Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:13 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Αύγ 2012, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2008, 16:15
Δημοσιεύσεις: 78
Καλησπέρα σας. Το αυτοκίνητο είναι όπως αναφέρω στον τίτλο. Έχει 73 χιλιάρικα χλμ πάνω του. Πέρυσι οδηγούσα στην Βάρη για να πάω σε 1 μέρος και το GPS με έβγαλε από ένα χωματόδρομο. Μπήκα στον χωματόδρομο και έπεσα σε 1 τεράστια λακούβα και ακούστηκε ένα μπαμ που τόσο δυνατό δεν είχα ξανακούσει. Από τότε, παρατηρούσα πως όταν ήταν ανώμαλο το έδαφος και ήμουν με χαμηλή ταχύτητα, το αυτοκίνητο έκανε ένα θόρυβο από πίσω σαν να τρίβονται σίδερα/ να τρίζει πόρτα που θέλει λάδωμα/ να τρίζει καρέκλα ξύλινη κουνιστή πάνω στο πάτωμα/ να ακούγονται τα ελατήρια από στρώμα κρεβατιού όταν χοροπηδάμε πάνω του. Όπως καταλαβαίνετε όμως, ο ήχος αυτός ακούγεται στο ρυθμό που κουνιέται το αυτοκίνητο πάνω στο οδόστρωμα. Επίσης, για να ακουστεί καλύτερα ο ήχος αυτός, το έβαζα στη νεκρά και κατέβαινα με όπισθεν την κατηφόρα του σπιτιού μου, όπου δεν έχουμε άσφαλτο, αλλά πλάκες αντιολισθητικές και τότε άκουγα αυτό το κράτσα-κρούτσα(το ξέρω ότι φαίνεται γελοίο το κείμενο, αλλά ταλαιπωρούμαι από πέρυσι το καλοκαίρι και προσπαθώ να το κάνω όσο το δυνατόν πιο παραστατικό και να γίνει πιο εύκολα αντιληπτός ο ήχος που ακούγεται). Επειδή, παράλληλα το αυτοκίνητο σε στροφές όπως η στροφή στη βουλιαγμένης που πάει αριστερά και είναι ο κινηματογράφος Ατλαντίδα στη Δάφνη συμπεριφερόταν σαν να ήταν πάνω σε πίστα με πάγο και πέταγε τρελά κώλο, αποφάσισα να του κάνω μία αμορτισερομέτρηση. Πήγα στα Fit & Go, έκαναν τη μέτρηση και μου είπαν πως τα πίσω αμορτισέρ είναι τελείως φαγωμένα και ειδικά το πίσω αριστερά(ήταν αυτό που το προηγούμενο καλοκαίρι είχε πέσει στην τεράστια λακούβα). Τους είπα ότι κάνει έναν ήχο περίεργο, μου απάντησαν ότι δεν τον ακούουν και πάντως αν βάλω καινούρια αμορτισέρ, θα φτιαχτούν όλα. Του βάζω μπρος πίσω Monroe, στα μπροστά άλλαξε μου είπε και κάτι μαξιλαράκια αντιστοπ και ψαλίδια ζαμφόρ. το αμάξι το πήρα, όμως πάλι άκουγα ήχο, διαφορετικό από τον προηγούμενο(ακούγεται πάλι σε χαμηλή ταχύτητα όπως και παραπάνω). Συγκεκριμένα, ο ήχος δεν είναι ξερός όπως πριν, αλλά είναι σαν υγρός. Επίσης, την επόμενη μέρα ακουγόταν ένα τρίξιμο στην μπροστινή δεξιά ανάρτηση, σαν να τρίζει άμαξα με άλογα. Το πήγα στο συνεργείο που το πάω συνήθως, του έβαλε γράσο, αλλά μετά από ταξίδι στη Μύλο, οι δύο ήχοι από πίσω και ο ήχος μπροστά δεξιά επανήλθαν. Φοβάμαι μήπως του κάνω καμιά ζημιά και δεν το χρησιμοποιώ το αμάξι. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το πρόβλημά μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Κάτι ακόμα: Πίσω έχω ταμπούρα, όχι δισκόφρενα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2012, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Εχεις ελενξει τα συνεμπλοκ? Δεν ξερω ακριβως πως ειναι η αναρτηση στο C3, αλλα προφανως οπου πιανει το αμαξομα, θα ειναι με σινεμπλοκ. Μηπως τα κελασε καποιο απο αυτα.
Τραβαει προς καποια μερια σε αποτομε φρεναρισμα η επιταχυνση?

Παντος δεν νομιζω οτι πρεπει να το φοβασαι. Απλα θα σε ταλαιπωρει λιγο ο ηχος

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2012, 20:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2008, 16:15
Δημοσιεύσεις: 78
1) Όχι, δεν έχω ελέγξει τα συνεμπλόκ. Λογικά, αφού το έλυσε ο μάστορας για να γρασάρει τα καινούρια αμορτισέρ, δεν θα τσέκαρε και αυτά; Ρωτάω, γιατί δεν ξέρω πώς είναι η αρχιτεκτονική της ανάρτησης.
2) Όταν το φρενάρω απότομα ή το γκαζώνω απότομα ευθεία πάει. Παλιά όταν φρέναρα γενικά τράβαγε αριστερά, αλλά τότε είχε πρόβλημα ο εγκέφαλος abs.
3) Το θέμα είναι ότι το ακούω και από πίσω και από μπροστά δεξιά. Ειδικά το μπροστά δεξιά κάνει σαν κουνιστή ξύλινη καρέκλα που όπως κουνιέται και πατάει στο πάτωμα, τρίζει άσχημα. Τα από πίσω ακούγονται σαν να χοροπηδάμε πάνω σε στρώμα με ελατήρια μέσα και όπως κάνει την κίνηση το ελατήριο, έτσι ακούγεται και από πίσω το αμάξι, ή σε κρεβάτι που είναι ντιβάνι(αυτό το κρούτσου κρούτσου που κάνει). Ο ήχος ας με ταλαιπωρεί, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ. διορθώνονται τέτοιοι ήχοι, ή υπάρχει περίπτωση να αρχίσω να συνηθίζω στην ιδέα ότι θα μου κάνει παρέα στο δρόμο πλέον;
EDIT: Τώρα θυμήθηκα ότι όταν πήγα πρώτη φορά στα Fit & Go, σήκωσαν το αμάξι και πήγαν στα λάστιχα κάτω από την ανάρτηση, τα συνεμπλόκ λογικά(κάτι κυλινδρικά λάστιχα ήταν δίπλα στα ελατήρια αν δεν κάνω λάθος). Τους έριξαν 1 λάδι, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Πάντως τα λάστιχά τους ήταν κάπως φθαρμένα. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τα ψαλίδια;


Τελευταία επεξεργασία από Jimisballjohn και Πέμ 30 Αύγ 2012, 20:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2012, 20:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Όλα φτιάχνονται αδερφέ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2012, 20:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2008, 16:15
Δημοσιεύσεις: 78
Ασφαλώς. Και όλο το αμάξι φτιάχνεται ο,τι πρόβλημα έχει με αντικατάσταση με καινούριο, δεν αντιλέγω :-P Το θέμα είναι ότι οικονομική ευκολία δεν υπάρχει όπως υπήρχε τα παλιά χρόνια και πλέον το κάθε πρόβλημα στο αυτοκίνητο είναι και μιά σφυριά στο πέταλο, αντί για το καρφί.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2012, 20:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
Jimisballjohn έγραψε:
ή σε κρεβάτι που είναι ντιβάνι(αυτό το κρούτσου κρούτσου που κάνει)


με βελετζα η χωρις? :lol εφοσον το κανει κατα το πατημα σε λακουβα κατι παιζει με τα αμορτισερ η τα συνεμπλοκ. οπως ειπε και ο μανθος ολα γινονται η ανθρωποι δεν γινονται.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2012, 20:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2008, 16:15
Δημοσιεύσεις: 78
dimitrisc4vts έγραψε:
Jimisballjohn έγραψε:
ή σε κρεβάτι που είναι ντιβάνι(αυτό το κρούτσου κρούτσου που κάνει)


με βελετζα η χωρις? :lol εφοσον το κανει κατα το πατημα σε λακουβα κατι παιζει με τα αμορτισερ η τα συνεμπλοκ. οπως ειπε και ο μανθος ολα γινονται η ανθρωποι δεν γινονται.

1) Ε, τι; Χωρίς;
2) Τον ήχο τον κάνει από πίσω και με τα καινούρια αμορτισέρ. Μόλις το πήγα σε λίγο χωματόδρομο στη Μήλο, όταν γύρισα Αθήνα ξεκίνησε να το κάνει. Αλλά, κάνει τον ίδιο ήχο με παλιά. Το μπροστά δεξί ξεκίνησε να κάνει τον ήχο μόλις άλλαξα το αμορτισέρ. Γενικά πάντως, το τρίξιμο μπρος πίσω δεν το κάνει σε λακούβα. Το κάνει σε σημεία που ο δρόμος δεν είναι τελείως ευθεία, αλλά έχει κάποιες ανωμαλίες. Πχ, κατεβαίνω την κατηφόρα του σπιτιού που είναι πλακόστρωτη με αντιολισθητικές πλάκες και όπως πάει ελάχιστα πάνω κάτω το αμάξι, ακούω αυτό το τρίξιμο στο πίσω σύστημα με το ρυθμό που πάει πάνω κάτω. Το μπροστά δεξί αμορτισέρ κάνει αυτό το χοντρό τρίξιμο σε σαμαράκια και χοντράδες του δρόμου. Τους ήχους τους ακούω σε σαμαράκια και σε χοντράδες του δρόμου, δεν νομίζω σε λακούβες. Αλλά και σε λακούβες ακούγεται ΜΕΤΑ την λακούβα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Σεπ 2012, 11:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
http://www.ebay.com/itm/Citroen-C3-Rear ... 0286831848

Σε αυτην την φωτο, τα κατω ακρα (κυλινδρακια, εχουν μεσα τα σινεμππλοκ... Μηπως εκει εχει κόψει τπτ. Αν εχει ξεράσει δηλ το λαστιχο απο το κυλινδρακι.
Το κανεις και μονος σου.

Δεν πιστευω οτι θα το κοιταζε αυτο κανενας μαστορας. Γενικα κοιτα εκει που εφαπτεται η ναρτηση με το αμαξωμα, μηπως εχει εκει ζημια.

Ακραίο, αλλα καλο ειναι να το ελενξεις, να αρχισεις να αποκλειεις πιθανοτιτες....

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Σεπ 2012, 12:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2008, 16:15
Δημοσιεύσεις: 78
Αυτά τα κυλινδράκια είδε και ψέκασε με ένα 1 υγρό. Το λάστιχό τους μέσα είχε κάνει κάποιες τομές.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Σεπ 2012, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Εχουν κλασει τα σινεμπλοκ τοτε.... Δεν ειναι να ανχωνεσαι, αλλα καποια στιγμη θελουν αλλαγη...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε crazywolf για την δημοσίευση του/της: Jimisballjohn
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Σεπ 2012, 15:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2008, 16:15
Δημοσιεύσεις: 78
1) Οι τομές δεν είναι πολύ βαθιές βέβαια, αλλά μακάρι να είναι αυτά. Αυτός από τα fit & go έλεγε ότι τον ήχο από πίσω τον ακούει από ψηλά, οπότε ίσως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και στα top mounts, οπότε θα πω στον μάστορα αν είναι να κοιτάξει και αυτά.
2) Αν είχα πρόβλημα στα ψαλίδια, θα είχα διαφορετικά συμπτώματα;
3) Μου έβαλαν τα monroe reflex. Θεωρούνται καλά αμορτισέρ για C3 που χρησιμοποιείται για καθημερινές διαδρομές μέσα στην πόλη και όχι για κόντρες; Ξέρω ότι το χτύπημα μέσα στην καμπίνα από τις λακούβες και τα σαμαράκια δεν το γλυτώνω, αλλά ρωτάω αν άξιζε τα 260 ευρώ που έκαναν...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Σεπ 2012, 19:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Απαντώ μόνο στο 3),λέγοντας οτι είναι απο τα καλύτερα για την δουλειά που τα θέλεις.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Σεπ 2012, 20:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2008, 16:15
Δημοσιεύσεις: 78
Ωραία, ευχαριστώ πολύ! Για τις άλλες 2 απορίες περιμένω απάντηση :-P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Σεπ 2012, 19:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Δεν εχεις ψαλιδια πισω οποτε.... οχι....

Τον ηχο απο τα σινεμπλοκ εγω τον ακουγα στον μπροστα καθρεπτη. οποτε ειναι σχετικο το που το ακους.

Γιατι δεν περνας απο καποιον δευτερο μαστορα? Τα fit & go δεν ειναι και η πλεον εξειδικευμενη λυση...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 Μοντέλο 2004 - Ακούγεται περίεργος ήχος από πίσω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Σεπ 2012, 19:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Jimisballjohn έγραψε:
Ωραία, ευχαριστώ πολύ! Για τις άλλες 2 απορίες περιμένω απάντηση :-P



Σου είπα που να πάς,αλλά δεν θέλεις.
Εάν δεν το ακούσουμε,θα είμαστε όλο προφητείες.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Μυρωδιά και καπνός πίσω
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: scientist
Απαντήσεις: 15
Προβλημα με τις ζωνες σε citroen C4 μοντελο 7/2011
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Τηλεμαχος85
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα με φλάντζες βαλβίδας σε Citroen C4 (2005 μοντέλο).
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Kostas75
Απαντήσεις: 11
Ανάκληση αυτοκινήτων CITROEN μοντέλο C4 CACTUS
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: pasmania
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια