Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:07 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Ιαν 2009, 12:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Τον τελευταίο καιρό είχα προβλήματα που μου φάνηκαν πως ήταν σχετικά με την πεταλούδα. Βγάζω λοιπόν ολόκληρο το τέρας της εισάγωγής για να φτάσω σε αυτήν, με σκοπό να την καθαρίσω με ενα σπρέϋ καθαρισμού πεταλούδας και καρμπυλατερ. Όλη η περιοχή (εντός του σωλήνα εισαγωγης) γύρω απο το σωληνάκι που φέρνει τις αναθυμιάσεις από τον κινητήρα στην πεταλούδα ήταν καλυμένη με λάδι. Μετά από αρκετή ώρα καθαρισμού με το σπρέϋ (σχεδόν μισή φιάλη) άρχισα να βλέπω αποτελέσματα (το μοτέρ ήταν ἠδη ζεστὀ από την αρχή της διαδικασίας). Το ρελαντί έστρωσε και σε μερικές επιτανχύσεις που έκανα, το γκάζι έιχε καλύτερη απόκριση.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: να τοποθετήσω φίλτρο αναθυμιάσεων και να κλείσω την τρύπα πάνω στην εισαγωγή ή δεν ενδείκνυται για αυτοκίνητα αυτής της τεχνολογίας; Από την άλλη σκέφτομαι πως είναι πιθανόν να καταστραφεί η πεταλούδα μετά από λίγο καιρό, λόγω της σχετικά μεγάλης ποσότητας λαδιού που πετάει από την επιστροφή. Εάν κάποιος γνωρίζει, ή έχει βάλει φίλτρο ας μου πεί το αποτέλεσμα. Παρεπιμπτόντως έχω κάνει μόνο 20,000 χιλιόμετρα, και μου φάνηκε υπερβολική τόση συγκέντρωση λαδιού στα τοιχώματα της εισαγωγής.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Ιαν 2009, 16:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
κανενα προβλημα δε θα εχεις απλα οι αναθυμιασεις δε θα καιγονται πλεον απλα θα μολυνουν το περιβαλλον. "υπερβολικη" συγκεντωση λαδιου δεν ειναι καθως οσο το φερνεις στα ορια του το αυτοκινητο τοσο περισσοτερο "φτυνει" λαδι απο τις αναθυμιασεις. το grande punto μου με τα ιδια ακριβως χιλιομετρα αν ανοιξω την πεταλουδα οπως σκοπευω να κανω ειμαι σιγουρος οτι θα εχει γεμισει...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Ιαν 2009, 20:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
κοίτα μπορείς να πάρεις ένα δοχείο αναθυμιάσεων κ μόλις γεμίζει το πετάς το λάδι!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Ιαν 2009, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Η σύνδεση του σωλήνα αναθυμιάσεων στην εισαγωγή εξυπηρετεί και έναν άλλο σκοπό, για τον οποίο ΔΕΝ ενδύκνειται η αποσύνδεσή του και τοποθέτηση φίλτρου αναθυμιάσεων.

Η αρνητική πίεση της εισαγωγής, μέσω του σωλήνα ανθυμιάσεων, επάγεται μια αρνητική πίεση και στον χώρο του κάρτερ η οποία, όσο παράξενο κι αν ακούγεται, προλαμβάνει διαρροές από πάσης φύσεων στεγανοποιητικές φλάντζες λαδιού, γιατί συμβάλλει στην πιο αποτελεσματική εκτόνωση της πίεσης/ρεύματος που δημιουργείται από τις απειροελάχιστες μικροδιαρροές συμπίεσης των κυλίνδρων, και την κίνηση του στρόφαλου.

Αν αποσυνδέσεις το σωληνάκι αναθυμιάσεων, θα πάψει να υπάρχει δύναμη κενού (vaccum) στο κάρτερ και ίσως μερικές ασθενείς φλάντζες (καπάκια βαλβίδων, θυρίδες εκεντροφόρων) να αρχίσουν να δακρύζουν, γιατί θα σταματήσει να υπάρχει η δύναμη που "ρουφάει" τα σταγονίδια των αναθυμιάσεων μακριά από αυτές.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Ιαν 2009, 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
παιδες καθαριζετε ανα 5-10χιλιαδες χλμ την πεταλουδα και αφηστε τις αναθυμιασεις στη θεση τους. αμα βγαλουν ολοι τις αναθυμιασεις στο περιβαλλον θα μολινουμε ακομα περισσοτερο ενα μολυνσμενο μεχρι αηδιας περιβαλλον. αφηστε που μπορει να χυθουν στο δρομο κια να σκοτωσετε καναν ανθρωπο. δυσκολο ειναι να χυθει μια ποσοστητα στο δρομο σε ταξιδι μετα απο λακουβα αμα τις μαζευετε σε δοχεια η τις πετατε απευθειας κατω???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Ιαν 2009, 23:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
VeRDe έγραψε:
παιδες καθαριζετε ανα 5-10χιλιαδες χλμ την πεταλουδα και αφηστε τις αναθυμιασεις στη θεση τους. αμα βγαλουν ολοι τις αναθυμιασεις στο περιβαλλον θα μολινουμε ακομα περισσοτερο ενα μολυνσμενο μεχρι αηδιας περιβαλλον. αφηστε που μπορει να χυθουν στο δρομο κια να σκοτωσετε καναν ανθρωπο. δυσκολο ειναι να χυθει μια ποσοστητα στο δρομο σε ταξιδι μετα απο λακουβα αμα τις μαζευετε σε δοχεια η τις πετατε απευθειας κατω???


Αναφέρθηκα στην τοποθέτηση φίλτρου, όχι στο να το αφήσω να τις πετάει, και δεν πετάει λίτρα για να γίνει ο πανικός που αναφέρεις. Πάντως δεν γνώριζα για την υποπίεση για το καρτερ, αλλά είναι πολύ μικρό το σωληνάκι για να τραβάει τόσο. Θα το αφήσω έτσι προς το παρόν, κάνοντας καθαρισμούς ανα 10.000 και βλέπουμε.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν 2009, 00:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
δεν είπα να ακυρώσεις το σωληνάκι των αναθυμιάσεων!
συνδέεις το δοχείο αναθυμιάσεων στην σειρά κ δεν καταργείς τίποτα ο σωλήνας θα ξαναγυρίσει στην εισαγωγή αλλά το λάδι θα μείνει μέσα στο δοχείο!
δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχειλίσει το δοχείο εκτός κ αν το βλέπεις ότι είναι γεμάτο κ βαριέσαι να το αδειάσεις:lol
η ποσότητα του λαδιού όμως είναι τόσο μικρή που για να πεις ότι το δοχείο θέλει άδειασμα θα περάσει πολύςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς καιρός.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φίλτρο αναθυμιάσεων λαδιού;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν 2009, 04:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
εχω την εντυπωση οτι το φιλτρο αναθυμιασεων τις πεταει εξω.. απλα βαζεις φιλτρο για να μην ρουφαει σκουπιδια... επισης δεν ειπα οτι θα γινει πανικος αν τις αφησεις εσυ. ειπα οτι αν αρχισουμε να το κανουμε ολοι θα γεμισει ο δρομος λαδια. επισης ανεφερα οτι θα μποσουσε να σκοτωθει καποιος αν ειχαμε δοχειο αναθυμιασεων. γιατι αν για οποιονδηποτε λογο χυνοταν μαζεμενη εστω και 20 ml σε ενα σημειο και πατουσε μια μηχανη ας πουμε θα σκοτωνοταν κανας ανθρωπος.....


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΛΑΔΙΟΥ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Τηλεμαχος85
Απαντήσεις: 9
Αντιπαρασιτικο φιλτρο για καμερα οπισθοπορειας
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: DragonHD
Απαντήσεις: 0
Citroen C4 υπερβολικη καυση λαδιου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: Τηλεμαχος85
Απαντήσεις: 15
Προβλημα στην αντλια λαδιου!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Tolis
Απαντήσεις: 4
Ανταλλακτικό για σωληνάκι αναθυμιάσεων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: stratog
Απαντήσεις: 10
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια