Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:00 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιαν 2012, 13:24 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας παιδια.Θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα σχετικα με το τιμονι του c2 γιατι εχω ακουσει πολλα και τελικα δεν ξερω ποιον να εμπιστευτω.Πριν ενα 6μηνο περιπου αρχισε να τριζει και τα τρεμοπαιζει απο μονο του ακομα και οταν ημουν σταματημενη στο φαναρι. Διαβαζοντας τις εμπειριες των υπολοιπων συμπερανα πως κ εγω εχω προβλημα με την κρεμαγιερα.το πηγα στο μηχανικο κ μου πε πως ειναι το μοτερ και οταν χαλασει τελειως απλα απο υδραυλικο θα γινει μηχανικο.πριν λιγες μερες λοιπον το επαθα. το τιμονι εγινε βαρυ (και ασηκωτο)ευτυχως εστριβε.το πηγα παλι στο μηχανικο και μ πε πριν αλλαξει μοτερ-κρεμαγιερα θα ελεγξει εγκεφαλο. αφου το διαβασε λοιπον διαπυστωσε πως ο εγκεφαλος "καηκε" και μου αλλαξε εγκεφαλο και τωρα ειναι μια χαρα το τιμονι!μου ειπε ομως ενας φιλος, ο οποιος γνωριζει απο αμαξια γενικα, πως ο εγκεφαλος του τιμονιου απο τα c2 δεν αλλαζει και οτι απλα τον προγραμματισαν.Επισης θελω να προσθεσω αλλη μια πληροφορια. Δεν γνωριζω απο μηχανολογικα και δεν ξερω αν θα μπορουσε να εχει καποια σχεση αλλα αρκετα συχνα το αυτοκινητο παρουσιαζει σφαλματα στα λαμπακια . Οποιος γνωριζει παρακαλω ας μου πει αν ολα αυτα στεκουν!ευχαριστω πολυ!


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε eleana για την δημοσίευση του/της: AOYE
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιαν 2012, 16:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Απο οτι καταλαβαίνω αυτό σου άλλαξε (το νο5). Κωδικό ανταλλακτικού έχει, γιατί να μην αλλάζει; Τώρα αν προγραμματίζεται κιόλας δεν ξέρω, αλλά γιατί να χάσει το πρόγραμμα του αρχικά;

Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε aiolos για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Ιαν 2012, 18:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μαρ 2011, 12:16
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Αθήνα
Αν θέλεις μπορείς να μας πείς πόσο σου κόστισε όλο αυτό? Και ποιό μοντέλο έχεις; Γιατί και εγώ εδώ και λίγους μήνες ακούω τριξίματα από το τιμόνι και μου είπαν ακριβώς τα ίδια πράγματα με σένα. Μέχρι στιγμής έχω μείνει μόνο στον θόρυβο (και ελπίζω να παραμείνω εκεί)...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιαν 2012, 09:16 
Άβαταρ μέλους
Λοιπόν ο εγκέφαλος όντως αλλαχτηκε . Απλά με πολύ ζόρι γιατί ειναι βιδωμένος πάνω στο πλάισιο Εχω το VTS 1.1. Ευτυχώς μου πήγε κάτω απο 200 ευρώ αλλα με πολύ φιλική τιμή λόγω γνωριμίας.Εννοείται μεταχειρισμένο το ανταλλακτικό. Ακουσα τρελή τιμή για καινούριο. Ελπίζω τα τριξίματα να ηταν απο αυτό και να σταματήσουν και να μη χρειαστώ και κρεμαγιέρα αργότερα. Ακόμα δεν το χω οδηγήσει. Θα δείξει...Απότι καταλαβα η κρεμαγιέρα πάει πολύ πιο ακριβά. Μέσα στην ατυχία είχα και λύγη τύχη! Πολλά προβλήματα όμως με τα τιμόνια των c2. Τυχαίο ή μήπως κάτι τρέχει γενικά με τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα?Ελπίζω το πρώτο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιαν 2012, 11:51 
Άβαταρ μέλους
Συγνωμη VTR ήθελα να γράψω οχι VTS!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Ιαν 2012, 17:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Απρ 2009, 21:19
Δημοσιεύσεις: 848
Τοποθεσία: Κορινθος
Κρατα σε αποσταση τις λακουβες κ τα πεζοδρομια για να μην εχεις προβληματα!!! :salute

_________________
Τι και αν δεν βάζω φώτα τα βράδια.Αφού τρέχω με ταχύτητα φωτός!!


Εικόνα
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε idros2000 για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Ιαν 2012, 08:22 
Άβαταρ μέλους
Προσπαθώ αλλά... καμιά φορά ξεφυτρώνουν εκεί που δεν τα περιμένεις!:D


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Ιαν 2012, 09:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 28 Νοέμ 2009, 09:53
Δημοσιεύσεις: 25
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Εικόνες: 0
ΕΙΧΑ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ Η ΛΥΣΗ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΠΡΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΡΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΤΣΕΚ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΚΛΙΚ (ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ) Κ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ.ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΣΕ E-MAIL ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε giannis_liana για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Ιαν 2012, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
eleana έγραψε:
Προσπαθώ αλλά... καμιά φορά ξεφυτρώνουν εκεί που δεν τα περιμένεις!:D


το ιδιο και τα προβληματα

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Ιαν 2013, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Μάιος 2012, 22:32
Δημοσιεύσεις: 204
Αγόρασα με 0 χιλιόμετρα το c2 και κάπου στα 3000 χιλιόμετρα ξεκίνησαν αυτά τα συμπτώματα. Μέχρι και όταν ήμουν στάσιμος σε φανάρι άκουγα ένα τρίξιμο από το τιμόνι και κάπως σαν να έστριβε από μόνο του..! Όλα αυτά σε στάση.. Το πρόβλημα συνέχιζε και γινόταν όλο και πιο ενοχλητικό και σε πορεία, καινούργιο αμάξι να ακούς δίαφορα τριξίματα και θόρυβο από το πουθενά. Μετά από ψάξιμο σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία και μη, εντοπίστηκε το πρόβλημα που ήταν η κρεμαργιέρα η οποία αλλάχτηκε εντός εγγύησης. Πρίν απο την αλλαγή αυτή στην αντιπροσωπεία, μου είχαν αλλάξει εγγέφαλο κρεμαργιέρας ο οποίος δεν ήταν η αιτία του προβλήματος αλλά λόγω μη γνώσης τον άλλαξαν. Όλα αυτά το 2008 ύστερα απο 2 μήνες αγοράς του c2. Υπάρχουν πολλά c2 που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα αυτό και είναι η κρεμαργιέρα η οποία στοιχίζει 1800ε αν θυμάμαι καλά και άλλα 500ε ο εγκέφαλος της, τιμές Citroen 2008. Ευτυχώς για μένα αλλάχτηκαν στην εγγύηση μαζί με κάτι άλλα προβλήματα αντίστοιχης τιμής περίπου :!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιαν 2013, 17:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Παρομοίως αμένα αρχισε να το κανει στα 20000 περιπου δεν εκανα τιποτα απολύτως και τώρα που εχει 120000χλμδεν εχει παρουσιαστεί κανενα πρόβλημα.
Το φαινόμενο σε μενα παρουσιάζεται οταν εχει πολύ ζεστη η οταν το αμαξι εχει μείνει πολύ ωρα στον ηλιο....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιαν 2013, 19:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Μάιος 2012, 22:32
Δημοσιεύσεις: 204
Μην αγχώνεσαι το μόνο πρόβλημα είναι οτι ακούς τον ενοχλητικό θόρυβο αλλά μην δίνεις σημασία. Τα περισσότερα c2 αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα και ίσως λυθεί με κάποια πατέντα αν το ψάξεις, κατά τ άλλα δε τρέχει τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Ιαν 2013, 14:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες...
Καλό είναι να ακούμε προβλήματα και λύσεις. Έτσι όπως έχουν γίνει οι καιροί με τα οικονομικά πλέον όλοι κοιτάνε τι και πως, πριν καταλήξουν σε ένα συνεργείο...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Ιουν 2013, 12:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 28 Νοέμ 2009, 09:53
Δημοσιεύσεις: 25
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Εικόνες: 0
Παιδια μου ειπε ενας ηλεκτρολογος αυτοκινητων εδω στην Καλαματα οτι οταν τριζει το τιμονι φταιει το μοτερ του τιμονιου.Επειδη ειχα αυτο το προβλημα τον ρωτησα τι γινεται για να λυθει μια κ εξω κ μου ειπε η με αλλαγη μοτερ η επισκευη του ιδιου.Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο?Το εχει κανει κανεις?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβληματικο τιμονι c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Ιουν 2013, 14:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Σωστά τα λέει.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ήχος Μπιπ στο ραδιόφωνο,στραβό τιμόνι,δεν ανοίγει το πορτ μπ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Τιμόνι-Κρεμαγιέρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 36
Χειρισμος cd player απο τιμονι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: Byron
Απαντήσεις: 13
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια