Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:52 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βλαβη στη ρυθμιση καθ'υψους των μαμα xenon.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Αύγ 2008, 12:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2006, 01:23
Δημοσιεύσεις: 470
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Το προβλημα προφανως υπαρχει εδω και πολλες μερες χωρις ομως να το διαπιστωσω διοτι φοραω σκληρη αναρτηση και με γκαζ-φρενο δεν καταλαβαινω αν τα xenon ανεβοκατεβαινουν αυτοματα. Εβαλα λοιπον κοσμο μεσα (συγκεκριμενα πισω) και τα μαμα xenon (VTS) εφεγκαν κατι μπεκατσες στον ουρανο.
Πιστευω να ειναι γνωστο πως τα vts στα xenon φωτα δεν εχουν ρυθμιση με σκαλες (1-2-3-4) αλλα ειναι αυτοματα.
Τι μπορει να εχει χαλασει και να μην λειτουργει η αυτοματη ρυθμιση??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Αύγ 2008, 13:57 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αν το πρόβλημα υφίσταται και στα δύο φανάρια, υπάρχουν καλές πιθανότητες να υπάρχει πρόβλημα στους αισθητήρες φόρτου στους άξονες. Αν αφορά μόνο το ένα φανάρι, ίσως να είναι κάτι τοπικό εκεί.

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις το γνωστό "fix" που πολλές φορές λύνει διάφορα μικρο-κολλήματα. Να βγάλεις δηλαδή τον θετικό πόλο από την μπαταρία για κανένα μισάωρο, και να ξαναδοκιμάσεις μετά. Θα χαθούν οι ρυθμίσεις γλώσσας, ημέρας και ώρας, καθώς και όλα τα settings που αφορούν το αυτοκίνητο (αυτ. υαλοκαθαριστήρας πίσω κ.λ.π.), αλλά όχι τα presets στο ραδιόφωνο (αν έχεις το RD4).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Αύγ 2008, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
κατι με τον αισθητηρα πισω θα παιζει

πανε σε μια αντιπροσοποια να στο δουνε αν εβγαλε τπτ στον εγκέφαλο .

μπορεις να δοκιμάσεις και ενα Reset ποτε δεν ξερεις .

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Αύγ 2008, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2006, 01:23
Δημοσιεύσεις: 470
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Οχι ειναι και στα δυο φαναρια το προβλημα. Υπαρχουν δηλαδη αισθητηρες φορτου στους πισω αξονες??
Δεν εχω 4*4.
Να σου πω και το αλλο. Τοτε γιατι οταν ειχα την μαμα αναρτηση και πατωντας το φρενο, ως γνωστο το αυτοκινητο βουλιαζε μπροστα και αυτο για να επαναφερει στην σωστη κλιση τα φωτα ανεβαιναν αυτοματα. Και η αλλαγη της κλισης ειχε αισθητη διαφορα. Αυτο δε νομιζω να εχει καποια σχεση με τους αισθητηρες φορτου που προειπες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Αύγ 2008, 14:41 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Οι αισθητήρες φόρτου είναι ουσιαστικά γωνιόμετρα, και υπολογίζουν την απόκλιση του διαμήκη άξονα του αυτοκινήτου από την θέση ισορροπίας χωρίς φορτίο, πάντα στην κατακόρυφη έννοια. Γι' αυτό αντιδρούν τόσο σε αλλαγές στην ταχύτητα (ροπή/φρενάρισμα) όσο και με τον αριθμό των επιβατών.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Αύγ 2008, 14:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 23 Σεπ 2006, 16:05
Δημοσιεύσεις: 136
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Οταν λες σκληρη αναρτηση, επομενως σημαινει οτι εχεις αλλαξει αμορτισερ ελατηρια, αρα δεν ξερεις αν ο μαστορας που στα περασε σου ξανακουμπωσε σωστα τους αισθητηρες ή δεν στους τεντωσε να σου σπασει τα λαμακια που συνδεουν αισθητηριο αναρτηση? Στο λεω αυτο γιατι στο δικο μου αυτοκινητο αρχες του καλοκαιριου γλυταρα των πισω αισθητηρα απο σπασιμο-στραβωμα στο τσακ οταν εκανα κατι εργασιες στον πισω αξονα. Επισης αν ειναι σωστα ολα κουμπωμενα, δεν βγαζει κωδικους βλαβων τοτε ξανακανε βαθμονομηση στους αισθητηρες. Βεβαια αυτα τα λεω βαση των οπελιστικων γνωσεων αλλα επειδη Hella-Valeo ειναι σε ολα δεν θα διαφερουν και σε σας. Αληθεια το C4 ποσους αισθητηρες εχει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Αύγ 2008, 15:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Δύο αισθητήρες διαθέτει, έναν πίσω και ένα μπροστά. Νομίζω ότι λειτουργούν με την εκπομπή υπερήχων στον κατακόρυφο άξονα. Εάν δεν ευθύνονται οι αισθητήρες τότε ίσως ευθύνεται ο υπολογιστής που τους ελέγχει. Οπότε μια εκ νέου βαθμονόμηση στο Lexia όπως λέει ο s5zax μάλλον θα βοηθήσει.

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Αύγ 2008, 15:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2006, 01:23
Δημοσιεύσεις: 470
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
s5zax έγραψε:
Οταν λες σκληρη αναρτηση, επομενως σημαινει οτι εχεις αλλαξει αμορτισερ ελατηρια, αρα δεν ξερεις αν ο μαστορας που στα περασε σου ξανακουμπωσε σωστα τους αισθητηρες ή δεν στους τεντωσε να σου σπασει τα λαμακια που συνδεουν αισθητηριο αναρτηση?

Ναι και αμορτισερ.
Τωρα που το λες οταν πηγα να αλλαξω το αριστερο προβολακι ανοιξα την ποδια απο κατω και ειδα ενα φισ να κρεμεται. Εψαξα αλλα δεν βρηκα απο που μπορει να προερχεται. Αλλα εκει δε νομιζω να εχει καμια σχεση τα αμορτισερ με τα φωτα. Τα αμορτισερ παρεπιπτοντος τα αλλαξα εγω μονος δεν ειδα κανενα αισθητηρα για να ξεκουμπωσω και να κουμπωσω στη συνεχεια.

DGB
Κοστιζει κατι η βαθμονομηση? Μηπως ξερεις και αν υπαρχει και καμια νεα αναβαθμιση λογισμικου για να τους πω να κανουν και αυτο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Αύγ 2008, 15:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Ο εμπρός αισθητήρας είναι κοντά στο αριστερό φανάρι....
Ο πίσω είναι πάλι αριστερά κοντά στο προφυλακτήρα όμως, οπότε δεν επηρεάζεται από την αλλαγή ανάρτησης, εκτός εάν τα κατέβασες όλα από πίσω!
Η βαθμονόμηση γίνεται στο Lexia. Απλά κάνει reset στον μικρουπολογιστή και του ξαναπερνά τις εργοστασιακές παραμέτρους. Με την διαδικασία αυτή θα περάσουν και όποιες τυχόν αναβαθμίσεις υπάρχουν (αν και δεν νομίζω να υπάρχει αναβάθμιση για τα ξένον). Η σύνδεση στο Lexia χρεώνεται, εγώ την έχω πληρώσει σε διάφορα συνεργεία από 10 έως 20 ευρώ.

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Αύγ 2008, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2006, 01:23
Δημοσιεύσεις: 470
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Νομιζω πως η σωστη βαθμονομηση θα γινει μεσα στην αντιπροσωπια και οχι εξω στα συνεργεια. Αυτο ο εμπρος αισθητηρας ξερεις που ακριβως ειναι? Μπορω να τον βρω.
Γιατι οπως ειπα ειδα μια φισα να κρεμεται εκει στο αριστερο μερος. Ισως να εχει βγει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Αύγ 2008, 08:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Φίλε Manos δεν θα βρεις το Lexia/Proxia έξω από αντιπροσωπείες ή εξουσιοδοτημένα της Citroen. Το "συνεργεία" πήγαινε στην γεωγραφική τους κατανομή.
Ακριβώς που βρίσκεται όχι δεν ξέρω, γνωρίζω όμως ότι τοποθετείται πίσω από το αριστερό φανάρι. Πάντως όπως σου προείπα μην φανταστείς ότι η όποια ρύθμιση σου κάνουν είναι κάποια "σοβαρή" εργασία. Απλά ξαναπερνούν μέσω lexia τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Πάντως σε κάθε περίπτωση κλείσε ένα ραντεβού και πήγαινε να στο δουν, ειδικά εάν είσαι και εντός εγγύησης.

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Αύγ 2008, 15:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 17:28
Δημοσιεύσεις: 146
Τοποθεσία: thessaloniki
είχα πάθει ακριβώς το ίδιο όταν είχα χαμηλώσει το αμάξι .Είχα βρεί κάπου τον αισθητήρα απο κάτω. Πήγα στην αντιπροσωπεία και μου το κάνανε.Πάντως τα δικά μου όταν το έπαθα κάνανε μπαμ ότι είχαν πρόβλημα για να σου δώσω να καταλάβεις τα μεγάλα μου φωτα με τα φώτα τα μικρά δεν είχαν καμία διαφορά και όλοιστον δρόμο μου παίζαν τα φώτα τους ότι τους τυφλωνα.Οσο για να στο περάσουν στην εγγύηση δεν παίζει μάλλον μιας και θα σου πούν ότι θεωρείτε μετατροπή στο αμάξι η οποία έγινε εκτός αντιπροσωπείας και δεν φέρουν καμιά ευθύνη (Με λίγα λόγια θα σου πούν εάν δεν το είχες χαμηλώσει δεν θα έβρισκες απο κάτω εαν φυσικά και εσύ έχεις βρεί όπως εγώ)

_________________
pes


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Αύγ 2008, 15:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Σεπ 2006, 01:23
Δημοσιεύσεις: 470
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Στην αρχη και εμενα δε τα ξεχωριζες. Απλως εγω τα ρυθμισα σε ενα σημειο με τις ρυθμισεις που εχει πανω στο καθε φαναρι με αλεν.
Οκ τοτε θα παω να μου το δουν.

DGB
Ολα τα συνεργεια citroen εχουν Lexia/Proxia και εκειπου το παω το εχει απλα δεν εχουν το τελευταιο μοντελο. Εξαλου το ειχε παραδεχτει και ο ιδιος ο μηχανικος.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλαβη στη ρυθμιση καθ'υψους των μαμα xenon.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 22:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
σημερα που ειχα αναμενα τα φωτα ημουν πισω απο ενα αυτοκινητο και τα φωτα μου χτυπουσαν την πινακιδα του. ξαφνηκα βλεπω τα φωτα μου να κατεβαινουν τελειως κατω και να ανεβαινουν, :scratch μετα απο πεντε λεπτα κατεβηκαν λιγο και ξανα επανω. δηλαδη ανα πενταλεπτο εκαναν σαν τρελα σαν να μην μπορουν να βρουν το υψος. αλλα μονο προς τα κατω πηγαιναν οχι προς τα πανω. στο βρεναρισμα που γωνατιζει και στην επιταχυνση που υψωνεται δουλευουν κανονικα δηλαδη παιρνουν το υψος που χρειαζεται αλλα ξαφνηκα σαν να τρελαινοντε. τι να ειναι αυτο παλι? :cry

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλαβη στη ρυθμιση καθ'υψους των μαμα xenon.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 02 Οκτ 2010, 00:42 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Μπορεί να είναι χαλασμένος αισθητήρας ύψους. Υπάρχουν 2 αισθητήρες, ενας μπροστά και ενας στον πίσω άξονα. Παλαιότερα υπάρχαν και προβλήματα με σκουριασμένες επαφές στους αισθητήρες απο τα νερά του δρόμου...

Καλύτερα περνα απο την αντιπροσωπεία να στο ελέγξουν, και να δουν στο lexia τί βλάβη τους βγάζει.....

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Φωτα XENON
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Thanos c2
Απαντήσεις: 55
Δείκτης Θερμοκρασίας - βλάβη;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: stratog
Απαντήσεις: 18
ΡΥΘΜΙΣΗ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟΥ XANTIA2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: παναγιωτης01
Απαντήσεις: 11
ΒΛΑΒΗ A/C
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ