Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:44 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φθορά Πόρτας Οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Οκτ 2008, 11:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι θελω να μαθω τη γνωμη σας και τις εμπειριες σας απο αεροδυναμικους θορυβους και προβληματα στην πορτα του οδηγου στα τριπορτα C4. Παρελαβα τον Ιουνιο ενα καινουριο C4 coupe και η πορτα του οδηγου παρουσιαζει τα εξης προβληματα: πολλα γδαρσιματα στο εσωτερικο περιγραμμα της πορτας, εντονους αεροδυναμικους θορυβους απο την κολωνα του οδηγου σε ταχυτητες ανω των 120χλμ,οι εξωτερικες λαστιχενιες επενδυσεις προεξεχουν της πορτας, γρηγορη φθορα εσωτερικης υφασματινης επενδυσης της πορτας και προβλημα με το κεντρικο κλειδωμα την πρωτη βδομαδα παραλαβης του αυτοκινητου. Ρωτω αν ειναι κατασκευαστικο λαθος ή "λαμογια" του αντιπροσωπου, πως μπορω να διαπιστωσω αν η πορτα ειναι τρακαρισμενη και ξανα μονταρισμενη και αν επαληθευτουν τα παραπανω που μπορω να διαμαρτυρηθω.Καθε γνωμη ευπροσδεκτη.

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Οκτ 2008, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Κώστα θέλεις να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες για να καταλάβουμε καλύτερα τι εννοείς?
Μπορώ να ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες από τη δικιά μου πόρτα για μία πρώτη αντιπαράθεση.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Οκτ 2008, 11:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Με το ματι, δηλαδη απο φωτο, λιγα πραγματα φαινονται. Τα εξωτερικα λαστιχα στο παραθυρο της πορτας δεν εφαπτονται με ακριβεια με το αμαξωμα και υπαρχουν και γρατζουνιες ανοιγοντας τη πορτα στο μεταλλικο σκελετο της. Αυτο το -αν μπορω να το χαρακτηρισω- προβλημα εντοπιζεται οταν οδηγω το αμαξι στην εθνικη με 120χλμ και πανω οπου οι αεροδυναμικοι θορυβοι ειναι αρκετα εντονοι ενω απο τη θεση του συνοδηγου δεν ακουγεται τιποτα σε αυτη την ταχυτητα. Φωτο δεν εχω να ανεβασω γιατι το αμαξι το εχει ο πατερας μου τωρα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα τις εχεις. Επισης εντυπωση μου ειχε κανει ενα δυνατο τρανταγμα της πορτας στην ευθεια της Θηβας σα να μην ειχε κλεισει καλα και με ταχυτητα γυρω στα 130 αλλα με δυνατο πλευρικο ανεμο. Ολα αυτα τα γραφω γιατι το θεμα με εχει προβληματισει αρκετα δεδομενου οτι το αμαξι ειναι καινουργιο και με τον αντιπροσωπο εχω καλες σχεσεις (γνωριμια και αγορα τριων citroen).Το προβλημα το εντοπισα προσφατα διοτι το αμαξι το οδηγει συνηθως ο πατερας μου και δε πολυ-δινει σημασια σε τετοια θεματα. Ομως υστερα απο κουβεντα που ειχαμε καταληξαμε στα ιδια συμπερασματα για τη συμπεριφορα της πορτας.

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Οκτ 2008, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Σε εφυγε καθολου η πορτα αποτομα προς τα πισω? Ρωτα και τον father :tong:


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 10:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Η πορτα ειναι τοσο σταθερη οσο και του συνοδηγου. Μια φορα τρανταχτηκε μεσα-εξω και ο αεροδυναμικος θορυβος απο την κολωνα της πορτας του οδηγου ειναι πολυ εντονος, πολυ πιο εντονος απο αυτον της πορτας του συνοδηγου στα ιδια χιλιομετρα.

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Αυτό τον "αεροδυναμικό θόρυβο" μάλλον τον έχω κι εγώ... Μιλάς για ένα φύσιμα σαν από κάπου να περνάει αέρας, αυτό δεν εννοείς; Για αυτό πάντως, εψαξα πιθαμή προς πιθαμή το περίγραμμα της πόρτας και δε βρήκα καμία εγκοπή ή κενό από όπου να περνάει αέρας οπότε δε με απασχολεί πλέων ο θόρυβος αυτός. Και μιας και δεν ακούγετε στους υπόλοιπους επιβάτες, απλά τον αγνοώ! :iconcool

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Γιαυτον τον θορυβο λεω και γω. Εχει ομως γρατζουνιες η πορτα σου; τα εξωτερικα λαστιχακια της πορτας σου εφαπτονται πληρως με το αμαξωμα; σου χαλασαν οι κλειδαριες 2 μερες μετα την αγορα; Αυτα ειναι τα μυστηρια που δε μπορω να εξηγησω και να δικαιολογησω σε ολοκαινουργο αμαξι.

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 12:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Για γρατζουνιες δεν ξέρω, δεν έχω κοιτάξει..
Τα λαστιχα μόνο η γωνίτσα στο πάνω τελείωμα της πόρτας ξεφεύγει λίγο αλλά κατα τα άλλα έχουν κάλη εφαρμογή.
Πρόβλημα με κλείδωμα-ξεκλείδωμα δεν είχα ποτέ... :yhoo

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 12:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Η υφασματινη επενδυση στο εσωτερικο της πορτας του οδηγου διπλα απο τα ηλεκτρικα παραθυρα εχει φθαρει καθολου; Γιατι εμενα το αμαξι ειναι 3μηνων και εχει ξεφτυσει τελειως.

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 13:12 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Κι εγώ έχω αεροδυναμικό θόρυβο, και τον είχε από καινούριο. Στην αντιπροσωπεία δεν έκαναν τίποτα, γιατί τα εξωτερικά λάστιχα εφάπτονται καλά (αν και η επάνω γωνία προς τα πίσω ξεφεύγει 1-2mm).

Προσφάτως ανακάλυψα ότι ο αεροδυναμικός θόρυβος δεν προέρχεται από τα εξωτερικά λάστιχα του σκελετού της πόρτας, αλλά από το εσωτερικό της. Μάλλον μπαίνει αέρας από το σημείο επαφής γυαλιού-τσιμούχας στο κάτω μέρος (εκεί που το γυαλί βγαίνει από την πόρτα). Αν στο εσωτερικό βάλω το δάχτυλό μου στο τέρμα πίσω μέρος της πόρτας, εκεί που βγαίνει το γυαλί (έχει μια βελούδινη τσιμούχα ελαφρώς πιο κάτω από το επίπεδο της ταπετσαρίας) ο θόρυβος ησυχάζει λίγο. Είναι ένα από τα πράματα που 8α αναγράφονται στο checklist στο επερχόμενο service στα 20.000χμ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 13:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εγω ψαχνω να βρω αν ολα οσα εχω αναφερει ειναι κατασκευαστικο λαθος ή "μπινια" στην αντιπροσωπια πριν τη παραλαβη.Μου αναφερετε ο καθενας ενα απο τα προβληματα που εχω εγω και αυτο ειναι ενα θεμα που δε θα το αφησω αν δε βρω τη προελευση και τη λυση του.

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 16:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
αποκλιεται σε μεγάλες ταχυτητες να εχουμε στρεβλώσεις και να δημιουργουνται οι αεροδυναμικες ανωμαλιες !!

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 18:22 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
kostas Xantia έγραψε:
Εγω ψαχνω να βρω αν ολα οσα εχω αναφερει ειναι κατασκευαστικο λαθος ή "μπινια" στην αντιπροσωπια πριν τη παραλαβη.Μου αναφερετε ο καθενας ενα απο τα προβληματα που εχω εγω και αυτο ειναι ενα θεμα που δε θα το αφησω αν δε βρω τη προελευση και τη λυση του.


Κατ'αρχάς τα γδαρσίματα ΔΕΝ έπρεπε να υπάρχουν. Επειδή και εγώ όταν το αγόρασα είχα κάποιες υπόνοιες για εργασίες/επισκευές στην πόρτα του συνοδηγού, μεταφέρω ότι μου είπαν από τα κεντρικά της Citroen Hellas:

1) αν στο αυτοκίνητο, βγαίνοντας από την γραμμή παραγωγής, διαπιστωθεί πρόβλημα στο χρώμα, μεταφέρεται σε ειδικό χώρο όπου το προσβεβλημένο τμήμα επιδιορθώνεται/ξαναβάφεται.
2) Ο έλεγχος της βαφής είναι το πιο σχολαστικό τμήμα του ποιοτικού ελέγχου. Είναι πιο εύκολο να περάσει ένα αυτοκίνητο με π.χ. χαλασμένο ηλεκτρικό κεθρέπτη παρά με πρόβλημα στο χρώμα.
3) Το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο από την Citroen μέχρι και την ξεφόρτωση από την νταλίκα στο χώρο του αντιπροσώπου. Από εκεί και μέχρι να παραδοθεί, το αυτοκίνητο είναι στην ευθύνη της αντιπροσωπείας, και για ότι συμβεί εκεί θεωρούνται οι ίδιοι υπεύθυνοι.

Δυστυχώς αν δεν ανέφερες τα γδαρσίματα κατά την παραλαβή, θα είναι πλέον δύσκολο να παραδεχθούν οτιδήποτε από την αντιπροσωπεία. Για τον αεροδυναμικό θόρυβο, εφ'οσον το δηλώσεις ως πρόβλημα, είναι υποχρεωμένοι να κάνουν τουλάχιστον έναν έλεγχο (δοκιμή εν κινήσει), στον οποία καλό θα ήταν να είσαι συνεπιβάτης, για να μην έχουν ως επιχείρημα το "δεν βρήκαμε τίποτα". Επίσης, επειδή πάντα ένα καινούριο αυτοκίνητο δεν το γνωρίζουμε καλά, μπορείς να ζητήσεις να κάνεις βόλτα με το αυτοκίνητο test-drive και να συγκρίνεις. Προσωπικά χρησιμοποίησα την μέθοδο του test-drive για να διαπιστώσω αν όντως το αυτοκίνητό μου είχε κάποιο πρόβλημα στο συμπλέκτη, ή αν ήταν ιδέα μου και η συμπεριφορά του αυτοκινήτου ήταν φυσιολογική.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 22:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Ιουν 2008, 18:05
Δημοσιεύσεις: 199
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
gr diver ευχαριστω για οσα εγραψες. Και ερωτω ενας απλος φαναρτζης μπορει να διαπιστωσει αν η πορτα ειναι τρακαρισμενη ή ξαναμονταρισμενη;Και αν ειναι εγω που διαμαρτυρομαι; Στον αντιπροσωπο ή στη Citroen Ελλας;

_________________
There is no replacement for displacement..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Οκτ 2008, 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Φυσικά και μπορεί.

Κατ'αρχάς αν χρειάστηκε επισκευή στην πόρτα, αυτή σίγουρα αφαιρέθηκε και ξανατοποθετήθηκε, οπότε μάλλον θα υπάρχουν σημάδια στους πύρους και τις ασφάλειες των μεντεσέδων.

Επίσης αν αφαιρέσεις την ταπετσαρία και το λευκό αφρολέξ που υπάρχει στο εσωτερικό της πόρτας, μπορείς να δεις την εσωτερική επιφάνεια για σημάδια λαμαρινοδουλειάς που εξωτερικά έχουν καλυφθεί από στοκάρισμα/τρίψιμο/βάψιμο.

Τέλος υπάρχει και εκείνο το διαβολομηχάνημα του Ευαγγελάτου (αν είχες δει πέρυσι στις "Αποδείξεις", που μετρά το πάχος της βαφής και μπορείς να συμπεράνεις αν κάποιο τμήμα είναι επισκευασμένο), αλλά δεν έχω ιδέα ούτε πως λέγεται, ούτε ποιοι/που το έχουν.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πληροφοριες για καθισμα οδηγου.
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: Dimitris_Bk
Απαντήσεις: 7
Εσπασε το χερουλι της πορτας
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: adi32
Απαντήσεις: 3
Πρόβλημα Πίσω Πόρτας
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: Belos
Απαντήσεις: 5
ΝΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 153
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ