Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 10:37 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά Μεταχειρισμένου Citroen C3 / Πρόβλημα με κλειδί-κάρτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Αύγ 2015, 09:32 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα σε όλη την παρέα της Citroen.

Καινούργιος στο forum και καλώς σας βρήκα!

Από χθες μπήκα και εγώ στο Club της Citroen. Έκανα αγορά ενός μεταχειρισμένου Citroen C3, 1124 κυβικά, 2004 μοντέλο σε πολύ καλη κατάσταση και εξωτερικά από ότι το είδα εγώ αλλά και εσωτερικά/εξωτερικά από ότι μου είπε ο μηχανικός μου.

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε όλους εσάς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο εμένα στο θέμα Citroen.

Χθες που παρέλαβα το αυτοκίνητο ο ιδιώτης που μου το έφερε μου έδωσε ένα κλείδι καθώς όπως είπε η Citroen για το μοντέλο C3 δινει ενα κλείδι! Η αλήθεια είναι οτι δεν το πολυπίστεψα αλλά δεν έδωσα και μεγάλη σημασία καθώς είπα οτι στην χείροτερη περίπτωση θα βγάλω εγώ ένα δεύτερο κλειδί. Σύμφωνα πάντως με μια αναζήτηση στο Ίντερνετ και από κάποιους φίλους μου είπαν οτι η Citroen δίνει 3 κλειδιά. Δύο με κεντρικό κλείδωμα και ένα χωρίς. Εγώ στην κατοχή μου έχω ένα κλείδι όπως είπα παραπάνω χωρίς κεντρικό κλείδωμα.

Στην συνέχεια στην αναζήτηση που έκανα όμως (στα βιβλιαράκια που μου έδωσε) για την έκδοση νέου κλειδιού, εμφανίστηκε το θέμα της Κάρτας. Για την περίπτωση της κάρτας δεν γνώριζα καν οπότε δεν είχα ιδεά για να την ζητήσω απο τον ιδιώτη. Η κάρτα πάντως στα έγγραφα που μου έδωσε δεν υπάρχει.

Τα ερωτήματα που έχω είναι :

1) Για να βγάλω 2ο κλείδι τι χρειάζομαι; Χρειάζομαι όντως την κάρτα αυτήν; Γίνεται χωρίς αυτήν;
2) Αυτή η κάρτα χρειάζεται γενικά;
3) Θα μιλήσω μαζί του σίγουρα, αλλά σε περίπτωση που δεν την έχει αυτήν την κάρτα αυτός, μπορεί να βγει καινούργια; Και αν ναι τι χρειάζεται;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Και πάλι καλώς σας βρήκα!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Μεταχειρισμένου Citroen C3 / Πρόβλημα με κλειδί-κάρτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Αύγ 2015, 12:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
καλοριζικο και καλοταξιδο...αρχικα θες καρτα οποτε πιεσε τον να την βρει που δεν θα ψαξει....εκει θα μπορουσες να του ριξεις την τιμη κανα 150αρι για τα σπασμένα της καρτας.....με την αδεια κυκλοφοριας ανετα μπορεις να ζητήσεις καινουργια καρτα μαλλον καλυτερα να σου στειλοουν το αριθμο κωδικο προγραμματισνμου με την προυποθεση ότι δεν εχει αλλαχτεί το ιμομπιλαιζερ...οποτε αρχικα πηγαινε σε αντιπροσωπεια να κανουν έναν ελεγχο στο αμαξι να δουν αν είναι ο δικος του εγκέφαλος ιμομπιλαιζερ επανω και αν δεν εψχεις πρόβλημα θα σου πουν τι θα κανεις...
για τον προγραμματισμο θα χρειαστείς υποχρεωτικα και τα 2 κλειδιά διοτι επαναπρογραματιζονται μαζι και τα δυο...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Μεταχειρισμένου Citroen C3 / Πρόβλημα με κλειδί-κάρτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Αύγ 2015, 13:19 
Άβαταρ μέλους
Καταρχήν να σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου!

Σήμερα έχω σκοπό να μιλήσω και μαζί του για να δω αν μπορούμε να βγάλουμε καμία άκρη και δούμε που είναι αυτή η κάρτα.
Δυστύχως δεν γνώριζα καν για την ύπαρξη της κάρτας ώστε να ούτε να κόψω λεφτά αλλά ούτε και να την ζητήσω!

Δεν νομίζω να έχει αλλαχτεί το immobilizer πάντως.

Σίγουρα ένας έλεγχος απο την αντιπροσωπεία θα ήταν το καλύτερο και μάλλον αυτό θα είναι το επόμενο βήμα μου.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αγγελιες ανταλλακτικων citroen
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 457
Προβλημα με αριστερο παραθυρο..
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: johnnynia69
Απαντήσεις: 4
Citroen c5 thp και ποοοολλα χλμ
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: thundermaster
Απαντήσεις: 8
Μια φωτο απο το ΑΛΛΟ αυτοκινητο σου (οχι citroen)
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 925
C2 vts by Loeb Πρόβλημα με την τελική ταχύτητα.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: kozark875491
Απαντήσεις: 39
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια