Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:45 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Σεπ 2013, 04:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Ιουν 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 23
Από τον πρώτο καιρο που πήρα το αμαξι ειχα το εξης πρόβλημα, οταν παω βαλω μπροστά χτυπάει μίζα και δυσκολεύεται να πάρει μπροστά ανεβοκατεβαζοντας τις στροφες ή σβηνει εντελος (οταν ανεβοκατεβαζει στροφες και δοσεις γκαζι σβηνει εντελος).
Αν παρει συνήθως ολα κομπλε μετά αλλα θέλει να δόσεις μπόλικο γκαζι για να ξεκινήσεις γιατι θα σου σβήσει πάλι!

Συνήθως στο κρυο ή στην υγρασία να πω κάνει κάτι τετοια??? Στην αρχή μου ειπαν για βενζίνη και εβαλα και καθαριστικά βενζίνης κανα 3ς φορες και που και που κατοσταρα αλλα πάλι τα ιδια.

Μετα αλλάξαμε βαλβιδα θερμοκρασίας 2 φορες (μου ειπαν μαλλον μπερδευει και δεν κραταει ψηλά τις στροφες. Την δεύτερη έγινε ξανά αλλαγή γιατί είπαμε μήπως ηταν ξανα ελατοματική.) Οσπου ήρθε το καλοκαίρι κ ηρέμησε, αλλα προχθές και με κατοσταρα που ειχα μεσα μου έκανε το ιδιο πρόβλημα.

sos παιδιά γιατί βαρεθηκα.... :angr

(αυτο το πρόβλημα δεν το κανει συνέχεια αλλα αρκετες φορές το χειμώνα αλλα καλοκαίρι δεν το πολύ δουλεύω γιατί εχω μηχανάκι και δεν μπορώ να πω με σιγουριά για το θεμα θερμοκρασίας-υγρασιας)

Στο διαγνωστικό δεν εβγαλε ποτε σφαλμα.

Χιλιόμετρα 16.000 αν θυμάμαι καλα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Σεπ 2013, 08:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Κάτι παραπλήσια κόλπα μου έκανε το peugeot 206 που είχα και τελικά μετά
απο πολύ παίδεμα στην αντιπροσωπεία βρήκαν οτι έφταιγε ο πολλαπλασιαστής ,αλλάχτηκε και ησύχασα!

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΠΕΤΡΟΣ XSARA II για την δημοσίευση του/της: tasos_vl
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Σεπ 2013, 11:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
στο c3 1.4 ειχα το ιδιο,με το που αλλαξε ο πολλαπλασιαστης αμεσως τσακμακι το αμαξι! αν μπορεις να κανεις μια δοκιμη χωρις να πληρωσεις,θα ηταν το καλυτερο!

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Haris_c4_1.4 για την δημοσίευση του/της: tasos_vl
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Σεπ 2013, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Ιουν 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 23
Ευχαριστω για τις άμεσες απαντήσεις παιδια! Κ εμενα εκει πηγε το μυαλο και τους ειπα αλλα μου λενε οτι τους πουν απο αθηνα. θα ξανα παω μια βολτα αυτες τις μερες να τους πρηξω λιγο! ( εχω ακομα εγγύηση )


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Σεπ 2013, 15:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Ιουν 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 23
Πήγα σήμερα στην Citroen και μου είπαν οτι μίλησαν με κεντρικά τους είπαν να κάνουμε επαναπρογραμματισμό τον εγκέφαλο μήπως έχουν χαθεί δεδομένα από τον προγραμματισμό.

Τους ξανά είπα για πολλαπλασιαστή και μου είπαν να κάνουμε πρώτα αυτό πρώτα και βλέπουμε γιατί δεν μπορούμε όσο είμαστε σε εγγύηση να κάνουμε οτι θέλουμε. Την Τρίτη θα πάω να κάνουμε προγραμματισμό απο την αρχή. Άντε να δούμε!

Θα σας πω τα νέα!

(Ένα ακόμα παράξενο και το είπα σαν παράπονο είναι οτι έχω κατανάλωση μέσο όρο 7.0 στα 100 μικτό . Λέτε να παίζει ρόλο και από εκεί τίποτα? Γιατί πάντα χαλαρά το πάω....)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Σεπ 2013, 15:30 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Καλή είναι η κατανάλωση σου. 60 άλογα σέρνουν 1 τόνο...

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Σεπ 2013, 16:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Θα συμφωνήσω ότι η κατανάλωσή σου είναι super!
:)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Σεπ 2013, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
:agree Mε τον ίδιο κινητήρα στο C2, είμαι ακριβώς στο 7 αυτή τη στιγμή, με ένα 90% της χρήσης μέσα στην πόλη ανηφόρες-κατηφόρες και ένα 10% περιφερειακού. Ίσως πάει λίγο παρακάτω, αλλά όχι πάρα πολύ. Εκτός πρέπει να είναι από ψηλά 5άρια μέχρι χαμηλά 6άρια.

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Σεπ 2013, 19:41 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
tasos_vl έγραψε:

Τους ξανά είπα για πολλαπλασιαστή και μου είπαν να κάνουμε πρώτα αυτό πρώτα και βλέπουμε γιατί δεν μπορούμε όσο είμαστε σε εγγύηση να κάνουμε οτι θέλουμε. Την Τρίτη θα πάω να κάνουμε προγραμματισμό απο την αρχή. Άντε να δούμε!


Ναι βέβαια. Τώρα που είναι στην εγγύηση δεν μπορούν να κάνουν οτι θέλουν γιατί το χρεώνονται αυτοί. Αν δεν ήταν στην εγγύηση θα κάναμε οτι θέλει ο πελάτης. Κάμψεις, επικήψεις,πολλαπλασιαστές κι οτι άλλο θέλει.....αυτός πληρώνει.Στο ford που μου έκανε κάτι σκορτσαρίσματα στα ανοίγματα,ήταν ο πολλαπλασιαστής, αλλά τα άλλαξα πακέτο μαζί με μπουζοκαλώδια και μπουζί για να είμαι οκ. Καμιά φορά δεν ξέρεις τι σου δημιούργησε το πρόβλημα στο πολλαπλασιαστή. :thumb

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Σεπ 2013, 21:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Ιουν 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 23
Οκ συμφωνώ οτι είναι μεγάλο αμάξι και μικρός ο κινητήρας! (άπλα με το 207 150hp είχα περίπου 7 με 8... ή 9.... δεν θυμάμαι.... :hmm )

Το άλλο οταν τούρμπιζε γκαζιά και πόνος ήταν και απο συντήρηση άστα να πανε... τεσπα πάμε :ot έτσι!!!

Αναλυτικότερα μου είπαν οτι αν δεν βγάλει βλάβη εσύ και να χτυπιέσαι και εμείς μαζί, αν δεν δώσουν το οκ απο κάτω (αφού είσαι σε εγγύηση) δεν αλλάζουμε τίποτα. Το επόμενο βήμα μας είπαν, επαναπρογραμματισμός τον εγκέφαλο, ούτε καν update σβήσιμο 'ολα και πέρασμα απο την αρχή και βλέπουμε πως θα πάμε.... Το πρόβλημα είναι οτι δεν το κάνει πάντα..... :sad


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Σεπ 2013, 22:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Φίλε μου το 7,8 και 9 έχουν διαφορά 17ευρώ στο γέμισμα ή αλλιώς 150χλμ αυτονομία...
Είναι τρελλή διαφορά!

Κι επίσης η κατανάλωση είναι εντελώς υποκειμενικό θέμα για τον καθένα. Εγώ σε μια καθημερινή απόσταση εντός της πόλης σπίτι-δουλειά με πολλή κίνηση είχα 7,4 Λίτρα στα 100χλμ και αν τυχόν έμπαινα από Αττική οδό για μία μόνο έξοδο ενός χιλιομέτρου το αμάξι έδειχνε κατανάλωση στα 6,5. Ποια λοιπόν θεωρείται η κατανάλωση; Εγώ πόσο πρέπει να πω ότι καίει? Και για την ίδια ακριβώς απόσταση το βράδυ που δεν είχε κίνηση το 7,4 γινόταν 7,0.

Όλα είναι θέμα διαδρομής και ποδιού...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Σεπ 2013, 02:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Ιουν 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 23
AOYE έγραψε:
Φίλε μου το 7,8 και 9 έχουν διαφορά 17ευρώ στο γέμισμα ή αλλιώς 150χλμ αυτονομία...
Είναι τρελλή διαφορά!

Κι επίσης η κατανάλωση είναι εντελώς υποκειμενικό θέμα για τον καθένα. Εγώ σε μια καθημερινή απόσταση εντός της πόλης σπίτι-δουλειά με πολλή κίνηση είχα 7,4 Λίτρα στα 100χλμ και αν τυχόν έμπαινα από Αττική οδό για μία μόνο έξοδο ενός χιλιομέτρου το αμάξι έδειχνε κατανάλωση στα 6,5. Ποια λοιπόν θεωρείται η κατανάλωση; Εγώ πόσο πρέπει να πω ότι καίει? Και για την ίδια ακριβώς απόσταση το βράδυ που δεν είχε κίνηση το 7,4 γινόταν 7,0.

Όλα είναι θέμα διαδρομής και ποδιού...


Κοιτά.... Εγώ πάντα κοιτάω το μέσο όρο και ειναι αναμεσα στο 6,7 με 7.
Πιο παλιά ο μέσος όρος ηταν και 9 κ μου φαινόταν περιεργο.... έπρεπε να παρω το diesel γ@μωτο.... αλλά τι το έκανε το τρακαρισμένο και ψάχνε και παλιό για απόσυρση.... (το c3 το πήρα με την έκπτωση ανταλλαγής πριν ενα χρόνο απο πινακιδομένα ) και απο την πρώτη στιγμή εχω αυτο το πρόβλημα με την εκκίνηση...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Σεπ 2013, 03:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Δεν ειναι πολλαπλασιαστής. Αν ήταν θα είχε πρόβλημα και στο δρόμο. Έχω μείνει από πολλαπλασιαστή στο δρόμο και ξέρω. Επίσης έχω μείνει και από αντλια βενζίνης. Και είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Εγώ για αντλια το κόβω...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε MeddlingMageGR για την δημοσίευση του/της: tasos_vl
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Σεπ 2013, 08:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ 2013, 16:07
Δημοσιεύσεις: 63
Συνάντησα παρόμοιο πρόβλημα με το c2 που είχα, μετά από ανεφοδιασμό σε συγκεκριμένο πρατήριο (δεν είμαι 100% σίγουρος ότι έφταιγε το καύσιμο) δυσκολευόταν να εκκινήσει ο κινητήρας τις περισσότερες φορές και ιδιαίτερα κρύος, μετά από 2 μέρες άλλαξα μπουζί, τσεκαρα ηλεκτ/κα όλα κομπλέ και μετά από λιγη ώρα με άφησε από τρόμπα βενζίνης.

Sent from my C1605 using Tapatalk 4


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε supernova για την δημοσίευση του/της: tasos_vl
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Σεπ 2013, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Ιουν 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 23
:hmm Μα αυτή τη φορά 100αρα είχα μέσα ρε γμτο..... εγώ παρατήρησα οτι σε φάσεις υγρασίας το κάνει....
Την τρίτη θα πάω να προγραμματίσουν εγκέφαλο και βλέπουμε...

Εντωμεταξύ μου είπαν οτι αλλάξαν όλο το πρόγραμμα πλέον και δεν δουλεύουν το παλιό εδώ και λίγο καιρό... (ε και λόγο κρίσης τον φίλτατο μάστορα δεν το στείλανε για σεμινάριο...... :rop ) Με βλέπω με αντικατάστασης??? :laugh


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 28 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια