Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 07:44 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Αύγ 2020, 13:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
jalbanis έγραψε:
Αφού το έβγαλε που το έβγαλε αυτό το σφάλμα, και λέει ότι είναι σίγουρος για στιγμιαίο σφάλμα, θα μπορούσε να καθαρίσει τον αισθητήρα μάζας αέρα και να κάνει έναν έλεγχο (οπτικό και με όργανο) στην καλωδίωση του βύσματός του, για να έχει ένα πιο καλό δεδομένο αφού θα το δοκιμάσεις στο δρόμο και θα πας πάλι να το δει με το διαγνωστικό.
Πολύ εύκολα προσβάσιμος είναι ο αισθητήρας, προσαρμοσμένος στο σωλήνα από το φίλτρο αέρα προς την εισαγωγή, κανά δεκάλεπτο πάνω-κάτω θα του έπαιρνε από το λύσιμο μέχρι να τα έχει καθαρισμένα-τσεκαρισμένα και ξανά δεμένα, και να έχει κάνει έτσι ένα πρώτο μέρος του διεξοδικού ελέγχου για αύριο που θα το ξαναδεί. Μήπως το έκανε; Γιατί αν το έκανε και ξαναβγάλει το σφάλμα, ένα επιπλέον στοιχείο που λέει θα το έχει.


Αυτή τη στιγμή πάμε ψάχνοντας, και αυτή τη περίοδο που όλα τα συνεργεία κλείνουν και όλοι φέρνουν το αμαξι για ελέγχους και service τελευταίας στιγμής καταλαβαίνεις τι γίνεται στα συνεργεία. Εννοω ότι απαιτεί πολύ ψάξιμο κομμάτι κομμάτι και δεν γίνεται έτσι στο τρέξιμο.

Σήμερα ξαναμπήκε στο διαγνωστικό και έβγαλε πάλι το P0100. Βρήκαμε ότι καποιος ειχε ξεχαρβαλώσει τη φίσα του αισθητήρα, μαλλον στο προσπάθεια του να τη βγάλει). Συνεπώς αλλάζουμε αυτή τη φίσα και θα κάνουμε και αναβάθμιση έτσι ώστε να έχω το χρόνο να το δοκιμάσω το ΣΚ και εαν συνεχιστεί τη Δευτέρα να μπει από το πρωί μέσα για έλεγχο εξονυχιστικό μέχρι να βρούμε τι φταιει.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Αύγ 2020, 20:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
- Previously on C4 GP: The ESP mystery

Λοιπόν έγινε αλλαγή της φίσας και αναβάθμιση εγκεφάλου.
Τα όποια προβλήματα επικοινωνίας έφυγαν, αλλά για μαντέψτε... To ESP ειναι εδώ μαζί μας δυνατό.
Σήμερα από την ώρα που το πήρα από το συνεργείο δεν το έβγαλε σε κανονικούς ρυθμούς πόλης, αλλά μου το έβγαλε μετά από αρκετή ώρα όταν το ψιλοζορισα επίτηδες. Αυτή τη φορά βέβαια δεν άναψε το service light.

A επίσης έχουμε ένα New entry. Μετά την αναβάθμιση κτλ πλέον δεν δουλέυει το start/stop. Αναβοσβήνει το eco 3 φορές αλλά δεν παίζει. Αυτό βέβαια το παρατήρησα αφού ειχε κλείσει το συνεργείο οπότε τη Δευτέρα που θα μπεί στο διαγνωστικό από το πρωί θα τοδούμε.

- Next on C4 GP: The ESP mystery
Τη Δευτέρα το πρωί θα μπεί από το πρωί μέχρι το απόγευμα για πλήρη έλεγχο. (αυτή τη φορά προγραμματισμένο και όχι σφήνα όπως μέχρι τωρα).
Μεταξύ αλλων θα αλλάξει το MAF με ένα άλλο για να τεσταρει.

Αυτά προς το παρόν από το σηριαλ C4 GP: The ESP mystery. Από βδομάδα και πάλι στις οθόνες σας.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 11 Αύγ 2020, 17:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Μάλλον, αυτό το σιριαλ έφτασε στο τέλος του. (fingers crossed)

Αφού πέρασε 2 μέρες στο εξουσιοδοτημένο , δοκιμάσαμε αλλη MAF, και από ηλεκτρολογικά βρήκαμε μονο 2 φισες ξεχαρβαλωμενες οι οποίες και αντικατασταθηκαν αλλα δεν εφταιγαν. Βρέθηκαν ομως (και απο ότι φαίνεται αυτό εφταιγε) κολάρα χαλαρά, παπάς σχεδον ξεκουμπωτος, κατι βιδες χαλαρές και μια βιδα να λειπει (οι βιδες δεν θυμαμαι από που ειναι), α και λάδι περίσσευμα (εβαλαν λιγο παραπάνω μωρε να χουμε).

Προφανώς το συνεργείο - ξερω ολες τι μαρκες και τα κανω ολα - βιαζοταν πολύ να τελειώνει με το αμαξι για να προλάβει οσο πιο πολλους μπορει πριν τις διακοπές και ξεχασαν κανα 2 πραγματακια μωρε τα παιδια.

Δεν θέλω να το ματιάσω αλλά το πρόβλημα δεν εμφανιζεται πλέον. Το συνεργείο έκανε και εκτεταμένο οδηγικό τεστ (εθνική) με προσπερασεις και ζορισμα. Επίσης οταν το πήρα το ζορισα αρκετα στη Δημοκρατίας και τη Φυλης χωρίς να με εμφανίσει κατι.

Αντε μπας και ξεκινήσω τις διακοπές επιτέλους....

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιαν 2022, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Ιουν 2014, 16:13
Δημοσιεύσεις: 47
Έρχομαι κι εγώ τώρα να προσθέσω το εξής θέμα:

Εμφανίζεται που και που στο C4 - GP 1.6 e-hdi (αυτόματο με 160000 km στο καντράν - τα πραγματικά δεν τα ξέρω........). ESR/ASP System Faulty στην οθόνη (δεν συνοδεύεται από καμία άλλη δυσλειτουργία)

Όταν εμφανιστεί επιτόπου ΚΑΙ το Engine fault Repair needed (ανάβει το λαμπάκι "check engine" και το "Service") τότε συμβαίνουν τα εξής:

α) Δεν αλλάζουν οι ταχύτητες στο αυτόματο ενώ οι στροφές ανεβαίνουν μέχρι τις 3000 και δεν πάνε παραπάνω.

β) Όταν αλλάξω manualy ταχύτητες, αλλάζουν κανονικά αλλά και πάλι αισθάνομαι να μην έχω ιπποδύναμη εκείνη τη στιγμή. Σημειώνω ότι ακόμα και σε ευθεία το αμάξι δεν μου επιταχύνει πάνω από 110km/h. Δοκίμασα να το "ξεγελάσω" μήπως και επιταχύνει βάζοντας το στο cruise control αλλά ΔΕΝ ενεργοποιείται το cruise-control... Σε κατηφόρα (εθνική οδό) που σανιδώνω να δω πως θα ανεβάσει, ξεπερνάει τα 110 km/h (εφτασα και 120-130) αλλά όχι επειδή σανιδώνω - μάλλον λόγω βαρύτητας -, φαίνεται να επηρρεάζεται ελάχιστα.

Και σκέφτομαι εγώ τώρα.... το θέμα αυτό που έβγαλε... γιατί να μου κόβει ιπποδύναμη ? Γιατί μου βάζει "κόφτη" τις 2750 rpm και τα 110 km/h ? Τι είδους "προστασία" είναι? Όταν π.χ. παω με 3η τότε τερματίζει π.χ. στα 70km και δεν αλλαζει ταχύτητα... Ή αν είναι ανηφορικός ο δρόμος (βλεπε ανηφόρα μετά τα Μέγαρα και πριν τα τουνελ - κατεύθυνση προς Κόρινθο) το αμάξι δεν επιταχύνει και ανεβαίνει με 60~70 km/h.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιαν 2022, 15:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Το έχεις πάει συνεργείο; Κακώς το ζορίζεις αν βλέπεις ότι δεν μπορεί να τρανήξει. Εγώ είχα το ίδιο θέμα και ήταν βουλωμένο το φίλτρο πετρελαίου. Το άλλαξα και όλα καλά.

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιαν 2022, 16:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Ιουν 2014, 16:13
Δημοσιεύσεις: 47
billys έγραψε:
Το έχεις πάει συνεργείο; Κακώς το ζορίζεις αν βλέπεις ότι δεν μπορεί να τρανήξει. Εγώ είχα το ίδιο θέμα και ήταν βουλωμένο το φίλτρο πετρελαίου. Το άλλαξα και όλα καλά.


Το εχω πάει σε 2. Ένα citroen και ένα γενικό συνεργείο στον Κορυδαλλό. Από το 2ο δεν περίμενα πολλά λόγω του ότι είναι πιο "μάστορας παλιός". Στον 1ο όμως που είναι και citroen και πρώην αντιπροσωπεία/εξουσιοδοτημένο περίμενα περισσότερα... Δυστυχώς ουτε αυτός δεν μπορεί λεει να καταλάβει τι φταίει και το διαγνωστικό λεει δεν το βλέπει γιατι δεν το έχει καταγράψει ο εγκέφαλος. Χλωμά μου φαίνονται αυτά (χωρίς να ξέρω κιόλας - μην τον αδικώ). Έκτοτε, το αμάξι κυκλοφορεί έτσι με την ελπίδα να μην το βγάλει σε κανένα ταξίδι.

Το θέμα είναι ότι δεν το βγαζει σε πορεία εντός πόλης αλλά μόνο σε εθνική κλπ.. (μου το χει κάνει ένα πρωινό που πηγαινα κυνήγι και έφτασα θήβα ταξιδεύοντας με 100 km/h... απόλαυση η διαδρομή :sad )

Θα δοκιμάσω αυτό για το φίλτρο και θα επανέλθω να δούμε... Διάβασα και για βαλβίδα EGR κλπ.... τι να πω... θα το ψάξω ξεκινώντας από φίλτρο πετρελαίου να δω αν είμαι τόοοοσο τυχερός.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιαν 2022, 23:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Αύγ 2021, 17:31
Δημοσιεύσεις: 13
gkra έγραψε:
billys έγραψε:
Το έχεις πάει συνεργείο; Κακώς το ζορίζεις αν βλέπεις ότι δεν μπορεί να τρανήξει. Εγώ είχα το ίδιο θέμα και ήταν βουλωμένο το φίλτρο πετρελαίου. Το άλλαξα και όλα καλά.


Το εχω πάει σε 2. Ένα citroen και ένα γενικό συνεργείο στον Κορυδαλλό. Από το 2ο δεν περίμενα πολλά λόγω του ότι είναι πιο "μάστορας παλιός". Στον 1ο όμως που είναι και citroen και πρώην αντιπροσωπεία/εξουσιοδοτημένο περίμενα περισσότερα... Δυστυχώς ουτε αυτός δεν μπορεί λεει να καταλάβει τι φταίει και το διαγνωστικό λεει δεν το βλέπει γιατι δεν το έχει καταγράψει ο εγκέφαλος. Χλωμά μου φαίνονται αυτά (χωρίς να ξέρω κιόλας - μην τον αδικώ). Έκτοτε, το αμάξι κυκλοφορεί έτσι με την ελπίδα να μην το βγάλει σε κανένα ταξίδι.

Το θέμα είναι ότι δεν το βγαζει σε πορεία εντός πόλης αλλά μόνο σε εθνική κλπ.. (μου το χει κάνει ένα πρωινό που πηγαινα κυνήγι και έφτασα θήβα ταξιδεύοντας με 100 km/h... απόλαυση η διαδρομή :sad )

Θα δοκιμάσω αυτό για το φίλτρο και θα επανέλθω να δούμε... Διάβασα και για βαλβίδα EGR κλπ.... τι να πω... θα το ψάξω ξεκινώντας από φίλτρο πετρελαίου να δω αν είμαι τόοοοσο τυχερός.


Καλησπέρα,
ακριβώς το ίδιο μου εμφανίζει και εμένα ds4 1600 πετρελαίου απλά με την διαφορά ότι αλλάζει κανονικά ταχύτητες και δεν πάει πάνω από 1500 στροφές και όταν πάει να ανέβει κάνει τραντάγματα "κλωτσαει".
Πήγα αντιπροσωπεία και έβγαλε 3 ζημιές (φίλτρο, 2 μπεκ και ασφαλειοθήκη)
Μετά την βοήθεια του των συναδέλφων του forum, το έχω σε άλλο συνεργείο θα μπει Δευτέρα πρωί άλλο φίλτρο και ισχυρό χημικό μέσα στο φίλτρο καθώς και στο ντεπόζιτο.
Ελπίζω να γίνει.
Εάν έχεις υπομονή περίμενε μέχρι την Δευτέρα το απόγευμα να σου πω εάν δούλεψε και τι έβαλα!
Έχω ανοιχτό θέμα esp/asr faulty, engine fault στο ds4


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ser_g για την δημοσίευση του/της: gkra
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Ιαν 2022, 14:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Αύγ 2021, 17:31
Δημοσιεύσεις: 13
Επανέρχομαι και σου γράφω ότι έγγραφα και στο θέματολογιο του ds4.
Πήγα σε εξωτερικό συνεργείο που έχει γνώση σε Peugeot Citroen.
Έγινε αλλαγή φίλτρου πετρελαίου και μπήκε μέσα στο φίλτρο χημικό καθαριστικό για άμεση διοχέτευση στα μπεκ και ήταν αυτό.

https://www.jlmpro.gr/index.php?route=p ... duct_id=65


Αφήσαμε τον κινητήρα να δουλέψει για να καταναλωθεί το χημικό και μετά αφού έσβησα τον κινητήρα οι ενδείξεις έφυγαν όλες.
Επιπλέον πριν φύγω από το συνεργείο έβαλα και αυτό το χημικό μέσα στο ντεπόζιτο

https://www.jlmpro.gr/index.php?route=p ... duct_id=66

Έκανα περίπου 100km μετά και όλα οκ.

Άρα το κόστος φίλτρο+καθαριστικά+εργασία αντικατάστασης δεν συγκρίνεται με την αρχική εκτίμηση της αντιπροσωπείας.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ser_g για την δημοσίευση του/της: gkra
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Ιαν 2022, 15:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Ιουν 2014, 16:13
Δημοσιεύσεις: 47
ser_g έγραψε:
Επανέρχομαι και σου γράφω ότι έγγραφα και στο θέματολογιο του ds4.
Πήγα σε εξωτερικό συνεργείο που έχει γνώση σε Peugeot Citroen.
Έγινε αλλαγή φίλτρου πετρελαίου και μπήκε μέσα στο φίλτρο χημικό καθαριστικό για άμεση διοχέτευση στα μπεκ και ήταν αυτό.

https://www.jlmpro.gr/index.php?route=p ... duct_id=65


Αφήσαμε τον κινητήρα να δουλέψει για να καταναλωθεί το χημικό και μετά αφού έσβησα τον κινητήρα οι ενδείξεις έφυγαν όλες.
Επιπλέον πριν φύγω από το συνεργείο έβαλα και αυτό το χημικό μέσα στο ντεπόζιτο

https://www.jlmpro.gr/index.php?route=p ... duct_id=66

Έκανα περίπου 100km μετά και όλα οκ.

Άρα το κόστος φίλτρο+καθαριστικά+εργασία αντικατάστασης δεν συγκρίνεται με την αρχική εκτίμηση της αντιπροσωπείας.


Θα το δοκιμάσω και εγώ στο συνεργείο να δω τι θα βγάλουν... Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι πολλές φορές μπορεί να κάνω αρκετά χιλιόμετρα χωρίς να εμφανίσει καμία ένδειξη... Οπότε δεν μένει παρά να το δοκιμάσω και να δω... Θα επανέλθω λογικά μέσα στη βδομάδα να ενημερώσω και εγώ.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 39 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3



Συναφή θέματα

Anti-pollution faulty- ΡΕΤΑΡΙΣΜΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
ANTIPOLLUTION FAULTY CITROEN C2 1.4 HDI
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: RAMANTANI18
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα συμπλέκτη c4 grand picasso 1.6 diesel
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: nikos_hms
Απαντήσεις: 6
Κροτάλισμα Kρύου-Αρυθμία Κινητήρα σε CITROEN C4 eHDI MCP STT
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: marios4
Απαντήσεις: 29
Αγορά μεταχειρισμένου c4 picasso
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: kstam
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια