Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:00 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Σεπ 2012, 21:54 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα κατ'αρχην...
Μολις εκανα την εγγραφη μου στο forum και θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα θεματακι που αντιμετωπιζω με το αυτοκινητο μου.
Εχω ενα Saxo VTS 1400 μοντελο 2001 με 130000 χιλ και πριν απο 3 μηνες του εβαλα υγραεριο (συγκεκριμενα ειναι συστημα της OMVL 4ης γενιας με το οποιο το αυτοκινητο παιρνει μπρος αρχικα με βενζινη και μετα απο λιγο γυρναει σε καυση υγραεριου).
Ολα πηγαιναν καλα την πρωτη εβδομαδα και μετα παρουσιαστηκε το εξης προβλημα.....οταν πηγαινα να το βαλω μπροστα το πρωι δεν επαιρνε μπρος με την πρωτη. (μετα διαπιστωσα οτι δεν επαιρνε ακομα και οταν το αφηνα αρκετη ωρα σβηστο...2-3 ωρες π.χ)
Επρεπε να γυρισω τη μιζα 5-6 φορες για να μπορεσει τελικα να παρει μπρος και να κρατησει ρελαντι. Αυτο συνεχιζει να το κανει μεχρι και σημερα.....
Απευθυνθηκα φυσικα στον εγκατασταστη του υγρεριου για να βρω μια λυση στο προβλημα......(Σημειωτεον οτι αφου επαιρνε μπροστα και ζεσταινοταν κρατουσε σταθερο ρελαντι και πηγαινε κανονικα ακομα και οταν αλλαζε σε υγραεριο.)
Αφου λοιπον μου ελεγξε τα μπουζι και το συστημα υγραεριου το εβαλε στον εγκεφαλο και εκανε καποιες μετρησεις στη χαρτογραφηση το κινητηρα αλλα δεν βρηκε προβλημα εκτος απο ενα αισθητηρα Λ. Επισης μου ειπε να δοκιμασω πριν παρκαρω το αυτοκινητο για βραδυ, κανα χιλιομετρο πριν, να το γυρναω στη βενζινη. Το εκανα για καμια βδομαδα αλλα δεν ειδα αποτελεσμα. Αλλαξα και φιλτρο βενζινης και παλι τιποτα.
Με παρεπεμψε λοιπον στην αντιπροσωπεια της Citroen στην Καρδιτσα (εκει μενω) για περαιτερω ελεγχο μιας και αυτοι ειναι οι ειδικοι. Δεν διαπιστωσε καποιο προβλημα στο συστημα υγραεριου. Το προβλημα ειναι οταν παει να παρει μπρος με βενζινη.
Στην αντιπροσωπεια τωρα, αφου το εβαλαν και αυτοι στον εγκεφαλο, μου ειπαν οτι κατα πασα πιθανοτητα φταιει η τρομπα βενζινης. Προσφερθηκαν να μου την αλλαξουν εναντι 200 περιπου ευρω με την προυποθεση οτι αν δεν λυθει το προβλημα να μου επιστρεψουν τα χρηματα που πληρωσα.

Αυτο ειναι μεσες ακρες το ιστορικο του προβληματος. Επειδη διαβασα μερικα απο τα αρθρα που δημοσιευτηκαν ειδα οτι ισως το προβλημα να μην ειναι τοσο απλο οσο νομιζουν στην αντιπροσωπεια.
Θελω να σας ρωτησω λοιπον αν εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα και αν εχει βρει λυση.
Συγγνωμη για την πολυλογια αλλα προσπαθησα να δωσω οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Περιμενω τις απαντησεις σας οποιες και αν ειναι αυτες. Για οποιαδηποτε διευκρινιση ειμαι στη διαθεση σας.

Φιλικα Βασιλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Σεπ 2012, 22:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Σεπ 2012, 12:27
Δημοσιεύσεις: 1053
Εαν είχες θέμα με την τρόμπα βενζίνης θα έκανε κάποιες διακοπές ή θα παρακοκουθούσες τίποτα σκορτσαρίσματα.

Για να έχει θέμα στην αλλαγή βενζίνης / υγραερίου κανένας σένσορας έχει θέμα.
Νομίζω οτι είναι θέμα LPG πες του να το ξαναδεί πελάτης είσαι. Για να μην παιδεύεσαι απο Citroen στον εγκαταστάτη
και τουμπάλιν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2012, 07:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
nbackal έγραψε:
Εαν είχες θέμα με την τρόμπα βενζίνης θα έκανε κάποιες διακοπές ή θα παρακοκουθούσες τίποτα σκορτσαρίσματα.

Για να έχει θέμα στην αλλαγή βενζίνης / υγραερίου κανένας σένσορας έχει θέμα.
Νομίζω οτι είναι θέμα LPG πες του να το ξαναδεί πελάτης είσαι. Για να μην παιδεύεσαι απο Citroen στον εγκαταστάτη
και τουμπάλιν.


Μαλλον δεν καταλαβες καλα 'nbackal' εχει προβλημα στην πρωτη εκκινηση μετα απο σβησημο του κινητηρα για 2-3 ωρες και πανω.
Bill μπορει να ειναι και τρομπα βενζινης,δεν εχεις παρα να το δοκιμασεις (εφοσον σου επιστρεφουν τα λεφτα σου),μπορει επισεις να ειναι ο αισθητηρας ψυχρας εκκινησης το μοτερακι του ρελαντι.Παντος δεν μπορει να ειναι κατι απο το συστημα του αεριου αφου το αυτοκινητο κινητε κανονικα οταν παρει μπρος και μετα.

_________________
Βασίλης AX Gti


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vil για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2012, 12:39 
Άβαταρ μέλους
vil έγραψε:
nbackal έγραψε:
Εαν είχες θέμα με την τρόμπα βενζίνης θα έκανε κάποιες διακοπές ή θα παρακοκουθούσες τίποτα σκορτσαρίσματα.

Για να έχει θέμα στην αλλαγή βενζίνης / υγραερίου κανένας σένσορας έχει θέμα.
Νομίζω οτι είναι θέμα LPG πες του να το ξαναδεί πελάτης είσαι. Για να μην παιδεύεσαι απο Citroen στον εγκαταστάτη
και τουμπάλιν.


Μαλλον δεν καταλαβες καλα 'nbackal' εχει προβλημα στην πρωτη εκκινηση μετα απο σβησημο του κινητηρα για 2-3 ωρες και πανω.
Bill μπορει να ειναι και τρομπα βενζινης,δεν εχεις παρα να το δοκιμασεις (εφοσον σου επιστρεφουν τα λεφτα σου),μπορει επισεις να ειναι ο αισθητηρας ψυχρας εκκινησης το μοτερακι του ρελαντι.Παντος δεν μπορει να ειναι κατι απο το συστημα του αεριου αφου το αυτοκινητο κινητε κανονικα οταν παρει μπρος και μετα.



ακριβως αυτο ειναι το προβλημα βασιλη.....
δεν ξερω βεβαια αν ο αισθητηρας Λ που αναφερω στο κειμενο μου και ο αισθητηρας ψυχρας εκκινησης που αναφερεις εσυ ειναι το ιδιο πραγμα.....
θα ζητησω βεβαια να μου ελεγξουν και τα δυο ωστε να περιοριστουν οι πιθανοτητες.....
θα παω να αλλαξω την τρομπα βενζινης και θα επανελθω με νεοτερα....
ευχαριστω για τις απαντησεις σας....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2012, 19:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Φιλε ο Λ δεν εχει καμια δουλεια με τον ψυχρας εκκινησης,και γενικα με την εκκινηση του κινητηρα. Για να καταλαβεις το μοτερ περνει μπρος και χωρις καθολου Λ με την μια,αν ολα τ'αλλα ειναι ok!!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 26 Νοέμ 2012, 14:39 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα σε ολη την παρεα του forum
Ενα μεγαλο μπραβο σε ολους σας για την δημιουργια του φορουμ
Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο μα ολοιδιο προβλημα με τον Βασιλη στο Saxo μου 1400 μοντελο 2001 μηπως τελικα εχει βρεθει λυση?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Νοέμ 2012, 18:44 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα το προβλημα λυθηκε το οποιο ητανε κατα 50% βαλβιδα θερμοκρασιας(ψυχρης) και το αλλο 50% απο αντλια βενζινης συνθετο προβλημα με την αντλια να μην δηχνει ξεκαθαρα οτι ητανε χαλασμενη
Τελος καλο ολα καλα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Σεπ 2014, 22:16 
Άβαταρ μέλους
καλησπέρα σας,

έχω 1 saxo VTS 1.4 και αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα.
Έδω και 1 χρόνο έχω βάλει σύστημα με γκάζι.
Το πρόβλημα είναι το εξής: Δεν παίρνει μπρός το πρωί και γενικότερα όταν είναι κρύο. Γυρνάω τη μίζα αρκετές φορές μέχρι να πάρει μπροστά. Το θ'εμα είναι πως δεν κρατά ρελαντί αλλά σβήνει. Μόλις κρατήσει ρελάντι όλα είναι ΟΚ. Όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα εμφανίζεται το πρωί όταν πάω στη δουλειά άλλα και όταν φεύγω απο αυτή. Τι να κάνω;
Το έχω στο συνεργείο 5 ημέρες και ακόμα τίποτα. ο μάστορας μου δίνει την εντύπωση πως τα έχει χαμένα. μέχρι στιγμης:
Αλλάξαμε τα 4 μπεκάκια
αλλάξαμε αισθητήρα Λ
αλλάξαμε την βαλβίδα θερμοκρασίας. Τίποτα
Σήμερα μου είπε πως πρέπει να είναι ο εγκέφαλος, αλλά εγώ δεν το νομίζω.

είμαι σε απόγνωση. ήδη μου έχει στοιχίσει 300€ και αυτοκίνητο δεν έχω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Σεπ 2014, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Έτσι όπως τα λές,το πρόβλημα είναι στην βενζίνη και όχι στο γκάζι.
Στο lexia το βάλατε?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το saxo μου δεν παιρνει μπροστα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Σεπ 2014, 07:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
KOSTAS8108 έγραψε:
καλησπέρα σας,

έχω 1 saxo VTS 1.4 και αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα.
Έδω και 1 χρόνο έχω βάλει σύστημα με γκάζι.
Το πρόβλημα είναι το εξής: Δεν παίρνει μπρός το πρωί και γενικότερα όταν είναι κρύο. Γυρνάω τη μίζα αρκετές φορές μέχρι να πάρει μπροστά. Το θ'εμα είναι πως δεν κρατά ρελαντί αλλά σβήνει. Μόλις κρατήσει ρελάντι όλα είναι ΟΚ. Όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα εμφανίζεται το πρωί όταν πάω στη δουλειά άλλα και όταν φεύγω απο αυτή. Τι να κάνω;
Το έχω στο συνεργείο 5 ημέρες και ακόμα τίποτα. ο μάστορας μου δίνει την εντύπωση πως τα έχει χαμένα. μέχρι στιγμης:
Αλλάξαμε τα 4 μπεκάκια
αλλάξαμε αισθητήρα Λ
αλλάξαμε την βαλβίδα θερμοκρασίας. Τίποτα
Σήμερα μου είπε πως πρέπει να είναι ο εγκέφαλος, αλλά εγώ δεν το νομίζω.

είμαι σε απόγνωση. ήδη μου έχει στοιχίσει 300€ και αυτοκίνητο δεν έχω

ερωτηση
λογικα όταν το αυτοκινητο είναι ζεστο δουλευει με υγραεριο?
αν ναι θελει ξαναρυθμιση το συστημα του αεριου σου
αν όχι τοτε εχεις πρόβλημα τροφοδοσίας ...
και το πρόβλημα σου μαλλον είναι ότι εχεις τοσο χαλια ρυθμιση στο γκαζι που το αμαξι ναι μεν παιρνει μπροστα (αν παρει) και ρεταρει μεχρι να ερθει στα ισια του
παρε το αμαξι δουλεψετο βενζινα μια μερα σβηστο και ξναβαλτο την άλλη μερα μπροστα...αν όλα οκ ο εγκαταστάτης σου θελει ξυλο...σε ιδιο μοτερ που εχω υγραεριο δεν εχει το παραμικρο πρόβλημα....
σου τα αναφερα αυτά με τη φραση σου Έδω και 1 χρόνο έχω βάλει σύστημα με γκάζι

αν τιποτα από αυτά δεν ισχυει...τοτε μαλλον εχεις καλο πρόβλημα....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Γενική συζήτηση Saxo MK1
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: agiorgitis
Απαντήσεις: 2
χρονισμος στροφαλου εκκεντροφορων σε saxo vts 1600
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: christos20
Απαντήσεις: 8
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ SAXO 1100
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: bizakias
Απαντήσεις: 0
Δεν περνει μπροστα κρυο
Δ. Συζήτηση: Επαγγελματικά μοντέλα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
φρυδια για τα φωτα μπροστα...καμια ιδεα?και που?
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ