Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:56 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Ποιος θέλει ρεζέρβα στο αυτοκίνητό του να σηκώσει το χέρι. Σε αυτή την ερώτηση φαίνεται πως μετριούνται όλο και λιγότερα χέρια, αφού στα καινούργια αυτοκίνητα η ρεζέρβα, ο εφεδρικός τροχός στα ελληνικά, τείνει να εκλείψει. Εσείς τη χρειάζεστε ακόμη;


Η ρεζέρβα θεωρείται σήμερα ένα από αυτά τα παρωχημένα στοιχεία εξοπλισμού που υπάρχει περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους παρά για χρήση. Η στατιστικές στην Ευρώπη δείχνουν πως λιγότερο από 13% των οδηγών θα κατεβεί να αλλάξει τη ρόδα. Το 66% θα καλέσει οδική βοήθεια και 21% κάποιον φίλο.
Άλλες στατιστικές δείχνουν πως στο μέσο όρο ζωής ενός αυτοκινήτου, στα οκτώ χρόνια δηλαδή, ένα κλατάρισμα είναι μάλλον απίθανο, αφού μόλις το 14% των οδηγών θα βρεθούν με ένα σκασμένο λάστιχο και ούτε 5% με δύο, στο ίδιο διάστημα.
Άρα ποιος ο λόγος να κουβαλάμε μαζί μας όλα αυτά τα χρόνια μία πέμπτη ρόδα. Τη στιγμή που οι αυτοκινητοβιομηχανίες κόβουν από παντού για λόγους βάρους (και κόστους) η ρεζέρβα προσθέτει μονίμως τουλάχιστον 8 κιλά στο αυτοκίνητο. Χώρια το κόστος ενός ελαστικού και μιας ζάντας. Ακόμη και οι νέες, μικρότερες ρεζέρβες ανάγκης έχουν βάρος και κόστος.
Ακόμη χειρότερο είναι το γεγονός πως τα αυτοκίνητα σχεδιάζονται προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν όσο καλύτερα τις διαστάσεις προς επίτευξη μέγιστου διαθέσιμου χώρου. Μία ρεζέρβα στον πάτο του πορτ μπαγκάζ κλέβει τουλάχιστον 60 λίτρα χώρου αποσκευών. Ένα αυτοκίνητο σχεδιασμένο χωρίς καθόλου ρεζέρβα θα ήταν πιο πρακτικό, έξυπνο και ευρύχωρο.
Και τι θα κάνουμε χωρίς ρεζέρβα; Οι εταιρείες δίνουν αυτό το κιτ επισκευής το οποίο μπαλώνει προσωρινά τρυπήματα από καρφιά ή άλλα αιχμηρά αντικείμενα, επιτρέποντας στο αυτοκίνητο να φτάσει στο πρώτο βουλκανιζατέρ. Το πρόβλημα δημιουργείται αν το ελαστικό σχιστεί ή καταστραφεί η ζάντα οπότε χρειάζεται νέος τροχός. Όμως αυτές οι περιπτώσεις είναι πιο σπάνιες.
Και επιπλέον τα περισσότερα αυτοκίνητα περιλαμβάνουν οδική βοήθεια με κόστος κάτω από 50 ευρώ τον χρόνο εφόσον δεν είναι δωρεάν. Ότι και αν συμβεί, με ή χωρίς ρεζέρβα, η οδική βοήθεια θα δώσει λύση στο πρόβλημα ούτως ή άλλως. Άρα το ερώτημα παραμένει.
Θέλουμε ακόμη τα αυτοκίνητα μας να κουβαλάνε μια ρεζέρβα; Πιθανώς τα SUV ή όσοι κινούνται εκτός δρόμου να τη χρειάζονται, αλλά ένα αυτοκίνητο που κυκλοφορεί στην άσφαλτο, ακόμη και την κακή ελληνική άσφαλτο, πόση ανάγκη την έχει; Και πόσο πιθανό είναι να κατεβεί κανείς να την αλλάξει μόνος του όταν έχει οδική βοήθεια; Και αν κατεβεί πόσο συχνά συμβαίνει να είναι παραμελημένη και άχρηστη μετά από μερικά χρόνια;
Εσείς τι λετε; Επιμένετε στη ρεζέρβα ή είστε έτοιμοι να απαλλαγείτε από το περιττό βάρος, κόστος και να ανακτήσετε το χώρο που κλέβει; Μήπως την έχετε ανάγκη λόγω χρήσης εκτός δρόμου ή είναι μάλλον ψυχολογικός ο λόγος; Και τελικά την αλλάζετε μόνοι ή αφού το κάνει κάποιος άλλος θα μπορούσε να τη φέρνει και μαζί του;


ΠΗΓΗ : http://www.autotriti.gr/data/news/previ ... /75166.asp


Θα ήθελα να το συζητήσουμε λίγο, και να ακούσω τις απόψεις σας.
Εγώ πιστέυω οτι χρειάζεται μόνο στα ταξίδια. Για εντός πόλης δεν υπάρχει λόγος να την κουβαλάς μαζί σου. Χανεις σε κατανάλωση, επιδόσεις και χώρο στο πορτ παγκάζ. Δεν την έχω βγάλει ακόμα, αλλα το σκέφτομαι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 13:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Βασικα οπως το λες... αναλογα την χρηση...
Η γρια μεχρη στιγμης ειχε αναγκη για την ρεζερβα 3 φορες στα 20 χρονια κινησης της, και πολλες φορες σε χωματοδρομο, και ασχιμες συνθικες...

Ομως τι κανεις σε στραβη ζαντα πχ στην εξωχη? Τι κανεις σε κομμενο λαστοιχο?
Αν καθιερωθουν τα run flat λαστοιχα, και οι αισθητηρες (που πλεων τεινουν να ειναι στανταρ) τοτε πραγματι δεν αξιζει.

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Σε ενα ταξίδι στην Κύπρο σκίστηκε το λάστιχο στο πλάι (αρα δεν παίρνει επισκευή) σε ενα δρόμο στη μέση του πουθενά πάνω στο Τρόοδος. Αν δεν είχα ρεζέρβα εκεί ακόμα θα περίμενα την οδική να έρθει να πάρει το αμάξι. Για να το αφήσω και να πάω σε βουλκανιζατέρ και μετά να γυρίσω ούτε λόγος. Θα ήθελα μισή μέρα.

Άσε που έτσι και αλλιώς δε μου αρέσει η ιδέα να καλέσω γερανό να πάρει το αμάξι και να το τρέχει σε βουλκανιζατερ απλά για ενα λάστιχο.
Και αν είναι βράδυ και είναι κλειστά τι γίνεται;
Ενώ με τη ρεζέρβα απλα τη βάζεις (η καλείς οδική και στη βάζει αν βαριέσαι) και είσαι εντάξει. Μετά πας στο βουλκανιζατερ με την ησυχία σου όποτε σε βολεύει.

Για 'μένα λοιπόν ρεζέρβα και πάλι ρεζέρβα. Ούτε μου κοστίζει τίποτα, ούτε χάνω κάτι μετρήσιμο σε κατανάλωση, επιδόσεις κλπ. Αν κατέβω σε πίστα κάποια μέρα θα τη βγάλω, αλλά μέχρι τότε δε βλέπω το λόγο...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 18:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
κι εγώ συμφωνώ, είναι απραίτητη πιστεύω με τους δρόμους που έχουμε ειδικά εδώ στην ελλάδα, χτές που γυρνούσα απο κρήτη αθήνα και πήγαινα το αυτοκίνητο στο λιμάνι χρησιμοποίησα την ρεζέρβα για τον πίσω δεξί μου τροχό, αν περίμενα να καλέσω την οδικη κλπ κλπ θα τό χανα το πλοίο...όσο για την αλλαγή της μαζι με ένα ξαδέρφι μου ούτε πέντε λεπτά δέν θέλαμε. λίγες φορές θα σου τύχει να μείνεις απο λάστιχο αλλα μπορεί να είναι στιγμή ανάγκης και άν δέν έχεις μια ρεζέρβα θα παρακαλούσες να ήταν στο πορτ μπαγκάζ μή στερώντας σου τίποτα σημαντικό σε κάυσιμο ή επιδόσεις.

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 18:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Και εγώ μάλλον θα άφηνα στην άκρη τις σκέψεις για χαμηλότερη κατανάλωση και χώρο και θα επέλεγα να έχει ρεζέρβα.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 20:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Αρα συμφωνούμε μέχρι εδώ. 2 στους 3 χρειαστήκατε την ρεζέρβα σε ταξίδια. Ο ένας στην Κύπρο και ο άλλος γυρνώντας απο Κρήτη. ο Λύκος μόνο δεν μας είπε αν την χρειάστηκε σε ταξίδι ή εντός πόλης. Και εγώ λέω οτι σε ταξίδια είναι απαραίτητη, γιατι ποτε δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Μέσα στην Αθήνα όμως? Σπίτι δουλειά δουλειά σπίτι τι την θες? Θα σταματήσεις στην Συγγρού ή στην Κηφισσίας να αλλάξεις λάστιχο ? Και αν κάτι γίνει πόσο θα απέχει το πιο κοντινό βενζινάδικο ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 22:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
MeddlingMageGR έγραψε:
Αρα συμφωνούμε μέχρι εδώ. 2 στους 3 χρειαστήκατε την ρεζέρβα σε ταξίδια. Ο ένας στην Κύπρο και ο άλλος γυρνώντας απο Κρήτη. ο Λύκος μόνο δεν μας είπε αν την χρειάστηκε σε ταξίδι ή εντός πόλης. Και εγώ λέω οτι σε ταξίδια είναι απαραίτητη, γιατι ποτε δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Μέσα στην Αθήνα όμως? Σπίτι δουλειά δουλειά σπίτι τι την θες? Θα σταματήσεις στην Συγγρού ή στην Κηφισσίας να αλλάξεις λάστιχο ? Και αν κάτι γίνει πόσο θα απέχει το πιο κοντινό βενζινάδικο ?


Το βενζινάδικο τι θα σου κάνει; Επιδιόρθωση ελαστικού σε βενζινάδικο; Με τίποτα... Μόνο σε βουλκανιζατέρ και μόνο αν έχω τρελή αφραγκία γιατί αλλιώς δεν το εμπιστεύομαι και παω για καινούργιο λάστιχο.

Και στο βουλκανιζατέρ πως θα πας; Θα φωνάξεις γερανό να σου σηκώσει το αμάξι για ενα σκασμένο λάστιχο; Άσε που 2-3 φορές που χρειάστηκα γερανό με το προηγούμενο, περίμενα 2 ώρες.

Επίσης αν είναι βράδυ τι κανεις; Ψάχνεις τα διανυκτερευοντα;

Γενικά δε συμφέρει με τίποτα να τρέχεις να φτιάξεις το λάστιχο τη στιγμή που θα σκάσει. Και ολα αυτά για να κερδίσεις 5 κιλά βάρος;... 0,001 lt/100 δηλαδή...

Καλύτερα δίαιτα :mrgreen


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
aiolos έγραψε:
MeddlingMageGR έγραψε:
Αρα συμφωνούμε μέχρι εδώ. 2 στους 3 χρειαστήκατε την ρεζέρβα σε ταξίδια. Ο ένας στην Κύπρο και ο άλλος γυρνώντας απο Κρήτη. ο Λύκος μόνο δεν μας είπε αν την χρειάστηκε σε ταξίδι ή εντός πόλης. Και εγώ λέω οτι σε ταξίδια είναι απαραίτητη, γιατι ποτε δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Μέσα στην Αθήνα όμως? Σπίτι δουλειά δουλειά σπίτι τι την θες? Θα σταματήσεις στην Συγγρού ή στην Κηφισσίας να αλλάξεις λάστιχο ? Και αν κάτι γίνει πόσο θα απέχει το πιο κοντινό βενζινάδικο ?


Το βενζινάδικο τι θα σου κάνει; Επιδιόρθωση ελαστικού σε βενζινάδικο; Με τίποτα... Μόνο σε βουλκανιζατέρ και μόνο αν έχω τρελή αφραγκία γιατί αλλιώς δεν το εμπιστεύομαι και παω για καινούργιο λάστιχο.
Και στο βουλκανιζατέρ πως θα πας; Θα φωνάξεις γερανό να σου σηκώσει το αμάξι για ενα σκασμένο λάστιχο; Άσε που 2-3 φορές που χρειάστηκα γερανό με το προηγούμενο, περίμενα 2 ώρες.

Επίσης αν είναι βράδυ τι κανεις; Ψάχνεις τα διανυκτερευοντα;

Γενικά δε συμφέρει με τίποτα να τρέχεις να φτιάξεις το λάστιχο τη στιγμή που θα σκάσει. Και ολα αυτά για να κερδίσεις 5 κιλά βάρος;... 0,001 lt/100 δηλαδή...

Καλύτερα δίαιτα :mrgreen

εσυ αμα φας προκα πετας το λαστιχο???? :surprised ασε που το να βαλεις καινουριο λαστιχο σε χρησιμοποιημεννη 3αδα δεν επιτρεπεται...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 23:00 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε αυτοκινητο χωρις ρεζερβα...Μεσα σε 5 χρονια εχω χρειαστει ρεζερβα 3 φορες...Μια στην Αττικη οδο οπου ειχα δεν ειχα δεν με πολυεννοιαζε...Μια πανω σε ενα βουνο οπου δεν επαιζε να ερθει οδικη και αλλη μια πριν απο ακριβως ενα χρονο μεσα στην εθνικη απο αδεσποτη φαλτσετα (!) στην Κορινθου-Πατρων που μου εσφαξε το λαστιχο καθως εφευγα για τις διακοπες του Πασχα...Οποτε 2 στα 3 θα ειχα μεγαλο προβλημα αν δεν ειχα ρεζερβα...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
να το θέσουμε αλλιώς το θέμα !


πόσες φορές σας χρειάστηκε ο αερόσακος?
γιατί να κουβαλάμε τσάμπα αυτό το άχρηστο βάρος πάνω στο αμάξι που μπορεί να μην μας χρειαστεί κ ποτέ?

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Απρ 2009, 23:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
:agree
Εμένα δεν μου χρειάζεται ούτε ο γρύλος (...εσύ και ο γρύλος σου) :mrgreen :mrgreen :mrgreen :mrgreen :mrgreen :mrgreen
Πάντως εγώ στα 20 χρόνια που οδηγώ έχω χρειαστεί την ρεζέρβα κατά μέσο όρο 3 φορές το χρόνο και εντός και εκτός πόλης με 40% & 60% αντίστοιχα.
Και εκτός τούτου όσο "ψυχολογικό" είναι να κουβαλάς μια 5η ρόδα τόσο "ψυχολογικό" είναι να έχεις γεμάτο το ρεζερβουάρ για να πας από Αθήνα Χαλκίδα που και πάλι προσθέτει βάρος και πάλι έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση ενώ θα μπορούσες να υπολογίσεις τα χλμ. και αναλόγως πόσο καίει το αυτοκίνητό σου να βάζεις και τα ανάλογα λίτρα ή ακόμα καλύτερα να βάζεις βενζινάδικο παρά βενζινάδικο και από λίγο. :guns

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2009, 08:53 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
παιδιά εγώ 5 χρόνια που έχω το xsara σχεδον και δεν έχω χρειαστεί ποτέ ρεζέρβα, ούτε καν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται..
ούτε με το αυτοκίνητο των γονιών μου πριν το xsara από το 1998 που άρχισα να οδηγώ τη χρειάστηκα ποτέ ούτε εκείνοι τη χρειάστηκαν, πιστευω πως με τα καινούρια ελαστικά δύσκολα "μένεις" και δεν είναι τόσο χρήσιμη όσο ήταν πάλιότερα, πάντως έστω και για ψυχολογικούς λόγους θα προτιμούσα το αυτοκίνητο να την έχει.

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2009, 13:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Someone έγραψε:
πιστευω πως με τα καινούρια ελαστικά δύσκολα "μένεις" και δεν είναι τόσο χρήσιμη όσο ήταν πάλιότερα


Τωρα τι ηταν αυτο το μαργαριταρι που πεταξες ...?Εσενα που να σε πιασει λαστιχο...? Αθηνα-Θεσσαλονικη ...? Πιστεψε με στους ελληνικους δρομους ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ μπορει να παθεις λαστιχο!

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2009, 14:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
zx lover έγραψε:
Someone έγραψε:
πιστευω πως με τα καινούρια ελαστικά δύσκολα "μένεις" και δεν είναι τόσο χρήσιμη όσο ήταν πάλιότερα


Τωρα τι ηταν αυτο το μαργαριταρι που πεταξες ...?Εσενα που να σε πιασει λαστιχο...? Αθηνα-Θεσσαλονικη ...? Πιστεψε με στους ελληνικους δρομους ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ μπορει να παθεις λαστιχο!


το xsara αυτή τη στιγμή έχει 87000 χλμ να είναι τα 25000 αθήνα θεσσαλονικη??

τα υπόλοιπα που έγιναν δηλαδή?? για πές μου ερωτιάρη, όπως δεν ξερω εγω που κινήσε έτσι δεν ξερεις και εσυ :razz

και εκτός αυτου για το άλλο των γονιών μου που έχει κανει 170.000 χλμ και ποτέ δεν εχει παθει λαστιχο τι λες οτι πετάει??

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θέλετε το καινούργιο σας αυτοκίνητο να έχει ρεζέρβα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2009, 14:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Someone έγραψε:
τι λες οτι πετάει??

Δεν πεταει? :eek :mrgreen

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

ΡΕΖΕΡΒΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: giannisC2vts
Απαντήσεις: 21
!!ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΧΑΛΙΑ 1,6 VTRS!!
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 109
LPG - CNG στο αυτοκινητο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Liakos1979
Απαντήσεις: 40
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΧΟ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
Δ. Συζήτηση: Ηχοσυστήματα-DVD-TV-ICE
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ