Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 17:51 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μπαταρία για C4 GP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Ιαν 2013, 12:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους μας

Έχω πρόβλημα με την μπαταρία του αυτοκινήτου μου!
Τα τελευταία δύο χρόνια έχω αλλάξει δύο μπαταρίες :cens :cens
Η εργοστασιακή μπαταρία μου χάλασε όταν έσπασε από μέσα ο πόλος σε κάτι λακκούβες κοντά στις Καλογριές της Αχαΐας!!!
Την άλλαξα στην Πάτρα και έβαλα την S3 της Bosch!
Ελαττωματική μπαταρία : μετά από 3 μήνες στα καλά καθούμενα η μπαταρία δεν έδινε ρεύμα στην μίζα για να πάρει μπροστά η μηχανή. Όταν με "κέρασμα" την έβαζα μπροστά το αυτοκίνητο, μετά για κάποιο χρονικό διάστημα η μίζα λειτουργούσε θαυμάσια και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αυτό μου το έκανε 3-4 φορές.... την γύρισα πίσω στο μαγαζί που την πήρα...
Πήγα και έβαλα μια άλλη μπαταρία την SUNTECH 560 όπου είναι 60Ah και δίνει 500Α στην μίζα!!!!
πάλι μετά από έναν χρόνο η μπαταρία μου κάνει νερά!!!
έχει γίνει μαύρη η πράσινη ένδειξη που έχει η μπαταρία και δεν μπορεί να δώσει ρεύμα στην μίζα για να ξεκινήσει το αυτοκίνητο.... αυτό γίνεται πολύ έντονο όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή όλο το βράδυ πριν την πρωινή μίζα!
Έτσι λοιπόν πάω για αλλαγή μπαταρίας και πάλι....

Έχετε να μου προτείνετε μάρκα, τύπο και μαγαζί για να πάω να αγοράσω καινούργια μπαταρία?

Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπαταρία για C4 GP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Ιαν 2013, 18:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ 2012, 15:30
Δημοσιεύσεις: 850
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Λίγο περίεργο να σπάσει ο πόλος.Μήπως δεν ήταν καλά στερεωμένη και με τις λακούβες ήρθε απλά το μοιραίο?
Όσον αφορά το θέμα της απόδοσης:
α. Ρώτα τον μηχανικό -ηλεκτρολόγο σου πόσων αμπερωρίων μπαταρία χρειάζεται το αμάξι σου.Πιθανόν να χρειάζεσαι μια μεγαλύτερη από αυτή που φοράς με αποτέλεσμα να την ξελιγώνεις ευκολότερα την τωρινή.
β. Οι χαμηλές θερμοκρασίες προκαλούν πτώση της απόδοσης,είναι απολύτως φυσικό να δυσκολεύεται τα κρύα πρωινά.
γ. Έλεγξε το δυναμό μήπως δεν φορτίζει κανονικά.
δ. Οι μπαταρίες αυτοκινήτου λόγω φύσεως χάνουν το ένα τοις εκατό της ενέργειας τους για κάθε μια μέρα που δεν χρησιμοποιούνται (φορτίζονται) με αποτέλεσμα σε τρεις μήνες να είναι νεκρές.Συχνά χιλιομέτρα βοηθούν τη μπαταρία να φορτίζεται συνεχώς,χωρίς να προλαβαίνει να πέφτει σοβαρά η απόδοση της.
Ελπίζω να βοήθησα. :salute

_________________
C4 Grand Picasso 1.6hdi automatic
VW Polo 6KV2 1.4 8v gas(250.000Km)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπαταρία για C4 GP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Ιαν 2013, 18:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
nikosc4gp έγραψε:
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Λίγο περίεργο να σπάσει ο πόλος.Μήπως δεν ήταν καλά στερεωμένη και με τις λακκούβες ήρθε απλά το μοιραίο?

Το θεωρώ ότι ήταν το μοιραίο!!! μπαταρία του 2007 και μου έσκασε το 2010 !!! καλά δεν ήταν!!
nikosc4gp έγραψε:
Όσον αφορά το θέμα της απόδοσης:
α. Ρώτα τον μηχανικό -ηλεκτρολόγο σου πόσων αμπερωρίων μπαταρία χρειάζεται το αμάξι σου.Πιθανόν να χρειάζεσαι μια μεγαλύτερη από αυτή που φοράς με αποτέλεσμα να την ξελιγώνεις ευκολότερα την τωρινή.
β. Οι χαμηλές θερμοκρασίες προκαλούν πτώση της απόδοσης,είναι απολύτως φυσικό να δυσκολεύεται τα κρύα πρωινά.
γ. Έλεγξε το δυναμό μήπως δεν φορτίζει κανονικά.
δ. Οι μπαταρίες αυτοκινήτου λόγω φύσεως χάνουν το ένα τοις εκατό της ενέργειας τους για κάθε μια μέρα που δεν χρησιμοποιούνται (φορτίζονται) με αποτέλεσμα σε τρεις μήνες να είναι νεκρές.Συχνά χιλιόμετρα βοηθούν τη μπαταρία να φορτίζεται συνεχώς,χωρίς να προλαβαίνει να πέφτει σοβαρά η απόδοση της.
Ελπίζω να βοήθησα. :salute

Η μπαταρία που έχει από την μάνα του ήταν μια 50Αh! και εγώ έβαλα 60Ah!
ο μηχανικός μου έχει ελέγξει και το δυναμό αν φορτίζει ή όχι την μπαταρία! Όλα τα βρήκε ΟΚ!
Το αυτοκίνητο είναι το μοναδικό αυτοκίνητο της οικογενείας!! αποτέλεσμα είναι ότι το αυτοκίνητο κινείται κάθε μέρα και θέλει 3-5 μιζιές την ημέρα! οι αποστάσεις είναι το 10 χιλ ανά ημέρα!
Οπότε δεν κάθεται το αυτοκίνητο καθόλου!!!
τώρα τι κρύες ημέρες του βάζω φορτιστή όταν δεν πρόκειται να το κινήσω μία ημέρα για να μην με αφήσει στα κρύα του λουτρού!!!

Εχεις να μου προτείνεις μάρκα μπαταρίας για να βάλω?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπαταρία για C4 GP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Ιαν 2013, 19:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ 2012, 15:30
Δημοσιεύσεις: 850
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μήπως έχεις πρόβλημα με τη μίζα τότε (καρβουνάκια)?
Όσες μπαταρίες άλλαξα ποτέ δεν έβαλα επώνυμη-ακριβή και πιστεύω πως τα έβγαλαν τα λεφτά που έδωσα.Καλύτερα να συμβουλευτείς τον ηλεκτρολόγο σου.

_________________
C4 Grand Picasso 1.6hdi automatic
VW Polo 6KV2 1.4 8v gas(250.000Km)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπαταρία για C4 GP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Ιαν 2013, 20:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 15:07
Δημοσιεύσεις: 400
Τοποθεσία: Αθήνα
Δεν γνωρίζω αν η μίζα έχει καρβουνάκια ή το δυναμό!!!
θα ρωτήσω τον μηχανικό μου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπαταρία για C4 GP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αφού λες οτι η ένδειξη στη μπαταρία έγινε μαύρη. Αυτό δεν είναι θέμα μίζας, θέμα μπαταρίας είναι (αφού το δυναμό το έχεις αποκλείσει). Μπορεί απλά να είσαι πολύ άτυχος και να σου έτυχε πάλι προβληματική. Πάντως μέτρα τη και με ενα πολύμετρο (αν έχεις) για σιγουριά. Και μέτρα και τι τάση έχει όταν έχεις τη μηχανή αναμένη (την τάση το δυναμό δηλαδή).
Απο μάρκα καλές είναι οι varta. Ρίξε και ενα pm στο μπιλάρα που αν θυμάμαι καλά κάπου τις είχε βρεί φτηνά. Αλλιώς και η fiamm που έχει εργοστασιακά καλή είναι.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΔΙΣΚΟΣ - ΠΛΑΤO & ΜΠΑΤΑΡΙΑ CITROEN C4 1600
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 9
Πέθανε η μπαταρία
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: scientist
Απαντήσεις: 22
Sensodrive και Μπαταρία
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 2
μπαταρια???
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: malama1967
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ