερικές εβδομάδες στο συνεργείο που πάω ήταν μια C4 που έχει πολύ πιο σοβαρή ζημιά (είχε καρφώσει μπιέλα). Το πόρισμα ήταν αυτό. Γενικά όταν το dpf αρχίζει να γεμίζει η διαδικασία της εξαγωγής καυσαερίων δυσκολεύει παρά πολύ και μπορεί να προκαλέσει πολλά προβλήματα.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2020, 00:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 21:58
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ
όχι παιδιά,δεν μου είχε βγάλει κάποιο μήνυμα ή ίσως δεν το θυμάμαι αλλά και πάλι,από τον περασμένο Σεπτέμβριο είχα πάει στο συνεργείο τουλάχιστον 3 φορές για εργασίες και μάλιστα τέτοιες όπου το αυτοκίνητο έμενε μέσα για κάποιες ημέρες.Στον έλεγχο που κάνουν με την φίσα,δεν θα τους είχε βγάλει κάποιο σχετικό κωδικό σφάλματος;Ξαναγράφω ότι το dpf το άλλαξα πριν 10 ημέρες και εχθές που ξαναπήγα μου έδειξαν έναν χώρο κινητήρα γεμάτο λάδια.Επίσης σε αυτές τις 10 ημέρες ζήτημα είναι να έκανα 100 χιλιόμετρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2020, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
η φτερωτή γυρίζει στραβά και πετάει λάδια

όσο ζω μαθαίνω!!!

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μαρ 2020, 13:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
H αποψη μου μακρια και ριχνουμε και μαυρη πετρα πισω μας . Η φτερωτη της τουρμπινας στηριζεται σε κουζινετα , και οχι ρουλεμαν , αν για καποιο λογο φαγωθουν τα κουζινετα ,προφανως απο οχι σωστη λιπανση . και χασει το κεντραρισμα της η φτερωτη , θα σπασουν φτερακια θα γινει ενας ψιλοχαμος και μπανεις η safe mode ηδεν ξαναπερνει μπροστα . παρα πολες φορες ακουγεται και σφυριγμα της τουρμπινας σαν σειρηνα .
Επομενως η φτερωτη δεν γινεται να γυριζει στραβα και το αυτοκινητο να πηγαινει μπομπα.
Οτι εχεις διαρροη λαδιου , εχεις αφου το βλεπεις και εσυ αλλα απο που;
Μπορεις και μονος σου να ξεβιδωσεις τον σωληνα που παει τον αερα αποτο φιλτρο στην τουρμπινα προσπαθησε να κουνησεις την φτερωτη με τα δαχτυλα σου μεσα -εξω αν κουνιεται εχει προβλημα , βαζοντασ το δαχτυλο σου στο κεντρο της φτερωτης την κουνας πανω κατω , αν κουνιεται 1 με 2 χιλιοστα ειναι φυσιολογικο .
οι τιμες που ζητανε ειναι εξωπραγματικες πηγαινε και σε αλλο συνεργειο .γραφουν για διαφορα εδω τα παιδια .
Ολα τα ιντερκουλερ εχουνε λαδια επειδη πανε οι αναθυμιασεις .
καλο ξεμπερδεμα.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε zetor για την δημοσίευση του/της: autokini
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μαρ 2020, 19:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 21:58
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Σας ευχαριστώ πολύ.
Το ότι δεν θα ξαναπατήσω είναι το μόνο σίγουρο.
Ψάχνοντας τα χαρτιά μου από τις επισκέψεις μου εκεί,σε ένα από αυτά-τον Σεπτέμβριο του 2019-έγραφαν ότι πρέπει να αλλάξω "TO ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ" μπαταρία και την μπαταρία την είχα αλλάξει τον Ιούλιο του 2019 βάζοντας μία ΒΑΝΝΕR,διαβάζοντας προτάσεις παιδιών του forum.
Παραθέτω φωτογραφίες του χώρου του κινητήρα δειχνοντας το σημείο που είναι με λάδια.
Εικόνα

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Μαρ 2020, 09:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 18 Ιαν 2018, 00:02
Δημοσιεύσεις: 75
Τοποθεσία: Βόλος
Καλημέρα κι από μένα. Φίλε ελπίζω να έχεις ένα σεβαστό ποσό στην άκρη και χρόνο για την επισκευή. Το βασικότερο από όλα νομίζω είναι να βρεις τίμιο και σωστό μάστορα. Μετά λύνονται όλα. Τουρμπίνες υπάρχουν πολύ καλές με 500-700 ευρώ, δεν χρειάζεται να αγοράσεις τη γνήσια. Επίσης αν το κέλυφος είναι καλό μπορεί να γίνει και ανακατασκευή με λιγότερα χρήματα. Από κει και πέρα πρέπει να ξηλωθεί όλο το σύστημα εισαγωγής και να καθαριστεί. Το σωστό λάδι είναι πολύ σημαντικό για τη σωστή λειτουργία του κινητήρα καθώς και η τακτική αλλαγή του (10.000 - 15.000 χλμ ανάλογα που γίνονται τα χιλιόμετρα). Πάντως μην το κινείς και πολύ (καθόλου θα έλεγα) γιατί αν είναι να γεμίζει λάδια η εισαγωγή θα βουλώσει ξανά το dpf


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Μαρ 2020, 18:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
tracker τι εγινε με το δικο σου προβλημα; Λυθηκε;
την τουρμπινα την εφτιαξες; απ οτι ξερω το βασικο και χοντρο προβλημα ειναι να την τριμαρεις στα πτερυγια καθως ειναι μεταβλητης γεωμετριας , καπου ειχα δει βιντεακι αλλα δεν καταλαβα χριστό.
χιλια δυο θαθελα να σε ρωτησω αλλα σε βλεπω λιγομιλητο και δεν θελω να σε ενοχλω . την τουρμπινα μετα πρεπει να την δηλωσεις στον εγκεφαλο;

Σαυτους τους κινητηρες ακομα και λιγοτερα απο 10000χλμ , επισης ενδιαμεσα αλλαγη φιλτρου λαδιου , ειναι η μεγαλυτερη αναβαθμηση για την μακροζωια του κινητηρα.

καλο απογευμα

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Μαρ 2020, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 20 Δεκ 2013, 21:58
Δημοσιεύσεις: 107
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Από την ημέρα που το πήρα από το συνεργείο,δεν το έχω μετακινήσει καθόλου.
Για καθάρισμα το εξουσιοδοτημένο μου είπε ότι θέλει 300 ευρώ.Για την τουρμπίνα ο Μαραβέλιας μου είπε ότι η επισκευή κυμαίνεται από 250 έως 350 ευρώ ενώ για καινούρια μου ζήτησε τον αριθμό πλαισίου εκαι περιμένω τιμή.
Η TURBO EXELIXIS μου είπε ότι η επισκευή ξεκινάει από τα 250 και η καινούρια κοστίζει 550 ευρώ.
Έχετε κάποια γνώμη/εμπειρία από αυτά τα συνεργεία;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 01:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
καθαρισμα τι εννοεις ; του ιντερκουλερ; αν ναι δεν παιρνεις καλυτερα καινουργιο; https://www.onparts.gr/index.php?route= ... 00384%20H5
Η garrett εχει 2 αντιπροσωπους στην ελλαδα ο ενας ειναι ο Μαραβελιας που λες με το αχουρι της Ιερας οδου και ο αλλος
Turbo Hellas Trading Ltd
421, Athinon Av. & 1, Kalpakiou Str.
Athens-Egaleo
12243 Greece
Tel: 30(0) 210 5311719
Fax: 30(0) 210 5311882
www.turbohellas.gr
Προσοχη στο τι εννοουν καινουργια
ειναι τα OEM — Original Turbo Πρώτης Τοποθέτησης
Αυτά τα turbo είναι πρώτης τοποθέτησης που μόλις βγήκαν από την γραμμή παράγωγης.
και
Original Turbo εργοστασιακής ανακατασκευής που και αυτα ερχονται σε κουτι της garrett και μοιαζουν καινουργια αλλά δεν ειναι .Σχεδον ποτε δεν σου λενε οτι ειναι ανακατασκευη.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή τουρμπίνας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Μαρ 2020, 11:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 18 Ιαν 2018, 00:02
Δημοσιεύσεις: 75
Τοποθεσία: Βόλος
zetor έγραψε:
tracker τι εγινε με το δικο σου προβλημα; Λυθηκε;
την τουρμπινα την εφτιαξες; απ οτι ξερω το βασικο και χοντρο προβλημα ειναι να την τριμαρεις στα πτερυγια καθως ειναι μεταβλητης γεωμετριας , καπου ειχα δει βιντεακι αλλα δεν καταλαβα χριστό.
χιλια δυο θαθελα να σε ρωτησω αλλα σε βλεπω λιγομιλητο και δεν θελω να σε ενοχλω . την τουρμπινα μετα πρεπει να την δηλωσεις στον εγκεφαλο;

Σαυτους τους κινητηρες ακομα και λιγοτερα απο 10000χλμ , επισης ενδιαμεσα αλλαγη φιλτρου λαδιου , ειναι η μεγαλυτερη αναβαθμηση για την μακροζωια του κινητηρα.

καλο απογευμα

Zetor συγνώμη που αργώ να απαντήσω αλλά είναι επειδή δεν μπαίνω συχνά. Δεν ενοχλείς καθόλου.
Το πρόβλημα παραμένει αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό και τουλάχιστον δεν έχω μυρωδιά στην καμπίνα. Η φτερωτή δεν πηγαίνει μέσα έξω αλλά μόνο λίγο πάνω κάτω, το οποίο απ' ότι λένε είναι φυσιολογικό. Έχει ένα μικρό σφύριγμα όταν επιταχύνω και μια μικρή καθυστέρηση στην ανταπόκριση του γκαζιού απ' όταν το πήρα. Τα πτερύγια ρυθμίζονται αφού τοποθετηθεί η τουρμπίνα, με ένα όργανο το οποίο μετράει την υποπίεση στη wastegate. Δεν χρειάζεται να τη δηλώσεις στον εγκέφαλο γιατί δεν έχει τίποτα το ηλεκτρονικό.
Ελπίζω τώρα που θα είναι κλειστά τα πανεπιστήμια καθ'ότι φοιτητής και εργαζόμενος σε 2 δουλειές, να βρω χρόνο να ασχοληθώ. Έχω αγοράσει πυρήνα (φτερωτή) και wastegate και ψάχνω για χρόνο ! :)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αλλαγή εγκεφάλου c2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Silver_C2
Απαντήσεις: 18
Αλλαγή ραδιοφώνου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: NikosL21
Απαντήσεις: 7
Αλλαγή βαλβίδας λόγω διαρροής λαδιού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Spiros5000
Απαντήσεις: 14
Ταπετσερης για αλλαγη μοκετας ουρανου?
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: johni41
Απαντήσεις: 4
Αλλαγη κορνας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: kanakis
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια