Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:06 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 21:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 20:55
Δημοσιεύσεις: 13
Γεια σας Απανταχού σιτροενακιδες !Έχω την εξής ερώτηση ! Στο picasso μου λόγο περασμένης ηλικίας (12 πλέον χρονιά ) τα ηχεία έχουν σπάσει και ακούγεται ο γνωστός ενοχλητικός θόρυβος. και θα ήθελα να τα αλλάξω ! Η απορία μου είναι η εξής : Tι ηχεία φοράει το picasso (τι διάσταση) και η κεντρική κονσόλα (siemens vdo rd3-01) ποσά watt σηκώνει ; δεν θα ήθελα να βάλω κάτι υπερβολικό ! θα ήθελα κάτι που να μπορώ να ακούω με ωραίο ήχο την μουσική μου ! τι μου προτείνεται;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 21:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Κάτοχος παρόμοιου αυτοκινήτου. Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα στα 14 χρόνια.
Εμπρός φοράει ηχεία διαμέτρου 165mm και πίσω 130mm. Τα tweeters δεν χρειάζεται να τα πειράξεις, λογικά είναι καινούρια σαν τα δικά μου.
Επίσης, αυτό το αμάξι δεν φόρεσε ποτέ κάτι της Siemens. Ανάλογα με την έκδοση ή έχεις CD Player της Clarion RD3 PU2295A ή έχεις ραδιοκασετόφωνο Philips EGP ή και πάλι Clarion.
Όταν άλλαξα ηχεία, προτίμησα Pioneer στα 140W. Εμπρός - πίσω στα 80 ευρωπαϊκά. Προσοχή στις μαμά συνδέσεις. Εγώ τις έκοψα και έπαιξα με τα καλωδιάκια, δεν γίνονταν αλλιώς. Μην επιλέξεις ηχεία από αντιπροσωπεία, ο ήχος είναι χάλια και δίνεις και 30Ε το σετ...

Τέλος, αν θέλεις εξαιρετική ποιότητα ήχου, και εργοστασιακή εμφάνιση στο αυτοκίνητό σου χωρίς να χάσεις και τα κουμπιά στο τιμόνο (αν διαθέτεις), θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις το Yatour που δέχεται flash drivers και SD Cards με κόστος 80Ε αγορά συν την ενεργοποίηση στον ηλεκτρολόγο.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: XsarasOPicassos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 21:54 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη απάντηση. Μπράβο Βαγγ...!!!! :clap :clap :clap

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 20:55
Δημοσιεύσεις: 13
Ευχαριστώ για την γρήγορη και κατατοπιστικη απάντηση !
Μιας που έτυχε να ψάχνομαι να αλλάξω ηχεία θα αλλάξω και τα tweeter για να μην ψάχνομαι μετέπειτα ! Όποτε αν θα μπορούσες να μου πεις Αν ξερεις τι παίζει και με τα tweeter ! Όσο για την πηγή και εγώ της clarion Νόμιζα ότι ήταν άλλα όταν την έβγαλα από πίσω είχε ένα αυτοκόλλητο που έγραφε siemens vdo rd3-01 ! Τέλος πριν μια εβδομάδα είχα μιλήσει με τον ηλεκτρονικό μου και είχαμε μια παρόμοια κουβέντα γιατί έψαχνα να βρω τρόπο για aux kai usb στο αμάξι και αυτός μου είπε θα μου παραγγειλει μια συσκευή που μπαίνει στην κενή φυσα (cd charger αν δεν κάνω λάθος) που θα έκανε αυτήν την δουλειά ! αν είναι φτηνιάρικο υπάρχει περίπτωση να μου αλλοιώσει ποιότητα ήχου;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 22:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 20:55
Δημοσιεύσεις: 13
επίσης θα ήθελα να μου πει αν ξέρει κάνεις πως μπορώ να κάνω αυτό; http://fotos.miarroba.es/fo/b33e/2C5583 ... 205B22.jpg
http://fotos.miarroba.es/fo/985f/235581 ... 1EE7A3.jpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 22:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Ακόμη και το Citroen Service, για τα tweeters, δεν αναφέρει απολύτως τίποτα για διαστάσεις. Αναφέρει μόνο κωδικό ανταλλακτικού, ο οποίος είναι 6562C7. Με αυτό που δεν έχω ασχοληθεί, δεν μπορώ να σε κατατοπίσω.

Αυτή η συσκευή που θα σου παραγγείλει ο ηλεκτρολόγος σου, αν είναι Yatour, τότε θα έχεις άριστη ποιότητα ήχου. Δεν γνωρίζω παρόμοιες συσκευές άλλης μάρκας. Ακριβώς, συνδέεται στην φύσα του Cd Changer. ΑΛΛΑ, μην ξεχνάς ότι χρειάζεται ενεργοποίηση αποκλειστικά με DiagBox ή Lexia (διαγνωστικά προγράμματα της Citroen). Ειδικά σε αυτό το αμάξι, κάθε ηλεκτρολόγος συναντά δυσκολία προς ενεργοποίηση της εισόδου Cd Changer. Άμα έχεις γάτο ηλεκτρολόγο, προχώρα.

Τέλος, για την οθόνη, θα δυσκολευτείς πάρα πολύ καθώς ο χώρος πίσω από την κονσόλα λόγω παρουσίας του λεβιέ ταχυτήτων και των ντιζών του, είναι σχετικά περιορισμένος. Όπως και το να κόψεις την κονσόλα ακριβώς στα μέτρα του. Σκέψου επίσης ότι θα είναι τρομερά δύσχρηστο σε εκείνο το σημείο. Προσωπικά, δεν μου άρεσε εμφανισιακά.



vpafi έγραψε:
Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη απάντηση. Μπράβο Βαγγ...!!!! :clap :clap :clap

Ό,τι θέλετε για Xsara Picasso, να απευθύνεστε σε μένα!!! :D :D :D

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: XsarasOPicassos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 20:55
Δημοσιεύσεις: 13
Για ακομα μια φορά αρκετά κατατοπιστικος ! Και κάτι τελευταίο ! μου είπε κάποιος να προσέξω στα ηχεία το βάθος γιατί υπάρχει πιθανότητα να μην χωράν ! Ισχύει;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 20:55
Δημοσιεύσεις: 13
ΑΑΑΑ !!! Και όσον άφορα την ενεργοποίηση αυτής της συσκευής...κοστίζει ; και αν ναι πόσο και που μπορώ να βρω αυτά τα διαγνωστικά;;;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 22:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Ναι, μπορεί να υπάρχει θέμα αν τα ηχεία είναι πολύ μεγάλα σε μήκος. Αλλά όλα τα στάνταρ ηχεία του τύπου που σου υπόδειξα, θα χωρέσουν άνετα χωρίς παρατράγουδα. Εκτός και αν θέλεις κάτι το τρομερά εξηζητημένο...

Στη Citroen κοστίζει 35 ευρώ, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρει ο τύπος να το ενεργοποιήσει. Ανάλογα με την αντιπροσωπεία που θα πάς.
Σε ηλεκτρολόγο με Lexia ή DiagBox υπολόγισε γύρω στο 20άρικο.

Αυτά τα διαγνωστικά, κοστίζουν πολύ όπως και τα καλώδια για να συνδέσεις laptop με εγκέφαλο αυτοκινήτο. Μιλάμε για 4ψήφιο νούμερο. Δεν αξίζει να τα αγοράσεις για κάτι που ούτως ή άλλως δεν θα ξέρεις πως γίνεται.

Πες μας από που είσαι. Υπάρχει η δυνατότητα να σε στείλουμε σε δικό μας άτομο να τελειώνεις εύκολα και γρήγορα.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 22:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 20:55
Δημοσιεύσεις: 13
Αθήνα μένω στον Βύρωνα ! Όταν εννοούσα που μπορώ να το βρω εννοούσα σε αντιπροσωπία η κάπου άλλου όχι να τα αγοράσω :P :P Δηλαδή 80 γιούρια η συσκευή και 20 η ενεργοποίηση ! Ταβάνι 100ευρω; η υπάρχει ενδεχόμενο να χρειαστούν άλλες φυσες ανταπτορακια η κάτι άλλο; Για να ξέρω πάνω κάτω τι να υπολιγιζω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2015, 22:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Εφόσον μένεις Αθήνα, θα σε κατατοπίσουν τα μέλη της Αθήνας για το που πρέπει να πας! Εγώ είμαι Βόρειος......
Όχι, είτε σε αντιπροσωπεία είτε σε εξειδικευμένο ηλεκτρολόγο PSA.
Τίποτα δεν θα χρειαστείς. Το παραγγέλνεις από eBay. Έρχονται όλα, κομπλέ. 100-120 ταβάνι, ανάλογα με τα πόσα θα είναι τα μεταφορικά του eBay ή μπορεί και ανάλογα με τον ηλεκτρολόγο να σου ζητήσει κανα 10άρικο παραπάνω.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: XsarasOPicassos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Νοέμ 2015, 16:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
για τα ηχεια υπαρχει ανταπτορας ετοιμος χωρις κοψε ραψε το βαζεις και απλ συνδεεις τα ηχεια....γρηγορα και ασφαλεστερα..τωρα για την οθονη και το καρμπον που εχει βαλει ο τυπος μου θυμιζει λιγο γυφτιά το ολο θεμα....
αλλα αμα σου αρεσει προχωρα το...υποψιν τα χειριστήρια στο τιμονι στην καλυτερη περιπτωση να δουλεψει μονο ο ηχος και ισως το ψαξιμο σταθμων....αλλα το πιο σιγουρο είναι ότι δεν θα σου δουλεψουν..

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηχεια σε picasso xsara
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Νοέμ 2015, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
xantiamanolis έγραψε:
.υποψιν τα χειριστήρια στο τιμονι στην καλυτερη περιπτωση να δουλεψει μονο ο ηχος και ισως το ψαξιμο σταθμων....αλλα το πιο σιγουρο είναι ότι δεν θα σου δουλεψουν..


στο xsara που ειχα, εβαλα blaupunkt και αγορασα το σχετικο ανταπτορα και δουλεψαν κουτι 180 η πηγη 120 ο ανταπτορας τοτε αλλα αξιζαν και τα δυο διοτι αλλαζα σταθμο καθε 2 λεπτα

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Xsara 1.6 16V 109Hp εκκεντροφόροι
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: geormpal
Απαντήσεις: 5
Xsara 1.6 δεν παιρνει μπρος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Picasso 1.8 / Τοπ Αμάουντ - Σετ Συμπλέκτη
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: bakevang
Απαντήσεις: 16
Αισθητικες βελτιωσεις σε Xsara II 1400
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: {CC}Nikos
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ