Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:33 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τα λαστιχένια καλύμματα των πίσω αμορτισέρ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 10:18
Δημοσιεύσεις: 88
Τοποθεσία: Νίκαια (Κοκκινιά)
Ολοι ξέρετε αυτά τα λαστιχένια καλύμματα των πίσω αμορτισέρ που επιμένουν να πέφτουν αφήνοντας εκτεθειμένο το αμορτισέρ. Μέχρι τώρα πίστευα, και σύμφωνα με δήλωση υπαλλήλου της αντιπροσωπείας, πως το εν λόγω κάλυμμα απλά δεν κάνει τίποτα το χρήσιμο.
Πρόσφατα όμως ανακάλυψα οτί, όταν το κάλυμμα είναι πεσμένο και πέσω σε λακούβα, ακούγεται ένας μεταλλικός θόρυβος (ντουπ) μέσα στην καμπίνα. Νόμιζα πως έκανε έτσι η πόρτα του πορτ μπαγκάζ, αλλά όταν σήκωσα αυτά τα καλύμματα και τα σφήνωσα στην θέση τους, απλά εξαφανίστηκαν οι χτύποι! :shock:
Είμαι πολύ τσατισμένος γιατί γέμισα με αυτοκόλλητα μονωτικά θορύβου όλη την εταζέρα και την πόρτα του πορτ μπαγκάζ μέχρι να το ανακαλύψω. :rant :spank:
Εχει κανείς άλλος τέτοια εμπειρία ;

_________________
Citroen C4 Coupe 1.6 VTR, Gris Fer
και τα μυαλά στα κάγκελα ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 16:58
Δημοσιεύσεις: 1146
Τοποθεσία: Αμφιάλη
Τα έχω κολλήσει εδώ και αρκετό καιρό μόνος μου...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 16:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
tony78 έγραψε:
Τα έχω κολλήσει εδώ και αρκετό καιρό μόνος μου...


Αντώνη πως τα κόλλησες αυτα?Δηλαδή έβαλες κόλλα γύρω γύρω και το σκούντηξες επάνω?? :s Και μένα ακούγεται κάτι μεταλλικό από πίσω αλλά δεν είναι τα καπάκια :rant

_________________
Εικόνα
Δεν πατάω γκάζι,για να έχω φίλους :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
μπορει να ειναι και τα καπακια και να μην το καταλαβαίνεις .

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 18:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:15
Δημοσιεύσεις: 932
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
`GiAnNiS` έγραψε:
tony78 έγραψε:
Τα έχω κολλήσει εδώ και αρκετό καιρό μόνος μου...


Αντώνη πως τα κόλλησες αυτα?Δηλαδή έβαλες κόλλα γύρω γύρω και το σκούντηξες επάνω?? :s Και μένα ακούγεται κάτι μεταλλικό από πίσω αλλά δεν είναι τα καπάκια :rant


Όπως λέει και ο KarlBarks, μπορεί να είναι απο τα καπάκια...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 16:58
Δημοσιεύσεις: 1146
Τοποθεσία: Αμφιάλη
`GiAnNiS` έγραψε:
tony78 έγραψε:
Τα έχω κολλήσει εδώ και αρκετό καιρό μόνος μου...


Αντώνη πως τα κόλλησες αυτα?Δηλαδή έβαλες κόλλα γύρω γύρω και το σκούντηξες επάνω?? :s


Ακριβώς... :thumbup

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 22:19 
Άβαταρ μέλους
:ysteric αν ειναι οντος παιδια τα πλαστικα των αμορτισερ ο λογος που καθε που φορα πεφτω σε λακουβα απο 20 χιλ/ωρα και πανω και ακουγεται ειναι γκντουπ....τοτε ειμαι τυχερος που παρηγγειλα καινουρια αμορτισερ τωρα και οχι νωριτερα διοτι ειμαι στις 46000χιλ. και θα χρειαζομουν αργα η γρηγορα καινουρια αμορτισερ.... :iconcool


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Φεβ 2007, 10:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 10:18
Δημοσιεύσεις: 88
Τοποθεσία: Νίκαια (Κοκκινιά)
Serviceman έγραψε:
:ysteric αν ειναι οντος παιδια τα πλαστικα των αμορτισερ ο λογος που καθε που φορα πεφτω σε λακουβα απο 20 χιλ/ωρα και πανω και ακουγεται ειναι γκντουπ....τοτε ειμαι τυχερος που παρηγγειλα καινουρια αμορτισερ τωρα και οχι νωριτερα διοτι ειμαι στις 46000χιλ. και θα χρειαζομουν αργα η γρηγορα καινουρια αμορτισερ.... :iconcool


Για να μην παρεξηγηθώ, δεν μιλάω για το κοπάνημα που κάνει το πίσω μέρος του αυτοκινήτου σε όλους λόγω ανάρτησης. Αυτό είναι ... φυσιολογικό !
Μιλάω για ένα χτύπο σαν να χτυπάει κάτι στη λαμαρίνα στο πίσω μέρος το οποίο ακούγεται υπόκωφα και μέσα στην καμπίνα. Και ακούγεται μόνο σε μικρές απότομες ανωμαλίες του δρόμου αν περάσω σχετικά γρήγορα. Αυτό το απότομο πηδηματάκι που κάνει η ανάρτηση, φέρνει και τον συγκεκριμένο ήχο. Α, ξέχασα να πω πως, ο ήχος εμφανιζόταν αριστερά ή δεξιά, ανάλογα σε ποια μεριά ήταν η ανωμαλία.
Ρε τι έβγαλα όλα τα πράγματα από το πορτ μπαγκάζ, τι στερέωσα καλύτερα τη ρεζέρβα, τι έβαλα μονωτικά αυτοκόλλητα όπου υπήρχε επαφή της εταζέρας με την πόρτα, τίποτα !
Μόλις έβαλα στη θέση τους τα λάστιχα των αμορτισέρ, τέλος ! Ελπίζω μόνο να μην μου έγινε καμμιά ζημιά στα αμορτισέρ. hmmm

_________________
Citroen C4 Coupe 1.6 VTR, Gris Fer
και τα μυαλά στα κάγκελα ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Φεβ 2007, 23:05 
Άβαταρ μέλους
να σε ενημερωσω οτι και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και κατοπιν προτροπης μου βρεθηκε ριζικη λυση!!! στερεωθηκαν τα καλλυματα με δυο ατσαλοβιδες στο πλαισιο του αμορτισερ(ιδεα του κ Παναγιωτιδη- Κατερινη αριστος!!),αφου ανοιχτηκαν αντιστοιχες τρυπες με τρυπανακι,λυση που επρεπε να ειχε δωθει απο το εργοστασιο(γιατι δεν εβαλαν σπειρες να βιδωνουν στην βαση και ταλαιπωρουν ολους; τοσο μυαλο ηθελε; εκαναν την μ......α με την πισω αναρτηση και με τα καλλυματα εδεσε το γλυκο)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Φεβ 2007, 13:23 
Άβαταρ μέλους
παιδια τα αμορτισερ στις ποσες χιλιαδες χιλιομετρα ειναι καλο να τα αλλαζουμε φυσιολογικα? εγω εχω 46500χιλ. ειναι οκ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Φεβ 2007, 18:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Πήγαινε κάνε μια αμορτισερομέτρηση και θα δείς :thumbup ;) Εγώ τα έχω κάνει όταν πήρα το αυτοκίνητο και ήταν οκ...(το έκανα γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που έρχονται από τα εργοστάσια με τελειωμένα αμορτισέρ)

_________________
Εικόνα
Δεν πατάω γκάζι,για να έχω φίλους :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Φεβ 2007, 21:05 
Άβαταρ μέλους
έχω και εγώ το ιδίο πρόβλημα με τα καλύματα των αμορτισέρ.Απλώς τα έσπρωξα με πολυ δύναμη προς τα επάνω και περιστροφικά και δεν έχουν ξαναπέσει.Ωστόστο οι τρίγμοι , ειδικά όταν παρκάρω σε δρόμο με κλίση δεν έχουν εξαλειφθεί.Στην αντιπροσωπεία που τα τσεκάραν είπαν οτί δεν έχουν τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Φεβ 2007, 10:21 
Άβαταρ μέλους
JOHN

Εαν μιλας για τον τριγμο ενω παρκαρεις ειδικα δεξι παρκαρισμα με οπισθεν δικαιουσε αλλαγη δαγκανων στην εγγυηση. Η παρτιδα ειναι προβληματικη της BOSCH δαγκανας :iconcool :rtfm αν ειναι αυτο πανε αλλαξε τζαμπε!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Φεβ 2007, 19:12 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα, λοιπόν σήμερα πήγα στη citroen για αλλαγή δαγκάνων, φυσικά μέσα στην εγγύηση, και τους είπα για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Είχα μαζί μου τυπωμένη και τη συγκεκριμένη συζήτηση ώστε να τον βοηθήσει να βρει λύση. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι το γνωρίζουν στη Γαλλία και προσπαθούν να βρουν λύση. :thumbup Υποψιαζόταν και ο ίδιος τι φταίει αλλά για ευνόητους λόγους δεν ήθελε να πει. Μου είπε μάλιστα ότι περιμένει την απάντηση σύντομα. ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Φεβ 2007, 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:44
Δημοσιεύσεις: 214
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΘΗΝΑ
αυτον τον θορυβο (μεταλικο) που ακουγετε απο μεσα πισω το ακουω και γω εδω και παρα πολυ καιρο.............

στην αρχη μου το εκανε πισω και αριστερα και δεξια ........
το μονο σιγουρο ειναι οτι προερχετε απο τα αμορτισερ...
τους τελευταιους 8 μηνες ακουγετε μονο απο την μια πλευρα και το μονο που ειχα κανει τοτε θυμαμε ειναι οτι ξανακουμπωσα τα πλαστικα καλυματα των πισω αμορτισερ....και εχω μια υποψια οτι ισως να ειναι και απο αυτα αν οχι ε τοτε ειναι 100% η πανω βαση του αμορτισερ.

_________________
C4 VTS 2.0
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 23 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ρουλεμάν πίσω τροχού
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήσεις: 0
Ορατότητα προς τα πίσω, με αεροτομή (Coupe)
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: gr_diver
Απαντήσεις: 28
αμορτισερ πισω
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: steliosg
Απαντήσεις: 12
ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΓΙΑ Ds3
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις DS3
Συγγραφέας: Aris Ds3
Απαντήσεις: 47
Αμορτισερ πορτ παγκαζ C5 break II (greek patent)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: krupy
Απαντήσεις: 12
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ