Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:39 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Αύγ 2012, 00:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ 2012, 17:50
Δημοσιεύσεις: 54
Καλησπερα παιδια!! Επειδη στο θεμα μηχανης αυτοκινητου δεν εχω και πολλες γνωσεις θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να βγαλω το εργοστασιακο φιλτροκουτι της citroen xantia μου και να βαλω μια φιλτροχοανη ετσι λιγο πιο ομορφη!! Το σκεφτηκα πρωτον γτ θα δωσει μια νοτα ομορφιας στο υπεροχο μοτερ του αυτοκινητου αλλα επισης θα δωσει και εναν λιγο πιο αγωνιστικο ηχο!! Δεν με ενδιαφερει να δωσει υποδυναμη ροπες κτλ (οχι πως αν εδινε θα με χαλαγε αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου) !! Δεν ξερω βεβαια σε μια τετοια περιπτωση αν θα υπαρχουν επιπτωσεις στο μοτερ μου η αν θα μου βγαλει προβληματα και θα φταιει αυτο!! Επισης ενημερωστε με σε μια τετοια περιπτωση θα γινεται το πλυσιμο του κινητηρα το ιδιο ευκολο οπως τωρα???? Ευχαριστω..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Αύγ 2012, 08:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
απο οτι κατάλαβα ο κινητήρας σου θες να ειναι όμορφος, καθαρός να τον βλέπεις και να τον χαίρεσαι, εχω και εγω το ιδιο κόλλημα. Η γνώμη μου αν θες να ειναι το ιδιο καθαρος και εσωτερικα να την αποφυγεις. νερα πανω στην φιλτροχοανη απαγορευονται. Αλλά υπάρχουν κατι προστατευτικά σακουλάκια για τα νερά. Αν θες να την έχεις καθαρη χρειαζεται συχνο πλυσιμο και μετα το πλυσιμο αμφιβαλω αν φιλτράρει όπως στην αρχή. Υπαρχουν βεβαια και επωνυμες πανακριβες καλυτερης ποιοτητας. αν εχεις το 1.4 θα βαλεις μια μικρη φιλτροχοανη που θα δημιουργησει μεγαλο κενο μεσα στο μηχανοστασιο και δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι και τοσο ομορφο.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Αύγ 2012, 10:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Μια μεση λυση ειναι να βαλεις ενα aftermarket φιλτρο στο εργοστασιακο φιλτροκουτι.
Δες εδω: http://www.xerror.nl/gallery.php?gid=61

Η φιλτροχοανη θα σου τσιμπησει λιγο καταναλωση και στα χαμηλα θα το νιωθεις λιγο πιο ψοφιο, και αντιστροφα στα ψηλα θα ρουφαει πολυ αερα (και αρκετη ζεστη) και θα τσιμπαει καπως την καταναλωση.
Συνηθως οι φιλτροχοανες ταιριαζουν πιο πολυ σε ενα τουρμπο κινητηρα ή σε ενα μοτερ με διαφορετικο προγραμμα απο το εργοστασιακο.

K&N, BMC κτλ θα βρεις πολλες γνωστες μαρκες, επιλογη σου. :thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Αύγ 2012, 01:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ 2012, 17:50
Δημοσιεύσεις: 54
Φιλε μου Δημητρη η αληθεια ειναι αυτη!! Θελω να ανοιγω το καπο, να βλεπω απο κατω ενα 1800αρι μοτερ που εχω σε αριστη κατασταση, χωρις καθολου σκονες, λαδια κτλ και να το χαιρομαι!!! Η αληθεια ειναι οτι το γεγονος της φιλτροχοανης μου αρεσει πολυ, γτ θα παρει μια ομορφια ο κινητηρας, ειδικα αμα βαλεις μια εντυπωσιακη με ενα περιεργο χρωμα και ενα νικελ λεμο!! Αλλα αν ειναι να εχω προβληματα στα χαμηλα η να φοβαμαι να βγαλω το αυτοκινητο μου σε περιπτωση βροχης τον χειμωνα καλυτερα να την αποφυγω..!! Φιλε Blanc, θα εχω καθολου προβληματα με ενα τετοιο φιλτρο σαν το εργοστασιακο αλλα σε after market?? Δηλαδη μηπως το αυτοκινητο θελει αναγκαστικα το δικο του φιλτροκουτι??? Και οχι καποιο αλλο πιο ομορφο???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Αύγ 2012, 10:50 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Βυρωνα πουλα το xantia και τσιμπα ενα ραλλακι να το τουμπανιασεις.. :P Δεν εχεις το σωστο αμαξι γι αυτη τη δουλεια.. Η xantia δε χρειαζεται καμια βελτιωση..Οτι και να κανεις απ ολα αυτα π.χ. ζαντες ,φιλτρα κτλπ απλα θα χειροτερεψεις το αμαξι.
:)

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Αύγ 2012, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Byron έγραψε:
Φιλε Blanc, θα εχω καθολου προβληματα με ενα τετοιο φιλτρο σαν το εργοστασιακο αλλα σε after market?? Δηλαδη μηπως το αυτοκινητο θελει αναγκαστικα το δικο του φιλτροκουτι??? Και οχι καποιο αλλο πιο ομορφο???

Το φιλτροκουτι ειναι ιδιο, δεν αλλαζεις κατι, μονο το πανελ του φιλτρου αλλαζεις. Και βαζεις ενα πιο ελευθερο ουσιαστικα φιλτρο αερος, απο το χαρτινο εργοστασιακο.
Προβληματα, οχι βεβαια!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Αύγ 2012, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ 2012, 17:50
Δημοσιεύσεις: 54
Μμμμμ οταν λες πανελ τι εννοεις??? Δηλαδη το νεο φιλτρο θα φαινεται καθως ανοιγεις το καπο της xantias???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Αύγ 2012, 17:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
εννοει μεσα στο ιδιο φιλτροκουτι θα βαλεις ενα ιδιο φιλτρο οπως εχεις τωρα με την διαφορα οτι δεν θα ειναι χαρτινο αλλα βαμβακερο, πιο ελευθερο και με λιγο λαδακι που θα το βαλεις εσυ. εχεις μια μανια να φαινεται το φιλτρο θες να αλλαξεις χρωμα στην μηχανη? αρχισε να βαφεις πλαστικα. :D

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Αύγ 2012, 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Με καλυψε ο Δημητρης. Βασικα Byron δες λιγο πιο πανω το λινκ που σου ποσταρα, πιο κατατοπιστικο με τις φωτογραφιες του, δεν υπαρχει!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Αύγ 2012, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
nonos έγραψε:
Βυρωνα πουλα το xantia και τσιμπα ενα ραλλακι να το τουμπανιασεις.. :P Δεν εχεις το σωστο αμαξι γι αυτη τη δουλεια.. Η xantia δε χρειαζεται καμια βελτιωση..Οτι και να κανεις απ ολα αυτα π.χ. ζαντες ,φιλτρα κτλπ απλα θα χειροτερεψεις το αμαξι.
:)

:agree :agree :agree :agree :agree :agree λαθος αμαξι πας να γαργαλησεις Βυρωνα...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Αύγ 2012, 11:34 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Μανωλη για ενα φιλτρο αερος συζηταμε, σιγα το γαργαλημα. Επιθυμια του κατοχου του ειναι, δεν συζηταμε για τοποθετηση τουρμπο.

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Αύγ 2012, 01:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ 2012, 17:50
Δημοσιεύσεις: 54
Ρε παιδια, δεν ειμαι σε θεση να αγορασω αλλο αυτοκινητο ουτε ειπα πως το xantia δεν μου κανει!! Ισα ισα που μου αρεσει πολυ, ομως αλλιως ειναι να ανοιγεις το καπο και να βλεπεις το πεντακαθαρο μοτερ σου μαζι με λιγο χρωμα στην φιλτροχοανι του με τον νικελ λαιμο και αλλιως ενα κοινο μοτερ ολο πλαστικα και σιδερα!! Δεν ειναι θεμα πειραγματος, απλα θεμα αισθητικης!! Και για αυτο κιολας ποσταρα αυτη την ερωτηση για να μην κανω καμια βλακια και εχω επιπτωσεις στην λειτουργια του μοτερ.!! Σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να αλλαξει η λειτουργεια του!! Ηδη τα αλογα και τα κυβικα του με ικανοποιουν και με το παραπανω!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Αύγ 2012, 08:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
σου ειπα αρχισε να βαφεις πλαστικα. :thumb

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Αύγ 2012, 08:49 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Προσωπική μου άποψη στο συγκεκριμένο θέμα, ένας καθαρός κινητήρας δε χρειάζεται κάτι για να αναδειχθεί. Φίλε Βύρωνα, φυσικά και είναι υποκειμενικό θέμα το αισθητικό. Θεωρώ, όμως, ότι όταν κάτι είναι καθαρό (ή τουλάχιστον να δείχνει), γίνεται αυτόματα και πιο όμορφο. Δεν υπάρχει, λοιπόν, περίπτωση ένας τέτοιος κινητήρας, μετά από τόσα χρόνια μάλιστα, να μη "δείξει" μετά από ένα φρεσκαρισματάκι, χωρίς να ρίξεις cent πάνω του. Eάν παρόλαυτά το θέλεις για τον ήχο, τότε πάω πάσο ;)

Ρίξε μια ματιά στο δικό μου:

Εικόνα

Εικόνα

..και ακόμα είναι βρώμικο. Σύντομα θα στρώσει όμως.

Ολα αυτά στα λέω φιλικά και εννοείται ότι, σε ότι γνωρίζουμε και μπορούμε, θα σε βοηθήσουμε. Ιδια αυτοκίνητα έχουμε και την ίδια τρέλα με αυτά μοιραζόμαστε :thumb :thumb :salute

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιλτρο Αερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Αύγ 2012, 18:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Δημητρη απ'οτι βλεπω το πλαστικο κατω απο το παρμπριζ σου ειναι και σενα σπασμενο σε 2 κοματια.Κανε κουμαντο να βρουμαι 2 τετοια
ενα για σενα -ενα για μενα.
Συγνωμη για το οφ τοπικ.
Στα διαταυτα.
Βυρωνα καλα σου λενε τα παιδια παραπανω.Κρατα καθαρο το χωρο μηχανης και αστα τα υπολοιπα.Ειχα βαλει για δοκιμη την φιλτροχοανη
της κ&Ν με νικελ σωληνα κλπ...εκτος απο μπασαδουρα σε θορυβο και φυσικα + καταναλωση,δεν με κερδισε οπτικα.Ηταν σαν τη μυγα μεσα στο γαλα.Δεν το ομορφηνε καθολου(ουτε μ'ενοιαζε βεβαια).Φαινοταν πολυ αταιριαστο,δεν στηριζοταν σωστα,και δεν ανεπνεαι με
κλειστο το καπω.Τα αμαξια μας εχουν στο φιλτροκουτι τους σπιραλ αγωγο που παει στη μασκα για να τροφοδωτει το φιλτρο.Αν θες μπασαδουρες βαλε ενα ελευθερο στη θεση του μαμα.Τσαμπα λεφτα....κοιτα τις διαρροες σου και αλλα προβληματα και ξεχτα τις χαντιοτροποποιησεις.Το αμαξι ειναι κοκορικος.Δε θελει φρουφρου.Μονο προσοχη και συντηρηση.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 36 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Κολάρο απο Φίλτρο στην τουρμπίνα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: gerolikos282
Απαντήσεις: 24
ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΓΙΑ SAXO VTS 1.4 MONT98
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 22
Φιλτρα αερος
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: karydis
Απαντήσεις: 43
Φιλτρο μικροσωματιν
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Yiannis
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ