Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:11 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Ιουν 2014, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:clap :clap :clap :clap :clap


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Ιουν 2014, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Υπέροχο θέμα Ηλία!!! 15 χρόνια πίσω, μπράβο!!

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Ιουν 2014, 22:04 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Πολύ ωραίο θέμα και όμορφα χρόνια εκείνα :clap :clap :clap

Περήφανος πρώην ιδιοκτήτης Saxo επίσης :salute

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Ιουν 2014, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
:clap :clap :clap :clap

Σε ευχαριστώ για το τεκμηριωμένο θέμα σου. Θυμάμαι μια τιμή 4,8 εκ δραχμές. Θυμάμαι τόσα να κυκλοφορούν, θυμάμαι άλλα τόσα να τρακάρουν με τραγικές συνέπειες. Η βλακώδης πολιτική των φόρων και των κυβικών έσπρωχνε αναγκαστικά πολύ κόσμο σε αυτό μιας και ήταν μια σοβαρότατη επιλογή για γρήγορα ταξίδια. Το κυριότερο, ήταν αυτοκίνητο που σχεδιάστηκε πρώτα απο μηχανικούς και μετά απο τους ειδικούς του μάρκετινγ.
Νομίζω ότι πέρασε στο Hall of fame και οι επόμενες γενιές θα το αντιμετωπίζουν σαν έναν πραγματικό θρύλο

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 08:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Εξαιρετικό θέμα κατά τη γνώμη μου!!!! Είναι πολύ καλό να θυμόμαστε τα τόσο ωραία αυτοκίνητα που έβγαιναν από τη Citroen που όλοι αγαπάμε! Να πω πως τυχαία έπεσε στα χέρια μου ένα Saxo (το αυτοκίνητο αντικατάστασης της αντιπροσωπείας) και έκανα καμία 35 χιλιόμετρα, τόσο εντός πόλεως όσο και εκτός. Μπορώ να πως πως εντυπωσιάστηκα από τις επιδόσεις του, το φρενάρισμα του, την άνεσή του (δεν κατάλαβα ούτε μία λακκούβα) και την ομαλή κύλιση στο δρόμο. Δεν το περίμενα ομολογουμένως. Υποθέτω πως ήταν το 1,4 (δεν ρώτησα δυστυχώς) και είχε εξαιρετικές επιδόσεις. Σε κάποια σημεία μάλιστα, καλύτερες και από τον 1,8 του Picasso μου!!! Και όλα αυτά από ένα αυτοκίνητο αντικατάστασης, που όλοι ξέρουμε πως απλά δεν συντηρούνται σωστά...

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 08:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
grekoulis έγραψε:
:clap :clap :clap :clap

Σε ευχαριστώ για το τεκμηριωμένο θέμα σου. Θυμάμαι μια τιμή 4,8 εκ δραχμές. Θυμάμαι τόσα να κυκλοφορούν, θυμάμαι άλλα τόσα να τρακάρουν με τραγικές συνέπειες....

....Νομίζω ότι πέρασε στο Hall of fame και οι επόμενες γενιές θα το αντιμετωπίζουν σαν έναν πραγματικό θρύλο


...4.600 το θυμάμαι να το είχα πάρει κι εγώ...κάπου τόσο.
Το vts ήθελε να το μάθεις και να το σεβαστείς. Ήταν εξαιρετικά ασφαλές αυτοκίνητο στα χέρια ενός ανθρώπου που αγαπάει την οδήγηση και νιώθει τους τροχούς σαν τα πόδια του. Γι'αυτό και το ονόμασαν και "σχολείο" μαζί με το ραλλύ το 106. ....στα χέρια όμως ενός άσχετου που κοιτάει μόνο το κοντέρ και δεν αναλογίζεται την αναλογία βάρους-ιπποδύναμης , ...ήταν σκοτώστρα.

Προχθές συζητούσα με την αδερφή μου και της έλεγα πόσο έχω αλλάξει στην οδήγηση, πόσο επιφυλακτικός έγω γίνει με τους άλλους. Εκτός της ...ωρίμανσης... :laugh :laugh ....νομίζω ότι οφείλεται και σε έναν άλλο λόγο:
Με το saxo ένιωθα πιλότος....ξύριζα...έπαιζα με χιλιοστά στις μπαριέρες.... ήταν ικανό να με υπακούσει στα πάντα!!!! ....κατ'επέκταση πίστευα ότι αυτή την αίσθηση είχαν και οι άλλοι οδηγοί από τα αυτοκίνητά τους.
Με το C3 τώρα, βλέπω ότι πέρα από ένα υπέροχο άνετο ταξίδι.... οι ικανότητές του είναι περιορισμένες, και αν ξεπεράσεις τα όριά του ...ίσως (σίγουρα δηλαδή)... δεν το ορίζεις μετά.
Έτσι λοιπόν βλέπω τώρα και τον απέναντί μου οδηγό, και γίνομαι προσεκτικός.... του αφήνω χώρο....περιθώρια διόρθωσης.... σε περίπτωση που χρειαστούν. Με μια λέξη ...έχω γίνει κότα! :laugh :laugh :laugh

bakevang έγραψε:
Εξαιρετικό θέμα κατά τη γνώμη μου!!!! Είναι πολύ καλό να θυμόμαστε τα τόσο ωραία αυτοκίνητα που έβγαιναν από τη Citroen που όλοι αγαπάμε! Υποθέτω πως ήταν το 1,4 (δεν ρώτησα δυστυχώς) και είχε εξαιρετικές επιδόσεις. Σε κάποια σημεία μάλιστα, καλύτερες και από τον 1,8 του Picasso μου!!! ...


Πράγματι θα ήταν ωραίο να μπορούσαμε να βρούμε παλιά προσπέκτους και να μείνουν στο αρχείο του κλάμπ.

Πιθανότατα το 1.4 look vts θα ήταν... γιατί αν ήταν το 1.6 vts.... ακόμα θα σε πάιρνανε τηλέφωνο να το γυρίσεις πίσω... :D :D


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 08:52 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
diesoulas έγραψε:
Με μια λέξη ...έχω γίνει κότα! :laugh :laugh :laugh

[

SUPER MODΕικόνα :laugh :laugh :laugh :laugh

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 09:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Μάιος 2014, 05:43
Δημοσιεύσεις: 186
Diesoulas μεγαλωνουμε και γινομαστε οδηγικα ολο και πιο εμπειροι.Εχουν δει και τα ματια μας πολλα...
Κι εγω δεν εχω τα @@ που ειχα μικρος,τωρα λειτουργω πιο πολυ με τον εγκεφαλο παρα με την καρδια.
Βεβαια σε σχεση με σενα εγω ακομα δεν τα εχω παρατησει και θελω ενα αμαξι σβελτο και γρηγορο για να μπορει να ανταπεξελθει οταν εχω ορεξουλες,αλλα κανω και λιγα χιλιομετρα τον χρονο.

Το σαξο δεν ξερω αν με εκανε καλυτερο οδηγο,παντως μου προσφερε πολλα χαμογελα οταν εγω αρνιομουν να μεγαλωσω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 09:48 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Το θέμα φίλε μου Λιάκο είναι special και μέσα απο αυτό επειδή πολλοί εδώ μέσα κάναμε διάφορες π@π@ριές μέ τα πρώτα μας αυτοκίνητα είτε μικρά , είτε μεγάλα , απο ανεβοκατέβασμα την Πάρνηθα με χειρόφρενα με μια Α33 μέχρι και δεν ξέρω και εγώ τι..,πλέον μας βάζει να δούμε πόσο έχουμε αλλάξει οδηγικά, πόσο νευρικά και απότομα οδηγούν κάποιοι και επειδή το παιδί όσο και αν μεγαλώσει παραμένει παιδί, αν μπορούσαμε να είχαμε ένα "παιχνιδάκι" παράλληλα, κανείς δεν θα έλεγε οχι μια φορά στο τόσο να θυμηθεί τις π@π@ριές που έκανε σε ασφαλή πλέον περιβάλλον και ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 09:56 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Συμφωνώ Βαγγέλη.... αλλα και στο δρόμο γίνεται παιχνίδι, σε ορεινές διαδρομές χωρίς καθόλου κίνηση...κλπ...κλπ, αρκεί να έχεις πάντα στο μυαλό σου τους κινδύνους!
Ωραία θα ήτανε να είχαμε ένα τουμπανάκι να το βάζαμε στις πίστες, αλλα ούτε τα λεφτά υπάρχουν, ούτε ο χρόνος.... ούτε και οι πίστες τη στιγμή που θα θελήσεις για λίγο να χαμογελάσεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 10:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
Μεγαλο θεμα ηλια!! Εγω ακομη το χαιρομαι! Αν και κουβας το οδηγω ακομη μιας και το εχει ο ξαδερφος μου! Στριφτερο απολυτο και θελει μεγαλη προσοχη!

Δυστυχως το 2002 χαθηκαν 3 φιλοι του αδερφου μου και απο τοτε δεν ηθελα να το βλεπω στα ματια μου! Οι οποιοι ηταν και αριστουχοι ( ειχαν μπει πρωτοι στις σχολες τους ενα μηνα πριν) και το αμαξι ηταν δωρο του ενος μπαμπα!

Παρολα αυτα ενα αμαξι θρυλος καταλαβαινουμε οτι εχει και τα καλα του και τα κακα του!

Εξαιρετικη δουλεια και παλι μπραβο ηλια!


Sent from my iPhone -driving DS3

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 10:24 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:thumb :salute :salute :salute


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 13:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
diesoulas έγραψε:

Πράγματι θα ήταν ωραίο να μπορούσαμε να βρούμε παλιά προσπέκτους και να μείνουν στο αρχείο του κλάμπ.

Πιθανότατα το 1.4 look vts θα ήταν... γιατί αν ήταν το 1.6 vts.... ακόμα θα σε πάιρνανε τηλέφωνο να το γυρίσεις πίσω... :D :D


χαχαχαχαχα! Πολύ πιθανό να μην το γυρνούσα γιατί μ'αρέσουν τρομερά οι επιτυχύνσεις και το Saxo ακόμη και με τον κινητήρα 1,4 κατάφερε να με εντυπωσιάσει!!

Ίσως έχω μία άκρη που να μπορούσαμε να πάρουμε παλιά προσπέκτους για το αρχείο του κλάμπ. Δώστε μου λίγο καιρό να το δουλέψω και θα ενημερώσω σε καινούριο topic!!!

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 14:10 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Ωραιο φωτογραφικο υλικο Ηλια!
Αυτοκινητο σταθμος για τη Citroen και κατ'επεκταση για την PSA και με το 106, μικρα και γρηγορα ευρωπαικα πυραυλακια των 90s. Πρωτη επισης φορα μπηκε και ενα σωστο 16αρη συνολο με 16 βαλβιδες και καλη αποδοση. Θα μεινει αξεχαστο!! :shift

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo mk ii ...15 χρόνια μετά! Ας το ξαναθυμηθούμε...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Ιουν 2014, 16:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:thumb :salute


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 4 [ 54 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αξιοπιστια citroen - τα αυτοκινητα μας.
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 55
12hours citroen c3 (αγωνας)
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: smpokos
Απαντήσεις: 0
Citroen Photoshop
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: pikos2000gr
Απαντήσεις: 3
Citroen Xsara 1.600cc V8 Ηλετρικό Καλώδιο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
CITROEN C4 PRESS KIT
Δ. Συζήτηση: Νέα μοντέλα
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 23
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια