Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:42 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος-τρίξιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Νοέμ 2007, 14:36 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα,

έχω ένα citroen C3 1400 2005 στα 64000km. Πριν 3 μήνες περίπου γυρίζοντας σπίτι, στην Καλλιρόης λίγο πριν βγω στην συγγρού (εκεί που είναι κάτι γραμμες τραμ αμέσως πριν το τούνελ) έπεσα με 80-90 σε ένα μικρό χαντάκι. Αρχικά δεν φάνηκε να έχει γίνει τίποτα και συνέχισα κανονικά. Λίγες μέρες μετά άρχισα να ακούω θορύβους από μπροστά χαμηλά, σαν τρίξιμο, σαν να σκαλώνει κάτι μπροστα. Τους ακούω κυρίως στα παρκαρίσματα και στην όπισθεν με στριμένο τιμόνι ή και όταν ξεκινάω για να φύγω από την πιλοτή. Στην κανονική κίνηση ακούγονται πολύ λιγότερο.

Το πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο και αρχικά μου είπαν ότι υπήρχε πρόβλημα με τα cineblock τα οποία και άλλαξα. Λίγες μέρες μετά την αλλαγή άρχισα πάλι να ακούω τους ίδιους θορύβους. Το ξαναπήγα στο ίδιο συνεργείο και μου είπαν ότι είχαν σπάσει κάποια πλαστικά στηρίγματα μπροστα στην μάσκα και γιαυτό έκανε θόρυβο. Επίσης άλλαξα τα μπροστά αμορτισέρ γιατί είχαν πέσει πολύ μήπως και βελτιωθεί κάπως η κατάσταση.

Για μια-δυο εβδομάδες ήταν οκ και δεν άκουγα κάτι. Τώρα όμως οι θόρυβοι έχουν επιστρέψει και έχει αρχίσει να με ενοχλεί πάρα πολυ (ιδίως αφού έχω δώσει τόσα λεφτά για να το φτιάξω).

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Μήπως πρέπει να το πάω σε κανένα άλλο συνεργείο, γιατί με αυτούς που πάω τώρα έχω ήδη δώσει ένα σωρό λεφτά και το πρόβλημα παραμένει.

Ευχαριστώ
Νίκος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Δεκ 2007, 17:24 
Άβαταρ μέλους
Παρόμοιο πρόβλημα είχα στην Ξαρά μου.
Ειδικά αυτό που είπες για θόρυβο στην όπισθεν με στριμένο τιμόνι είναι χαρακτηριστικό.
Πολύ απλά είχε κοπεί μια βάση μηχανής, από ότι μου είπε ο μηχανικός μου.
Τίποτα σπουδαίο, το έφτιαξα πριν 1 μήνα και όλα μια χαρά


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος-τρίξιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιαν 2014, 00:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Οκτ 2007, 11:56
Δημοσιεύσεις: 112
Τοποθεσία: xanthi
Βλέποντας το θέμα είπα και εγώ να αναφέρω τα δικά μου τριξίματα-θορύβους που είχα πρόσφατα και τις λύσεις που βρήκαμε. Πρώτον είχα τριξίματα στυλ "σκουριασμένου μεντεσέ" μπροστά, κυρίως σε χαμηλές θερμοκρασίες και ταχύτητες, περνώντας από μικρές και μόνο ανωμαλίες του δρόμου ενώ σε σαμαράκια έκανε και κάτι ετεροχρονισμένα ντακ-ντουκ. Στην ράμπα του συνεργείου είδα αρκετούς σπασμένους συνδέσμους του προφυλακτήρα και των θόλων ενω ο τεχνικός μου είπε οτι θέλουν αλλαγή τα ζαμφοράκια-μπρατσάκια και ενδεχομένως και τα σινεμπλόκ των ψαλιδιών ίσον νέα ψαλίδια δηλαδή αφου σινεμπλόκ+μπαλάκια κάνουν οσο ολόκληρα τα ψαλίδια με συνολικό κόστος πέρι τα 200€ μαζί με τα σινεμπλοκ της αντιστρεπτικής. Στην αρχή αλλάξαμε μόνο τα ζαμφοράκια(50€) χωρίς καμία αλλαγή ως προς τους θορύβους ενω διαπίστωσα κατά τύχη οτι είχαν σπάσει οι εσωτερικές πλαστικές βάσεις της μάσκας με αποτελέσμα αυτή να κοπανάει σε κάθε έντονο σαμαράκι(ντακ-ντουκ). Δυο βίδες στην βάση της έδωσαν την λύση με ελάχιστη αισθητική παρέμβαση. Σε δεύτερο έλεγχο στο συνεργείο παρατηρήθηκε έντονος τζόγος στις λαστιχένιες βάσεις των αμορτισέρ(top mounts) οι οποίες και αλλάχθηκαν με κόστος 75€. Τριξίματα τέλος. Τώρα τελευταία έχει δυναμώσει και ο θόρυβος από τα λάστιχα-οδηγούς των εμπρόσθιων κυρίως παραθύρων, ξέρει κανείς κόστος κλπ? ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος-τρίξιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιαν 2014, 21:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Φίλε μου έχω την εντύπωση οτι τα λαστιχάκια-οδηγοι θα έχουν εγκλωβίσει σκόνη και γι'αυτό
μάλλον θορυβούν.. :hmm

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Θορυβος απο το σαΖμαν ισως ???? c2vtr1.4 SOS
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
Μυστήριος θόρυβος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 30
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια