Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:24 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: πισω αξονας με δισκοφρενα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2013, 18:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 15:25
Δημοσιεύσεις: 84
Τοποθεσία: Λαρισα
καλησπερα σε ολους....εχω μια ξαρα 1998 1.4 σε μπορντο και την φτιαχνω και εγω σιγα σιγα...μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος που γνωριζει για το κοστολογιο και τιν διαδικασια του πισο αξονα με δυσκοφρενα?? το ψαχνω και εγω αλλα δεν ξερω τι και ποιον να επμιστεφτω....ευχαριστω πολυ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πισω αξονας με δισκοφρενα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιουν 2013, 05:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
xristos1987 έγραψε:
καλησπερα σε ολους....εχω μια ξαρα 1998 1.4 σε μπορντο και την φτιαχνω και εγω σιγα σιγα...μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος που γνωριζει για το κοστολογιο και τιν διαδικασια του πισο αξονα με δυσκοφρενα?? το ψαχνω και εγω αλλα δεν ξερω τι και ποιον να επμιστεφτω....ευχαριστω πολυ...


Ψάχνεις να βρεις άξονα κατά προτίμηση από XSARA II για να είναι από νεότερο μοντέλο από το δικό σου, όσο το δυνατόν μικρότερης ηλικίας και λιγότερο δουλεμένος, αν έχεις ABS ψάχνεις άξονα με ABS κομπλέ με αισθητήρες κλπ, δώσε προσοχή στα ρουλεμάν των μπράτσων (όχι τόσο των τροχών) αφού εκεί υποφέρουν και αν φθαρεί το τουμπό και τα ρουλεμάν των ψαλιδιών το κόστος είναι μεγάλο. Αν έχει καλές δισκόπλακες και τακάκια ακόμα καλύτερα ενώ συνήθως οι ντίζες του χειροφρένου είναι κομμένες τις περισσότερες φορές άρα + 50 ευρώ το πολύ οι γνήσιες. Οι άξονες με τα δισκόφρενα ξεκινούν περίπου από 250ευρώ και ανεβαίνουν αναλόγως κατάστασης και διαθεσιμότητας. Για την τοποθέτηση μαζί με υγρά φρένων υπολόγισε περίπου 100 ευρώ. Άρα υπολόγισε περίπου 500 ευρώ και ίσως περισέψουν, αν έχεις μπροστά μονές δισκόπλακες θες και μπροστά ανάλογη αναβάθμιση

_________________
www.drakonakis.gr


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Drakonakis για την δημοσίευση του/της: xristos1987
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πισω αξονας με δισκοφρενα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιουν 2013, 16:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 12 Ιουν 2012, 15:25
Δημοσιεύσεις: 84
Τοποθεσία: Λαρισα
εχω ενα φιλαρακι που μ ειπε τα εξης: ο αξονας μου ειναι κομπλε και μου προτεινε να αλλαξω μονο ψαλιδια στον αξονα να ωαλο αλλα ρουλεμαν και δισκοπλακες μαζι με δαγκανες και θα μου τα κανει ολα αυτοσ με χαμηλο κοστος, κατω απο 250 ευρω....ενας αλλος σε συνεργειο μου ειπε αξονας κομπλε με δισκοπλακεσ δαγκανες και συρματοσκινα 290 ευρω και 70 ευρω τα εργατικα....μπροστα εχω ωαλει διπλες αεριζομενες δισκοπλακες με καινουριες δαγκανες απο πεζο 307.....δεν ξερω τι να κανω, τι με συμφερει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πισω αξονας με δισκοφρενα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιουν 2013, 19:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
xristos1987 έγραψε:
εχω ενα φιλαρακι που μ ειπε τα εξης: ο αξονας μου ειναι κομπλε και μου προτεινε να αλλαξω μονο ψαλιδια στον αξονα να ωαλο αλλα ρουλεμαν και δισκοπλακες μαζι με δαγκανες και θα μου τα κανει ολα αυτοσ με χαμηλο κοστος, κατω απο 250 ευρω....ενας αλλος σε συνεργειο μου ειπε αξονας κομπλε με δισκοπλακεσ δαγκανες και συρματοσκινα 290 ευρω και 70 ευρω τα εργατικα....μπροστα εχω ωαλει διπλες αεριζομενες δισκοπλακες με καινουριες δαγκανες απο πεζο 307.....δεν ξερω τι να κανω, τι με συμφερει?


Ψαλίδια δεν χρειάζεται να αλλάξεις θες πύρους μουαγιέ κιθάρες δαγκάνες σωληνάκια ντίζες κλπ αλλά με τον άλλο άξονα θα έχεις και παχύτερες ράβδους άρα βελτιώνεις και το στήσιμο αν σε παίρνει πήγαινε στην 2η λύση...

_________________
www.drakonakis.gr


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Drakonakis για την δημοσίευση του/της: xristos1987
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Προβλημα στο πισω καθισμα !!!
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Φανάρια lexus πίσω
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: koskotas
Απαντήσεις: 16
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΠΙΣΩ ΑΕΡΑΓΩΓΩΝ
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: ger_zoym
Απαντήσεις: 6
Πίσω εταζέρα.
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xantia
Συγγραφέας: Goldfish
Απαντήσεις: 4
πρόβλημα πισω αναρτησης citroen xantia activa
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: grekpek
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια