Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 20:12 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ESP/ASR - Handbrake Faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Νοέμ 2008, 09:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 07 Οκτ 2008, 23:06
Δημοσιεύσεις: 140
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Αυτή την ένδειξη μου βγάζει στην οθόνη και ανάβει το κουμπάκι του ESP και στο ταμπλό και στην οθόνη σα πρόβλημα. Επίσης μου βγάζει στην οθόνη και το Handbrake Faulty.
Αυτό παρουσιάστηκε χτές στην Εγνατία που οδηγούσα και πήγα να βάλω το Cruise Control και δεν έμπαινε μετά από 4 προσπάθειες.

Καμιά ιδέα μέχρι αύριο να πάω στην Citroen?

Ευχαριστώ.

-- Τρί 04 Νοέμ 2008, 2:46 pm --

Τελικά μια επίσκεψη στο συνεργείο της αντιπροσωπείας μου αλλάξανε την βαλβίδα για το φρένο πυο βρίσκεται στα πόδια του οδηγού στο πεντάλ του φρένου και διορθώθηκε το πρόβλημα.

_________________
http://sw6jin.dyndns.org:8082 u/n:guest, pass:-


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 16 Ιαν 2009, 17:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αδέρφια, ήρθε η ώρα για τα δυσάρεστα. Μετά από 4 ήμέρες ακινησίας και ενώ πήγα να ξεκινήσω με τη γυναίκα μου για μια σύντομη εκδρομή εμφανίσθηκαν μηνύματα για βλάβη στο ESP/ASR, στο χειρόφρενο και στο Depolution Filter (που δεν ξέρω τί είναι). Εμφανίσθηκε ένδειξη για Service συνοδευόμενη και από δυσοίωνα ηχητικά σήματα. Το αυτοκίνητο έχει μόλις 1500 χλμ.
Είχα διαβάσει βέβαια για αυτό το πρόβλημα στα site του εξωτερικού αλλά επρόκειτο για παλιές δημοσιεύσεις (του 2006 και του 2007) αλλά υποτίθεται είχε λυθεί το πρόβλημα με αναβαθμίσεις του λογισμικού (αναβαθμίσεις οι οποίες, υποτίθεται, έπρεπε να έχουν γίνει στο αυτοκίνητο μου, το οποίο αγοράσθηκε τον Αύγουστο του 2008).
Την Δευτέρα θα πάω στο συνεργείο και θα σας ενημερώσω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 16 Ιαν 2009, 23:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 22 Ιαν 2007, 21:35
Δημοσιεύσεις: 1404
Τοποθεσία: Λοφος Σκουζε
περιμενουμε νεα λαμπρο..

_________________
Life is too short to drink cheep beer... cheers mate!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 16 Ιαν 2009, 23:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Νοέμ 2008, 21:52
Δημοσιεύσεις: 238
Αδερφε ευχομαι μια απλη αναβαθμιση να σου λυσει παντελως το προβλημα.

_________________
C'EST GRANDE D'ETRE GREC


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 03 Φεβ 2009, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μόλις τώρα συνειδητοποιώ οτι ενώ είχα γράψει την Δευτέρα 19 Νοεμβρίου σχετικά με τη λύση του προβλήματος μου, το σχόλιο μου (μάλλον για τεχνικούς λόγους) δεν εμφανίζεται στο site.

Λοιπόν, στις οκτώ το πρωί ήμουν στην αντιπροσωπεία (Φέσσας- Θεσσαλονίκη). Αμέσως πήραν το αυτοκίνητο (είδαν οτι είναι πολύ καινούργιο) και το έβαλαν στον εγκέφαλο. Μετά από είκοσι λεπτά βλέπω έναν τεχνικό να΄βγάζει το αυτοκίνητο βόλτα. Στις 08.45 μου ανακοίνωσαν οτι ο εγκέφαλος έδειξε "πρόβλημα ανάφλεξης στον κύλινδρο 1", οπότε αλλάχθηκε ο πολλαπλασιαστής. Το αυτοκίνητο είναι από τότε μια χαρά. Μόνη απογοήτευση το γεγονός οτι το πρόβλημα εμφανίσθηκε σε πολύ καινούργιο αυτοκίνητο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Φεβ 2009, 10:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 07 Οκτ 2008, 23:06
Δημοσιεύσεις: 140
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Τώρα τι σχέση έχει ο πoλλαπλασιαστής με το ESP και το ABS και το χειρόφρενο δε ξέρω.
Πάντος αν λύθηκε το πρόβλημά σου πάλι καλά γιατί εγώ ακόμα¨(όπως κι εσύ με πάρα πολύ λίγα km) παιδεύομαι ακόμα.
Μου άλλαξαν μια βαλβίδα φρένου στο πάνω μέρος από τα πόδια του οδηγού. Ένα καλώδιο προέκτασης στο ίδιο σημείο την επόμενη φορά που πήγα και την τρίτη φορά που ξαναπήγα το παγουράκι των φρένων που είναι πίσω από την μπαταρία και έχει ενσσωματωμένη μια άλλη βαλβίδα....

Ώς τώρα και ενώ έκανα ένα ταξίδι από Γιάννενα΄Πάτρα και τώρα στη Θεσσαλονίκη που είμαι μου ξαναάναψε μια φορά οπότε θα ξαναπάω κάποια στιγμή αν ανάψει πάλι να δώ τι άλλο μπορεί να είναι.
Τα km που μου πρωτοάναψε ήταν κοντά στα 1500 και τώρα έχω 3500 και ακόμα δε μου λύθηκε φαντάζομαι το πρόβλημα.

_________________
http://sw6jin.dyndns.org:8082 u/n:guest, pass:-


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Φεβ 2009, 10:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Δεν μου έδωσαν και πολλές εξηγήσεις αλλά αυτό που υποθέτω είναι οτι τυχόν βλάβη στην ανάφλεξη δημιουργεί πρόβλημα λειτουργίας και σε όλα τα υπόλοιπα συστήματα. Δεν ξέρω τί άλλο να υποθέσω. Το γεγονός πάντως οτι βάλανε τρεις φορές το αυτοκίνητο σου στον εγκέφαλο και ακόμα δεν μπορούν να καταλάβουν τί τρέχει είναι απογοητευτικό. Επίσης σημαίνει οτι πιθανότατα θα επανεμφανισθεί το πρόβλημα και σε μένα. Τί να πώ;;. Εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα σου σύντομα.

-- Πέμ 26 Μαρ 2009, 1:01 pm --

Αδέρφια ξανά τα ίδια. Χθές πήγα να βάλω μπροστά και μου έβγαλε τα γνωστά μηνύματα, το αυτοκίνητο αγκομαχούσε, κόμπιαζε και τα λοιπά. Το πήγα σήμερα το πρώί στον Φέσσα και μετά πό μι αώρα μου είπαν οτι αλλάξανε τα μπουζί και το αμάξι είναι μια χαρά. Όταν ρώτησα τι διάγνωση έκανε ο εγκέφαλος μου είπαν το ίδιο πράγμα που είχε βγει και πριν από δύο μήνες: "πρόβλημα ανάφλεξης στον κύλινδρο 1". Την προηγούμενη φορά αλλάξανε τον πολλαπλασιαστή, αυτή την φορά τα μπουζί. Μου τα έδωσαν κιόλας στο χέρι τα παλιά μπουζί. Τίποτα δεν είχανε. Ούτε ήταν λαδωμένα. Και πώς θα μπορούσαν να έχουν κάτι αφού μιλάμε για αυτοκίνητο με 2.420 χλμ. Είμαι βέβαιος οτι θα ξαναπαρουσιασθεί το πρόβλημα και θα μου αλλάξουν κάτι άλλο. Οπότε θα περάσει η εγγύηση και θα μου σκάσουνε το μυστικό, για να πληρώσω και γω δεν ξέρω πόσα. Αν κάποιος ξέρει τίποτα για το πρόβλημα ας γράψει κάτι. Είναι και το αυτοκίνητο ακυκλοφόρητο στην Ελλάδα και δεν υπάρχει "υποστήριξη" στο forum.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Μάιος 2009, 22:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 02 Αύγ 2008, 09:43
Δημοσιεύσεις: 156
Τοποθεσία: Πόρτο Ράφτη , Αττική
'Εχουμε νεώτερα Λάμπρο ??

_________________
Εικόνα
Long Live The Loud


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Μάιος 2009, 09:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Δεν μου το ξαναπαρουσίασε προς το παρόν. Είμαι πάρα πολύ προσεκτικός με τη βενζίνη που βάζω. Γεμίζω μόνο σε ένα πρατήριο ιδιόκτητο της Shell (δηλαδή όχι franchise σε ιδιώτη). Εξακολουθώ να πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα το ξανακάνει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Μάιος 2009, 14:36 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Φιλε μου συγνωμη κιολας αλλα αποψη μου ειναι οτι κανεις μεγιστο λαθος!Ειδικα τωρα που εισαι στην εγγυηση...Θα βαζεις απο οπου να 'ναι και ο,τι και να βγαλει θα στο αλλαξουν στην εγγυηση...Παντως τα ιδια "ψυχολογικα" ειχε και C4 (απλη) δικου μου ανθρωπου και με αλλαγη πεταλουδας στην εγγυηση λυθηκε...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Μάιος 2009, 14:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εύκολο να το λες. Είναι όμως πάρα πολυ σπαστικό να τρέχω κάθε τρεις και λίγο στην αντιπροσωπεία. Γι'αυτό θα προσέχω τί βάζω μέχρι να μου παρουσιασθεί με "καθαρή" βενζίνη, οπότε θα έχω τουλάχιστον εξαλείψει την πιθανότητα να οφείλεται το πρόβλημα σε νοθευμένο καύσιμο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Μάιος 2009, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Λάμπρο καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου (έχω περάσει τα ίδια με το 1ο c5) αλλά δυστυχώς μόνο ψάχνωντας μπορείς να βρεις λύση. Ελπίζω πάντως να μην στο ξαναεμφανίσει.

Σκέψου πάντως και το ενδεχόμενο εαν το παρουσιάσει ξανά να ζητήσεις μιας μορφής επέκτασης εγγύησης για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δεν είναι επίσημη διαδικασία αλλά τι φταις εσύ που δεν μπορούν να το επιλύσουν?

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Μάιος 2009, 15:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Το σκέφτηκα ήδη για την επέκταση εγγύησης. Μάλλον θα το κάνω.
Συμφωνών οτι τα προβλήματα δεν πρέπει να τα αφήσεις. Πρέπει να τα ψάχνεις. Αλλά από την άλλη μεριά το σενάριο το ξέρω ήδη. Θα πάω στην αντιπροσωπεία. θα το βάλουν στον εγκέφαλο. Ο εγκέφαλος θα αποφανθεί:"Πρόβλημα ανάφλεξης στον κύλινδρο 1". Κάτι θα μου αλλάξουνε πάλι και θα μου πούνε οτι είμαι ΟΚ. Στα τρία τέταρτα με το ρολόι θα έχω τελειώσει. Αλλά και τί να κάνω; Να τους πω να το κρατήσυονε τρεις μέρες μέχρι να βρούν τί έχει πραγματικά;;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 02 Ιούλ 2009, 06:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 07 Οκτ 2008, 23:06
Δημοσιεύσεις: 140
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επανέρχομαι στο σχετικό γιατί εδώ και 2500km περίπου και με δυο με΄γάλα ταξιδάκια το διάστημα αυτό εδώ και μερικούς μήνες πλέον δεν μου άναψε πάλι η ένδειξη.

Η ΛΥΣΗ???

σπρέυ επαφών στην φίσα του ABS που βρίσκεται στον θόλο τορ τροχού του οδηγού η οποία έχει κάαλυμα και ίσως πέραε υγρασία εκεί....
ως τώρα όλα καλά και ας ελπίζουμε ότι ήταν αυτό το πρόβλημα.

_________________
http://sw6jin.dyndns.org:8082 u/n:guest, pass:-


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution filter/ESP/ASR/Hndbrake faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 02 Ιούλ 2009, 12:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Θα ληφθεί υπόψη....


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 52 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

ANTIPOLLUTION FAULTY CITROEN C2 1.4 HDI
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: RAMANTANI18
Απαντήσεις: 0
DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4 1,6''
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
depollution system faulty
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: tzimnic4
Απαντήσεις: 16
Antithieft faulty. Δεν παίρνει μπρος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: sakisbm
Απαντήσεις: 6
System managment engine faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Manos
Απαντήσεις: 64
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια