Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:46 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Αύγ 2020, 16:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Update: Πλέον βγάζει στιγμιαία το STOP light και ανάβει το engine light + ESP light.
To STOP όπως είπα αναβει για μια στιγμή και μετά μένει σταθερό το engine light.
Εαν σβήσω το αμαξι και βαλω μπροστα (όχι αμεσως αλλα μετα από καποια ωρα) τότε φεύγει το engine light.
Αττική οδό σχετικά χαλαρά ξανααναβει. Επίσης έχω την αίσθηση ότι λιγο πριν το κάνει νιώθω κατι σαν αρρυθμια (γυρω στα 100 με 120 χλμ , 6η 2000 με 2500 στροφες). Εαν πατήσω λιγο γκάζι φευγουν

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Αύγ 2020, 19:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
savic7uk έγραψε:
Επίσης έχω την αίσθηση ότι λιγο πριν το κάνει νιώθω κατι σαν αρρυθμια (γυρω στα 100 με 120 χλμ , 6η 2000 με 2500 στροφες). Εαν πατήσω λιγο γκάζι φευγουν

Στο αρχικό σου post είπες ότι ανάβει engine light + ESP light σε απότομες επιταχύνσεις.
Την αρρυθμία στα χιλιόμετρα και στις στροφές που λες τη νοιώθεις αμέσως μόλις αρχίζεις να επιταχύνεις; Για λίγο ή σ' όλη την επιτάχυνση;
Και μετά, αφού ξανακόψεις σε σταθερή ταχύτητα και πέσουν οι στροφές, τότε είναι που αν πατήσεις λίγο γκάζι φεύγουν; Σβήνουν δηλαδή τελείως και το engine και το ESP, δεν έχεις καμία ένδειξη σε ρυθμό με προοδευτικές επιταχύνσεις, και παρουσιάζονται πάλι μόνο σε απότομη επιτάχυνση;
Επίσης, στις διαδρομές που είπες, παρατήρησες μήπως στο ρελαντί αρρυθμίες και να ανάβουν π.χ. σε φανάρια ή πριν σβήσεις παρκαρισμένος;

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Αύγ 2020, 21:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
jalbanis έγραψε:
savic7uk έγραψε:
Επίσης έχω την αίσθηση ότι λιγο πριν το κάνει νιώθω κατι σαν αρρυθμια (γυρω στα 100 με 120 χλμ , 6η 2000 με 2500 στροφες). Εαν πατήσω λιγο γκάζι φευγουν

Στο αρχικό σου post είπες ότι ανάβει engine light + ESP light σε απότομες επιταχύνσεις.
Την αρρυθμία στα χιλιόμετρα και στις στροφές που λες τη νοιώθεις αμέσως μόλις αρχίζεις να επιταχύνεις; Για λίγο ή σ' όλη την επιτάχυνση;
Και μετά, αφού ξανακόψεις σε σταθερή ταχύτητα και πέσουν οι στροφές, τότε είναι που αν πατήσεις λίγο γκάζι φεύγουν; Σβήνουν δηλαδή τελείως και το engine και το ESP, δεν έχεις καμία ένδειξη σε ρυθμό με προοδευτικές επιταχύνσεις, και παρουσιάζονται πάλι μόνο σε απότομη επιτάχυνση;
Επίσης, στις διαδρομές που είπες, παρατήρησες μήπως στο ρελαντί αρρυθμίες και να ανάβουν π.χ. σε φανάρια ή πριν σβήσεις παρκαρισμένος;


Αυτή τη φορά το έκανε σε όχι και τόσο απότομη επιτάχυνση. Απλά άρχισα να ανεβαίνω από τα 100 στα 120 και ανεβηκαν οι στροφες από τις 1750 στις 2500. Μετά από 1-2 λεπτά σε αυτή τη κατάσταση αναψε στιγμαία το STOP light και μετά το Engine Light.

Τις αρρυθμίες τις κατάλαβα όντας σταθερός στα 100 χλμ. πρίν αρχίσω την επιτάχυνση. Μόλις πάτησα λίγο γκάζι εφυγαν. Μετά που το άφησα πάλι στα 100 τις ξανα ένιωσα. Η γυναίκα μου νόμιζε ότι δεν ειχα σταθερό το γκάζι (ότι αφηνα-πατουσα ελαφρια). Στο ρελαντί δεν παρατήρησα κάτι.

Μέχρι και εχθές όταν εσβηνα το αμάξι έφευγαν όλα τα λαμπάκια. Σήμερα το πρωί που πήγα να το πάρω ήταν ακόμη εκει (Service, ESP, ABS, Auto Parking). Μάλιστα το Auto Parking και το Service ήταν ανοιχτά μόλις το ξεκλείδωσα. Όπότε το άφησα στο γκαράζ μέχρι να πάω συνεργειο.

Κατέβηκα πάλι πριν λίγο και πάλι τα ίδια.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Αύγ 2020, 01:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Είναι λίγο μυστήρια τα πράγματα! Πολλά ανάβουν τελικά, μάλλον πάρα πολλά, και σε περίεργες φάσεις.

Ο εγκέφαλος δίνει εντολή στην EGR να ανοίξει για να ανακυκλοφορούν προς την εισαγωγή καυσαέρια, όταν δουλεύει με χαμηλά και μεσαία φορτία ο κινητήρας, δηλαδή σε νορμάλ στροφές με στρωτή οδήγηση, και μόνο εφόσον ο κινητήρας έχει φτάσει σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας και δεν είναι κρύος. Και της δίνει εντολή να κλείσει για να σταματήσει η ανακυκλοφορία κάθε φορά που πρέπει να δουλέψει ο κινητήρας με καθαρό μείγμα αέρα-καυσίμου επειδή απαιτείται να δουλέψει αποδοτικά, είτε όταν αυξάνουν πολύ τα φορτία όπως π.χ. στις απότομες επιταχύνσεις και στη γρήγορη οδήγηση με υψηλές στροφές, είτε διαμετρικά αντίθετα στο ρελαντί που απαιτεί σταθερή λειτουργία σε οριακά χαμηλές στροφές.
Γι' αυτό σε ρώτησα για το ρελαντί. Είναι σύνηθες όταν δεν δουλεύει σωστά η EGR να παρατηρείται και στο ρελαντί πρόβλημα, όταν της ζητήσει ο εγκέφαλος να κλείσει κι αυτή δεν κλείνει τελείως και συνεχίζει να ανακυκλοφορεί καυσαέρια, ενώ εκεί θέλει ο κινητήρας τελείως καθαρό μείγμα.

Με προοδευτικές επιταχύνσεις στα χιλιόμετρα και στις στροφές που είπες, σίγουρα δεν μιλάμε για υψηλά φορτία στον κινητήρα. Λαμβάνοντας υπόψη και το Auto Parking και το Service που ήταν αναμμένα το πρωί μόλις ξεκλείδωσες και ξαναήταν και το βράδυ, συν τις αρρυθμίες με σταθερά 100 χλμ/ώρα, μπορούμε να υποθέσουμε ότι ίσως δεν είναι στην EGR το πρόβλημα, ότι ίσως να είναι ηλεκτρολογικό κάπου σε καλωδίωση ή αλλού.
Τέλος πάντων, ότι και να πούμε εδώ εικασίες είναι. Διάγνωση θα γίνει στο συνεργείο, και είτε είναι EGR είτε άλλο εκεί θα βγει. Καλή ανάρρωση! :thumb

(Λέω όμως, και αλλού να διαγνωστεί και να λυθεί το πρόβλημα, με τα χιλιόμετρα που έχεις, ευκαιρία είναι να κάνεις ένα καλό καθάρισμα της EGR!)

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Αύγ 2020, 14:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Θα με τρελάνει αυτό το αμάξι.

Σήμερα κατέβηκα να το πάρω να παω σε μια δουλεια.
Ξεκλειδώνω βλέπω λαμπάκια: Auto Parking - Service.
Βάζω μπροστά, Αρχίζουν Λαμπάκια: ESP/ASR, ABS, Auto Parking, Service (oxi engine light)
Ξεκινάω σβήνουν όλα και μένει μονο το ESP χωρίς αλλα μνματα λάθους στην οθόνη.
Οδήγησα για 7 λεπτά περίπου μέγιστη ταχύτητα μέχρι 50 χλμ. Με aircon -On.
Το Eco start - stop δούλευε κανονικά όπως και το aircon.

Σταματάω, σβήνω και μετά από 10 λέπτά ξαναμπαινω και φεύγω.
ΚΑΝΕΝΑ λαμπάκι. Ούτε ESP ούτε τπτ. Ιδια διαδρομή πίσω.
Κάποια στιγμή το aircon από τη μεριά του οδηγού (αριστερα και δεξια από το τιμόνι) βγάζει ζεστό ενω όλες οι υπόλοιπες γρίλιες τερμα παγωμένο.
Αυριο το πρωί θα μπει στο διαγνωστικό.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 10:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Η διάγνωση έδειξε μπουκωμένο φίλτρο καυσίμου το οποίο και αντικαταστάθηκε.
Ελέγχθηκε η EGR και καθαρίστηκε εαν και από ότι μου ειπε ήταν σε καλή κατάσταση. Τέλος ελέγχθηκαν αισθητήρες και καλωδίωση και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

Σε λίγο θα πάω να το πάρω και να το δοκιμάσω και βλέπουμε.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Σιγά που θα τελείωνα ετσι απλά. Φεύγοντας από το συνεργείο μου αναψε ξανα ESP, ABS, Service.
Γυρνάω στο συνεργείο και μου λέει Αντλία καυσιμου, η οποία ειχε αλλαχτει πριν 20.000χλμ, και μου λεει δεν προλαβαίνω τωρα να το φτιαξω, μετά τις διακοπες κτλ.

Φευγω, αφού εβαλα μπροστα ειχα σβησει παλι τα λαμπακια (οχι τα δικα μου) τα οποία ειχαν βαρεσει κοκκινο).

Μιλάω με άλλο συνεργείο, που έχει διαγνωστικό citroen, το βαζουμε στο διαγνωστικο και βλέπουμε αισθητήρα ABS πίσω αριστερα, και σημα από τον αισθητηρα airflow (δεν θυμαμαι καλα πως το εγραφε).

Για τον αισθητήρα ABS του ειπα να τον παραγγείλει. Οσο για το airflow μου είπε οτι μπορεί την οταν εβαζαν εβγαζαν τα πραγματα για τον καθαρισμό του dpf, να ειχαν ξεκουμπωσει τον αισθητήρα (μου τον εδειξε) και απλα δεν εσβησαν το σφαλμα.

Περιμένω να μου πει ποτε θα εχει τον αισθητήρα ABS για να το ξαναβάλουμε στο διαγνωστικο.

Αυτα. Ωραία περναμε κατα τα αλλα.

Α και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για μηχανικούς, κατα προτίμηση στα Δυτικά προάστια.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 14:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Προφανώς δεν πήγες σε συνεργείο εξειδικευμένο Citroen, γι' αυτό και σε ξεπέταξε και δουλειά δεν έκανες και σου ξεφούρνισε και την αντλία μετά...
Το δεύτερο που είπες ότι έχει διαγνωστικό Citroen και το βάλατε, είναι εξειδικευμένο ή είναι γενικό ή ηλεκτρολογείο και έχει και το διαγνωστικό;
Μη τρέχετε ποτέ από 'δω κι από 'κει όπου να 'ναι, ούτε με κριτήριο την ευκολία ούτε με κριτήριο τη φήμη του φτηνού. Στο τέλος, τα εύκολα και τα φτηνά κοστίζουν ακριβότερα. Οι δε παντογνώστες, ακόμη πιο πολύ. Μόνο σε συνεργεία που ξέρουν τα αυτοκίνητά σας να πηγαίνετε, εξειδικευμένα.
Έχεις PM, και τα τρία συνεργεία εξειδικευμένα και πολύ καλά. Δες, μίλα μαζί τους, κρίνε, και πράξε.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
jalbanis έγραψε:
Προφανώς δεν πήγες σε συνεργείο εξειδικευμένο Citroen, γι' αυτό και σε ξεπέταξε και δουλειά δεν έκανες και σου ξεφούρνισε και την αντλία μετά...
Το δεύτερο που είπες ότι έχει διαγνωστικό Citroen και το βάλατε, είναι εξειδικευμένο ή είναι γενικό ή ηλεκτρολογείο και έχει και το διαγνωστικό;
Μη τρέχετε ποτέ από 'δω κι από 'κει όπου να 'ναι, ούτε με κριτήριο την ευκολία ούτε με κριτήριο τη φήμη του φτηνού. Στο τέλος, τα εύκολα και τα φτηνά κοστίζουν ακριβότερα. Μόνο σε συνεργεία που ξέρουν τα αυτοκίνητά σας να πηγαίνετε, εξειδικευμένα.
Έχεις PM, και τα τρία συνεργεία εξειδικευμένα και πολύ καλά. Δες, μίλα μαζί τους, κρίνε, και πράξε.



Σε ευχαριστώ και απο εδώ. Οχι δεν ειναι εξιδικευμένα απλά αυτές τις μέρες είναι πολύ δύσκολο να βρεις συνεργείο με διαθεσιμότητα να σε δει, καθώς ετοιμάζονται για διακοπές. Στο 2ο πήγα μετά από συσταση φίλου ότι έχει διαγνωστικό citroen. Όχι δεν ειναι εξειδικευμένο ουτε αυτό. Μίλησα με εξιδεικευμένο και μου είπε να παω αυριο μήπως και καταφέρει καποια στιγμή να το βάλει στο διαγνωστικό αλλα δεν υπόσχεται κατι.

Θα πάρω και σε αυτά που μου έστειλες.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 15:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
savic7uk έγραψε:
Στο 2ο πήγα μετά από συσταση φίλου ότι έχει διαγνωστικό citroen. Όχι δεν ειναι εξειδικευμένο ουτε αυτό. Μίλησα με εξιδεικευμένο και μου είπε να παω αυριο μήπως και καταφέρει καποια στιγμή να το βάλει στο διαγνωστικό αλλα δεν υπόσχεται κατι.

Θα πάρω και σε αυτά που μου έστειλες.

Μα το δεύτερο που πήγες, είναι όχι απλά εξειδικευμένο, είναι και εξουσιοδοτημένο του δικτύου της Citroen!
Δες, τον έχει στην ιστοσελίδα της η Citroen Ελλάδας >>> https://citroen-hellas.gr/dealerlocator/
Μην τρέχεις πανικόβλητος σε δέκα μεριές! Πάρε μια γνώμη και από αλλού αν θέλεις, να δεις αν συμπίπτουν, και με ηρεμία κρίνε για να κάνεις δουλειά. Και όπου κι αν καταλήξεις, πες τους για καλό και για κακό να δουν κι αυτοί και την EGR και όλα τα ηλεκτρικά κάτω από το καπό, γιατί ο πρώτος που σου τα βρήκε σε καλή κατάσταση μάλλον ή δεν τα πετυχαίνει με την πρώτη ή πετυχαίνει ότι θέλει κατά το "δουλίτσα να 'χουμε"...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Αύγ 2020, 09:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Σήμερα μπήκε σε διαγνωστικό εξουσιοδοτημένο του δικτύου της Citroen, και επιβεβαιώνουν μονο αισθητήρα ABS πίσω αριστερού τροχού.
Το οδήγησε ο ηλεκτρολόγος του κανα 15λεπτο με το διαγνωστικό κουμπωμένο πανω.

Μου είπαν ή ειναι μονο ο αισθητήρας ή καποια καλωδίωση που φτάνει στο αισθητήρα, αλλα το πιο πιθανό ο αισθητήρας. Πάντως δεν μπορούν να εντοπίσουν τπτ αλλο. Το μεσημέρι θα αλλαχθεί ο αισθητήρας και ελπίζω να τελειώσει εδώ το σίριαλ.

Και φυσικά, μονο εξουσιοδοτημένο από εδώ και στο εξής.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Αύγ 2020, 21:09 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
savic7uk έγραψε:
Σήμερα μπήκε σε διαγνωστικό εξουσιοδοτημένο του δικτύου της Citroen, και επιβεβαιώνουν μονο αισθητήρα ABS πίσω αριστερού τροχού.
Το οδήγησε ο ηλεκτρολόγος του κανα 15λεπτο με το διαγνωστικό κουμπωμένο πανω.

Μου είπαν ή ειναι μονο ο αισθητήρας ή καποια καλωδίωση που φτάνει στο αισθητήρα, αλλα το πιο πιθανό ο αισθητήρας. Πάντως δεν μπορούν να εντοπίσουν τπτ αλλο. Το μεσημέρι θα αλλαχθεί ο αισθητήρας και ελπίζω να τελειώσει εδώ το σίριαλ.

Και φυσικά, μονο εξουσιοδοτημένο από εδώ και στο εξής.
Καλησπέρα! Μην ανησυχείς. Είχα πάθει κάτι αντίστοιχο από λακούβα με νερά.

Προσοχή όμως. Αν σου αλλάξουν τον αισθητήρα και ΔΕΝ φτιάξει, πες τους να ρίξουν καθαριστικό φρένου στο κινούμενο κομμάτι του αισθητήρα που βρίσκεται στο φρένο. Στο δικό μου εκεί είχαν μπει πετραδάκια και είχε δημιουργηθεί το θέμα.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Αύγ 2020, 08:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Update: Αντικαταστάθηκε ο αισθητήρας ABS πίσω αριστερά και πλέον το ABS σφάλμα δεν το βγάζει.
Καταλήξαμε όμως στο εξής σφάλμα το οποίο είναι και το μόνο που βγάζει πλέον μόλις το ζορισω: P0100 ροη μαζα ογκου αερα κυκλωμα α

Η συνέχεια σε λιγο

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Αύγ 2020, 11:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Λοιπόν ξαναμπήκε στο διαγνωστικό κανα 2 φορές μετα από δοκιμές (σε εξουσιοδοτημένο)

Το P0100 δεν το ξαναέβγαλε, αλλά μου είπε ο ηλεκτρολόγος σίγουρα υπάρχει καποιο θέμα στιγμιαίας απώλειας επικοινωνίας ή στιγμιαίου σφάλματος. Πάντως στα μόνιμα σφαλματα δεν βγάζει κατι.
Επίσης το ABS δεν το ξαναεβγαλε.
Σχετικά με το check engine, μου ειπε ότι εαν βγάλει πολλές φορές το στιγμιαίο σφάλμα τότε θα εμφανισει και το check engine χωρίς να σημαίνει κατι παραπάνω, απλά βρήκε πολλές φορές αυτο το σφάλμα.
Αλλα δεν βλέπει κάτι που αυτή τη στιγμή θα μπορούσε να του δώσει στοιχεία γιατο τι μπορεί να είναι. Ειδικά από τη στιγμή που δεν αλλάζει τπτ και στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου.

Πρέπει να ελεγχθούν διεξοδικά όλα μέχρι να καταλήξουμε κάπου ή να βγάλει καποιο άλλο σφάλμα το οποίο ισως μα δώσει καποια παραπάνω πληροφορία.

Σήμερα θα κάνω μια διαδρομή σε αττική οδό και αυριο το πρωί θα το ξαναπάω να δουμε τι θα καταγράψει.

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP/ASR Faulty - 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Αuto
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 06 Αύγ 2020, 19:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
savic7uk έγραψε:
Καταλήξαμε όμως στο εξής σφάλμα το οποίο είναι και το μόνο που βγάζει πλέον μόλις το ζορισω: P0100 ροη μαζα ογκου αερα κυκλωμα α

savic7uk έγραψε:
Λοιπόν ξαναμπήκε στο διαγνωστικό κανα 2 φορές μετα από δοκιμές (σε εξουσιοδοτημένο)

Το P0100 δεν το ξαναέβγαλε, αλλά μου είπε ο ηλεκτρολόγος σίγουρα υπάρχει καποιο θέμα στιγμιαίας απώλειας επικοινωνίας ή στιγμιαίου σφάλματος. Πάντως στα μόνιμα σφαλματα δεν βγάζει κατι.

Αφού το έβγαλε που το έβγαλε αυτό το σφάλμα, και λέει ότι είναι σίγουρος για στιγμιαίο σφάλμα, θα μπορούσε να καθαρίσει τον αισθητήρα μάζας αέρα και να κάνει έναν έλεγχο (οπτικό και με όργανο) στην καλωδίωση του βύσματός του, για να έχει ένα πιο καλό δεδομένο αφού θα το δοκιμάσεις στο δρόμο και θα πας πάλι να το δει με το διαγνωστικό.
Πολύ εύκολα προσβάσιμος είναι ο αισθητήρας, προσαρμοσμένος στο σωλήνα από το φίλτρο αέρα προς την εισαγωγή, κανά δεκάλεπτο πάνω-κάτω θα του έπαιρνε από το λύσιμο μέχρι να τα έχει καθαρισμένα-τσεκαρισμένα και ξανά δεμένα, και να έχει κάνει έτσι ένα πρώτο μέρος του διεξοδικού ελέγχου για αύριο που θα το ξαναδεί. Μήπως το έκανε; Γιατί αν το έκανε και ξαναβγάλει το σφάλμα, ένα επιπλέον στοιχείο που λέει θα το έχει.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 39 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Κοπή πίτας 2012
Δ. Συζήτηση: Συναντήσεις - Εκδηλώσεις
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 134
Δείτε το βίντεο "Citroen C3 Picasso Fuse Box" στο YouTube
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: vpafi
Απαντήσεις: 1
Light Turbo conversion Xsara Picasso 1.8
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 17
Αγορά citroen grand picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
xsara picasso airbag
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: stilemis
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια