Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 05:36 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 16:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4 έγραψε:
Καλησπέρα στην ομάδα,πάω εχθές να του βάλω πετρέλαιο και μόλις γυρνάω και παρκάρω ανάβει το τσεκ το κίτρινο του κινητήρα και δεν έσβησε,το ξεμπαρκάρω για να το πάω μια δοκιμή δεν προλαβαίνω να βγω από το τετράγωνο ανάβουν και τα σχετικά λαμπάκια για την δεξαμενή του ad blue,πήγα σήμερα στην αντιπροσωπία και είναι το ίδιο πρόβλημα,χαμηλή πίεση αντλίας,είναι η δεύτερη φορά που θα την αλλάξω,την πρώτη ήταν 2019,στα 48.000χλμ, και τώρα μετά από 8.000χλμ από τότε πάλι τα ίδια,τότε την είχαν κάλυψή,ήμουν εκτός εγγύησης τότε,τώρα περιμένουμε τι θα πουν.απο οτι βλέπω δεν υπάρχει γιατριά σε αυτές τις δεξαμενές.

Αμάν! Πραγματικά, δεν υποφέρεται αυτό το πράγμα! :angr
Υπομονή και επιμονή τώρα Δημήτρη! Είπαμε, ξανά η ίδια βλάβη, και μάλιστα τόσο σύντομα, είναι το καλύτερο επιχείρημα περί ευθύνης της PSA και για απαίτηση να το καλύψουν και πάλι με δωρεάν το ανταλλακτικό! Δες τι θα σου πουν, και αν χρειαστεί επικαλέσου το και μην κάνεις πίσω...

(Δεν το ανεβάζεις κι εκεί στο σχετικό θέμα για τη βλάβη του δοχείου; Και να ζητήσουμε και μετονομασία και μετακίνηση στα "Τεχνικά Θέματα"...)

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2015, 11:05
Δημοσιεύσεις: 101
jalbanis έγραψε:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4 έγραψε:
Καλησπέρα στην ομάδα,πάω εχθές να του βάλω πετρέλαιο και μόλις γυρνάω και παρκάρω ανάβει το τσεκ το κίτρινο του κινητήρα και δεν έσβησε,το ξεμπαρκάρω για να το πάω μια δοκιμή δεν προλαβαίνω να βγω από το τετράγωνο ανάβουν και τα σχετικά λαμπάκια για την δεξαμενή του ad blue,πήγα σήμερα στην αντιπροσωπία και είναι το ίδιο πρόβλημα,χαμηλή πίεση αντλίας,είναι η δεύτερη φορά που θα την αλλάξω,την πρώτη ήταν 2019,στα 48.000χλμ, και τώρα μετά από 8.000χλμ από τότε πάλι τα ίδια,τότε την είχαν κάλυψή,ήμουν εκτός εγγύησης τότε,τώρα περιμένουμε τι θα πουν.απο οτι βλέπω δεν υπάρχει γιατριά σε αυτές τις δεξαμενές.

Αμάν! Πραγματικά, δεν υποφέρεται αυτό το πράγμα! :angr
Υπομονή και επιμονή τώρα Δημήτρη! Είπαμε, ξανά η ίδια βλάβη, και μάλιστα τόσο σύντομα, είναι το καλύτερο επιχείρημα περί ευθύνης της PSA και για απαίτηση να το καλύψουν και πάλι με δωρεάν το ανταλλακτικό! Δες τι θα σου πουν, και αν χρειαστεί επικαλέσου το και μην κάνεις πίσω...

(Δεν το ανεβάζεις κι εκεί στο σχετικό θέμα για τη βλάβη του δοχείου; Και να ζητήσουμε και μετονομασία και μετακίνηση στα "Τεχνικά Θέματα"...)

Δεν ξέρω τι να πω!!!!αυτό το θέμα έχει καταντήσει αηδία :angr !! δεν έχω παράπονο από την αντιπροσωπία εδώ,προσπαθούν πολύ,θα κάνουν κατευθείαν στο εργοστάσιο αίτημα μου είπαν,το κακό μου είπαν αν μια στο εκατομμύριο δεν το καλύψουν και πατήσουν κάπου είναι ότι έχει περάσει η 5ετια του αυτοκίνητου,αλλά μου είπαν ότι με Αθήνα που μίλησαν είναι αισιόδοξη,περιμένω να δω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 17:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Συνέχισα τη συζήτηση εκεί στο θέμα του δοχείου που το ανέβασες... :thumb

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιούλ 2021, 17:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
Κάνω μια ερώτηση για ένα Picasso του 2018 φίλου.
Πήρε ένα 10λιτρο AdBlue από αντιπροσωπεία και το συμπληρώσαμε χθες.
Ωστόσο, πατώντας το κουμπάκι στο ταμπλώ δεν φαίνεται να έχει διαβάσει την προσθήκη που κάναμε, δείχνει ακόμα ότι μπορεί να διανύσει πάνω από 2400km.
Επειδή εγώ δεν το έχω ελέγξει στο δικό μου όταν προσθέτω, χρειάζεται κάποιο διάστημα για να ανανεώσει την ένδειξη?
Δεν του έχει ανάψει κάποιο λαμπάκι, απλά είπε να το προσθέσει μόνος του λόγω διακοπών.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιούλ 2021, 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Πάντα τη βγάζει την ένδειξη αυτή εάν πατήσεις το κουμπάκι στα νεότερα αυτοκίνητα.
Το ίδιο κάνει και στο C3 της φίλης μου και ομολογουμένως, με τρόμαξε την 1η φορά που το πάτησα.
Όταν θα'ρθει η ώρα να ζητήσει ξανά AdBlue θα σου πετάξει μήνυμα! Don't worry! :no1

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιούλ 2021, 16:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
bakevang έγραψε:
Πάντα τη βγάζει την ένδειξη αυτή εάν πατήσεις το κουμπάκι στα νεότερα αυτοκίνητα.
Το ίδιο κάνει και στο C3 της φίλης μου και ομολογουμένως, με τρόμαξε την 1η φορά που το πάτησα.
Όταν θα'ρθει η ώρα να ζητήσει ξανά AdBlue θα σου πετάξει μήνυμα! Don't worry! :no1


Έχω την εντύπωση ότι αυτή η ένδειξη μεταβάλλεται ανάλογα με την ποσότητα του AdΒlue. Μετά από την προσθήκη 10λ δεν θα έπρεπε να αλλάξει προς τα πάνω?
Εμένα ας πούμε αν πατήσω το σχετικό κουμπί δείχνει περισσότερα από 10000km (είχα συμπληρώσει σχετικά πρόσφατα).

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Ιούλ 2021, 01:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Όχι, δεν είναι τόσο έξυπνο το σύστημα.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Ιούλ 2021, 02:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 08 Ιούλ 2021, 14:09
Δημοσιεύσεις: 23
Καθάρισμα στο ρεζερβουαρ σου έκαναν?Μήπως δεν ήταν και τόσο καλό το πετρέλαιο και φίλτρο αν έχει.

_________________
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Ιούλ 2021, 10:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
bakevang έγραψε:
Όχι, δεν είναι τόσο έξυπνο το σύστημα.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Λοιπόν, μετά από τρεις μέρες του άλλαξε την ένδειξη και από "...περισσότερα από 2400km" που έβγαζε, τώρα πατώντας το σχετικό κουμπάκι του λέει "...περισσότερα από 5000km". :clap

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Ιούλ 2021, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
netblaster έγραψε:
bakevang έγραψε:
Όχι, δεν είναι τόσο έξυπνο το σύστημα.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Λοιπόν, μετά από τρεις μέρες του άλλαξε την ένδειξη και από "...περισσότερα από 2400km" που έβγαζε, τώρα πατώντας το σχετικό κουμπάκι του λέει "...περισσότερα από 5000km". :clap
Μήπως του λέει τα χιλιόμετρα για το σέρβις; :hmm

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 26 Ιούλ 2021, 08:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
bakevang έγραψε:
netblaster έγραψε:
bakevang έγραψε:
Όχι, δεν είναι τόσο έξυπνο το σύστημα.

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Λοιπόν, μετά από τρεις μέρες του άλλαξε την ένδειξη και από "...περισσότερα από 2400km" που έβγαζε, τώρα πατώντας το σχετικό κουμπάκι του λέει "...περισσότερα από 5000km". :clap
Μήπως του λέει τα χιλιόμετρα για το σέρβις; :hmm

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δοκίμασα και στο δικό μου (του 2016, αλλά νομίζω το ίδιο είναι) και πατώντας το κουμπάκι στο ταμπλώ δείχνει κατά σειρά, υπολοιπόμενα km και χρόνος για service, εκτιμώμενα km με το διαθέσιμο AdBlue και πιθανά σφάλματα.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Ιούλ 2021, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Στα Picasso υπάρχει η παρακολούθηση αυτονομίας AdBlue με αυτό το κουμπί, νομίζω σε όλες τις εκδόσεις μετά το '16, το λέει κάθε manual.
Την έχει και της C4 II το manual, εναλλάξ με την αυτονομία καυσίμου στο όργανο του δείκτη καυσίμου, αλλά στη Feel γιοκ, θα 'ναι μόνο στη Shine.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Δεκ 2021, 09:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2020, 08:20
Δημοσιεύσεις: 63
Χτες λοιπόν μετά από φουλαρισμα μου άναψε λαμπάκι κινητήρα,και εμφάνισε το μήνυμα να επισκευαστεί η μηχανή. Επίσκεψη στο μάστορα μου, το βάζει στον εγκέφαλο, άδειο το eollys. Ψάξιμο σε 2 3 συνεργεία κάνεις δεν είχε υγρό πάρα μόνο ο πρώην εξουσιοδοτημενος. Κόστος 93 ευρώ και 50 τα περαστικά. Επειδή βιαζόμουν γενικά είπα στο μάστορα μου να πάω μια και καλή να το βάλω εκεί, για να μη πηγαινοερχομαι. Πάμε λοιπόν στο δεύτερο συνεργείο και τους βλέπω να παιδευονται, να τους χύνεται υγρό κάτω, και με τα πολλά πολλά βλέπω να κατεβάζουν κάτω και την αντλία.
Πάω στο μάστορα, του λέω τι γίνεται;Μου απαντά, η αντλία είχε μέσα υγρό πήρε μόνο μισό λίτρο, για αυτό μας χυνοταν. Σου είχε κολλήσει η αντλία. Στην αρχη και εμένα μου λέει, μου έδειξε άδειο δοχείο. Ξεκολησαμε τη τρόμπα της κάναμε reset, και τώρα θα μας δείξει.
Του κάνει βόλτα λοιπόν, όλα μια χαρά μου λέει, μου εμφανίζει όμως βλάβη dpf, το dpf όμως είναι 43%. Βλάβη που βλέπει μόνο στον εγκέφαλο του. Μπορεί λόγω του ότι δεν έριξε eollys να δείχνει βλάβη, κυκλοφορία το και μπορεί να στρώσει. Τελικά κόστος 107 ευρώ μου χρέωσαν το μισό δοχείο.
Καμία ιδέα τι να περιμένουμε; ο πιτσιρικάς που το έφτιαχνε μου είπε ότι θα στην ξανακάνει η αντλία.

_________________
Citroen c4 Picasso 2017 Bluehdi Automatic 120


Τελευταία επεξεργασία από zeys13 και Δευτ 03 Ιαν 2022, 10:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Ιαν 2022, 10:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2020, 08:20
Δημοσιεύσεις: 63
Συνέχεια της ιστορίας:

Πριν μου εμφανιστεί το πρόβλημα που περιγράφω παραπάνω, είχα κλείσει ραντεβού στην Ωμέγα για γενικό τσεκάρισμα του αυτοκινήτου, να ρωτήσω γιατί δεν μου λειτουργεί το start stop, εαν υπάρχει αναβάθμιση να μου γίνει, εαν υπάρχει κάποια ανάκληση, και τέλος να ρωτήσω τι γίνεται με τη συντήρηση του αυτόματου κιβωτίου.

28 Δεκεμβρίου λοιπόν πρωί πρωί πάω στην Ωμέγα. Καλημέρα σας, Χρόνια πολλά έφερα το αυτοκίνητο για έλεγχο, όλα καλά, λέω στον αρχημιχανικό το τι θέλω, του λέω να γίνει και αναβάθμιση.
Α δε μπορώ να σου κάνω....
Μα ήρθα για αυτή τη δουλειά με ραντεβού και μου είπατε οτι χρειάζονται και 2:30 ώρες, είχα μιλήσει με το κύριο Βρυώνη.
Ναι αλλά εγώ τι να σου κάνω που έχει πάρει άδεια ο τεχνικός.....
Οκ του λέω προχωράμε ας γίνουν τα υπόλοιπα.
Τον ενημερώνω και για την ιστορία με το eolys, λέω οτι πήρε μόνο μισό λίτρο.
Μου λέει δε σου έβαλαν καθόλου τότε το δοχείο πέρνει 16 λίτρα....
Eolys eolys, eolys του λέω σου είπα όχι adblue....
Α οκ θα το δούμε.
Επίσης τι γίνεται με το αυτόματο κιβώτιο;
Ε μου λέει είναι κανονικό κιβώτιο, και όταν έρθει η ώρα του αλλάζουμε δίσκο πλατό...
Εμμμ το αυτοκίνητο φοράει το EAT6.
Τότε δε πειράζουμε τίποτα. Η citroen δεν έχει πλάνο συντήρησης. Αν βγάλει πρόβλημα τότε το βλέπουμε.

Φωνάζει εναν κύριο γύρω στα 60, κάτσε να του κάνει μια βόλτα ο εργοδηγός, να δει πως πάει. (Ο εργοδηγός χωρίς μάσκα μέσα στο συνεργείο, και όση ώρα ήμουν εκεί, είτε μέσα, ειτε έξω, ούτε οταν πήρε το αυτοκίνητο).

Επιστρέφει ο εργοδηγός, ενημερώνει τον αρχιμηχανικό, μου λέει όλα μια χαρά, του άρεσε πως πηγαίνει το αυτοκίνητο.
Ωραία λέω μια χαρά τα νέα.
Τη διάρκεια της αναμονής με ενημερώνει ο αρχιμηχανικός, οτι δεν έχει βγει και κάποια αναβάθμιση για το αυτοκίνητο, οπότε και σε αυτό είμαστε καλά.
Αποχωρώ απο την αντιπροσωπεία, για να γίνουν και οι υπόλοιποι έλεγχοι, πόση ώρα θα σας πάρει τους ρωτάω; Καμιά ώρα με ενημερώνουν.
Καλά πάρτε με ένα τηλέφωνο όταν θα είναι έτοιμο.

Πάω λοιπόν για καφέ περνάνε 2 ώρες και, κανενα τηλέφωνο. Τους καλώ εγώ, μισό λεπτό, το αμάξι σας είναι έτοιμο, μπορέιτε να το παραλάβετε μέχρι τις 4...

Με ενημερώνουν λοιπόν οτι χρειάζομαι μπαταρία, είναι στο 30%, για αυτό και δεν λειτουργεί το start stop, το περίμενα οτι αυτό θα ήταν.
Και επίσης το αμάξι έχει πρόβλημα στο fap είναι γεμάτο στο 100%, και χρειάζεται αλλαγή.
Μα δε θα μου έβγαζε μήνυμα;
Μπορεί και να μη σου βγάλει.
Και τι συπτώματα έχει αυτό;
Το αμάξι δε θα πάει, θα είναι σαν μπουκωμένο, και μπορεί να σου χτυπήσει η μηχανή, το είχε πάθει ενα c5 του γύριζαν τα πετρέλαια.
Μα το αμαξι πάει μια χαρά δεν είναι μπουκωμένο, το είδε και ο κύριος που το οδήγησε (ήταν μπροστά ), δε πήγαινε μια χαρά το αμάξι;
Ναι πήγαινε.
Και όταν συμπλήρωσα το eolys, πριν απο 4 ημέρες η ένδειξη του dpf ήταν 43%, πρόλαβε να γεμίσει στο 100%;;;
Εγώ βλέπω οτι έχει πρόβλημα, είναι στο 100% και θέλει αλλαγή. Υπάρχουν άλλοι που τα καθαρίζουν, άλλοι που τα αφαιρούν. Εγώ σαν citroen σου λεω οτι πρέπει να αλλαχτεί.
Μα πρόχτες ήταν στο 43%, το είδα στο πρώην εξουσιοδοτημένο στον Κωσταλαμπρο( δεν υπαρχει εξουσιοδοτημένο στην Αργολίδα).
Ο Κωσταλάμπρος ήταν πριν 20 χρόνια εξουσιοδοτημένος. Δεν ξέρω τι διαγνωστικά έχει, δεν έχει τα επίσημα πάντως, μπορεί να μη στο διάβασε σωστά. Εγώ βλέπω οτι είναι στο 100%, και θέλει αντικατάσταση.

Κόστος μπαταρίας 220 κάτι ευρώ,
Κόστος fap-σωματιδίων 1300 κάτι ευρώ. (Δε θυμάμαι ακριβώς τις τιμές για αυτό και το κάτι, θα το συμπληρώσω όταν βρω το χαρτί)

Οπότε τι προτείνετε να κάνω με το θέμα μου; Θα πάω μέσασ την εβδομάδα να ξανατσεκάρω το dpf σε τι ποσοστό είναι. Φαντάζομαι οτι η βλάβη στο dpf θα συνεχίσει να υπάρχει.
Να το πάω για ένα καθαρισμό dpf; Κακό δε θα του κάνει λογικά ή θα πάνε τζάμπα τα λεφτά;

Επίσης μπορεί να μου προτείνει-υποδείξει κάποιος εναν elm327 που να συμβαδίζει με το Faplite η οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό λειτουργεί για να μπορώ να βλέπω πότε γινονται αναγενήσεις, ποσοστό dpf, ktl; Το λέω γιατί έχω εναν παλιό, τον είχα αγοράσει καμιά 10 χρόνια πριν και δεν τον αναγνωρίζει το πρόγραμμα.

Σχετικά με την αντιπροσωπεία, το πρόσημο μου βγήκε αρνητικό απο όλη την ιστορία. Φαντάζομαι οτι είδαν βλάβη dpf και δεν κοίταξαν καν ποσοστό dpf. Κατευθείαν αλλαγή. Δεν συζητούν καμία άλλη εκδοχή. Η οργάνωση όχι καλή (ραντεβού, προσωπικό), οι τιμές στο θεό, αναμενόμενο.
Περίμενα όχι τόσο αντιπροσωπεια-στική συμπεριφορά, απο οτι είχα διαβάσει εδώ μέσα.
Ίσως να μην έπεσα στο σωστό υπάλληλο.

Σόρρυ για το κουραστικό πόστ (το προηγούμενο ήταν χειρότερο, το έγραφα απο το κινητό), καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.

_________________
Citroen c4 Picasso 2017 Bluehdi Automatic 120


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλήματα που σας παρουσίασε το Picasso σας...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Ιαν 2022, 11:44 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Μπαταρία θα βάλεις μια varta made in germany με 2 χρονια εγγυηση με τα ίδια χαρακτηριστικα απο 140-160€ και θα είσαι οκ. Δεν χρειάζεται να την δηλώσεις στο αμάξι. Πάρε μια γνώμη και απο αλλού για τα υπόλοιπα γιατί δεν μας τα λένε καλά εκει στην Ω και θα πέσει ματσούκι.

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 22 από 23 [ 335 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Επόμενο



Συναφή θέματα

PICASSO XCARA C4 1800
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: takisapo
Απαντήσεις: 11
Αγορά μεταχειρισμένου Grand picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
Αγορα μτχ picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: vaslag7
Απαντήσεις: 33
Αγορά Μεταχειρισμένου Picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: alex-kal
Απαντήσεις: 56
Μπαρες οροφης για grand picasso 2010 μοντ.
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4 Picasso
Συγγραφέας: nikzap
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ