Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Auto Sport  »  Διεθνείς Αγώνες


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:39 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ράλι Αργεντινής (1-4/05)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Μάιος 2013, 09:20 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Εικόνα

Ο LOEB ΚΑΙ H CITROËN ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Εξασφαλίζοντας τη θέση τους στην κορυφή του αγώνα τη 2η ημέρα, οι Sébastien Loeb – Daniel Elena και η Citroën κατέκτησαν την 8η και 9η, αντίστοιχα, νίκη τους στην Αργεντινή. Οι Mikko Hirvonen – Jarmo Lehtinen κατετάγησαν στην 6 θέση, ενώ οι Dani Sordo – Carlos del Barrio μετά την έξοδο που είχαν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους τερματίζοντας 9οι.

Έχοντας εξασφαλίσει μία σχετικά μεγάλη διαφορά τη 2η ημέρα του αγώνα, οι Loeb – Elena κατάφεραν να ελέγξουν τον αγώνα τερματίζοντας στην 1η θέση μπροστά από τους Ogier – Ingrassia. Παρά το γεγονός ότι είχαν την πολυτέλεια να ελέγξουν το ρυθμό τους στις σκληρές ειδικές, οι 9 φορές παγκόσμιοι πρωταθλητές κατάφεραν να αυξήσουν σημαντικά τη διαφορά τους την τελευταία ημέρα του αγώνα. Ο Loeb δεν έκρυψε τη συγκίνηση του για την τελευταία του νίκη σε χωμάτινο αγώνα του WRC.

«Είναι πολύ ξεχωριστό να κερδίζω στο Ράλι Αργεντινής για 8 συνεχόμενη φορά. Δεν ήθελα πάση θυσία τη νίκη, όμως πίστεψα σε αυτή μόλις συνειδητοποίησα ότι είχαμε καλό ρυθμό. Ο Ogier ήταν επίσης πολύ γρήγορος , όμως εμείς ήμασταν λίγο πιο σταθεροί. Είμαι πολύ χαρούμενος που κερδίσαμε εδώ, ιδιαίτερα για την ομάδα που πραγματικά το αξίζει».

Παρά την ατυχία που αντιμετώπισε ο Mikko Hirvonen ακολούθησε ένα καλό ρυθμό, ενώ η ταχύτητα του προσέφερε έναν επιπλέον βαθμό στην Power Stage. «Συνολικά ο ρυθμός μου ήταν καλός, το αυτοκίνητο άψογο και έτσι κατάφερα να πετύχω μερικούς καλούς χρόνους», δήλωσε ο Φινλανδός.

Η έξοδος του, καθώς και ένα πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων δεν επέτρεψαν στον Dani Sordo να πετύχει κάτι καλύτερο από την 9η θέση. «Δεν εστίασα στους χρόνους γιατί ο βασικότερος στόχος μου ήταν να φτάσουμε στον τερματισμό. Αυτό τουλάχιστον μου έδωσε την ευκαιρία να συνεχίσω την προσπάθεια μου να βελτιωθώ, ιδιαίτερα στις κλειστές στροφές».

Ευχαριστημένος με τη 2η νίκη της χρονιάς ο επικεφαλής της Citroën Racing, Yves Matton, αναφέρθηκε στο σύνολο της ομάδας. «Πιστεύω ότι αυτός ο αγώνας επιβεβαίωσε την αίσθηση μας ότι η απόδοση του DS3 WRC έχει βελτιωθεί. Δουλέψαμε σκληρά μετά τον αγώνα στο Μεξικό και η προσπάθεια μας ανταμείφθηκε με αυτή τη νίκη. Φυσικά σε αυτό συνέβαλε σημαντικά και ο Seb, που ήταν άψογος παρά την απουσία του από τους προηγούμενους αγώνες. Όμως θα ήθελα να επισημάνω ότι τόσο ο Dani στην Πορτογαλία, όσο και ο Mikko εδώ, ήταν σε θέση να διεκδικήσουν τη νίκη. Μέχρι τώρα τους λείπει απλά λίγη σταθερότητα ώστε να εξαργυρώσουν τις καλές τους εμφανίσεις σε θετικά αποτελέσματα. Αυτός είναι ο στόχος και θα δουλέψουμε όλοι μαζί για να τον πετύχουμε».

Καλύτερες επιδόσεις : Ogier και Latvala, από 5 – Loeb, 2 – Hirvonen και Østberg, από 1.

Επόμενος αγώνας του WRC το Ράλι Ακρόπολις που θα πραγματοποιηθεί στις 31/5 – 2/6.

Copyright - φωτογραφίες ελεύθερες δικαιωμάτων είναι διαθέσιμες στο site:
http://www.citroen-presse.com & http://www.citroenracingmedia.com
Πηγή: Citroën, Αναδημοσίευση: Citroën Ελλάς/Γραφείο Τύπου


Αθήνα, 8 Μαΐου 2013 ΔΤ: 13 / 2013

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



Συναφή θέματα

Ράλι Σουηδίας (7-10/02)
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Ράλι Ακρόπολις (31/05 - 02/06)
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
ΡΑΛΛΥ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ
Δ. Συζήτηση: Μηχανοκίνητος Αθλητισμός
Συγγραφέας: Tzakos
Απαντήσεις: 4
Ράλι Φινλανδίας
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 6
Ράλι Αυστραλίας (8 – 9 Σεπτεμβρίου)
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια