Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:03 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με το Συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Ιαν 2009, 15:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 05 Απρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 115
Γεια σας

Μετα το service των 30000 χλμ ο συμπλέκτης μου σαν να μου φαινεται διαφορετικός.

Συγκεκριμένα βάζω 1 και σηκώνω τον συμπλέκτη σιγά σιγά και νιώθω ότι σαν να γυρνάει κατι στον αέρα ή σαν να τρώγεται ο δίσκος (επειδή δεν γνωρίζω και απο μηχανολογικα!!), και μετα από λίγο αρχίζει και κινείται το αυτοκίνητο .

Ειμαι σιγουρος οτι κατι κάνανε στον συπλέκτη γιατί δεν είναι όπως πριν είναι λογικο στα 30000χλμ να πειράξουν τον συμπλέκτη ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Ιαν 2009, 22:00 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
εινε μαλον συμπτοση και εμενα μετα τα 30 εχει αρκετη φθορα πλεον στα 40 ποθ εχω τωρα οταν κανο οπισθεν την ακουει λιγο αλα οκ τα c4 δεν φημιζοντε για τους σημπλεκτες τους βεβεα εμενα εχει ταλεποριθει και πολη λογο πιστας και κανιβαλο-οδηγησης καλητερα να το δεις πριν σε αφισει

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Ιαν 2009, 20:29 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μήπως σου έκαναν το κάθισμα ένα "κλικ" μπροστά ή πίσω, τόσο λίγο ώστε να μην σου προκαλεί πρόβλημα στην οδήγηση αλλά να άλλαξε η "σχετική" θέση στην οποία συμπλέκει/αποσυμπλέκει το πεντάλ σε σχέση με αυτό που είχες συνηθήσει; Εμένα καμμιά φορά το κάθισμα πάει ένα κλικ πιο πίσω όταν το "ρίχνω" για να μπει κάποιος, και μετά μου ξενίζει ο συμπλέκτης μέχρι να θυμηθώ/καταλάβω τι έγινε και να το διορθώσω...

Επίσης, πόσα χρόνια έχεις το αυτοκίνητο; Αν το έχεις πάνω από 2, ίσως να σου άλλαξαν τα υγρά φρένων και συμπλέκτη (ο συμπλέκτης μας είναι υδραυλικός). Μετά από τέτοια αλλαγή και εξαέρωση κυκλώματος, είναι σύνηθες φαινόμενο τα πεντάλ να γίνονται πιο απόλυτα/σφιχτά, γενικά να βελτιώνεται σημαντικά η αίσθηση που δίνουν στον οδηγό. Ίσως γι' αυτό το λόγο να έγινε πιο προφανής η ελαφρή φθορά που ίσως να έχει πλέον ο δίσκος του συμπλέκτη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιαν 2009, 11:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 05 Απρ 2007, 12:18
Δημοσιεύσεις: 115
Πηγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν το εξής " Ο συμπλέκτης είναι αυτορυθμιζόμενος και δεν μπορούμε να κάνουμε κατι !! "

Τωρα εγώ τι να πώ μηχανικός δεν είμαι αλλά θα το πάω και αλλού για να δω και μια δεύτερη γνώμη


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιαν 2009, 18:08 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
picart έγραψε:
Πηγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν το εξής " Ο συμπλέκτης είναι αυτορυθμιζόμενος και δεν μπορούμε να κάνουμε κατι !! "

Τωρα εγώ τι να πώ μηχανικός δεν είμαι αλλά θα το πάω και αλλού για να δω και μια δεύτερη γνώμη

εινε αλιθεια αυτο

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Μάιος 2009, 01:52 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Σήμερα ήμουνα 2.5 ώρες μέσα στην πόλη για διάφορες δουλειές.Αφού τις τελειώνω βάζω άλλα 3 άτομα μέσα για να πάω για το πρώτο μου μπάνιο.2 φορές σε φανάρια πριν βγω σε ανοιχτό δρόμο με ξεκίνημα σε πολύ μα πάρα πολύ χαμηλές στροφές ένιωσα σαν ένα ελάχιστο γρατσούνισμα στο πόδι από τον συμπλέκτη.Όλη μέρα μετά δεν το ξανά έκανε.Λέτε να είναι φυσιολογικό;;;Μήπως ζεστάθηκε και ζορίστηκε λόγω 4 ατόμων ή είναι η αρχή για να παραδώσει πνεύμα αργότερα;;Το κακό είναι ότι δεν έχει εγγύηση(28 Φεβρουαρίου έληξε),με 18400 χιλιόμετρα σήμερα.Μπορεί λέτε να φταίνε οι βαλβολίνες και να τις κάνω αλλαγή πριν το service;

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Μάιος 2009, 09:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:02
Δημοσιεύσεις: 482
Τοποθεσία: ΑΛΜΥΡΌΣ ΒΌΛΟΣ
Εικόνες: 0
:scratch Συμπλεκτης????στα 147.000 χλμ που ειμαι παρολο που αναρωτηθηκα πολλες φορες στην αντιπροσωπεια αν ειναι φαγωμενος,αν,αν....τπτ.......κ επειδη αλλαξα ενα αλουμινενιο καλυμα απο κατω που εσπασα,ετυχε να μου τον δειξουν κ να μαθω.....οχι απλα ειναι αυτορυθμιζομενος,αλλα ξεχνας κ τη κλασικη εννοια συμπλεκτη....οταν τον πατας,σε καποιο σημειο στο τερμα του πεταλ,ενεργοποιει μια βαλβιδα,που παταει μια αλλη κ αυτοματα ενεργει πανω στο δισκο να τον απεμπλεξει.....η καπως ετσι(ειπαμε μηχανικος δεν ειμαι)....το θεμα ειναι οτι δεν εχει καμια σχεση με τα κλασσικα συμπλεκτη,δισκο,βολαν που ξεραμε ως τωρα....κατι τριξιματα η σκληρος συμπλεκτης λυνοντε εκ πειρας με λιγο αντισκωριακο χωρις σιλικονη στο πεταλ,κ στη βαλβιδα(καπου κατω απο το φιλτρο λαδιου οπως κοιταμε δεξια....αν παταει καποιος το συμπλεκτη θα δεις τη βαλβιδα να κουνιετε....)

:c4

_________________
400.000 + χλμ - 350.000 + tuned :P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Μάιος 2009, 09:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Να ρωτήσω κάτι.... ο συμπλέκτης στο 2λιτρο, πρέπει να είναι τόσο σκληρός όσο έιναι σε μένα ? Η και στα 3 μοντέλα έχει την ίδια "ευλυγισία" ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Μάιος 2009, 10:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:02
Δημοσιεύσεις: 482
Τοποθεσία: ΑΛΜΥΡΌΣ ΒΌΛΟΣ
Εικόνες: 0
Το ποσο σκληρος η μαλακος ειναι εχει σχεση μονο με το ελατηριο στο πεταλ κ τπτ αλλο....κ στα 3 μοντελα να υποθεσω ειναι το ιδιο ηλεκτρονικουδραυλικο.....τους εβαλα κ μου εκοψαν μιση σπειρα στο ελατηριο για κανεναν αλλο λογο(αφου δεν παιζει ρολο) αλλα για να εχει πολυ σκληρη αισθηση (αλλα ειναι για πονηρη χρηση αυτο το τιπ ;))

_________________
400.000 + χλμ - 350.000 + tuned :P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Μάιος 2009, 16:53 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Πήγα σήμερα απο την citroen και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχώ.Μάλλον το έκανε γιατί φόρτωμένος το ξεκίνησα με ελάχιστες στροφές..Ας ελπίσουμε να είναι έτσι..!

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Μάιος 2009, 10:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 13:22
Δημοσιεύσεις: 52
costasc4vts έγραψε:
το θεμα ειναι οτι δεν εχει καμια σχεση με τα κλασσικα συμπλεκτη,δισκο,βολαν που ξεραμε ως τωρα....)


Το ότι είναι υδραυλικός ο συμπλέκτης δεν σημαίνει ότι δεν έχει και δίσκο και ότι δεν φθείρεται και με το χρόνο..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Μάιος 2009, 10:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Skotis έγραψε:
Σήμερα ήμουνα 2.5 ώρες μέσα στην πόλη για διάφορες δουλειές.Αφού τις τελειώνω βάζω άλλα 3 άτομα μέσα για να πάω για το πρώτο μου μπάνιο.2 φορές σε φανάρια πριν βγω σε ανοιχτό δρόμο με ξεκίνημα σε πολύ μα πάρα πολύ χαμηλές στροφές ένιωσα σαν ένα ελάχιστο γρατσούνισμα στο πόδι από τον συμπλέκτη.Όλη μέρα μετά δεν το ξανά έκανε.Λέτε να είναι φυσιολογικό;;;Μήπως ζεστάθηκε και ζορίστηκε λόγω 4 ατόμων ή είναι η αρχή για να παραδώσει πνεύμα αργότερα;;Το κακό είναι ότι δεν έχει εγγύηση(28 Φεβρουαρίου έληξε),με 18400 χιλιόμετρα σήμερα.Μπορεί λέτε να φταίνε οι βαλβολίνες και να τις κάνω αλλαγή πριν το service;



Μην ξεχνάς ότι είσαι επαρχεία, και ότι δεν έχεις το βασανιστήριο της Αθήνας ή της Θεσ/νικης, όπου σε μιά διαδρομή 4 χιλιομέτρων έχεις κάνεις 12 - 20 ξεκινήματα αναλόγως την κίνηση, και την τρίτη την βάζεις έτσι για να θυμηθείς ότι υπάρχει. To Baleno που είχα, 120.000 χιλ. στην Πάρο, και ούτε λόγος για φθορά δίσκου... 2 μήνες στην Αθήνα (5-7000 χιλ) και άρχισε να πατινάρει και να μυρίζει. Φθορά δίσκου πάντα εξαρτάται από την χρήση (πέραν κάποιας αστοχίας υλικού).

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Μάιος 2009, 11:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
ε τελικα το κανουν ολα οταν ζωριζονται 4-5 ατομα σε συνθηκες πολης


2-3 γκαζιες και στρονει .


εγω τωρα παω στα 70Κ το κανει που και που αλλα μεχρι εκει

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Μάιος 2009, 07:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:02
Δημοσιεύσεις: 482
Τοποθεσία: ΑΛΜΥΡΌΣ ΒΌΛΟΣ
Εικόνες: 0
manual έγραψε:
costasc4vts έγραψε:
το θεμα ειναι οτι δεν εχει καμια σχεση με τα κλασσικα συμπλεκτη,δισκο,βολαν που ξεραμε ως τωρα....)


Το ότι είναι υδραυλικός ο συμπλέκτης δεν σημαίνει ότι δεν έχει και δίσκο και ότι δεν φθείρεται και με το χρόνο..



Δεν εννοουσα οτι δεν εχει δισκο πλατω....απλα μεχρι να φτασεις εκει εχει 1 ηλεκτρικο κ δυο υδραυλικα συστηματα :thumb .........

_________________
400.000 + χλμ - 350.000 + tuned :P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμπλέκτης!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Σεπ 2009, 19:40 
Άβαταρ μέλους
Σημερα που εβαλα μπροστα τον κινητηρα, ακουσα για πρωτη φορα ενα παραξενο θορυβο (οχι πολυ ισχυρο βεβαια), σαν κατι να ειχε λασκαρει και να ψιλο-ταλαντευοταν. Σε πρωτη φαση δεν μπορεσα να αντιληφθω απο που ερχοταν.

Τελικα με το που πηγα να πατησω συμπλεκτη να βαλω 1η, αμεσως σταματησε. Πιεζα και αφηνα για μερικες φορες το πενταλ και δεν εκανε κανενα πλεον θορυβο-ταλαντωση. Οταν επεστρεψα και το ξαναδοκιμαζα, το εκανε 1-2 φορες (αλλη πιο εντονα αλλη λιγοτερο). Τις περισσοτερες φορες παντως δεν το κανει.

Αποδεικνυεται λοιπον οτι ειναι κατι που σχετιζεται με το συμπλεκτ. Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταει και ποσο σοβαρο μπορει να ειναι?


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 15 [ 216 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Επόμενο



Συναφή θέματα

εισροη νερου-προβλημα φλας αλαρμ
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: gantemisextralarge
Απαντήσεις: 3
Προβλημα με αρυθμιες
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Πιθανό πρόβλημα με την μηχανή
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 18
Προβλημα με μοτερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: InsertCoinToJoin
Απαντήσεις: 11
Προβλημα Στην Φορτιση μπαταριας κατα την εκκινηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: PouspaPous
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ