Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:54 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Φεβ 2009, 21:39 
Άβαταρ μέλους
Γεια σε όλους!

Έχω ένα Xantia I 1.8 16V του '96 και έχω μια απορία: η μεσαία σφαίρα στο πίσω μέρος είναι σφαίρα αντιβύθισης; Σύμφωνα με το μηχανικό μου η μόνη δουλειά της είναι να διατηρεί πίεση για φρενάρισμα σε περίπτωση σβησίματος του κινητήρα.

Αν ξέρει κάποιος ας με πληρηφορήσει παρακαλώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Φεβ 2009, 00:43 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
:welc Καλησπερα 16βαλβιδε ομοιο-μοτερατε :salute ,
Η πισω μεσαια σφαιρα (η 6η του κυκλωματος, που προστεθηκε στο κυκλωμα των Xantia και των επομενων υδροπνευματικων αυτοκινητων), οπως σωστα λες και σου ειπαν, ειναι η λεγομενη "αντιβυθισης", η οποια κρατα πιεση για οποιαδηποτε "χρηση". :thumb
ΓΙα παραδειγμα η αντιβυθισης, κρατα πιεση, και οταν σβυνεις το αυτοκινητο, κρατα το αυτοκινητο στο κανονικο υψος του και δεν πευτει, οπως τα παλαιοτερα αυτοκινητα με 5 σφαιρες. Γι' αυτο βλεπεις Xantia Ι σαν το δικο σου που ειναι πεσμενα (5ασφαιρα), ενω το δικο σου δεν πευτει (6ασφαιρα) για το ιδιο χρονικο διαστημα σταματηματος του κινητηρα :thumb . Βεβαια αυτο το διαστημα μικραινει (το ποσο κρατιεται στο κανονικο υψος), αναλογα με την κατασταση του κυκλωματος, των σφαιρων , των υγρων, και εξαερωσης του κυκλωματος και γενικα καθετι που εχει σχεση με αυτο. :thumb
Εχω την εντυπωση :scratch οτι μειωνει και την βυθιση του πισω μερους του αυτοκινητου κατα το εντονο φρεναρισμα, οπως παθαιναν τα παλια 5ασφαιρα κυκλωματα.
Τωρα για το αν χρησιμοποιειται και για την χρηση που ειπες με το φρεναρισμα με σβυσμενο κινητηρα :scratch ...... δεν ξερω, ο GeZ θα μας διαφωτισει περισσοτερο στο θεμα αυτο. Αλλα εγω θυμαμαι οτι και το ΒΧ που εχω, οταν το σβυνω, παρολο που εχει το "παλιο" 5ασφαιρο κυκλωμα, κρατα πιεση στα φρενα για περιπου 1 ωρα μετα το σβυσιμο του κινητηρα.

Υ.Γ.: Κατι ασχετο, με τις υπολοιπες σφαιρες που ειχες ενα "θεματακι" πριν καιρο, τι εκανες???? Χωρις παρεξηγηση, ετσι? Φιλικα παντα! :mrgreen

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Φεβ 2009, 22:57 
Άβαταρ μέλους
Billara, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Για το θεματάκι που είχα άλλαξα τις 3 μπροστινές σφαίρες βάζοντας αυτή τη φορά τα κανονικά νούμερα, αλλά το πρόβλημα του κοπανήματος της ανάρτησης (μπροστά και πίσω) παραμένει. Η μόνη σφαίρα που έχω πολύ καιρό να αλλάξω είναι η πίσω κεντρική (αντιβύθισης). Σκέφτομαι επίσης να ελέγξω όλο το κύκλωμα για διαρροές και κυρίως το συσσωρευτή και την αντλία υψηλής. Πρόσφατα επίσης έλυσα και καθάρισα εσωτερικά το πίσω ρομπότ που κολλούσε (σε συνεργείο).

Έχεις καμιά άλλη ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Φεβ 2009, 00:10 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μιας που εχουμε το ιδιο μοτερ, αρα και το ιδιο βαρος μπροστα και πισω, λογικα θα εχουμε και τις ιδιες σε χωρητικοτητα και πιεσεις σφαιρες. Εγω την πισω σφαιρα της αντιβυθισης , την αλλαξα πριν 6 μηνες, και εκανα μια καλη εξαερωση του κυκλωματος. Τωρα πια ειναι γκρι χρωματος, και κοστιζει 23 ευρω με ΦΠΑ. Αν σου ζητησουν παραπανω , ρωτα αποδειξη αγορας.
Οταν λες οτι κοπαναει, τι εννοεις????
Γιατι και εμενα κοπαναει λιγο, και αρχισε να "σφυγγει" και να γινεται σκληρο, μετα απο 15 μηνες χρηση, και 27000 χιλιομετρα ηλικια σφαιρων (1,5 ετους). Μαλλον αρχισε να χανει πιεση, γιατι πριν το παρω, ηταν ακινητο για κανα δυμηνο, αρα μπορει (?) να φταιει αυτο........... Δεν ξερω, ουτε και ο μηχανικος μου δεν ξερει...... Μπορει να φταινε και τα ελαστικα, που ειναι 2,5 ετων, εχουν σκληρυνει και εχουν στην ηλικια τους περιπου 50000 χιλιομετρα..... Θελουν αλλαγη.
Αλλα και εμενα αρχισε να σκληραινει, και να κοπαναει, αν καταλαβα τι εννοεις. Γιατι αν θυμαμαι καλα, ηταν πιο μαλακο απ'οτι τωρα.
Πρεπει να ρωτησουμε και τον GeZ. Εγω μαλλον θα δοκιμασω να ξαναγεμισω με αζωτο τις σφαιρες, γιατι ρε γμτ, μονο 27000 χιλιομετρα εχουν πανω τους. Κριμα ειναι να ξηλωθω και να δωσω 200 ευρω για καινουριες........πριν χαρω τις παλιες.......

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Φεβ 2009, 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
ρε μαγκες εγω αλλαξα σφαιρες ολες μαζι και τις 6 πριν απο 20000 χλμ δεν κοπαναει και ειναι κανονικο για μενα αλλαξτε ολες τις σφαιρες μια και καλη λαστιχα τα εχω κοντα 2,5 χρονια και 55000 κοιταξτε τα πισω ρουλεμαν στον αξονα εαν ειναι σκληρα και κοιτα και τα πλαστικα στο πισω μερος στην πορτα του πορτ παγκαζ διαφορετικα ανοιξτε την ενταση του ραδιοφωνου λιγο παραπανω και ολα καλα

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Φεβ 2009, 19:14 
Άβαταρ μέλους
Manoli, οι σφαίρες σίγουρα είναι από τα πιο βασικά κομμάτια του υδραυλικού κυκλώματος, αλλά όχι το μόνο που συμβάλλει στη σωστή λειτουργία της ανάρτησης. Στο δικό μου αυτοκίνητο, αν δεν υπάρχει διαρροή LHM και ο συσσωρευτής είναι εντάξει, ίσως να φταίει η βρωμιά που μαζεύει με τα χρόνια το κύκλωμα. Ως αποτέλεσμα η ανάρτηση σκληραίνει, καθώς συχνά κολλάνε τα ρομπότ και ίσως και οι μπουκάλες και γενικά η κυκλοφορία του LHM δε γίνεται κανονικά. Αυτό το πρόβλημα λύνεται με την πλύση του κυκλώματος με Hydraurincage της TOTAL (υπάρχει σχετικό thread στο φόρουμ). Σε forum της Αγγλίας, της Αυστραλίας και της Αμερικής όπου έχω διαβάσει σχετικά μ' αυτό, όλοι όσοι το χρησιμοποίησαν λένε ότι λύνει όλα αυτά τα προβλήματα και κάνει την ανάρτηση σχεδόν σαν καινούρια. Η μόνη επιφύλαξη είναι ότι, επειδή αφαιρεί τη βρωμιά, μερικές φορές αποκαλύπτονται διαρροές τις οποίες σταματούσε αυτή η βρωμιά. Όπως ίσως ξέρεις, το Hydraurincage ΔΕΝ πωλείται στην Ελλάδα.

Όσον αφορά τους θορύβους στην πόρτα του πορτ-μπαγκάζ, στο αυτοκίνητό μου εντόπισα ότι (οι περισσότεροι, αν όχι όλοι) προέρχονται από την ίδια την πόρτα: επειδή ειναι βαριά, μάλλον έχει συμπιέσει τα λάστιχα στεγανοποίησης και ο μηχανισμός της κλειδαριάς δεν πιάνει σφιχτά το γάντζο που την ασφαλίζει. Έτσι, κουνιέται πάνω-κάτω και προκαλεί θόρυβο. Αν γίνεται να βιδώσω το μηχανισμό λίγο πιο ψηλά, μπορεί να λυθεί το πρόβλημα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Φεβ 2009, 09:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Ρε συ 16βάλβιδε δεν ξερω εαν κανουμε μια μιξη LHM με βενζινα ή πετραιλαιο με καποια αναλογια εαν εχουμε καποιο αποτελεσμα στο καθαρισμο του κυκλωματος πχ μπορει αυτη η αναλογια να ειναι 1/3 δηλ 1 μερος βενζινη ή πατρελαιο και 3 μερη LHM πιστευω οτι με τον τροπο αυτο ισως να κανουμε κατι γιατι δεν ριχνουμε στο κυλκωμα καθαρο ευφλεκτο υγρο οπως πχ βενζινη η πετρελαιο οποτε να μας χαλασει τα πλαστικα 'η μετα 10ακι λαδι μαζι με βενζινα 'η πετρελαιο αντι του LHM θα το ρωτησουμε..........

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Φεβ 2009, 20:50 
Άβαταρ μέλους
Για να επανέλθω στο θέμα της σφαίρας αντιβύθισης, χθες ρώτησα στην αντιπροσωπεία Citroen της περιοχής μου και στο μηχανικό όπου πηγαίνω το αυτοκίνητό μου. Και στους δύο μου είπαν ότι το Xantia I 1.8 16V ΔΕΝ έχει σφαίρα αντιβύθισης: η 6η σφαίρα, λέει, είναι ΜΟΝΟ για να κρατάει πίεση για το φρενάρισμα σε περίπτωση σβησίματος του κινητήρα. Έχει κανείς άλλος επιπλέον πληροφορίες για το θέμα;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σφαίρα Αντιβύθισης (;)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Φεβ 2009, 00:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
16βάλβιδος έγραψε:
Για να επανέλθω στο θέμα της σφαίρας αντιβύθισης, χθες ρώτησα στην αντιπροσωπεία Citroen της περιοχής μου και στο μηχανικό όπου πηγαίνω το αυτοκίνητό μου. Και στους δύο μου είπαν ότι το Xantia I 1.8 16V ΔΕΝ έχει σφαίρα αντιβύθισης: η 6η σφαίρα, λέει, είναι ΜΟΝΟ για να κρατάει πίεση για το φρενάρισμα σε περίπτωση σβησίματος του κινητήρα. Έχει κανείς άλλος επιπλέον πληροφορίες για το θέμα;

:scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch
μου ακούγετε κουλό αλλά θα ρωτήσω και τον δικό μου μάστορα και θα σας πω.

-- Τρί 24 Φεβ 2009, 1:32 am --

:shift
Λοιπόν ρώτησα..., όσες xantia έχουν 6η σφαίρα είναι αντιβύθισης και κρατάει και πίεση για τα φρένα,
δλδ. κάνει και τα δύο.

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα στην ανάρτηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 02 Απρ 2009, 21:26 
Άβαταρ μέλους
Εδώ και λίγο καιρό το πίσω μέρος της Xantia κάθεται κάτω πολύ γρήγορα αφού το σβήσω (σχεδόν αμέσως). Επίσης, μετά από λίγα λεπτά, όταν κάθομαι πάνω στο πορτ-μπαγκάζ, δεν ανασηκώνεται (έχει χαθεί η πίεση) και όταν το πιέζω κάτω με τα χέρια, έχει σχεδόν μηδενική επαναφορά προς τα πάνω (σε αντίθεση με το μπροστινό μέρος που ανασηκώνεται γρήγορα). Εκτός αυτού, νιώθω ότι πίσω κάθεται χαμηλά ΚΑΙ όταν κινείται το αυτοκίνητο, ενώ μπροστά έχω την αίσθηση ότι σηκώνεται πολύ ψηλά (το κενό ανάμεσα στο λάστιχο και το φτερό είναι παραπάνω από μία γροθιά όρθια και πίσω είναι σκάρτα 2 δάχτυλα). Συχνά στο δρόμο μου κάνουν σινιάλο για τα φώτα μου, που σημαίνει ότι χτυπάνε πολύ ψηλά και γενικά από τη θέση του οδηγού νιώθω ότι το αυτοκίνητο πηγαίνει σούζα.

Οι σφαίρες είναι αλλαγμένες πρόσφατα με γνήσιες εκτός από την πίσω κεντρική που δεν την άλλαξα (μου είπαν ότι η συγκεκριμένη δεν παίζει ρόλο, γιατί είναι μόνο για να κρατάει πίεση για τα φρένα). Επίσης, έχει, εδώ και λίγο καιρό, διαρροή από την κεφαλή της κρεμαγιέρας, αλλά αυτό το πρόβλημα παρουσιάστηκε πριν ξεκινήσει η διαρροή.

Αν ξέρει κάποιος, παρακαλώ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (;) στην πίσω ανάρτηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Απρ 2009, 16:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
διαρροη στο συστημα υψηλης ή οι ντιζα του πισω και του μπροστα ρομποτ αποσυνδεθηκε ή η βανα ασφαλειας ''τρελαθηκε'' :thumb

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (;) στην πίσω ανάρτηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Απρ 2009, 19:05 
Άβαταρ μέλους
Φίλε GeZ,

Τί ακριβώς είναι η βάνα ασφαλείας;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (;) στην πίσω ανάρτηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Απρ 2009, 21:14 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
GeZ έγραψε:
διαρροη στο συστημα υψηλης ή οι ντιζα του πισω και του μπροστα ρομποτ αποσυνδεθηκε ή η βανα ασφαλειας ''τρελαθηκε'' :thumb

Ρε συ GeZ για εξηγησε αν μπορεις ενα ενα αυτα που λες, γιατι δεν νομιζω να καταλαβαμε πολλα....
Μηπως παιζει καμια διαρροη στον συσσορευτη :surprised , ή εχει κολλησει το πιοσω ρομποτ :scratch :scratch ???? :eek :confused

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (;) στην πίσω ανάρτηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 23:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
:geek Η συμβουλή μου είναι επειδή δεν το κατέχω να πας σε έναν καλό μάστορα που να κατέχει από xantia και θα σου λύσει το πρόβλημα.
:scratch Η γνώμη μου είναι ότι μάλλον έχουν πρόβλημα οι σφαίρες που άλλαξες (για την ιστορία οι πρώτες σφαίρες που είχα αλλάξει είχανε σκάσει την 2η μέρα)

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (;) στην πίσω ανάρτηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2009, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
billaras έγραψε:
GeZ έγραψε:
διαρροη στο συστημα υψηλης ή οι ντιζα του πισω και του μπροστα ρομποτ αποσυνδεθηκε ή η βανα ασφαλειας ''τρελαθηκε'' :thumb

Ρε συ GeZ για εξηγησε αν μπορεις ενα ενα αυτα που λες, γιατι δεν νομιζω να καταλαβαμε πολλα....
Μηπως παιζει καμια διαρροη στον συσσορευτη :surprised , ή εχει κολλησει το πιοσω ρομποτ :scratch :scratch ???? :eek :confused

Μετα απο λιγο ψαξιμο:
αλλαξε την 6η σφαιρα :οι πισω αναρτησεις συνδεονται με τα πισω φρενα :gflag
αλλιως ντιζες πισω ρομποτ ή ηλεκτροβαλβιδα για την ενεργη
αναιπαισθητο δακρυ στα μεταλλικα σωληνακια ριχνει αμεσως την πιεση αν ΄΄κλαιει΄΄ :cry φανταστειτε ποση πιεση χανεται ακομα και εν λειτουργεια.... :eek
η βανα ασφαλειας συνδεει και αποσυνδεει οταν χρειαστει την αναρτηση απο τα φρενααν η δια κλαδωση τις πισω αναρτησης ειναι στο off αλλα μια στο δισεκατομμυριο συμβαινει κατι τετοιο!!!!
Αμα ηταν συσσωρευτης θα ειχε πολυ μεγαλυτερο προβλημα (θα αργουσε να ανεβει μειωμενη δυναμη στα φρενα κλπ) :jaw

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 5 [ 69 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Μουφα λαδια στην αλλαγη λαδιων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: trapezitis
Απαντήσεις: 30
Υγρασία στον εγκέφαλο και στην καλωδίωση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Πρόβλημα στα ηλεκτρολογικά & απότομη αύξηση στροφών με A/C
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: nikitas
Απαντήσεις: 4
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ BOUTIQUE CITROEN
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: JOE
Απαντήσεις: 4
Πρόβλημα στη αναγραφόμενη στιγμιαία κατανάλωση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Μ. Κωνσταντίνος
Απαντήσεις: 10
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ