Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 12:21 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 09:14 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα και από 'μένα.

Καινούριος κάτοχος μίας C4 1.6 e-Hdi MCP SST Attraction, εδώ και δύο μήνες περίπου, σήμερα παρατήρησα ότι δεν λειτουργούσαν οι αισθητήρες παρκαρίσματος και έσβησα το αυτοκίνητο να δω με το άναμμα αν θα δουλέψουν ξανά. Δεν δούλεψαν όμως και μου έβγαλε μήνυμα στην κονσόλα "Check the reversing lamp(s)", το είχε ξανακάνει μία φορά την πρώτη εβδομάδα που το παρέλαβα και νόμιζα ότι είναι τα φώτα τις όπισθεν αλλά λειτουργούσαν κανονικά,τότε δεν είχα παρατηρήσει αν δούλευαν οι αισθητήρες γιατί δεν είχα εμπόδιο πίσω μου, σβήνοντας και ανάβοντας το αμάξι δύο-τρεις φορές δεν το ξαναέβγαλε το μήνυμα, κάτι που δεν έκανε σήμερα.
Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει:

Ευχαριστώ, Δημήτρης.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 09:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Οι αισθητήρες είναι εργοστασιακοί? 'Η είναι αυτοί που σου κάνει δώρο η αντιπροσωπία?

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 09:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αληθεια, τι τους θελετε τους αισθητηρες παρκαρισματος ρε παιδια? δε μπορειτε να παρκαρετε χωρις αυτους?

Ειδικα αν δεν ειναι εργοστασιακοι...μονο προβληματα διαβαζω απο κινεζικες λαλακιες που σας βαζουν!
Καλα εκανα και δεν τους εβαλα στη γιαπωνεζα, παραπανω ηλεκτρονικα αμφιβολου ποιοτητας και οριστε τα αποτελεσματα...τι να πω. :(

Δοξα το θεο, ακομα παρκαρω χωρις αισθητηρες πολυ καλα!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 10:05 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Blanc έγραψε:
Αληθεια, τι τους θελετε τους αισθητηρες παρκαρισματος ρε παιδια? δε μπορειτε να παρκαρετε χωρις αυτους?

Δοξα το θεο, ακομα παρκαρω χωρις αισθητηρες πολυ καλα!

Ρε Βασίλη, άλλο το πόσο καλά ξέρεις να παρκάρεις και άλλο το πόσο ευκολότερη κάνουν τη ζωή σου.
Μη μένεις στο παρελθόν. Η τεχνολογία προχωρά κι εσύ αντί να την αξιοποιείς προς όφελός σου, την φοβάσαι...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 10:11 
Άβαταρ μέλους
Οι αισθητήρες είναι αυτοί που κάνει δώρο η αντιπροσωπία.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 10:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Μαλλον δεν ειναι κατι σοβαρο.....Για να παρουν ρευμα για τους αισθητηρες "βραχυκυκλωνουν" τα πισω φωτα της οπισθεν, αυτο γινεται γιατι πρεπει με καποιο τροπο να ενεργοποιουνται μονο οταν μπαινει η οπισθεν και βεβαια τα πισω φωτα δουλευουν μονο οταν μπαινει η οπισθεν, αρα ...η σου εχει καει λαμπα της οπισθεν -τσεκαρεται και λυνεται ευκολα αυτο- η σου εχει χαλασει το κυκλωμα , πιθανον απο το παρκτρονικ. Ενας λογος ειναι οτι ο μαστορας για παραδειγμα μπορει να εβαλε λιγη μονωτικη ταινια και αρα με λιγο νερο να βραχυχυκλωσε η να κανει σωμα με καποιο μεταλλο. Ξεκινα απο το τσεκαρισμα των φωτων για αρχη. Ακομη ομως και αν εχει καει η λαμπα ειναι δυσκολο και αδικαιολογητο σε καινουργιο αμαξι , αρα καποια σχεση εχει με τους αισθητηρες παρκαρισματος.

_________________
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε dasimo για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 10:25 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αποψη μου ειναι οτι αν τους εχει πανω το αυτοκινητο καλως!!!, δεν ειπα να τους ξυλωσετε, αλλα τις κινεζικες βλακειες που τις πασαρουν οι αντιπροσωπιες και τις βαζουν εδω σαν δωρα κτλ, οχι ευχαριστω δε θα παρω!
Γιατι? Για να εχω τσεκ τσεκ και προσοχη θα εκραγει, μηνυματα στο νεο μου αυτοκινητο?

Παρκαρω και χωρις βοηθεια ετσι...και εχω και το κεφαλι μου ησυχο!

Τωρα αν δημιουργηθηκε το προβλημα απο εργοστασιακους αισθητηρες, θα το αντιμετωπιζα σαν οποιοδηποτε αλλο προβλημα που θα μπορουσε να βγαλει το αμαξι, καθως θα γνωριζα οτι τουλαχιστον χερι στο αυτοκινητο απο την αντιπροσωπια, δεν μπηκε. Απλα τα πραγματα!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 10:32 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Συμφωνώ μαζί σου Βασίλη, κι εγώ δέν θέλω τέτοιες τεχνολογίες γιατί δέν τις εμπιστεύομαι ειδικά άν στο χώρο που θέλω να παρκάρω υπάρχει κανένα κολωνάκι ή κανένα εμπόδιο περίεργο. ...και κάτι άλλο...: Παρ'όλο που έσκασα περίπου 800 ευρώ για οθόνη multimedia δέν θέλησα να συνδέσω κάμερα οπισθοπορείας για να μή γίνω "μαλθακός!"
Προτιμώ να δυσκολευτώ λίγο στην αρχή λίγο να μάθω τις διαστάσεις του αυτοκινήτου παρά να έχω ανάγκη την οθόνη για να παρκάρω. :shift


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 10:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
dasimo έγραψε:
Μαλλον δεν ειναι κατι σοβαρο.....Για να παρουν ρευμα για τους αισθητηρες "βραχυκυκλωνουν" τα πισω φωτα της οπισθεν, αυτο γινεται γιατι πρεπει με καποιο τροπο να ενεργοποιουνται μονο οταν μπαινει η οπισθεν και βεβαια τα πισω φωτα δουλευουν μονο οταν μπαινει η οπισθεν, αρα ...η σου εχει καει λαμπα της οπισθεν -τσεκαρεται και λυνεται ευκολα αυτο- η σου εχει χαλασει το κυκλωμα , πιθανον απο το παρκτρονικ. Ενας λογος ειναι οτι ο μαστορας για παραδειγμα μπορει να εβαλε λιγη μονωτικη ταινια και αρα με λιγο νερο να βραχυχυκλωσε η να κανει σωμα με καποιο μεταλλο. Ξεκινα απο το τσεκαρισμα των φωτων για αρχη. Ακομη ομως και αν εχει καει η λαμπα ειναι δυσκολο και αδικαιολογητο σε καινουργιο αμαξι , αρα καποια σχεση εχει με τους αισθητηρες παρκαρισματος.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν βραχυκυκλώνουν τίποτα. Απλά παίρνουν ρεύμα απο το ίδιο καλώδιο που πάει και στην λάμπα.
Άρα και το αν έχει καεί η λάμπα ή όχι, δεν έχει καμία σημασία, διοτι παίρνουν παροχή πρίν τη λάμπα.

Για κάποιον λόγο, ή δεν έχουν κάνει καλή σύνδεση των καλωδίων και το καλώδιο των αισθητήρων δεν κάνει καλή επαφή, ή δεν είχαν μονώσει καλά το σημείο και κάπου ακουμπάει (όπως είπες κι εσύ), ή έχουν κοψει το καλώδιο και κατά καιρούς δεν πάει ρεύμα ούτε προς τη λάμπα.

diesoulas έγραψε:
Συμφωνώ μαζί σου Βασίλη, κι εγώ δέν θέλω τέτοιες τεχνολογίες γιατί δέν τις εμπιστεύομαι ειδικά άν στο χώρο που θέλω να παρκάρω υπάρχει κανένα κολωνάκι ή κανένα εμπόδιο περίεργο. ...και κάτι άλλο...: Παρ'όλο που έσκασα περίπου 800 ευρώ για οθόνη multimedia δέν θέλησα να συνδέσω κάμερα οπισθοπορείας για να μή γίνω "μαλθακός!"
Προτιμώ να δυσκολευτώ λίγο στην αρχή λίγο να μάθω τις διαστάσεις του αυτοκινήτου παρά να έχω ανάγκη την οθόνη για να παρκάρω. :shift

Οι αισθητήρες είναι εκεί για την ασφάλειά σου. Μου έχει τύχει να κάνω όπισθεν (όχι για να παρκάρω) και να μου πεταχτεί παιδάκι απο το πεζοδρόμιο. Απο τον καθρέφτη δε φαινόταν τίποτα, αλλά οι αισθητήρες χτύπησαν και πάτησα φρένο.
Επίσης, καλό είναι να μπορείς να παρκάρεις χωρίς κάποια βοήθεια, σε περίπτωση που σου χαλάσουν, αλλά δεν είναι και κάτι που θα πείς στην παρέα σου ή σε μια κοπέλα και θα σου πεί "ουάου! είσαι φοβερός!". Το κάνεις για τον εαυτό σου. Ελπίζω να κατάλαβες πως το εννοώ... :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 10:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
agiorgitis έγραψε:
Οι αισθητήρες είναι εκεί για την ασφάλειά σου. Μου έχει τύχει να κάνω όπισθεν (όχι για να παρκάρω) και να μου πεταχτεί παιδάκι απο το πεζοδρόμιο. Απο τον καθρέφτη δε φαινόταν τίποτα, αλλά οι αισθητήρες χτύπησαν και πάτησα φρένο.
Επίσης, καλό είναι να μπορείς να παρκάρεις χωρίς κάποια βοήθεια, σε περίπτωση που σου χαλάσουν, αλλά δεν είναι και κάτι που θα πείς στην παρέα σου ή σε μια κοπέλα και θα σου πεί "ουάου! είσαι φοβερός!". Το κάνεις για τον εαυτό σου. Ελπίζω να κατάλαβες πως το εννοώ... :)

Σε καταλαβαίνω, και είμαι οπαδός και λάτρης της τεχνολογίας, και άν υπάρχουν στο αυτοκίνητο απο το εργοστάσιο πιστεύω ότι είναι πετυχημένοι στη λειτουργία τους αλλά after market δέν θα τους έβαζα ποτέ, και όταν είπα να μή γίνω μαλθακός δέν εννοούσα να φιγουράρω ότι ξέρω να παρκάρω (άλλωστε είναι κάτι που όλοι οι οδηγοί θεωρείται ότι κατέχουν)...αλλά εννοούσα ότι άν παρκάρεις κάθε φορά "χειροκίνητα...που λέμε".... δέν το ξεχνάς ποτέ....ξέρεις practise! Αυτό εννοούσα.
..και κάτι λίγο off topic ...θέλω το αυτοκίνητο να το χειρίζομαι εγώ, θέ θέλω αυτοματισμούς ούτε στα φώτα ούτε στους καθαριστήρες...κλπ...κλπ... προτιμώ να συμμετέχω στην οδήγηση μή με πάρει ο ύπνος! :laugh


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 11:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ 2011, 23:15
Δημοσιεύσεις: 1004
ευτυχως δεν χρειαζεται να παρκαρω ποτε σε συνθηκες δυσκολες (οπου κυκλοφορω εχει ειδικο χωρο σταθμευσης συνηθως) αλλα 1-2 φορες που εχει τυχει να προσπαθησω με το C5, δε βλεπω πισω τιποτα.
Αν και σε γενικες γραμμες πιστευω 'νιωθω' σχετικα με τα παρκαρισματα, μια εξτρα βοηθεια ποτε δεν εβλαψε κανεναν.

_________________
Ηλίας
http://www.flickr.com/photos/kilomeater/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 11:13 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Kilomeater έγραψε:
Αν και σε γενικες γραμμες πιστευω 'νιωθω' σχετικα με τα παρκαρισματα, μια εξτρα βοηθεια ποτε δεν εβλαψε κανεναν.

Α μπράβο! Αυτό ακριβώς εννοώ! :thumb

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2012, 11:19 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Και εγω παρολο που παρκαρω με μεγαλη ευκολια,με τους αισθητηρες νοιωθεις ασφαλεια για οτι δηποτε δεν εχεις δει και ιδιως βραδυ!!ειμαι πολυ υπερ τους!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Ιούλ 2012, 08:43 
Άβαταρ μέλους
Και ως εκ θαύματος... το απόγευμα όλα δούλευαν ρολόι!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Ιούλ 2012, 10:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Μπες στο μενου και πηγεναι στο log να δεις τι fault soy βγαζει και ενημερωσε μας!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

προβλημα με διχτι βενζινης
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Πρόβλημα συμπλέκτη C3 Picasso
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: mpapagian
Απαντήσεις: 13
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΙΜΟΝΙΟΥ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: isi
Απαντήσεις: 8
Πρόβλημα με κλειδωμα/ξεκλείδωμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: Ioannis_N
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια