Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:26 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ερώτηση σχετικά με Engine Preheat
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Φεβ 2014, 13:16 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι κάτοχος ενός λευκού Citroen C3 DIESEL Attraction από τον 08/13 (έχω τη νέα έκδοση, αυτή με τα μαμά led). Σε γενικες γραμμές μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το αμαξάκι. Ειδικότερα στον τομέα της οικονομίας (η οποία βέβαια δεν έχει καμία σχέση με οτι διαφημίζεται) αλλά και στον τομέα της άνεσης (τα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα ήταν όλα πολύ πιο σπορ με αποτέλεσμα να έχω πάθει πολιτισμικό σοκ). Επίσης γενικά η ποιότητα κατασκευής και άνεσης σε συνδυασμό πάντα με την τιμή πιστεύω είναι σε πολύ καλά επίπεδα.

Μέχρι στιγμής δεν έχει ανάψει καθόλου το λαμπάκι προθέρμανσης στον κινητήρα (αυτό που είναι σαν ελατήριο). Από την άλλη βέβαια, δεν έκανε και κανα τρομερό κρύο μέχρι τώρα στη Θεσσαλονίκη αλλά μου κάνει εντύπωση. Δεν ανάβει ούτε στο check. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία κάτω από την οποία "ενεργοποιείται" το σύστημα;

Σε diesel παλαιότερης τεχνολογίας, το σύστημα preheat έχω την εντύπωση ότι ήταν απαραίτητο όχι μόνο σε συνθήκες ακραίας παγωνιάς.

Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερώτηση σχετικά με Engine Preheat
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Φεβ 2014, 14:09 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
di0 έγραψε:
Σε diesel παλαιότερης τεχνολογίας, το σύστημα preheat έχω την εντύπωση ότι ήταν απαραίτητο όχι μόνο σε συνθήκες ακραίας παγωνιάς.


Τα είπες όλα μόνος σου :thumb

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερώτηση σχετικά με Engine Preheat
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Φεβ 2014, 14:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Ιαν 2014, 01:18
Δημοσιεύσεις: 7
Τοποθεσία: Κατερινη
:hmm Στο δικό μου δεν άναψε ποτέ το λαμπάκι και κάτω από τους -3 μέχρι να πάρει ο κινητήρας πρέπει να προσπαθήσω περίπου 6 φορές δεν ξέρω εάν έχει πρόβλημα και οταν παρει ο θορυβος ειναι εντονος σαν τρακτερ και σταδιακα ελαττωνετα οσο ζεσταινετε Sε κανονικές θερμοκρασίες όλα καλά. Επειδή ρώτησα μου είπαν οτι δεν εχουν αντιστάσεις στο ντεπόζιτο όπως παλιά αλλά κάπου στον κινητήρα πριν μπει το πετρέλαιο μέσα στον θάλαμο καύσης.
Ήξερα πριν το πάρω ζώντας στην Αγγλια και εκεί είχα πετρελαιοκίνητο οτι η διαφορά στην κατανάλωση με την βενζινη δεν ειναι μεγάλη αλλα αν υπολογίσουμε και την χαμηλότερη τιμη πετρελαίου στην Ελλαδα κατι που στην Αγγλια δεν υφίσταται γιατί το πετρέλαιο ειναι ακριβότερο και τα πολλά χιλιόμετρα συμφέρει. Eυτυχώς έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα λόγο δουλειάς και εχω κάνει απόσβεση στην διαφορά τιμής. Χαλάστηκα πολύ με το πετρέλαιο τα είχα συνηθίσει αλλιώς με πολλά κυβικά ατελείωτες ώρες με τέρμα γκάζι στην εθνική όλα μια συνήθεια είναι τελικά. ΤΩΡΑ για την εκκίνηση δεν μπορείς να κάνεις κατι αλλο απο το να περιμένεις να πιάσουν τα δυνατά κρύα.


Τελευταία επεξεργασία από κωστας και Πέμ 13 Φεβ 2014, 14:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερώτηση σχετικά με Engine Preheat
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Φεβ 2014, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
Σίγουρα κάθε φορά που παίρνει μπρος γίνεται προθέρμανση και συνεχίζει και προθερμαίνει μέχρι ο κινητήρας να πάρει κάποια θερμοκρασία. Κωστα για σένα στα μεγάλα κρύα έχουν θέμα τα πετρέλαια. Υπαρχουν κατι βοηθητικα υγρα πετρελαιου και κατι αλλα για τα λαδια. Παντως εγω θυμαμαι το πετρελαιοκινητο παλιο τζιπ του παππου στην παγωνια βαζαμε εθερα στην εισαγωγη. τωρα μην κανεις κατι τετοιο. :spank

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερώτηση σχετικά με Engine Preheat
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Φεβ 2014, 11:52 
Άβαταρ μέλους
Επομενως κραταω οτι οι αντιστασεις ενεργοποιουνται μονο στα εξτριμ κρυα, αρα τοτε θα δω και το λαμπακι για πρωτη φορα.
Αν δεν κανω λαθος οι αντιστασεις του Engine Preheat αναφερονται στο engine και οχι στο καυσιμο. Δηλαδη, ειναι για να ζεστανουν το κραμα του κινητηρα στην περιοχη γυρω απο τους κυλινδρους ετσι ωστε οταν το καυσιμο συμπιεστει κατα την εκκινηση να μπορεσει να φτασει στη θερμοκρασια αυταναφλεξης (αλλιως αν δεν υπηρχαν το βαρυ κραμα του κινητητρα θα ηταν παγωμενο με αποτελεσμα να μη μπορει να γινει σωστα η διαδικασια). Τωρα για το αν εχει επιπλεον αντιστασεις για να μη "παγωνουν τα πετρελαια" που λεγαν και οι παλιοι αυτο δεν το ξερω.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΙΕ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 14
C3 diesel ESP fault / fault engine
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: gyiama
Απαντήσεις: 14
Engine Carbon Cleaning.
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: giannis21r
Απαντήσεις: 4
Σχετικα με το τρακαρισμα μου και αλλες πληροφοριες....
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: kage
Απαντήσεις: 12
Engine λαμπάκι και ανεμιστήρας που δε σβήνει
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Kilomeater
Απαντήσεις: 85
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ