Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:51 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ειδοποίηση ζώνης ασφαλείας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Μάιος 2007, 12:02 
Άβαταρ μέλους
Γειά σε όλους!

Παρέλαβα πριν από δυό εβδομάδες το C5 1800 cc μου και παρατήρησα ότι η ειδοποίηση της ζώνης ασφαλείας τόσο για το συνοδηγό όσο και για τους πίσω λειτουργεί μόνο εφ' όσον την κουμπώσει ο συνεπιβάτης και μετά επιχειρήσει να την βγάλει.
Σε ΄μένα (Δηλ. στον ευτύχή οδηγό) λειτουργεί με τη εκκίνηση.
Και κατι ακόμα.
Το manual αναφέρει ότι θα έπρεπε η ειδοποίηση να λειτουργεί για 20sec ωστόσο στο δικό μου λειτουργεί συνεχόμενα

Έχει κάποιος άλλος παρατηρήσει το ανάλογο;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Μάιος 2007, 12:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:31
Δημοσιεύσεις: 2112
Τοποθεσία: ειμαι απλα και γαμω τα ατομα
τα μανουαλ συνηθως δεν αλλαζουν απο την πρωτη εκδοση του αυτοκινητου. η πρωτη εκδοση του αυτοκινητου προφανως ειχε την λειτουργια αυτη για 20 δευτερολεπτα. το δικο σου εχει μεταγενεστερη εκδοση λογισμικου οποτε ειναι φυσιολογικο να συνεχιζει να χτυπαει ;)

_________________
citroen c3 μαμα...ειχα

ανατροπη και πεναλτι στην γκομενα απεναντι :)

GET A FUCKING LIFE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ειδοποίηση ζώνης ασφαλείας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Μάιος 2007, 14:11 
Άβαταρ μέλους
panstefanop έγραψε:
Γειά σε όλους!

Παρέλαβα πριν από δυό εβδομάδες το C5 1800 cc μου και παρατήρησα ότι η ειδοποίηση της ζώνης ασφαλείας τόσο για το συνοδηγό όσο και για τους πίσω λειτουργεί μόνο εφ' όσον την κουμπώσει ο συνεπιβάτης και μετά επιχειρήσει να την βγάλει.
Σε ΄μένα (Δηλ. στον ευτύχή οδηγό) λειτουργεί με τη εκκίνηση.
Και κατι ακόμα.
Το manual αναφέρει ότι θα έπρεπε η ειδοποίηση να λειτουργεί για 20sec ωστόσο στο δικό μου λειτουργεί συνεχόμενα

Έχει κάποιος άλλος παρατηρήσει το ανάλογο;


Έτσι ακριβώς συμβαίνει και στο δικό μου C5 (2 1/2 μηνών).

Το επιβεβαίωσαν και στο σέρβις ότι έτσι λειτουργεί.

Αν πας με πολύ λίγα χλμ/ώρα η ζώνη του οδηγού δεν χτυπάει.Εάν κόψεις ταχύτητα κάποια στιγμή σταματάει και ξαναρχίζει με το που αυξήσεις ταχύτητα...

Ευχαριστημένος με το C5?

Εγώ ενθουσιασμένος! :yhoo

Να μην είχε και αυτόν τον δισταγμό στην εκκίνηση (κοντά στο ρελαντί με πρώτη στο κιβώτιο)...Το έχεις προσέξει κι εσύ? hmmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Μάιος 2007, 07:51 
Άβαταρ μέλους
Προς το παρών είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το προηγούμενο μου ήταν ένα xantia 2000 cc και έχω μια σχετική εμπειρία με τη φίρμα. Νομίζω βέβαια οτι ακόμα δεν μου έχει δώσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του.
Έχω διανύσει 1200 khm και δεν έχω ανεβει πάνω απο 4500 στρ. και δεν μπορώ να σου πω τις εντυπώσεις μου για τον κινητήρα.

στα + βρίσκω:
-καταρχήν τη σχέση τιμής με την αξία.
-οι χώροι και το design.
-ενεργ- παθητ. ασφάλεια (αχρείαστη να ναι ...) σου δίνουν αίσθηση ασφάλειας.
-η ανάρτηση είναι η καλύτερη της αγοράς.
-άνετο στην οδήγηση και υπάκουο στις εντολές


Με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν κυκλοφορούν πολλά τέτοια μοντέλα. Παρατήρησα το ίδιο με την εκκίνηση. (Σε μια μεγάλη ανηφόρα κοντεψε να μου σβήσει) ελπίζω με τον καιρό να το ξεπεράσει.
Κατα τα άλλα ακόμα συλλέγω απόψεις απο κατόχους και μη.
keep in touch..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Μάιος 2007, 13:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Σεπ 2006, 20:49
Δημοσιεύσεις: 306
Δυστυχώς το πρόβλημα της εκκίνησης οφείλεται στο ηλεκτρικό γκάζι (και φυσικά τη βαριά καρότσα). Αυτό μην περιμένεις να βελτιωθεί. Όσο για τη ζώνη, και σε μένα χτυπά πάνω από 20 δευτ. (μοντέλο 2/2006). Για κανα 5λεπτο περίπου αν δεν βάλεις και μετά σταματά. Η Σιτροέν, αν σου τη σπάει, μπορεί να το απενεργοποιήσει αυτό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Μάιος 2007, 14:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
thundermaster έγραψε:
Δυστυχώς το πρόβλημα της εκκίνησης οφείλεται στο ηλεκτρικό γκάζι (και φυσικά τη βαριά καρότσα). Αυτό μην περιμένεις να βελτιωθεί. Όσο για τη ζώνη, και σε μένα χτυπά πάνω από 20 δευτ. (μοντέλο 2/2006). Για κανα 5λεπτο περίπου αν δεν βάλεις και μετά σταματά. Η Σιτροέν, αν σου τη σπάει, μπορεί να το απενεργοποιήσει αυτό.


Νομίζω σε όλα τα citroen αρχίζεινα χτυπάει πάνω από τα 20km/h. Δεν αξίζει να το απενεργοποιήσεις. Ειδικά τώρα με τον νέο Κ.Ο.Κ καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άσχετο αλλά δεν υπάρχει topic γενική συζήτηση για C5. Aν θέλετε μπορείτε να ζητήσετε από το service να ενεργοποιήσουν στον εγκέφαλο την επιλογή τα κλειδώνουν μόνες τους οι πόρτες όταν ξεκινάει το αυτοκίνητο και να μην χρειάζετε να πατάτε το κουμπί κάθε φορά.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Μάιος 2007, 15:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Σεπ 2006, 20:49
Δημοσιεύσεις: 306
Εμένα η ειδοποίηση της ζώνης βαράει για 5 λεπτά τουλ. αν δεν τη φορέσω και μετά σταματά. Οι πόρτες κλειδώνουν αυτόματα μετά την εκκίνηση. Πάντως για ορισμένους η ειδοποίηση της ζώνης (και ιδιαίτερα η κλιμακωτή αύξηση της έντασης είναι ιδιαίτερα ενοχλητική).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μάιος 2007, 08:12 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον..

Προσωπικά δεν με ενοχλεί ο βομβητής και οπως ανάφερες prokopas καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...
Περισσότερο με προβληματίζει ότι η ειδοποίηση αφορά μόνο τη θέση του οδηγου.
Όσο για το αυτόματο κλείδωμα νομίζω οτι μπορεί να απενεργοποιηθεί/ενεργοποιηθεί με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μάιος 2007, 08:58 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα!

Ούτε κι εμένα με ενοχλεί ο βομβητής και προτιμώ που είναι μόνο για τον οδηγό.Μία υπενθύμιση είναι αρκετή πιστεύω.

Όσο για το αυτόματο κλείδωμα των θυρών (και του πορτ-μπαγκάζ) το θεωρώ πολύ καλό και ασφαλές (για ευνόητους λόγους).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μάιος 2007, 14:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Σεπ 2006, 20:49
Δημοσιεύσεις: 306
Θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να υπάρχουν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μάιος 2008, 08:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Οι πίσω ζώνες ασφαλείας και στο δικό μου c5 έτσι δουλεύουν. Αν δεν τις κουμπώσεις από την αρχή δεν λειτουργεί ο βομβητής.
Πρόσφατα όμως σε ένα ταξίδι με τα παιδιά πίσω, χωρίς να έχουν κουμπώσει τις ζώνες ασφαλείας, και μετά από περίπου δύο ώρες ταξίδι, άρχισε να χτυπά ο βομβητής. Αναγκάστηκα να σταματήσω και να βάλω τις ζώνες ή να σβήσω το αμάξι και να το ξεκινήσω πάλι.
Τελικά υπάρχει αισθητήρας στα πίσω καθίσματα και αν ναι γιατί δεν λειτουργεί από την αρχή; πότε ενεργοποιείται; καταλαβαίνει κίνηση;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Μάιος 2008, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Δεν υπάρχει αισθητήρας παρά μόνο στην exclusive εκδοση. Στα απλά πρέπει να τις κλείσεις και να τις ανοίξεις. Μήπως κάποιο πιτσιρίκι πίσω έπαιζε με το κόκκινο κουμπί;;

Και στη δικιά μας, C5 2.0lt prestige έτσι όπως τα λέω είναι.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Λαμπάκι ζώνης οδηγού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Jimisballjohn
Απαντήσεις: 10
Σεμινάριο Οδικής Ασφάλειας στις 9/6/12
Δ. Συζήτηση: Συναντήσεις - Εκδηλώσεις
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 44
Κλειδί μπουλόνιων ασφαλείας citroen c5
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Sakisn700
Απαντήσεις: 5
Θηρίο Ασφάλειας
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: linker
Απαντήσεις: 39
Κόστος Ασφάλειας, πινακίδων και μεταβίβασης.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: linker
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια