Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 20:33 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Νοέμ 2021, 15:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 01 Οκτ 2021, 18:26
Δημοσιεύσεις: 18
aiolos έγραψε:
Εγώ πάντως έβαλα την προηγούμενη βδομάδα τα κλασσικά Michelin pilot sport 3 που την προηγούμενη φορά τα κράτησα 7 χρόνια και ήταν ακόμα αξιοπρεπέστατα (λίγα χιλιόμετρα οπότε το βασικό πρόβλημα είναι οτι σκληραίνουν). Οι βαλβίδες χάλασαν, τα λάστιχα οχι. :D

Και 25Ε έκπτωση με το κουπόνι της michelin. Δε θυμάμαι ποιός το είχε αναφέρει αλλά τον ευχαριστώ με καθυστέρηση. :thumb

Στα 5 στα 6 και στα 7 χρονια,στην πραγματικοτητα δεν εχεις ελαστικα, απλα νομιζεις οτι εχεις ελαστικα!!!Ποτε δεν θα ρισκαρα την ζωη μου και τη ζωη των επιβατων μου κυκλοφορωντας με τοσων χρονων ελαστικα στο αμαξι μου.Το πολυ στα 3 χρονια τα αλλαζω!!

_________________
Peugeot 308 1.6 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Νοέμ 2021, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Μια χαρά τα Nokian αλλά τι κερδισες που δεν εβαλες τα υπεροχα Hankook?
Αν ηταν χειμερινα φυσικα και ειναι τελεια αλλα δυσευρετα και σχετικα πανακριβα. (μιλαω για αυτα που φτηνουν πλαστικο καρφι οταν κρυωσει ο καιρος)

ΥΓ. Κολοκυθόπιτα. Ταιριάζει και με το Halloween.

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Νοέμ 2021, 15:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
DragonHD έγραψε:
aiolos έγραψε:
Εγώ πάντως έβαλα την προηγούμενη βδομάδα τα κλασσικά Michelin pilot sport 3 που την προηγούμενη φορά τα κράτησα 7 χρόνια και ήταν ακόμα αξιοπρεπέστατα (λίγα χιλιόμετρα οπότε το βασικό πρόβλημα είναι οτι σκληραίνουν). Οι βαλβίδες χάλασαν, τα λάστιχα οχι. :D

Και 25Ε έκπτωση με το κουπόνι της michelin. Δε θυμάμαι ποιός το είχε αναφέρει αλλά τον ευχαριστώ με καθυστέρηση. :thumb

Στα 5 στα 6 και στα 7 χρονια,στην πραγματικοτητα δεν εχεις ελαστικα, απλα νομιζεις οτι εχεις ελαστικα!!!Ποτε δεν θα ρισκαρα την ζωη μου και τη ζωη των επιβατων μου κυκλοφορωντας με τοσων χρονων ελαστικα στο αμαξι μου.Το πολυ στα 3 χρονια τα αλλαζω!!


Καλά κάνεις και τα αλλάζεις συχνά. Το αν είχα ελαστικά η οχι το ξέρω πολύ καλά δια ζώσης και οχι δια πληκτρολογίου. ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Νοέμ 2021, 15:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 15 Οκτ 2021, 17:20
Δημοσιεύσεις: 38
Εγω εβαλα προσφατα σε ενα hyundai goodyear performance 185/60/14 και ειδα τεραστια διαφορα σε σχεση με πριν στο βρεγμενο κολλαει κατω δεν σπινιαρει με τιποτα και το νιωθω πιο δεμενο σαν συνολο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Νοέμ 2021, 19:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 01 Οκτ 2021, 18:26
Δημοσιεύσεις: 18
aiolos έγραψε:
DragonHD έγραψε:
aiolos έγραψε:
Εγώ πάντως έβαλα την προηγούμενη βδομάδα τα κλασσικά Michelin pilot sport 3 που την προηγούμενη φορά τα κράτησα 7 χρόνια και ήταν ακόμα αξιοπρεπέστατα (λίγα χιλιόμετρα οπότε το βασικό πρόβλημα είναι οτι σκληραίνουν). Οι βαλβίδες χάλασαν, τα λάστιχα οχι. :D

Και 25Ε έκπτωση με το κουπόνι της michelin. Δε θυμάμαι ποιός το είχε αναφέρει αλλά τον ευχαριστώ με καθυστέρηση. :thumb

Στα 5 στα 6 και στα 7 χρονια,στην πραγματικοτητα δεν εχεις ελαστικα, απλα νομιζεις οτι εχεις ελαστικα!!!Ποτε δεν θα ρισκαρα την ζωη μου και τη ζωη των επιβατων μου κυκλοφορωντας με τοσων χρονων ελαστικα στο αμαξι μου.Το πολυ στα 3 χρονια τα αλλαζω!!


Καλά κάνεις και τα αλλάζεις συχνά. Το αν είχα ελαστικά η οχι το ξέρω πολύ καλά δια ζώσης και οχι δια πληκτρολογίου. ;)

Εσυ πως γραφεις;Με τη μυτη;Δεν γραφεις με το πληκτρολογιο;Συγνωμη κιολας ρε φιλε,αλλα τι θες να μου πεις;Οτι ενα λαστιχο 6 και 7 χρονων ειναι ασφαλες;Πλακα κανεις τωρα;

_________________
Peugeot 308 1.6 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Νοέμ 2021, 20:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
DragonHD έγραψε:
Εσυ πως γραφεις;Με τη μυτη;Δεν γραφεις με το πληκτρολογιο;Συγνωμη κιολας ρε φιλε,αλλα τι θες να μου πεις;Οτι ενα λαστιχο 6 και 7 χρονων ειναι ασφαλες;Πλακα κανεις τωρα;


Είναι προφανές οτι έχεις σοβαρό πρόβλημα κατανόησης. Πάμε πάλι λοιπόν: Εγώ ξέρω τι είχα γιατί εγώ το οδηγούσα. Εσύ μέσω πληκτρολογίου ΔΕΝ ξέρεις τι είχα. Τόσο απλά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Νοέμ 2021, 09:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 01 Οκτ 2021, 18:26
Δημοσιεύσεις: 18
aiolos έγραψε:
DragonHD έγραψε:
Εσυ πως γραφεις;Με τη μυτη;Δεν γραφεις με το πληκτρολογιο;Συγνωμη κιολας ρε φιλε,αλλα τι θες να μου πεις;Οτι ενα λαστιχο 6 και 7 χρονων ειναι ασφαλες;Πλακα κανεις τωρα;


Είναι προφανές οτι έχεις σοβαρό πρόβλημα κατανόησης. Πάμε πάλι λοιπόν: Εγώ ξέρω τι είχα γιατί εγώ το οδηγούσα. Εσύ μέσω πληκτρολογίου ΔΕΝ ξέρεις τι είχα. Τόσο απλά.

α καλα οτι πεις,δεν θα χαλασουμε τις καρδιες μας τωρα επειδη εσυ ντε και καλα μας λες οτι με παμπαλαια ελαστικα ειναι καποιος ασφαλης!!Και τα "προφανες" και τα " μη προφανες" πες τα αλλου,σε μενα οχι τετοια χαζα.Να εισαι πιο ευγενης την επομενη φορα.

_________________
Peugeot 308 1.6 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Νοέμ 2021, 12:09 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Για πάμε να το ληξουμε εδώ. Οποιοδήποτε ποστ κάτω από το δικό μου με αναφορά ο ένας για τον άλλον θα διαγράφεται. Αν θέλετε να το συνεχίσετε, με πμ μεταξύ σας παρακαλώ.

"Στάλθηκε από το γραφείο μου στον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα"

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vpafi για την δημοσίευση του/της: DragonHD
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Δεκ 2021, 13:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Λοιπον για τα Νοκιαν ενταξει δε λεω καλα και αγια αλλά ρε παιδια πολυς θορυβος , μα θορυβος λεμε , σε αγριο οδοστρωμα σου τρωει ταυτια .Δεν καταλαβαινω 68 εχει Α κεφαλαιο παιρνει . Τα αλλα που κοιτουσαμε falcon και Hankook εχουν μεγαλυτερο οπως και αυτα που ειχα τι στο διαολο .
α) Οσο φθειρονται μειωνεται ο θορυβος ; και γι αυτο τα παλια μου φαινοντουσαν αθορυβα ;
β) Δεν εχουν στρωσει; εχουν 1000χλμ Δεν το νομιζω τακη (απαντω στον εαυτο μου)
γ)Μας δουλευουν οι φινλανδοι (αυτα τα νουμερα πιστοποιουνται απο καπου ; η τα δινουν οι εταιρειες ;)

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Δεκ 2021, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Οι Φινλανδοί μια χαρά τα λένε, με βάση ότι αποτελέσματα έδωσαν οι δοκιμές πιστοποίησης, γράφουν και τις ετικέτες των ελαστικών.
Αλλά, ο θόρυβος που αναγράφεται στις ετικέτες (-πιστοποιήσεις) είναι αποτέλεσμα κύκλου μετρήσεων με ταχύτητα 50 μίλια/ώρα (80 και κάτι ψιλά χιλιόμετρα/ώρα) και μικρόφωνο τοποθετημένο 7,5 μέτρα από την πίστα δοκιμών, υπό συγκεκριμένες συνθήκες κατά τις μετρήσεις.
Στις πραγματικές συνθήκες καθημερινά, και με δεδομένο ότι όσο μειώνεται ή αυξάνεται η ταχύτητα αντίστοιχα μειώνεται ή αυξάνεται κι ο θόρυβος, διάφοροι παράγοντες κάνουν τα πράγματα αναλόγως διαφορετικά. Υπολόγισε, εσύ είσαι στο ενάμισι μέτρο από τα ελαστικά μέσα σε καμπίνα που αντηχεί, τις όποιες διαφορές στο αυτοκίνητό σου και στη χρήση του σε σχέση με τα αυτοκίνητα δοκιμών, τις διαφορές στις γόμες και στη γενικότερη δομή-σκληρότητα καθόσον συγκρίνεις με άλλα προηγούμενα ελαστικά, τις κλιματικές και τις περιβαλλοντικές συνθήκες στις δικές μας καθημερινές "πίστες", και τις (έως χαώδεις) διαφορές σύστασης-ποιότητας-κατάστασης των οδοστρωμάτων που κινούμαστε σε σχέση μ' αυτά των δοκιμών, οπότε εύκολα καταλαβαίνεις γιατί έχεις τις εντυπώσεις αυτές.
Ντον'τ γουόρι, μπι χάπυ! Είναι το σοφότερο για τα επόμενα 4-5 χρόνια ή 40-50 χιλιάδες χιλιόμετρα που θα συμβιώσεις με τα καλά Nokian.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή Ελαστικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Δεκ 2021, 17:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Γιαννη ευχαριστω , δεν ανησυχω ετσι κι αλλιως λογω ηλικιας κουφαινομαι με αποτελεσμα στο τελος της ζωης τους θα εχουν κατεβει στα 28 για μενα, οποτε θα ειμαι υπερ ευχαριστημενος και θα τα ξαναπαρω .
Να σου στειλω πμ για να εχω την γνωμη σου σε κατι; η δεν εχεις χρονο;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 17 από 17 [ 251 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17



Συναφή θέματα

Αλλαγή προφυλακτήρα, φτερού μετά από τρακάρισμα
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 14
ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS4
Συγγραφέας: ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Απαντήσεις: 7
Πιεση ελαστικων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Αλλαγή Κοντέρ
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: thodoris23
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ