Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:30 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 05 Νοέμ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Αθήνα
Παιδια καλησπερα,σημερα πηγα στην αντιπροσωπεια για ελεγχο του air condition γιατι δεν ειχε καλη αποδοση και μου ειπαν οτι ειχε μεσα 300γρ φρεον ενω επρεπε να εχει 620γρ.Το θεμα ειναι οτι ενω η αποδοση βελτιωθηκε ανοιγοκλεινει ο συμπιεστης (αν το λεω καλα) ειναι φυσιολογικο αυτο γιατι πριν δεν το εκανε αυτο.ΥΓ. Εχω xsara 1.6vts 2003.Ευχαριστω.

_________________
GS 1220-FIAT TIPO-CITROEN ZX-XSARA 1600 VTS-C4 1600 coupe -C4 1600 coupe THP

Ηλίας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 22:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Πρώτα ήταν συνέχεια σε λειτουργία ο συμπιεστής γιατί συνέχεια προσπαθούσε να ρίξει τη θερμοκρασία της εβαπορέτας, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Και δούλευε υπερωρίες!

Τώρα λειτουργεί σωστά!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 23:09 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
:agree
Σημασια εχει και απο ποτε εχεις να ελεγξεις της σωληνωσεις και την πιεση του κυκλωματος του κλιματισμου. Αν εχεις πανω απο 3-4 χρονια, τοτε ειναι εντελως φυσιολογικο.
Χρησιμοποιεις τον κλιματισμο συχνα ή περιστασιακα, 1 φορα τον μηνα;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 08:20 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
το αν ανιγοκλινει συνεχως στο ρελαντι και σε τακτα χρονικα διαστηματα ισως ειναι προβλημα που οφιλετε σε παραπανω ποσοτιτα φρεον.βαλε ενα θερμομετρο και αν ακους τον συμπιεστη να ανηγοκλινει στους 18 βαθμους εχεις προβλημα.αν το κανει στους 10 δηλαδη κλισει και ανιξει στους 12 τοτε ειναι καλο

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 15:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ελπίζω να έκανες σωστά τη διαδικασία (άδειασμα, κενό, έλεγχος, γέμισμα) και οχι απλά συμπλήρωση. Γιατί να σου χάσει το μισό σε 7 χρόνια δεν είναι πρόβλημα, αλλά μπορεί να το έχασε απότομα τον τελευταίο καιρό, οπότε έχεις διαρροή. Το οτι δεν σταμάταγε ο συμπιεστή στο έκανε πολύ καιρό ή άρχισε πρόσφατα;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 22:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 05 Νοέμ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Αθήνα
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Το φρεον το ειχα ελεγξει περυσι αρχες καλοκαιριου (αδειασμα γεμισμα με τη σωστη ποσοτητα).Τωρα οσον αφορα το ανοιγοκλεισμα του συμπιεστη γινεται οταν η θερμοκρασια φτασει στους 6 με 7 βαθμους.Τωρα για τη διαροη μου ειπαν οτι ειναι πολυ μικρη και δεν αξιζει τον κοπο να ψαξω να τη βρω,
θα δω του χρονου πως θα ειναι και αναλογως θα πραξω.

_________________
GS 1220-FIAT TIPO-CITROEN ZX-XSARA 1600 VTS-C4 1600 coupe -C4 1600 coupe THP

Ηλίας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Αύγ 2010, 10:01 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Δλδ σου κρατησε 1 χρονο μονο; Τοτε η διαρροη δεν ειναι μικρη, ουτε ασημαντη. Απλα μαλλον βαριεται ο ηλεκτρολογος να το φτιαξει.... Τελος παντων.... Γενικα προσεχε, γιατι αν δεν το δουλευεις και δεν εχει φρεον το κυκλωμα, τοτε πας για πολλααααααααλεφτα επισκευων (κομπρεσερ, κολλημενη εκτονωτικη κτλ κτλ)...

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Αύγ 2010, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Να χάνει το μισό σε ενα χρόνο δεν είναι φυσιολογικό. Καλύτερα κοίταξε το γιατί μπορεί και να χειροτερέψει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Αύγ 2010, 21:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 05 Νοέμ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Αθήνα
Παιδια και παλι ευχαριστω αφου ειναι ετσι τα πραγματα θα το αφησω ετσι μεχρι το φθινοπωρο θα το παω για ελεγχο και αν εχει χασει παλι θα το φτιαξω να αποφυγω τα χειροτερα.

_________________
GS 1220-FIAT TIPO-CITROEN ZX-XSARA 1600 VTS-C4 1600 coupe -C4 1600 coupe THP

Ηλίας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Αύγ 2010, 12:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Καλησπερα και απο εμενα,
επειδη ειχα και εγω προβλημα με το κλιματιστηκο του χσαρα μου στην 8αετια περιπου,
αυτα που εμαθα ψαχνωντας για την διορθωση της βλαβης ειναι οτι:
δεν μπορεις να κολλισης ή να διαλυσης τον συμπιεστη γιατι τον προστατευει το ιδιο το συστημα απο χαμηλη ή υψηλη πιεση ,βγαζοντας τον εκτος λειτουργιας,
επισης πολυ σπανια χαλαει η ανακουφιστηκη βαλβιδα του συστηματος (αν δεν εχει περασει στο κυκλωμα σκονη ή οτιδηποτε αλλο).
Τωρα οτι εχει σχεση με την ποσοτητα του φρεον που πρεπει να εχει το κυλωμα του κλιματιστηκου του χσαρα ειναι 900-915 ml για τα μοντελα που εχουν εξωτερικο φιλτρο ψυκτικου υγρου(mkI συνηθως) και 600-620 ml για αυτα που εχουν το φιλτρο του ψυκτικου υγρου ενσωματομενο πανω στο ψυγειο του air-condition (mkII).

στο δικο σου ομως που κατεβαζει τοσο χαμηλα την θερμοκρασια 6-7 βαθμους,πρεπει να εχουν βαλει λιγο περισσοτερο φρεο απο αυτο που πρεπει.
Μηπως καταλαβαινεις και το αυτοκινητο καπως ζορισμενο οταν εχεις τον κλιματισμο?
Η νορμαλ θερμοκρασια που πρεπει να μετρησεις στον αερα της καμπινας στον κεντικο αεραγωγο υπο σκια ειναι περιπου 9-10 βαθμους κελσιου.

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Αύγ 2010, 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ποιος σου ειπε οτι δεν χαλαει; :scratch :eek ΟΚ δεν δουλευει κατω απο καποια πιεση και κατω, αλλα αν αρχισει να χανει φρεον, χανει και το λαδι του ταυτοχρονα. Αρα μεχρι να σταματησει να δουλευει απο την ελλειψη πιεσης, θα "αρπαξει" εσωτερικα το κομπρεσερ λογω του οτι δεν θα εχει αρκετο ή καθολου λαδι και θα χτυπαν τα μπιελακια του ή δεν θα μπορει να συμπιεσει γιατι θα αρπαξουν τα πιστονια μεσα του. Επισης αν εχεις καιρο να το δουλεψεις αρχιζει να χανει την στεγανοτητα του και ετσι δεν μπορει να κρατησει φρεον το κυκλωμα, το οποιο χανεται απο τον αξονα του συμπιεστη προς την μερια της τροχαλιας.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Αύγ 2010, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 05 Νοέμ 2008, 23:05
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Αθήνα
Τι να πω και εγω ρε παιδια,δεν ξερω και πολλα πραγματα για το πως δουλευουν τα air conditions.Παντως η θρεμοκρασια που βγαινει απο τον αεραγωγο και περυσι και τωρα μετα την διαδικασια βγαλε-βαλε την σωστη ποσοτητα φρεον ειναι 6-7 βαθμοι,μετρημενο και με το θερμομετρο του ηλεκτρολογου και με το δικο μου και αμα ειμαι εν κινησει με μια εξωτερικη θερμοκρασια 34-35 βαθμους υπο σκια φτανει ακομα και τους 4 βαθμους.Να φανταστητε οτι καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα επειδη εβγαζε απο τον αεραγωγο γυρω στους 10 βαθμους.

_________________
GS 1220-FIAT TIPO-CITROEN ZX-XSARA 1600 VTS-C4 1600 coupe -C4 1600 coupe THP

Ηλίας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Αύγ 2010, 12:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μαρ 2009, 13:05
Δημοσιεύσεις: 27
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ όταν πήρα πριν 1,5 χρόνο το xsara 1.4 2002. Εμένα το air condition δεν είχε καθόλου φρέον με αποτέλεσμα να μην παγώνει καθόλου. Το πήγα στο συνεργείο και αφού μου αναπλήρωσαν το φρέον+με ένα άλλο υγρό που βοηθάει στην ανίχνευση των διαρροών (δεν θυμάμαι πως το λένε), έφυγα. Σε καμιά εβδομάδα ξαναπήγα και μου είπαν ότι υπάρχει διαρροή από τον σωλήνα παροχής του φρέον, στο σύστημα. Μου το έδειξε και είχε μια εγκοπούλα 1-2mm εκεί που κουμπώνει ο σωλήνας. Μου κάνει ότι είναι ελλατωματικός από το εργοστάσιο και τον άλλαξε. Μέχρι τώρα δουλεύει ρολόι και παγώνει πολύ καλά. Πριν καμιά βδομάδα, καθώς είχε 42 βαθμούς έξω, έβαλα το air condition μέσα στην πόλη. Άρχισε να παγώνει για κανά πεντάλεπτο και μετά σταμάτησε, έφερνε τον ζεστό αέρα απ'έξω μέχρι να πάω στον προορισμό μου. Λέω πάει χάλασε. Κατα το απογευματάκι της ίδιας μέρας έπιασα εθνική το βάζω να δω άμα δουλεύει, πάγωνε κανονικά και λειτουργεί μέχρι και σήμερα μην το ματιάσω. Μέσα στην πόλη και για μικρές αποστάσεις δεν το ξαναέχω βάλει. Πιστέυετε να φταίει το σταμάτα-ξεκίνα της πόλης και να κολάει το κομπρεσέρ? Είναι φυσιολογικό να μην δουλέυει σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες? Τι να πω δεν τόχω ξαναδεί αυτό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Αύγ 2010, 14:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Όλα τα a/c ακόμα και τα οικιακά έχουν όρια στη θερμοκρασία λειτουργίας. Μπορεί να ξεπέρασε το όριο και να έκλεισε για προστασία. Αλλά 42 δε λέει και τίποτα. Προχτες που το πήρα έλεγε 47 (στον ήλιο) και το a/c δεν είχε πρόβλημα. Βέβαια δε συνάντησα κίνηση. Το βεντιλατέρ σου δουλεύει καλά;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πιθανο προβλημα air condition
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Αύγ 2010, 15:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μαρ 2009, 13:05
Δημοσιεύσεις: 27
Τι είναι το βεντιλατέρ? Αν είναι αυτό που ενεργοποιείται για να ψύχει τον κινητήρα, δούλευε και δουλεύει κανονικά αφού δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία ο κινητήρας πέρα του κανονικού. Απλά δεν δούλευε ο συμπιεστής (αν το λέω σωστά), που όταν ενεργοποιείται κόβει την ισχύ του κινητήρα, για να ψύξει τον αέρα. Νόμιζα ότι τα air condition των αυτοκινήτων είναι κατασκευασμένα ώστε να έχουν μεγάλα όρια ανοχής στις θερμοκρασίες περιβάλλοντος και να μην βγαίνουν off τόσο εύκολα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με εκκεντροφόρο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Saxo 1.4i Πρόβλημα με θερμοκρασία/Καλοριφέρ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: memostrikas
Απαντήσεις: 1
Προβλημα συνδεσης Bluetooth με το κινητο
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-Εξωτερικό DS3
Συγγραφέας: ds3_ncl
Απαντήσεις: 5
Πρόβλημα Βεντιλατέρ C5 1.6 diesel 2005mod
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Nikos4563
Απαντήσεις: 19
Πρόβλημα με Cactus 1.6 diesel P1631,P2151
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Mastoras
Απαντήσεις: 19
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron