Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  C2  »  Βελτιώσεις C2


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:56 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 19:34 
Άβαταρ μέλους
Χαιρετω την παρεα.
Ειμαι στην σκεψη μιας μετατροπης για το c2 και επειδη τα 2λιτρα αμαξια εχουν πεσει στα λεφτα τους λεω να παρω ενα xara 2λιτρο και να παρω οτι χρειαζεται απο πανω του.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι:
1)αν ξερει καποιος αν το μοτερ καθεται επανω στο c2 εννοειτε με βασεις αλλες.
2)τι αλλα πραγματα θα πρεπει να παρω απο το xara (δηλαδη βασεις-φρενα κτλ...)
3)οτι αλλο μπορειτε να μου πειτε που θα πρεπει να ξερω για την μετατροπη.

Υ.Γ Απαντησεις του στυλ "Γιατι δεν κρατας το xara'' δεν με ενδιαφερουν διοτι πολυ απλα μου αρεσει το c2 και δεν το αλλαζω!!!
επισης οπως και η απαντηση ''δεν περνας κτεο-δεν δηλωνεται''


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 20:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Λίγο καυριλα αυτό που πας να κάνεις, αλλά είμαι ο τελευταίος που θα το κατακρίνει. Παντός δεν πιστεύω ότι μπαίνει γιατί το μοτέρ είναι ξάπλα και μάλλον δεν χωράει... παίζει ένα τέτοιο μοτέρ σε μάστορα του κλαμπ. Άμα νομίζεις μπορείς να το ζητήσεις από κει.

From somewhere far beyond...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε crazywolf για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 23:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Οκτ 2013, 17:58
Δημοσιεύσεις: 115
με λιγη πατεντα θα μπει! για μενα καλυτερα απο c4 διλιτρο για να μπορεις να συνδεσεις εγκεφαλους μεταξυ τους!

_________________
οταν οι αλλοι φτιαχναν δρομους οι γαλλοι φτιαχναν αναρτησεις!!!!!!


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε gournods3 για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 08:11 
Άβαταρ μέλους
crazywolf έγραψε:
Λίγο καυριλα αυτό που πας να κάνεις, αλλά είμαι ο τελευταίος που θα το κατακρίνει. Παντός δεν πιστεύω ότι μπαίνει γιατί το μοτέρ είναι ξάπλα και μάλλον δεν χωράει... παίζει ένα τέτοιο μοτέρ σε μάστορα του κλαμπ. Άμα νομίζεις μπορείς να το ζητήσεις από κει.

From somewhere far beyond...


σε ευχαριστω φιλε απλα αν τελικα κανει θα παρω ολο το αμαξι για να μην ψαχνω μετα να βρω πραγματα.....εγκεφαλους κτλ....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 08:12 
Άβαταρ μέλους
gournods3 έγραψε:
με λιγη πατεντα θα μπει! για μενα καλυτερα απο c4 διλιτρο για να μπορεις να συνδεσεις εγκεφαλους μεταξυ τους!


σωστο και αυτο αλλα το c4 παει ψηλα,ενα xara το βρισκεις με 3 χιλιαρικα το c4 απο 6-7 χιλιαρικα......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 10:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Καλημερα φιλε, οσο καιρο ειμαι εδω μεσα δεν εχω διαβασει καποιον που εχει κανει αυτη τη μετατροπη. Στο εξωτερικο εχει μπει και V6 πανω σε C2, αλλα οπως ειπα...στο εξωτερικο!!
Ειναι πολλα τα εμποδια για αυτη τη μετατροπη και πολλα τα ανταλλακτικα που πρεπει να μονταριστουν καταλληλα.
Μια ερωτηση, γιατι θες συγκεκριμενα αυτο το μοτερ να βαλεις πανω στο μικρο?
Λογικα εχεις στοχο μια αποδοση. Αυτη η αποδοση μπορει να ερθει πιο ευκολα με τουρμπο λυση ή ακομα και ατμοσφαιρικα!
Δεν βρισκω καποιο λογο να μπει αυτο συγκεκριμενα το μοτερ πανω στο C2 για να φτασει μια Α αποδοση που θες εσυ. Εκτος και αν προκειται να συμμετασχεις σε καποιο διαγωνισμο ή θες να κανεις γνωστη τη μετατροπη αυτη παγκοσμιως.
Επισης απο θεμα κοστολογιου εχεις υπολογισει περιπου ποσα λεφτα θες και μπορεις να ριξεις πανω σε αυτο το αυτοκινητο για να πιασεις αυτη την αποδοση?
Εχεις καποιο σχεδιο? Dragster? αυτοκινητο που θα κυκλοφορει κανονικα? τι σκεφτεσαι?
Καλη η ερωτηση μεσα σε ενα φορουμ για μια μετατροπη και καλη η φιλοσοφια που θα γραψουμε σε αυτο το θεμα, αλλα απο τη θεωρια μεχρι την πραξη ειμαστε πολυ μακρια.
Το V6 που εφτιαξαν στο εξωτερικο και απ'οτι ειχα διαβασει, το εκαναν περισσοτερο για να διαφημισουν μια δουλεια παγκοσμιως, παρα να πετυχουν κατι ουσιαστικο, καθως δεν υπαρχει και ουσια σε ενα τοσο μπροστοβαρο τερας με τοσο μικρο μεταξονιο χωρις καμια αλλη μετατροπη.
Σκεψου τι θες να κανεις και γραψε αν θες και εδω μεσα τις σκεψεις σου ωστε καποιοι να μπορεσουν να σε βοηθησουν...αλλιως θα μεινει αλλο ενα θεωρητικο θεμα-φιλοσοφικο. :salute

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 15:40
Δημοσιεύσεις: 1200
Τοποθεσία: Athenshire
Ταλαιπωρία, κόστος, μπλέξιμο με μάστορες και βάρος εμπρός. Όλα άνευ λόγου και αιτίας. Δε λέω, η εποχή της "μετατροπής" επανέρχεται, όπως στη δεκαετία του '80, αλλά όπου υπάρχουν πιο εύκολες λύσεις γιατί να μπλέκεις?

Άσε δε που με το υπάρχον σύστημα, στην καλύτερη θα πρέπει να περάσεις από έναν κυκεώνα γραφειοκρατίας για να το δηλώσεις. Κι αν δε θέλεις για τους ευνόητους λόγους, έτσι και σε πιάσουν την πάτησες.

Ενώ (κι εδώ είναι το τραγικό της υπόθεσης), αν κάνεις μετατροπές στο εργοστασιακό μπλοκ (turbo, compressor, υπερκυβισμό, τετραπετάλουδο, νίτρο, μεθανόλη) δε σε ακουμπάει κανείς - αρκεί να βγάζει σωστούς ρύπους.

_________________
oısɹəʌəɹ :ʇıɔsəɹolɟ ɐʇɐqoɹd snʇɹıʌ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Δε θα μπορουσε να δηλωθει ετσι κι αλλιως μια τετοια μετατροπη, ειναι πολλα τα παραπανω κυβικα και δεν εμπαινε εργοστασιακα σε αυτο το αυτοκινητο το συγκεκριμενο μοτερ. ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 11:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 15:40
Δημοσιεύσεις: 1200
Τοποθεσία: Athenshire
Μπορεί να δηλωθεί. Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων μελέτη από μηχανολόγο-μηχανικό και άλλα πράγματα. Το πιο εύκολο είναι να έχει ήδη γίνει από κάποιον άλλο αυτή η μετατροπή (αρκετά απίθανο), οπότε τη βρίσκεις στη βάση δεδομένων του υπουργείου και καταθέτεις αντίστοιχη.

Όπως έγραψα όμως, κυκεώνας γραφειοκρατίας σε κάθε περίπτωση.

_________________
oısɹəʌəɹ :ʇıɔsəɹolɟ ɐʇɐqoɹd snʇɹıʌ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
zoropatra έγραψε:
Χαιρετω την παρεα.

Υ.Γ Απαντησεις του στυλ "Γιατι δεν κρατας το xara'' δεν με ενδιαφερουν διοτι πολυ απλα μου αρεσει το c2 και δεν το αλλαζω!!!
επισης οπως και η απαντηση ''δεν περνας κτεο-δεν δηλωνεται''


Φίλοι μου ο άνθρωπος μας το ξεκαθάρισε, έχει στο μυαλό του να κάνει αυτή τη μετατροπή.
Ας μην κουβεντιάζουμε τα περι γραφειοκρατίας και άλλων λύσεων εφ'όσον ο ίδιος μας το διευκρίνισε.
Μπορεί στα 40 μου να μη συμφωνώ μ'αυτή τη σκέψη ...αλλα μην ξεχνάμε ότι στα 18 μας ...όλοι ονειρευόμασταν το κρυφό κτήνος στο αυτοκίνητό μας. Από κεί και πέρα, παίξαμε με ότι μπορούσαμε και ότι κρίναμε πιο αξιόπιστο για το αυτοκίνητό μας.

Εφ'όσον έχει βρεί κάποιο αξιόπιστο μοτέρ τέτοιας ηλικίας και χιλιομέτρων, ας του ευχηθούμε να το καταφέρει.
Οπωσδήποτε κάνοντας μια τέτοια μετατροπή θα έχει σκεφτεί και τις ανάλογες αλλαγές σε φρένα-αναρτήσεις κλπ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 14:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σημαντικό είναι κι αυτό που είπε ο Βασίλης. Να υπολογίσεις δηλαδή, πόσα χρήματα σκοπεύεις να ξοδέψεις και τι μπορείς να κάνεις με αυτά, έτσι ώστε να μην ξεκινήσεις τη μετατροπή και στα μισά βρεθείς και χωρίς χρήματα και χωρίς αμάξι.

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 14:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Για να μη λεμε πραγματα που δε στεκουν.

#n_olympios: Δε δηλωνεται με καμια παναγια αυτη η μετατροπη και ειμαι 100% σιγουρος, εκτος και αν μου λενε ψεματα ατομα μεσα απο το υπ.συγκοινωνιων, εχω ρωτησει παρομοια θεματα και εχω φροντισει να μαθω πριν γραψω το παραπανω.
Με τη λογικη τη δικη σου θα μπορουσε πολυς κοσμος να κανει νομιμα οποιαδηποτε μετατροπη, αυτο ειναι παραλογο, υπαρχουν συγκεκριμενοι νομοι περι δηλωσης μιας μετατροπης, χοντρικα...υπαρχει ενα οριο για το ποσο παραπανω κυβικα ειναι το μοτερ και 2. το μοτερ εχει απαραιτητη προυποθεση να εμπαινε εργοστασιακα στο συγκεκριμενο μοντελο. Οτιδηποτε παρεκλειει απο αυτα τα δυο, εχει να κανει με λαδωμα και στα εισαγωγικα "νομιμη μετατροπη".

#Ηλια: Κατα καιρους ειναι πολλα τα μελη που μπαινουν και γραφουν για μια θεωρητικη μετατροπη χωρις να λενε λεπτομερειες και μετα αρχιζουν να "την λενε" στα υπολοιπα μελη που δινουν απαντησεις του τυπου "μεινε οπως εισαι, δεν αξιζει". Αν θελουμε ειλικρινεια απαντησεων, απαιτουμε και μεις που διαβαζουμε, ειλικρινεια ερωτησεων. Οτι δινεις, παιρνεις. Αυτος που εφτιαξε το V6 C2 προφανως ηξερε πολυ καλα γιατι το φτιαχνει. Οπως και παρομοια βιντεο με Saxo πισωκινητα και ιαπωνικα μοτερ πανω.
Ολα γινονται και αν δε γινονται πατεταρονται εστω και για πρωτη φορα.
Εγω τονισα εξ'αρχης οτι δεν εχω διαβασει καποιον εδω μεσα που εχει κανει τετοια βελτιωση και αμφιβαλλω αν εχει γινει και στην Ελλαδα κατι τετοιο, οποτε ατομο-μελος που θα βρεθει να του πει κανε αυτο και αυτο, δεν υπαρχει, εδω μεσα τουλαχιστον. Το project ειναι ενδιαφερον, αλλα μονο ενας κακαλατος μηχανικος μπορει να τον βοηθησει, που εχει φαει με το κουταλι τα αυτοκινητα της PSA και γουσταρει πατεντες και τετοιες προτοτυπες βελτιωσεις.
Δυστηχως εδω μονο θεωρητικες απαντησεις μπορει να παρει, εκτος και αν μας διευκρινησει ο ανθρωπος οτι απλα στο μυαλο του ειχε μια Α αποδοση να φτασει, οποτε μπορουμε να του προτεινουμε διαφορετικες λυσεις.
Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:thumb :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 17:23 
Άβαταρ μέλους
Πολυ σωστα και συγνωμη που δεν μιλησα ποιο πολυ για το τι θελω να πετυχω.......

Ξεκιναμε οτι μ'αρεσει το c2 σαν αμαξι,πριν φτασω στο σημειο να ρωτησω για αυτη την μετατροπη σκεφτομουν να βαλω το μοτερ απο το vts απλα τα αλογα του ειναι λιγα για 1.600.....δευτερον ειμαι κατα της μετατροπης εσωτερικα ενος κινητηρα (αντοχη στο χρονο-ζημιες) οπως επισης και το τουρμπισμα.Μεχρι φιλτρο προγραμμα αντε και εξατμιση......

Το c2 σε λιγα χρονια θα το εχω μονο για κανα track day κτλ..... και γενικα να λυσαω οποτε και οπου μπορω.
οποτε δεν με ενδιαφερει αν μετα πουλιεται ή οχι....

Ειπα για το μοτερ του xara γιατι καποιος μου ειπε οτι υπαρχει πιθανοτητα να μπαινει (οχι οτι μπαινει!!!).....και απλα ηρθα εδω για να ρωτησω,τωρα αν καποιος ξερει τι μοτερ μπορω να βαλω στο c2 για να πιασω 160 αλογα ας πει......

λογο επαγγελματος τα χρηματα δεν ειναι εμποδιο αν βρω ενα καλο προτζεκ.
Εννοειτε πως θα αλλαχτουν φρενα αμορτισερ ζαντες κτλ.....

Τωρα αν εχετε καμια καλυτερη ιδεα πειτε την δεν τρεχει τιποτα κουβεντα κανουμε,την σκεψη μου σας λεω και εγω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοτερ απο xara 2.0 σε c2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Δεκ 2011, 21:49
Δημοσιεύσεις: 2130
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
εαν θες 160 αλογα .. πας πιστευω σε μοτερ απο vts και αρχιζεις να αλλαζεις τα καλουδια του ...

_________________
Η όραση ανήκει σε όλους ενώ η αντίληψη σε λίγους!!!
Citroen Xsara -Citroen C3- Citroen Ds3


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

service manual - κωδικοι μοτερ κτλ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Μοτερ ax 1,4 σε 1,1i
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: Nick_Mav
Απαντήσεις: 3
Προβλημα με μοτερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: InsertCoinToJoin
Απαντήσεις: 11
Δυσεπίλυτη βλάβη σε μοτέρ C4 2011
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Apirathos
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ