Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:45 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Μάιος 2009, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Έχω μια Xsara του 98' 1.6
Την τελευταία εβδομάδα παρουσιάζετε ένα πρόβλημα που με ανησυχεί ιδαιτέρος...

Όταν πέρνω κάπια στροφή με σχετική ταχύτητα (καλά όχι και τρομερή ήρεμα)... αρχίζει μέσα να χτυπάει ένας συναγερμός, ανάβει το λαμπάκι της μηχανής ένα άλλο STOP τα λάδια και ακόμα μια τζίφρα κόκκινη...
Ο κινητήρας ΔΕΝ σταματάει ούτε κόβει ροπή κτλ κτλ...άμα πατίσω κιάλο γκάζι δίνει!!!...Όταν έρθω στην ευθεία ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΟΛΑ ΞΑΦΝΙΚΑ...επανέρχετε και οδηγήτε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα...

Επίσεις σε στροφή με χαμηλή ταχύτητα δεν το παρουσιάζει...

Είμαι ολίγον άσχετος τώρα μαθαίνω...Τι παίζει φαντάζετε κανείς???...

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Μάιος 2009, 19:04 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Την ποσοτητα των λαδιων την εχεις δει που βρισκετε;;

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Μάιος 2009, 19:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Ναι την είχα τσεκάρει πριν λίγο καιρό...αλλά δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτιο...άμα καίει λάδι θα το καταλάβενα...επίσεις τότε θα μου άναβαν και τα λάδια μόνιμα το λαμπάκι αν δεν κάνω λάθος...
Ενώ τώρα μόνο πάνω σε στροφές παρουσιάζετε αυτό...εάν πείς να πάς εγνατία οδό για παράδειγμα σε πάει άνετα όπου θες...δεν ξέρω...μετατοπίζετε ο κινητήρας??..μόνο σε τέτιες περιπτώσεις ανάβει...όταν γέρνει η φρενάρεις πολύ απότομα...δεν γίνετε αύριο θα το πάω βόλτα συνεργείο...
:need_pics
μη με αφήσει στο δρόμο μονάχα φοβάμε...ποοο και ήθελα να βγάλω και ραντεβού μια κοπέλα...

Γιατί όσο πάει το παρουσιάζει και περισσότερο!!!!!!!...

Μου φαίνετε πως μου λέει με έμμεσο τρόπο να το πουλήσω...

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Μάιος 2009, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
κοιτα εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχεις χαμηλη σταθμη λαδιου και οταν στριβεις αποτομα "διαβαζει" οτι ειναι ανεπρακης διοτι λογικα θα μειωνεται και η πιεση λαδιου..

δεν καταλαβαινω πως θα καταλαβαινες αν εκαιγε λαδι??? μονο αν τα κοιταξεις θα ξερεις ποσο λαδι εχει και αν το καιει η οχι...

γιαυτο φανταζομαι δεν ειναι και μονιμη η ενδειξη λαδιου. τι λαδια βαζεις? διοτι λαθος τυπος λαδιου η κακη ποιοτητα μπορει να προκαλει τετοια φαινομενα (να καιγεται ευκολα δλδ)... ποσα χιλιομετρα εχει ο κινητηρας και καθε ποτε αλλαζεις τα λαδακια αν επιτρεπεται?

νομιζω το αυτοκινητακι σου σου φωναζει οτι κατι δεν πηγαινει σωστα και εσυ πρεπει να το ακουσεις.... μην του ριχνεις ευθυνες χωρις να εισαι σιγουρος οτι απο την μερια σου εισαι συνεπης στους ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ ελεγχους (λαδιου, υγρων, πιεσης αερα κτλ).

κανε ελεγχο λαδιων αρχικα και υγρων ψυγειου και που ξερεις μπορει και το προβλημα να λυσεις και να μην χασεις το ραντεβουδακι με την κοπελια!

;) ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Μάιος 2009, 16:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Έχεις δίκαιο...όχι ότι δεν ασχολούμουν...τα Service για λάδια κτλ κτλ τα έκανα ΟΛΑ ΟΠΩΣ πρέπει...ομολογώ πώς ακόμα μαθαίνω τώρα ξεκίνησα...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΤΕΛΙΚΑ...

Η σημερινή διάγνωση συνεργείου,

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο μοτέρ και κάτι ακόμα έχει αρπάξει που συσχετίζετε...δεν πολυ κατάλαβα...το μόνο που κατάλαβα καθαρά είναι οι λέξεις που άκουσα...ΡΕΚΤΙΦΙΕ μηχανή...και ότι η ζημιά τελικά θέλει με έμεσο ή άμεσο τρόπο 1000 και ευρώ για να διορθωθεί...
Δεν έχω παράπονο ούτε πρέπει να έχω βασικά μιας και έχει 210.000χιλ...αλλά πίστευα να βγάλει 250.000 ..καλύτερα ευχόμουν ;)

Οπότε..πάει και το ραντεβού... :mrgreen αχχχ με βλέπω να τις στέλνω ταξί και εγώ να κατεβαίνω με ποδήλατο...

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Μάιος 2009, 16:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
παιρνεις μεταχειρ. κινητηρα σε αυτα τα λεφτα και με τα μισα χιλιομετρα... αυτο κανε το ρεκτιφιε δε στο συνιστω....

210.000χλμ ηταν πολλα.. ηθελε ειδικη μεταχειρηση για να αντεξει αλλες 40.000χλμ...

οσο για την γυναικα βαλε φαντασια μην χασεις το κορμι πατριωτη!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2009, 00:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 17 Φεβ 2009, 19:31
Δημοσιεύσεις: 1267
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
VeRDe έγραψε:
παιρνεις μεταχειρ. κινητηρα σε αυτα τα λεφτα και με τα μισα χιλιομετρα... αυτο κανε το ρεκτιφιε δε στο συνιστω....

210.000χλμ ηταν πολλα.. ηθελε ειδικη μεταχειρηση για να αντεξει αλλες 40.000χλμ...

οσο για την γυναικα βαλε φαντασια μην χασεις το κορμι πατριωτη!


Πολλά τα 210.000χλμ? ε όχι, το συγκεκριμένο μοτέρ άνετα 300αρίζει λίγο το λαδάκι να προσέξει κάποιος...(πιστεύω είναι κατόρθωμα αν το σπάσεις όσο και να του πίνεις το αίμα!)
Πάντος η αγορά βρωμάει από την πληθώρα οπότε και εύκολα βρίσκεις και σε καλές τιμές.
Μην βάλεις το 1.6 16ν γιατί θα κλαις το σασμάν...
όσο για την γυκαίκα φρόντισε να σε ...αφήσει στις ερημιές!!!!!!!

_________________
sotoszx
DSuper
ZX 2.0 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Μάιος 2009, 14:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Δεν ξέρω ρε παλικάρια...επειδή το μόνο που μπορώ να αγοράσω τώρα είναι κάτι Gezt 1000cc και δεν κάνω κέφι...

Σκέφτομαι να αγοράσω μια άλλη μηχανή...ρώτησα και μου είπανε πως κοστίζει γύρω γύρω στα 600ευρώ...θα το σκεφτώ και άλλο το θέμα...το κακό είναι ότι άρχισε να ρουφάει βενζίνα απίστευτα πλέον...

Όσον αφορά τη γυναίκα...μωρέ μέχρι τις ερημιές θα φτάσει???...μη με αφήσει σε καμιά ανηφόρα και μετααα...αντε γειάααα... :lol θα έρθει να με πάρει η μάνα της να με γυρίσει και μένα στο σπίτι :lol :lol

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 13 Απρ 2009, 08:39
Δημοσιεύσεις: 62
να μην σε ανησυχει και πολυ αυτο το θεμα ομως κοιταξε το μεν αλλα εγψ πιστευο οτι ειναι προβλημα στο κοντερ η κανενα καλοδιο κανει καποθ επαφη οταν στριβεις και τα λοιπα..τωρα περι λαδιου και περι αλλα ποθ ακοθω εδω μεσα θα σε ειχε κανει και μανουβρες αν ειχεσ προβλημα..

-- Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:40 --

και αν δεν ειχεσ και λαδακια συνηθως βαρανε και τα οστιρια..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Μάιος 2009, 15:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
φιλε BILL-THAI μαλλον δε διαβασες πιο πανω την διαγνωση του συνεργιου.......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Μάιος 2009, 22:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 13 Απρ 2009, 08:39
Δημοσιεύσεις: 62
φιλε μου την διαβασα την διαγνωση και ξερεις ποσα συνεργιεα οταν ακουν την λεξει στοπ θα σ επουν προβλημα κινητρα΄?πως καταλαβε οτι αρπαξε μεσα το μοτερ δηλαδη΄?ανοιξε το μοτερ και το ειδε΄?αμα δεν καιει λαδια οπως λεει και δουλευει κανονικα πως καταλαβαν οτι αρπαξε΄?μου φενεται περιεργο..εμενα παλια το μοτερ οταν ειχε αρπαξει και χρειαζοταν ρεκτιφιε εκοψε στα χιλιμετρα και απο να το κανο ρεκτιφιε εβαλα εναν ποιο μεγαλο ατοφιο κινητιρα και τον κρατησα για ανταλακτικα..στο κοντερ μου 5 χρονια ανβει το στοπ και ειμαι οκ τοσα χρονια..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Μάιος 2009, 15:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Είναι φίλος μου το παλικάρι που έχει το συνεργείο και του βγάζω το καπέλο...γιατί είχα παλιότερα ένα πρόβλημα...Έσβυνε η μηχανή όταν ήταν στο ρελαντί ...και μιλάμε πέρασα απο 4-5 συνεργεία χωρίς να μπορούν να βρούν το λόγο...και τελικά ήτανε μια παπαριά σαν ράλλος δεν κατάλαβα πολύ ....20ευρώ υπόθεση...

Το θέμα είναι ότι...απο τι στιγμή που βάλαμε λάδια και ένα άλλο πρόσθεσε μέσα...τώρα πλέον δεν μου ανάβει πλέον...Το αμάξι πάει κανονικά όπως πρίν...Το θέμα που κοιτάμε τώρα είναι πόσο γρήγορα καίει τα λάδια...και ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι επιδόσεις έχουν πέσει ΤΡΑΓΙΚΑ...

Μερικοί φίλοι μου λένε να πάω σε έναν καλό ρεκτιφιατζή (γνωρίζω απο ένα φορτήγο που κάναμε παλιά και πέτυχε ) και να κάνω Ρεκτιφιέ γιατί αν πετύχει θα μου βγάλει σίγουρα άλλες 100.000χιλ...και θα επανέρθουν ΛΕΝΕ και οι επιδόσεις του αυτοκινήτου...Ενώ με μια μεταχειρισμένη μηχανή δεν ξέρεις τι σόι είναι...

Δεν ξέρω...πρός τα τέλη Ιουνίου θα αποφασίσω τι θα γίνει..ακόμα τη ψάχνω γιατί δεν μπορώ να δώσω και 1000ευρώ έτσι...

Άσε που είναι και η κοπέλα... :lol καλοκαίρι δεν πρέπει να της προτίνω καμιά εξόρμηση...πρέπει να το έχω σε ετοιμότητα...το αφιλότιμο τώρα βρήκε... :lol

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Μάιος 2009, 16:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 13 Απρ 2009, 08:39
Δημοσιεύσεις: 62
αμα υπαρχει καλος μαστορας και εμπιστοσυνης ολα γινονται ευχομαι να πανε ολα οκ φιλε και να βρεις την λυση...¨)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Μάιος 2009, 17:29 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
μην ανχονεσε αν ερχιζει να καιει λαδακια βαλε λιγο ποιο χοντρο!π.χ αν βαζεις 10w/40 αλαζεις σε 15w/50, μετα σε 20w/50 και μετα στον μηχανικο!αν εχεις καιρο να αλαξεις λαδακια απλα αλαξε τα και μην τα αφινεις πανο απο 7500 χλμ καλο του κανεις.αν παλι βαριεσε να κανεις τα παραπανο απλα σημπλιροσε και μην κανεις τπτ αλο!!!καποιος καποιος εδω μεσα που εινε στην κινα τωρα το εχει ετσι 2 χρονια και μπενει και πιστα και δεν παθενει τπτ μην ανχονεσε!!!εξαλου μπορει και να τα χανει οχι να τα καιει απαρετιτα και ας εχει 200000χλμ εγω το μοτερ στο zx το εσπασα γιατι εχανε απο την τσιμουχα του στροφαλου που βαριομουν να αλαξω και επισεις βαριομουν να σημπληροσω λαδια!και οχι ερωτιαρη δεν εφτεγαν τα νητρα!!!!!!κακιες.....

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Stop-Μηχανή-Λάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Μάιος 2009, 09:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν 2009, 20:32
Δημοσιεύσεις: 105
Τοποθεσία: Kavala/Thessaloniki/Xortiatis
Δεν χάνει σίγουρα το είχα κοιτάξει και το ξανακοίταξα...
Τα λάδια τα άλλαζα πάντα κάθε 6000χιλ.

Δεν ξέρω θα δείξει...έαν βρώ χρήματα θα το φτιάξω για να ζωντανέψει κιόλας λίγο... :lol να κάνω και φιγούρα χαχαχαχαχα...μη μου μείνει στα χέρια μονάχα σε καμιά στροφή... :lol :lol Θα βγώ με το τιμόνι στο χέρι κλασικά...

_________________
Microsoft Systems Engineer - Database & Security Administrator - Windows XP Solution Center - 3D Animation & Multimedia Productions
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ο κινητήρας καίει λάδια!!!
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: graphic1970
Απαντήσεις: 6
Τι λαδια προτηνει η citroen?C-4 1600cc 2006 μοντελο.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 19
ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ Ο STOP
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: alexis39
Απαντήσεις: 0
Λάδια και αλλαγές σε THP
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 107
Πρόβλημα με τα λάδια?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: chrisman28
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια