Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  Saxo  »  Βελτιώσεις Saxo


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:39 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν 2009, 20:00 
Άβαταρ μέλους
γεια σας παιδια. Εχω ενα σαξο 1.4 κ θα ηθελα να το ανεβασω λιγο τι επιλογες εχω? Δεν θελω ωμως να αλλαξω κινητρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Φεβ 2009, 21:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Οταν λες να το ανεβάσεις προφανώς εννοείς μηχανικά?
Ειναι ενα καλο μοτερακι, δεν σπαει δεν χαλαει αλλα μην περιμενεις πολλα πραγματα για βελτιωση.Τσαμπα λ7 θα χαλασεις.
Αν θες λιγο να ζωντανεψει βαλε full εξατμιση, μια σωστη σκουπα, και ενα προγραμμα και σταματα εκει. Οτι αλλο κανεις δεν αξιζει.

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Φεβ 2009, 23:47 
Άβαταρ μέλους
δηλαδι οθτε καν προγραμα να μην βαλω? δν θελω πολλα πραγματα ειμαι φουλ εθχαριστιμενος απο το μοτερ μου. απλα να ζωντανεψει λιγο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Φεβ 2009, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Βάλε ένα ποιο ελεύθερο φίλτρο, και μια μπούκα για αισθητικούς λόγους.
Τίποτα άλλο. Άντε βγάλε και τους (λίγους) πνιχτές που έχει.
Δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για να βελτιώσεις αυτό το μοτέρ. Αλλα αν δεν θες πολύ παραπάνω κρατα το όπως καλά λες γιατί απλά δεν σπάει. (έστω δύσκολα...)

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Φεβ 2009, 00:22 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
kostasaxos έγραψε:
δηλαδι οθτε καν προγραμα να μην βαλω? δν θελω πολλα πραγματα ειμαι φουλ εθχαριστιμενος απο το μοτερ μου. απλα να ζωντανεψει λιγο


SoCrazy έγραψε:
Αν θες λιγο να ζωντανεψει βαλε full εξατμιση, μια σωστη σκουπα, και ενα προγραμμα και σταματα εκει. Οτι αλλο κανεις δεν αξιζει.

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 22:26 
Άβαταρ μέλους
οπως σας ανεφερα στην ενοτητα ...νεος χρηστης.... ειχα ενα c2 vts 1.6 125ps ενα αυτοκινητο με ικανοποιητικα καλες επιδοσεις εσπερνε σε εκιννηση και ρεπριζ και ακομα δεν ειχε ανοιξει ο κινητηρας το εχασα στα 7000 χιλ.....μετα πηρα ενα μεταχειρισμενο saxo look vts 1.4 με τα 75ps επεσα 50 αλογα!!!στην αρχη με ξενερωσε λιγο αλλα σιγα σιγα το συνηθιζα και ηθελα να κανω κατι (οικονομικο παντα γιατι μπηκα μεσα με το κεφαλι με την ζημια στο c2)για να πηγαινει λιγο καλυτερα .....το μονο που εχω κανει ειναι να βαλω ενα βαρελακι:
http://www.autokinisis.gr/index.php?tar ... ry_id=1070
και ενα τελικο group n ....σε θεμα κρατηματων αλλαξα μονο τα ελατηρια εβαλα λιγο πιο σκληρα 3.5mm χαμηλοτερα εχω δοσει συνολο 300 euro για αυτες τις μετατροπες και εχω δει μια βελτιωση της ταξης 5% μπορει και λιγο παραπανω....αν ξερει κανεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτο το βαρελακι και γενικα με ενα τελικο και μια τετοια εισαγωγη ποσα αλογα πηρε περιπου το saxaki??εγω υπολογιζω περιπου 3-6 αλογα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 23:22 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Ωραιο το βαρελακι φιλε agte...θα σκεφτω να το βαλω και γω στο ZX μου που ειναι επισης 1.4

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιουν 2009, 09:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2009, 09:52
Δημοσιεύσεις: 238
άσε πόσο πήρε....είναι αμφίβολο ακόμη & με δυναμομέτρηση....σου αρέσει;αυτό έχει σημασία....τέλος....& μην πετάς χρήματα χωρίς λόγο...μια χαρά είσαι εκεί....εκτός & αν θέλεις περισσότερα....τότε όμως θα χρειασθείς 1,6 μοτεράκι...εκεί είναι όλη η απόλαυση.....δικό σου θέμα....

_________________
Σαξός & ξερός!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Ιουν 2009, 13:44 
Άβαταρ μέλους
ρε παιδια να ρωτησω κατι??εβαλα πριν 2 εβδομαδες ελατηρια χαμηλοματος της GM....... πισω ως γνωστο ηθελε κουρδισμα .......οταν το πηρα το αμαξι ειδα καλι διαφορα μπροστα ......αλλα πισω μου φαινοταν σαν να μην χαμηλωσε καθολου........ δηλαδη φαινετε αν το δεις.... οτι το αμαξι εχει μια φορα προς τα μπροστα ...αυτος μου ειπε οτι το κουρδισαν αλλα το αφηνουν ετσι με μια μικρη κλειση προς τα μπροστα επιτηδες για να εχει καλυτερες εκκινησης .....ισχυει κατι τετοιο εμενα μου ακουστικε λιγο χαζο αυτο...... δεν πρεπει να ειναι ισιο το αυτοκινητο???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Ιουν 2009, 14:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αμα το δεις απο επιστημονικης αποψεως το θεμα, εχει καλυτερη εκκινηση...αλλα τι θα το κανεις να φαινεται σαν drag και καλα για να χεις καλυτερη εκκινηση??? Λιγο κουφο... ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Ιουν 2009, 14:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Κοιτα να δεις τι γινεται... Αυτο που λενε ισχιει ναι μεν, αλλα εσυ δεν θελεις αυτο... Εκτος αν εχεις κανει το 1.4 τουρμπο με 200+ αλογα.
Απο την αλλη το κουρδιζμα σε αυτην την αναρτηση ειναι κατι που χαλαει την γεωμετρα της.
Κατα την αποψη μου, κακος το χαμιλωσες. Αντε max να του βαλεις αναρτηση απο vts... απο κει και πανω μαλλον θα κοπανας χωρις να μπορεις να την εκμεταλευτεις ποτε.
Απο κει και περα σωστο ειναι να ειναι σε ενα επιπεδο το αυτοκινητο, γιατι δεν το εχεις μονο για εκκινησεις... υποθετω...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Ιουν 2009, 22:19 
Άβαταρ μέλους
οπως το ειπες Βασιλη σαν drag φαινετε .....το ξερω οτι ισχυει κατι τετοιο.....αλλα εγω δεν εβαλα ποιο σκληρα ελατηρια και αντιστοιχα χαμηλωματος για να κερδισω 0.1 sec στην εκκινηση μου....το εκανα 1) χαμηλωμα για να μην φαινετε σαν τζιπ και με ξενερωνει τρελα γιατι οσο να πεις τα νορμαλ ελατηρια ειναι αρκετα ψιλα,και 2) πιο σκληρα για να σταματησει να πηγαινει σαν βαρκα στις στροφες και να γινει πιο στιβαρο....βεβαια αυτα δεν γινοντε μονο με τα ελατηρια... μετα το καλοκαιρι θα βαλω μια καλη τετραδα αμορτισερ και ενα πιο φαρδυ λαστιχο 185/55/14 τωρα εχω το αιξερετικο κεικ 175/65/14 αν και γλιτωνω αρκετο τρανταγμα, το οποιο εχει αυξηθει με την αλλαγη των ελατηριων ,οπως ειπες και συ crazywolf.....παντος διαφορα στο πατημα εχω δει.... εχει αλλαξει η συμπεριφορα του αυτοκινητου στις στροφες αν οχι τεραστια διαφορα παντος αισθητι .... θα βρω ενα αλλο συνεργειο που ασχολητε με βελτιωσεις και θα το κοιταξω...thanks


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Ιουν 2009, 07:14 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
τα ελατηρια σε ολα τα saxo 106 εινε ακριβος τα ηδια.διαφορετικα ηταν τα λατηρια και οι αντιστρεπτικες.οταν χαμιλονεις τετια αμαξια καλο εινε πισω να εινε λιγο ψηλοτερο για πολους λογους
1.απο την μανα του δινει διαφορα 1.5 πισω ψηλοτερο και στην αγωνηστικη ομολγκασιον
2.ενα αμαξι ισια χαμηλομενο εμπρος πισω απλα δεν στριβει
3.ηπερβολικο χαμηλομα πισω σημενει καταστροφη πισω αξονα
για να δεις αν εινε σωστα χαμηλομενο απλα μετρα απο μαρσπιε εμπρος και πισω

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Ιουν 2009, 09:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2009, 09:52
Δημοσιεύσεις: 238
πίσω είναι ψηλότερο 1,5 με 2 πόντους......έτσι πρέπει.....μετρούμε όμως με βάση το πάτωμα & όχι τους θόλους!

_________________
Σαξός & ξερός!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βελτιωση σαξο 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Ιουν 2009, 21:58 
Άβαταρ μέλους
επειδη σκεφτομαι μετα το καλοκαιρι να αλλαξω αμορτισερ μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια καλη και οικονομικη λυση??τα ελατηρια που εβαλα δεν ξερω ποιοι απο εσας τα γνωριζουν (εγω παντος δεν τα ηξερα)ειναι GM οικονομικα παντα για αυτο το λογο τα εβαλα μου βγηκε συνολο 140 ευρο με περαστηκα και κουρδησμα ....οποιος τα ξερει μπορει να μου πει τη αμορτισερ ταιριαζουν??λετε να βαλω κατι ποιο σκληρο για να κερδησω σε κρατημα ??ηδη με τα ελατηρια κοπαναει αρκετα.... :shift


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Βελτίωση 1.1
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 86
Βελτιωση Citroen C3 Hdi 110Ps
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 17
Βελτίωση 1.6
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: SARC3
Απαντήσεις: 48
βελτιωση xsara
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: xristos1987
Απαντήσεις: 30
ρουλεμαν για σαξο 1.4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: giarentisvts
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια