Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:38 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 21:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
update firmware στους εγκεφάλους του αυτοκινήτου.....
Αυτή είναι η σωστή ορολογία του θέματος.

Τέλος πάντων....
υπάρχει κανένας που να γνωρίζει είτε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο είτε καλό συνεργείο όπου να μπορεί να μου κάνει σωστά, αληθινά και φτηνά αναβάθμιση firmware σε όλους τους εγκεφάλους του Citroen μου????

Αν γνωρίζετε κάποιον, μπορείτε να μου τον προτείνετε???
Κόστος?



Άλλαξα και λίγο τον τίτλο
agiorgitis


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμηση υπολειτουργικού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Κανονικα ειναι διαδικασια που κανουν ολες οι αντιπροσωπειες, και υποτιθεται και ολα τα εξουσιοδοτημενα, που εχουν αμεση συνδεση μεσω Lexia στις ενημερωσεις αυτες. Δεν ακουμπα κατι αλλο εκτος απο την φυσα και το πληκτρολογιο του υπολογιστη του. Τωρα να κανει @@ θα πρεπει να ειναι πολυ ανιδεος....

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιαν 2011, 22:57 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Στην Ωμεγα κανα 40αρι ευρω!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιαν 2011, 13:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Σίγουρα υπάρχει αναβάθμιση για το αυτοκίνητό σου?

Μόνο σε κάποια επίσημη αντιπροσωπεία μπορεί να γίνει η αναβάθμιση και μόνο στον έναν εγκέφαλο. Οι υπόλοιποι διαβάζουν από αυτόν και μόνο αρχικοποίησης επιδέχονται (Στην ουσία δεν αρχικοποιείς τον εγκέφαλο αλλά τους επιμέρους ασιθητήρες).

Πάρε ένα τηλέφωνο όσες αντιπροσωπείες σε βολεύουν να ρωτήσεις τιμή.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιαν 2011, 14:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 10:37
Δημοσιεύσεις: 265
tgi , τι προβλήματα έχεις; παίρνεις μηνύματα στην οθόνη σου ή έτσι προληπτικά θες να πας για αναβάθμιση;

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιαν 2011, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
όχι αλλά λόγο και της δουλειάς μου, βλέπω πολλές διαφορές με τις αναβαθμίσεις (η δουλειά μου είναι IT Admin)
έμαθα ότι κάθε εγκέφαλος του αυτοκινήτου παίρνει και αυτός αναβαθμίσεις αρκεί να έχεις την κάρτα που σου δίνουν μαζί με το αυτοκίνητο!
Άπλα θέλω να δώ τι έχουν διορθώσει με τις αναβαθμίσεις του λογισμικού των εγκεφάλων!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιαν 2011, 15:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 10:37
Δημοσιεύσεις: 265
Λογικά αν υπάρχει αναβάθμιση θα στην περάσουν στο επόμενο σέρβις. Αν όμως (και ας με διορθώσουν οι γνώστες) υπάρχει κάποια σοβαρή αναβάθμιση, δηλαδή κάποια αναβάθμιση που να επιλύει ένα σοβαρό θέμα, δεν θα γινόταν ανάκληση;

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιαν 2011, 18:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
ελα μου ντέ που δεν θέλω να κάνω service σε εξουσιοδοτιμένο συνεργείο.
Θα μου έρθει πιο ακριβά από ότι σε κάποιον που μου έχει συστήσει ο MeddlingMageGR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιαν 2011, 18:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
tgi έγραψε:
ελα μου ντέ που δεν θέλω να κάνω service σε εξουσιοδοτιμένο συνεργείο.
Θα μου έρθει πιο ακριβά από ότι σε κάποιον που μου έχει συστήσει ο MeddlingMageGR


θυμισε μου....
πάντως εγω πηγαίνω με λάδια, φίλτρα μπουζί, βαλβολίνες, και ό,τι άλλο χρειάζεται στο εξουσιοδοτημένο της γειτονιάς μου!!! Νομίζω οτι με συμφέρει καλύτερα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιαν 2011, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
δεν μου είχες προτείνει κάποιον στην Παιανία - Παλλήνη που σου κάνει καλή δουλειά και είναι και φτηνός?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιαν 2011, 09:08 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
δωσε μου μια το αριθμο πλαισιου σου να σου ποσες εχουν βγει,ας πουμε χτες του νεκταριου ειδαμε οτι εχουν βγει 2 και τις εχει περασει με την τελευτεα επισκεχη στην ωμεγα με κοστος 40 ευρω.τα μη εξουσιοδοτιμενα σηνεργεια πλεον μπορουν να κανουν αναβαθμισεις ητε με σπασμενο προγραμμα ητε με κατευθειαν τηλεφρτιση απο την μαμα ετερια.σε καθε περιπτωση το αμαξι σου μπορει να μην εχει καμια αναβαθμιση που πρεπει να γινει η να εχει καποια που δεν ειναι και τοσο σημαντικη.στο αμαηι του νεκταριου και οι 2 ειχαν να κανουν με την ενταση του ρευματος στους πολαπλασιαστες κατα την εκκινηση.

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιαν 2011, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
zxpanos έγραψε:
δωσε μου μια το αριθμο πλαισιου σου να σου ποσες εχουν βγει,ας πουμε χτες του νεκταριου ειδαμε οτι εχουν βγει 2 και τις εχει περασει με την τελευτεα επισκεχη στην ωμεγα με κοστος 40 ευρω.τα μη εξουσιοδοτιμενα σηνεργεια πλεον μπορουν να κανουν αναβαθμισεις ητε με σπασμενο προγραμμα ητε με κατευθειαν τηλεφρτιση απο την μαμα ετερια.σε καθε περιπτωση το αμαξι σου μπορει να μην εχει καμια αναβαθμιση που πρεπει να γινει η να εχει καποια που δεν ειναι και τοσο σημαντικη.στο αμαηι του νεκταριου και οι 2 ειχαν να κανουν με την ενταση του ρευματος στους πολαπλασιαστες κατα την εκκινηση.

ο αριθμός του πλαισίου είναι VF7UA6FYC45015375
η τελευταία φορά που έκανα firmware update ειναι στην Ωμέγα και αυτό ήταν στα 30Κ που ήταν τον Ιούνιο του 2009
όμως δεν ήξερα ότι πρέπει να γίνει update firmware και στους υπόλοιπους εγκεφάλους του αυτοκινήτου!!!
Ισχύει όντως αυτό που έμαθα???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιαν 2011, 19:02 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Γενικα να ψαχνεσαι μια δυο φορες τον χρονο για τυχον ενημερωσεις. Ολο και κατι βγαινει. :thumb

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιαν 2011, 23:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 10:37
Δημοσιεύσεις: 265
Μπορούμε να φτιάξουμε ένα θέμα που να ενημερώνει για νέα updates (κυρίως τις ημερομηνίες που κυκλοφορούν);

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Ιαν 2011, 07:23 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
tgi έγραψε:
zxpanos έγραψε:
δωσε μου μια το αριθμο πλαισιου σου να σου ποσες εχουν βγει,ας πουμε χτες του νεκταριου ειδαμε οτι εχουν βγει 2 και τις εχει περασει με την τελευτεα επισκεχη στην ωμεγα με κοστος 40 ευρω.τα μη εξουσιοδοτιμενα σηνεργεια πλεον μπορουν να κανουν αναβαθμισεις ητε με σπασμενο προγραμμα ητε με κατευθειαν τηλεφρτιση απο την μαμα ετερια.σε καθε περιπτωση το αμαξι σου μπορει να μην εχει καμια αναβαθμιση που πρεπει να γινει η να εχει καποια που δεν ειναι και τοσο σημαντικη.στο αμαηι του νεκταριου και οι 2 ειχαν να κανουν με την ενταση του ρευματος στους πολαπλασιαστες κατα την εκκινηση.

ο αριθμός του πλαισίου είναι VF7UA6FYC45015375
η τελευταία φορά που έκανα firmware update ειναι στην Ωμέγα και αυτό ήταν στα 30Κ που ήταν τον Ιούνιο του 2009
όμως δεν ήξερα ότι πρέπει να γίνει update firmware και στους υπόλοιπους εγκεφάλους του αυτοκινήτου!!!
Ισχύει όντως αυτό που έμαθα???

αυριο που θα εχω την αλεξια θα σου πω,γενικα κανεις οτι βγαινει και οχι οτι θες,οταν σε καθε σερβις μπριζονεις αλεξια πανω στο αμαξι εχει μια διαδικασια που ρωτας το μηχανημα αν το αμαξι θελει καπου αναβαθμιση(modernaise)και βλεπεις τι κανεις εγκατασταση.

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 5 [ 61 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προτάσεις για ζάντες για Citroen c3 2006 μοντέλο
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: tzo
Απαντήσεις: 1
αναβάθμιση εγκεφάλου VALEO J34P
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: alexk
Απαντήσεις: 0
Επιλογή μασκώτ από προτάσεις σας
Δ. Συζήτηση: Διαγωνισμοί - Δημοσκοπήσεις
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 35
ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ bluetooth
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: anestisagg
Απαντήσεις: 8
Ταινιες, Σειρες -Προτασεις, Κριτικες, Νεες Κυκλοφοριες-
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: YpNoS
Απαντήσεις: 110
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ