Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:21 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 16:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Διαβάστε παρακαλώ το παρακάτω λινκ κ θα ήθελα την άποψη σας. Έχετε κάποια εμπειρία για αυτούς τους αποστάτες ? Λέτε να ενεργούν θετικά στην απόσβεση κραδασμών? Θεωρητικά πως πιστεύετε να λειτουργούν στον ημιάκαμπτο ?

http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?t=1288


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 16:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ 2011, 23:15
Δημοσιεύσεις: 1004
εμπειρια δεν εχω - δεν τους εχω βαλει

πιστευω δεν αξιζει, βαζανε παλαια καποιοι στα ελατηρια απο τα τρανσαλπ γιατι καθοτανε γρηγορα με τον καιρο, ενταξει κατι εκανε αλλα αμα δε αλλαζες με κανα aftermarket ελατηριο δουλεια δεν εκανες

_________________
Ηλίας
http://www.flickr.com/photos/kilomeater/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 18:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Δημήτρη,εγώ λέω ναί και θα τα βάλω κιόλας,εάν συνεχιστεί το πρόβλημα που έχω τώρα και με την αλλαγή σε Bilstein.

Όχι όμως για το θέμα του υγραερίου,αλλά επειδή το φορτώνω πολλά χαρτοκιβώτια.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 19:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Ούτε εμένα Μάνθο με ενδιαφέρει να μην κάθεται το αμάξι... αν κ θα έβλεπα βελτίωση κ σε αυτόν τον τομέα. Με ενδιαφέρει όμως αν ενισχύει έστω κ λίγο την απόσβεση (είναι ελαστικοί σύνδεσμοι), να περιορίσω το γκαπγκουπ, κ αν θα μειώσει την κλίση στις στροφές.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Θα το περιορίσει το γκαπ-γκουπ,γιατί δεν αφήνει να τερματίσει το αμορτισέρ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 20:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Για να τερματίσει το αμορτισέρ, δεν πρεπει πρώτα να τερματίσει το ελατήριο ? Εννοώ... ταυτόχρονα δεν γίνονται αυτα ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 20:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Υπάρχουν φορές που δεν το προλαβαίνει,γιατί επεμβαίνει το μπάμ στόπ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 22:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 18 Απρ 2010, 17:13
Δημοσιεύσεις: 723
Αυτό το συστημα έχει κ τα μειονεκτήματά του. Μόλις φθαρουν λίγο το σασί ταλαντώνει ανομοιόμορφα στις στροφές με ότι αυτό συνεπάγεται. Θα πρότεινα αποστάτες πάνω κάτω από τα ελατήρια. Τα δοκίμασα στο φιεστα που είχε ημίκαμπτο άξονα πίσω κ κράτησαν μέχρι κ σήμερα ακόμα σε συνδυασμό με σκληρότερα ελατήρια κ σφιχτά αμορτισέρ. Η αίσθηση που σου δίνει είναι ότι αν κ σκληρό κ ακουνητο το πίσω μέρος δε κοπανάει στις λακούβες κ δε μεταφέρει κραδασμούς στην καμπίνα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 23:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο Gemi, και το έχω κάνει, διότι αν βάλεις ανάμεσα στις σπείρες το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις πιο σκληρό το ελατήριο. Λογικό δεν είναι;
Ενώ αν βάλεις πάνω-κάτω, προσθέτεις έξτρα ελαστικότητα-απόσβεση-διαδρομή στο ελατήριο.

Για να μπεί επάνω θέλει λίγο πατέντα (που δεν ξέρω αν κάποιος έχει την όρεξη να το κάνει - εγώ έφαγα πέρυσι 1 ολόκληρη μέρα), ενώ για το κάτω θέλει ή αλλο σύστημα ή ελάχιστο λάστιχο για να μην βγεί το κάτω άκρο απο τη βάση του, και μετά ψάχνετε τα ελατήρια στην εθνική....

Τα αποτελέσματα πάντως είναι αρκετά καλά. Δεν περνάνε τα κοπανήματα στο σασί, ενώ σε μικρές-μέτριες ανωμαλίες του δρόμου, δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
Για καλύτερα αποτελέσματα, πρεπει να μπεί και λάστιχο ανάμεσα στις βάση του ημιάκαμπτου και το σασί. Βασικά ενα σάντουιτς τύπου σασί-λάστιχο-βάση-λάστιχο-βίδα. Αλλά θέλει παραπάνω χρόνο και εχω βαρεθεί να το κάνω.

Το μόνο "κακό" είναι οτι ενώ γενικά ψάχνεστε για συστήματα και βελτιώσεις, τελικά όλα μένουν στα λόγια και στο τέλος δεν κάνετε τίποτα...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Αύγ 2012, 23:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 18 Απρ 2010, 17:13
Δημοσιεύσεις: 723
Το λάστιχο ανάμεσα στον ημίκαμπτο κ σασί θα προκαλεί αστάθεια με το παιξιμο του τιμονιου κ όταν έχει βάρος πίσω. Καλό είναι να μπουν σκληρά σινεμπλοκ με χαμηλοπρόφιλα ελάχιστα απο το μαμά λάστιχα αν θέλει κανείς το τέλειο. Αυτά σε συνδυασμό με αποστάτες ελατηρίων ημίσκληρα ελατήρια κ σφιχτά αμορτισέρ μετατρέπουν ένα άχαρο κ επικινδυνο στην γρήγορη οδήγηση οικογενειακό αυτοκίνητο σε σπορ με κρατήματα κ αίσθηση στιβαρότητας χωρίς ταλαντώσεις κ κραδασμούς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Αύγ 2012, 00:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
GEMI, το έσκισες το θέμα... μπέρδεψες σινεμπλόκ, αποστάτες, ημίσκληρα ελατήρια, σφιχτά αμορτισέρ, χαμηλοπρόφιλα ελαστικά... ήρεμα λίγο. Αμα είναι να το πετάξω το ριμάδι να πάρω το GTR. Ούτε αποστάτες θέλω να βάλω ούτε να πληρώσω για άλλα ελατήρια ούτε φυσικά να αλλάξω λάστιχα. Εγω ρωτάω κάτι απλό, και δε θέλω να το κάνουμε "επιστήμη". Τα ελατήρια αυτά, αξίζουν τα 60 ευρω τους? Θα υπάρξει βελτίωση στην ποιότητα κύλησης ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Αύγ 2012, 00:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
agiorgitis έγραψε:
Το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο Gemi, και το έχω κάνει, διότι αν βάλεις ανάμεσα στις σπείρες το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις πιο σκληρό το ελατήριο. Λογικό δεν είναι;
Ενώ αν βάλεις πάνω-κάτω, προσθέτεις έξτρα ελαστικότητα-απόσβεση-διαδρομή στο ελατήριο.

Για να μπεί επάνω θέλει λίγο πατέντα (που δεν ξέρω αν κάποιος έχει την όρεξη να το κάνει - εγώ έφαγα πέρυσι 1 ολόκληρη μέρα), ενώ για το κάτω θέλει ή αλλο σύστημα ή ελάχιστο λάστιχο για να μην βγεί το κάτω άκρο απο τη βάση του, και μετά ψάχνετε τα ελατήρια στην εθνική....

Τα αποτελέσματα πάντως είναι αρκετά καλά. Δεν περνάνε τα κοπανήματα στο σασί, ενώ σε μικρές-μέτριες ανωμαλίες του δρόμου, δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
Για καλύτερα αποτελέσματα, πρεπει να μπεί και λάστιχο ανάμεσα στις βάση του ημιάκαμπτου και το σασί. Βασικά ενα σάντουιτς τύπου σασί-λάστιχο-βάση-λάστιχο-βίδα. Αλλά θέλει παραπάνω χρόνο και εχω βαρεθεί να το κάνω.

Το μόνο "κακό" είναι οτι ενώ γενικά ψάχνεστε για συστήματα και βελτιώσεις, τελικά όλα μένουν στα λόγια και στο τέλος δεν κάνετε τίποτα...


Γιάννη δεν "ψάχνεται" κανείς έτσι όπως το εννοείς εσυ. Δεν θέλω να μπώ σε αυτη τη διαδικασία που περιγράφεις, γιατι δεν υπάρχουν λεφτά για τίποτα. Ούτε καν τα 60 ευρω πυο κάνουν τα λάστιχα που ρωτάω. Απλα επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αν είναι να μην κοπανάει τόσο για... 60 ευρώ, θα κάνω οικονομίες να τα μαζέψω να τα δώσω.

Πλζ μην αποπροσανατολίζεται το θέμα γιατι ο καθένας θα γράφει το μακρύ του και το κοντό του σχετικά με το πώς φαντάζεται οτι μπορει να καλυτερέψει ο πίσω άξονας!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Αύγ 2012, 00:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 18 Απρ 2010, 17:13
Δημοσιεύσεις: 723
Ρε άσχετε άμα δε μπορείς να κάνεις τις επιλογές που σου προτείναμε βάλε τουλάχιστον σκληρά ελατήρια να γλυτώσεις το βάρκα κούνα τι να σου κάνουν τα λαστιχάκια στα αμορτισέρ ? Στα μεταχειρισμένα, ελατήρια από μεγαλύτερο μοντέλο έχουν δεν έχουν ένα πενηντάρικο.
Εδώ σου προτείνουμε ολοκληρωμένες λύσεις για τον θερμοσίφωνα που έβαλες κ μας την λες..
Μήπως σε ενοχλεί που παρεμβαίνουμε :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Αύγ 2012, 00:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
GEMI έγραψε:
Ρε άσχετε MeddlingMageGR άμα δε μπορείς να κάνεις τις επιλογές που σου προτείναμε βάλε τουλάχιστον σκληρά ελατήρια να γλυτώσεις το βάρκα κούνα τι να σου κάνουν τα λαστιχάκια στα αμορτισέρ ? Στα μεταχειρισμένα ελατήρια από μεγαλύτερο μοντέλο έχουν δεν έχουν ένα πενηντάρικο.
Εδώ σου προτείνουμε ολοκληρωμένες λύσεις για τον θερμοσίφωνα που έβαλες κ μας την λες..
Μήπως σε ενοχλεί που παρεμβαίνουμε :hmm


Μα δεν έχω βαρκα-κούνα ρε συ GEMI... το αυτοκίνητο είναι το 2λιτρο VTS το οποιο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΤΕΛΕΙΑ. Αρα απο πού να πάρω μεταχειρισμένα ελατήρια? Λάθος πρώτο.
Λάθος 2ο, δεν έχω βάλει θερμοσίφωνα εχω βάλει ντόνατ.
Λάθος 3ο, δεν σου ζήτησα ΠΟΤΕ, και επαναλαμβάνω ΠΟΤΕ, να μου πείς ολοκληρωμένες λύσεις. Αρα μη με λές "άσχετο" και μή μου λές οτι "σου τη λέω" γιατι εγω ρωτάω να μου απαντήσετε για το Α θέμα, και εσυ μου λές ιστορίες απο το Β εως το Ω.

Και όχι, δεν με ενοχλεί που παρεμβαίνεις. :clap :clap


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστάτες ελατηριου πίσω ανάρτησης (ανάμεσα στις σπείρες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Αύγ 2012, 01:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
MeddlingMageGR έγραψε:
Γιάννη δεν "ψάχνεται" κανείς έτσι όπως το εννοείς εσυ. Δεν θέλω να μπώ σε αυτη τη διαδικασία που περιγράφεις, γιατι δεν υπάρχουν λεφτά για τίποτα. Ούτε καν τα 60 ευρω πυο κάνουν τα λάστιχα που ρωτάω. Απλα επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, αν είναι να μην κοπανάει τόσο για... 60 ευρώ, θα κάνω οικονομίες να τα μαζέψω να τα δώσω.

Πλζ μην αποπροσανατολίζεται το θέμα γιατι ο καθένας θα γράφει το μακρύ του και το κοντό του σχετικά με το πώς φαντάζεται οτι μπορει να καλυτερέψει ο πίσω άξονας!!!

Mε λίγα λόγια:
1)Αυτοί οι αποστάτες ΔΕΝ θα σου κάνουν τη ζωή καλύτερη γιατί μειώνουν τη διαδρομή του ελατηρίου και όταν θα πέφτεις σε λακούβες θα είναι πιο σκληρό
2)Θέλεις αποστάτες ανάμεσα στο σασί και στο ελατήριο
3)Το κόστος είναι απο ελάχιστο έως λίγο, αναλόγως το τί λάστιχα θα βάλεις. Εγώ είχα απο κάτι παλιές αρβύλες. Κόστος κατασκευής: 0 ευρώ (*)

Όρεξη, ιδέες, και ανυψωτικό χρειάζεται. Όχι χρήμα... ;)

Αλλά σε προειδοποιώ οτι οτιδήποτε και να του κάνεις, όσο και να βελτιωθεί, την άνεση άλλων αυτοκινήτων δεν την φτάνει. Ψωνίσαμε απο σβέρκο βλέπεις...
Χίλιες φορές μάζεψε λεφτά και πάρε ενα C5 με υδρό, να γλυτώσεις τις πατέντες και την ταλαιπωρία. Αν είχα λίγο περισσότερη οικονομική άνεση θα το είχα ήδη κάνει...


(*) Κόστος φιλοδωρήματος στο παιδί στο συνεργείο που με βοήθησε: 20 ευρώ για μια μπύρα

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 30 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Σφύριγμα(τρίξιμο) στις αλλαγές ταχυτήτων 2 φορές έτυχε
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: billc2vts
Απαντήσεις: 2
Τακάκια Εμπρός και Πίσω
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: tgi
Απαντήσεις: 1
C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Jimisballjohn
Απαντήσεις: 16
Πισω υαλοκαθαριστηρας δε λειτουργει
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Costasonou
Απαντήσεις: 19
ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΑ ΓΙΑ C2
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: mario_cc2
Απαντήσεις: 13
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ