Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:21 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Απρ 2015, 19:23 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Ευτυχής κάτοχος ενός c3 diesel μοντέλου 2011 euro 5. Το αμάξι το αγόρασα 11/2014 από εισαγωγέα-μαντρά , επαγγελματικό , με 120,000 χλμ και service book.
Σήμερα το αυτοκίνητο έχει 125,000 χλμ , και μέχρι σήμερα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα , απόλυτα ευχαριστημένος.
Μέχρι σήμερα ... Πριν λίγο και ενώ κινόμουν με 20 χλμ/ωρα μου άναψε το λαμπάκι check engine και στη οθόνη γράφει Engine fault. Δεν έχω παρατηρίσει καμμιά αλλαγή στον ήχο του κινητήρα ή στην απόκριση του. Επίσης πριν 20 μέρες είχα βγει εθνική για αρκετά χλμ , οπότε δεν νομίζω να είναι dpf , εξάλου θα το έγραφε στην οθόνη καπως αλλιώς. (;)
Αύριο πρωί πάω συνεργείο αλλά πως κοιμάσαι μέχρι αύριο πρωί;;;
Πάει σε κανέναν το μυαλό του τι μπωρεί να είναι;;;
Helppppp.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Απρ 2015, 19:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Πολλά μπορεί να είναι, κυρίως καύσιμο ή και γυρισμένα χλμ με ελλιπές σέρβις.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Απρ 2015, 20:01 
Άβαταρ μέλους
Καύσιμο , τουλάχιστον εγώ βάζω μόνο v-power shell και όσο για τα γυρισμένα χλμ, ε.θ.ξ. (ενας Θεός ξέρει). Τουλάχιστον μου έδωσαν λεπτομερέστατο service book (δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν) αλλά η γενική κατάσταση- φθορές δεν δείχνουν κάτι άλλο..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Απρ 2015, 21:46 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Καθαριστικό κυκλώματος και αντιμηκυτιακό βάζεις;

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 06:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Σημερα το πρωι υπηρχε ακομα το check engine ... ? Μηπως εσβησε τελικα μονο του ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 11:18 
Άβαταρ μέλους
Σήμερα το πρωι το λαμπάκι είχε σβήσει! Ο μηχανικός μου είπε ότι τα citroen δεν κρατάνε μνήμη οπότε δεν μπορούμε να δούμε τον κωδικό βλάβης. Ισχύει αυτό;
Τέλος όπως μου πρότεινε φούλαρα v-power και έβαλα ενα καθαριστικό πρόσθετο πετρελαίου. Και ότι μάλλον ήταν απο καύσιμο.
Για να δούμε....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 11:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
vixos έγραψε:
Σήμερα το πρωι το λαμπάκι είχε σβήσει! Ο μηχανικός μου είπε ότι τα citroen δεν κρατάνε μνήμη οπότε δεν μπορούμε να δούμε τον κωδικό βλάβης. Ισχύει αυτό;
.


εχουν μνημη ελεφαντα που κραταει μεχρι 100 και βαλε βλαβες εστω και παροδικες ακομα και εαν δεν αναψειι λαμπακι και επιστημονικα λεγεται και ημερολογιο σφαλματων...μπριζωμα σε γνησιο διαγνωστικο και θα δεις μεχρι και ποτε δεν επιανε το ραδιοφωνο σου...

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω Πράκτορας στις Παρ 24 Απρ 2015, 11:41.
Αιτία: 2πλο ποστ.
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 11:35 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μνήμη μια χαρά έχουν... Αυτός που στο είπε ή λάθος διαγνωστικό έχει ή απλά δεν ξέρει καν...
Εδώ έχει το xantia μου και κρατάει μέχρι και στις κλειδαριές ένα σωρό σφάλματα, όταν ανοίγοντας τις ασφάλειες κάποιος έχει τραβήξει ήδη το χερούλι και δεν μπορεί να ξεκλειδώσει...

Δες το τι κάνει, αλλιώς πολλές φορές στο engine fault, είναι ένα γερό καθάρισμα εισαγωγής-σωληνώσεων-turbo (ή και αντικατάστασή του...)-intercooler (εαν έχει) και ένα γερό service.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 12:38 
Άβαταρ μέλους
intercooler δεν έχει.
Σας έχω νέα! Μόλις γύρισα απο συνεργείο Citroen-peugeot, δεν σας λέω ποιο είναι.
Ο τύπος μάλλον δεν έχει lexia και ζορίστικε άσχημα! Του έβγαζε πάμπολλες φορές σφάλμα σύνδεσης, και κάποια φορά που κατάφερε να συνδεθεί του έδειξε τις εξής βλάβες:
Σφάλμα οργάνου ένδειξης στάθμης λαδιού
Τurbo σταθερής γεωμετρίας
δίκτυο lin εναλλακτη
βαλβίδα EGR.

Επειδή δεν γνωρίζουμε το ιστορικό του αυτοκινήτου επειδή είναι εισαγωγής, και δεν γνωρίζουμε απο πότε είναι οι βλάβες, προσπάθησε να τις διαγράψει για να ξαναπάω μετά απο μερικά χλμ να δούμε τι έχει ξαναγράψει, αλλά το διαγνωστικό του δεν ήθελε με τίποτα! Και δώστου σφάλμα σύνδεσης.

Άκου - άκου συνεργείο αποκλειστικά Citroen-peugeot και να μην έχει γνήσιο διαγνωστικό.
Έχει να μου πρωτείνει κανείς κανένα σοβαρό συνεργείο στα Δυτικά προάστια Αθηνών;;;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 12:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Πήγαινε στην Ωμέγα που είναι γατόνια και ας δώσεις κάτι παραπάνω και να είσαι και σίγουρος.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 13:17 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Θέλει καθάρισμα ή αλλαγή η EGR σίγουρα, λόγω χιλιομέτρων. Από κει και πέρα, τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί το νέο διαγνωστικό (και το προηγούμενο κάνει κάποια δουλειά, λέγε με Lexia, αλλά όχι τα πάντα). Οπότε πήγαινε μια βόλτα στην Ωμέγα μπας και βρεις την υγειά σου.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Απρ 2015, 19:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 20:53
Δημοσιεύσεις: 184
Tricky78 έγραψε:
Σημερα το πρωι υπηρχε ακομα το check engine ... ? Μηπως εσβησε τελικα μονο του ?


vixos έγραψε:
Σήμερα το πρωι το λαμπάκι είχε σβήσει! ... Και ότι μάλλον ήταν απο καύσιμο.
Για να δούμε....


Eιναι πιθανο απλα να εφταιγε το καυσιμο ... μου το ειχε κανει και μενα (σε μια βδομαδα δυο φορες - το check engine εσβηνε μονο του οταν αφηνες σβηστο το αμαξι κανα μισαωρο) .... δε θυμαμαι κωδικους βλαβων αλλα εγω δεν εκανα τιποτε (περα απο το να βαλω νεο καυσιμο με καθαριστικο - shock treatment) και τα check εξαφανιστηκαν και δεν επανηλθαν εκτοτε ... ειναι στην ουσια τους ''χαζα'' check engine οταν το αμαξι βλεπεις να μην εχει καποιο θεμα στην κινηση του...στα δε συνεργεια (ακομα και τα εξουσιοδοτημενα) , οι απαντησεις μετα τη διαγνωση ειναι γενικα ασαφεις εως ασχετες με την πραγματικοτητα ... (χωρις να φταιει το συνεργειο) ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Μαρ 2018, 23:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 21 Νοέμ 2017, 21:57
Δημοσιεύσεις: 8
καλησπεριζω την ομαδα,
Αν και δεν μπορεσα να βρω topic στο οποιο να αναφέρεται το πρόβλημα μου ,ωστόσο εδω ήταν το πλησιέστερο!
Εχω λοιπον το εξης προβλημα και θα ηθελα τα φώτα σας!Πριν κανενα μηνα περιπου στα ξαφνικα μου εβγαλε engine fault στην ενδειξη της οθονης ..αφου εσβησα και εκκινησα το αυτοκινητο ολα καλα! Πλεον ομως μετα απο καιρο μου το βγαζει αρκετα τακτικα! Το συνδεσα σε εγκεφαλο (οχι της citroen ,delphi ) και δεν εβρισκε καποιο σφαλμα.
Μετα απο κάποια restart του προγραμματος και βγαλσιμο της φισσας, εν τελει σε υποκατηγορία εδειξε οτι ειναι η βαλβίδα EGR.
Ανοιξαμε λοιπον τον ανακυκλωτη καυσαεριων..τον καθαρισαμε λεπτομερως οπως και τη σωληνα που συνδεεται..εβαλα και καθαριστικο στο ντεποζιτο...Παρ'ολα αυτα συνεχιζει και βγαζει το engine fault και αναβει η λυχνια service.Το περιεργο ειναι οτι το αυτοκινητο εαν το σβησω και το αναψω ειναι μια χαρα το προβλημα δεν υπαρχει..εμφανιζεται μετα απο καποια ωρα και βαζει το αυτοκινητο σε safe mode!...εχετε καμια ιδεα; υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο προβλημα ο αισθητηρας και να δειχνει εσφαλμενη ενδειξη;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα - Engine Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2018, 06:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2014, 20:01
Δημοσιεύσεις: 275
Μήπως το DPF χρειάζεται αναγέννηση - καθαρισμό;


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 28 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα στην τρόμπα βενζίνης-δεν παίρνει τάση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: ABK62
Απαντήσεις: 5
Πρόβλημα με τον ενισχυτή
Δ. Συζήτηση: Ηχοσυστήματα-DVD-TV-ICE
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Προβλημα με τις ζωνες σε citroen C4 μοντελο 7/2011
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Τηλεμαχος85
Απαντήσεις: 1
Προβλημα με κεντρικο κλειδωμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: johni41
Απαντήσεις: 0
προβλημα στην κρεμαγιερα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: rempetis71
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ