Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:02 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Νοέμ 2016, 22:32 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Χαιρετώ σας. Κάποια στιγμή ένα μέλος είχε παραπονεθεί για την επιφάνεια του ταμπλό του που ήταν λες και είχε κόλλα πάνω, τα είχαμε πει και τότε αλλά δεν είχε βρει γιατρειά. Τα έφερε η τύχη, το 308 να έχει και αυτό παρόμοια επιφάνεια, στο φιλέτο του ταμπλό που βρίσκεται κάτω από το παρμπρίζ στο βάθος. Το είχα προσέξει την μέρα που το πήρα και το είχα αφήσει στον ήλιο, όπου και ήταν πλέον ορατό με το μάτι, πέραν της αφής.

Έχοντας το συνεχώς στο μυαλό μου, είχα κάνει ένα τεστ πριν λίγες ημέρες. Ένα πολύ ήπιο καθαριστικό και επίμονο τρίψιμο με ένα πανί μικροινών, έκαναν θαύματα ενώ το πανάκι μαύριζε δίχως αύριο. Σήμερα λοιπόν ασχολήθηκα, και έχω εκτενές φωτορεπορτάζ. Η σκέψη ήταν η εξής: καθαριστικό εσωτερικών επιφανειών, από πλαστικά μέχρι μοκέτες/υφάσματα (στην ουσία ήπιο all purpose cleaner) ώστε να δράσει ως λιπαντικό για το τρίψιμο παρά ως καθαριστικό, πινέλα, οδοντόβουρτσες και πολλά πανάκια.



Ξεκίνημα λοιπόν κομμάτι-κομμάτι, μιας και είχε πολύ τρίψιμο:
Εικόνα


Σκούπισμα και βλέπω αυτό:
Εικόνα


Δεύτερο κομμάτι:
Εικόνα


Πρώτο τρίψιμο/σκούπισμα:
Εικόνα


Τρίτο κομμάτι:
Εικόνα


Πρώτο σκούπισμα:
Εικόνα


Δεύτερο σκούπισμα:
Εικόνα


Τρίτο σκούπισμα:
Εικόνα


Τέταρτο σκούπισμα:
Εικόνα


Κάπως έτσι συνέχισα μέχρι να γίνει όλο. Τελικό σκούπισμα με νωπό πανί, για να βεβαιωθώ πως όντως καθάρισε:
Εικόνα


Και για το τέλος, είπα να καθαρίσω την πόρτα του οδηγού που είχε "υποφέρει" περισσότερο από όλα.

Πριν:
Εικόνα

Μετά (η γραμμή που φαίνεται ακριβώς πάνω από τη θήκη καθαρίστηκε σε δεύτερο χρόνο):
Εικόνα


Θα δείξει αν ο ήλιος θα "ξεράσει" άλλο κάκιστης ποιότητας γυαλιστικό πλαστικών στην πορεία. Αυτά τα λίγα από μένα.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Νοέμ 2016, 22:40 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Δηλαδη αυτη η κολλωδης ουσια ειναι απο ξεραμενο γυαλιστικο πλαστικων? Ειπαμε μια στο τοσο βαζουμε λιγο κατα προτιμηση επανω στο πανακι οχι οτι λουζουμε το σαλονι με γυαλιστικο...Δημητρη σιγουρα τα εχεις ξαναπει αλλα εσυ τι προτεινεις για την περιποιηση του εσωτερικου? Υπαρχουν καλα αντιστατικα σπρευ η κατι αλλο που καθαριζουν και απομακρυνουν τη σκονη? Ομορφο το αποτελεσμα της δουλειας σου αλλα και ωραιος ο χρωματικος συνδυασμος του σαλονιου σου. Τα ανοιχτοχρωμα σαλονια ειναι ωραια αλλα θελουν προσοχη.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Νοέμ 2016, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιούλ 2013, 22:39
Δημοσιεύσεις: 754
Απ'τα γυαλιστικά γίνεται αυτο?

Τελικά μάλλον μόνο νεράκι στο ταμπλώ και τίποτα άλλο. Ποτέ δεν συμπάθησα οποιοδήποτε χημικό πάνω στις πλαστικές επιφάνειες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 02:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Ωραίος ο πράκτωρ :thumb

Μ@@@κισμένα πλυντήρια αυτοκινήτων που πλακώνουν με γυαλιστικά της συμφοράς τα αυτοκίνητα για να δείξουν ότι τάχα κάνουν καλό πλύσιμο κλπ :guns

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 04:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Θυμάμαι πριν 1 χρόνο είχα πάει να δω μια δίλιτρη C5 αυτόματη που την έδινε σε τιμή χώμα. Μαζί μου και ο Μπιλάρας. Εκτός του ότι το αμάξι ήταν κοτέτσι μέσα έξω, εντύπωση μας έκανε ότι το εσωτερικό του, κολλούσε πάρα πολύ. Πήγε το μυαλό μας στην πολύμηνη ακινησία και τον πολύ ήλιο. Κρίμα γιατί ήταν και αυτόματο.

"V" for V10
"Greek LG V10 community" FB forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 09:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Μπράβο Μήτσο.....ωραία δουλειά....όταν όμως λες ήπιο καθοριστικό?

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 10:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Πράκτωρ το Carpro PERL κάνει για το ταμπλό ή όχι ? Μια φορά έχω βάλει με εξαιρετικό αποτέλεσμα αλλά αν έχει θέμα να μη ξαναβάλω.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Η απαντηση ειναι μια: ποιοτικο προιον κ μονο. Perl βαζω, αν κ εχει πολλα εκει εξω, παντα waterbased προιοντα επιλεγω. Τα silicon based, θεωρω πως μακροχρονια θα κανουν ζημια. Αν κ τα καλα/ακριβα προιοντα, οποια βαση κ να εχουν θα δωσουν σωστο αποτελεσμα.

Ειλικρινα δε ξερω τι να υποθεσω πλεον, σημερα καθαρισα τους πολυδιακοπτες του οδηγου (παραθυρα/καθρεπτες) κ συνοδηγου κ εχουν κ αυτοι κολλωδη αισθηση. Ελα ομως που ειναι διαφορετικο υλικο (πιο μαλακοι/ελαστικοι) κ δεν ειδα βελτιωση παρα τη μαυριλα. Αν μαλιστα τριφτουν, ισως ξεφλουδισουν κιολας. Εκει, ειλικρινα δεν εχω βρει πουθενα μονιμη λυση, οσο κ να εχω ψαξει. Θα ρωτησω μερικους detailers μηπως εχουν αυτοι καποια προταση.

Ευχαριστω παντως για τα καλα σας λογια!


Υγ: Νικολα, πιστευεις πως θα με φοβισει το ανοικτοχρωμο εσωτερικο; Δεν υπαρχει θεμα, ποσο μαλλον οταν τα καθισματα ειναι σκουροχρωμα (σοκολα)...θα ερθει η ωρα του καθαρισμου του, θα τα πουμε τοτε καλυτερα κ αναλυτικοτερα.



Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 12:37
Δημοσιεύσεις: 235
Ο επιμένων νικά τελικά. Ωραίος ο Πράκτορας.
Στα πλαστικά έχω χρησιμοποιήσει κ μωρομάντηλα χωρις κάποιο πρόβλημα.
Βέβαια στο c4 μου προς το παρόν δεν τολμώ να βάλω τπτ άλλο παρα νεράκι σε πανί με μικροίνες να φύγουν οι σκόνες/ όποιος λεκές κ μετά ένα πέρασμα με στεγνό πανί.
johnis από που αγοράζεις τέτοια προιόντα; Γιατί μπαίνω σε εγχώριες σελίδες τέτοιων προιόντων κ σχεδόν όλα είναι σε έλλειψη. Εκτός αν δεν ανανεώνουν το τι υπάρχει διαθέσιμο κ τι όχι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
salvatore έγραψε:
Βέβαια στο c4 μου προς το παρόν δεν τολμώ να βάλω τπτ άλλο παρα νεράκι σε πανί με μικροίνες να φύγουν οι σκόνες/ όποιος λεκές κ μετά ένα πέρασμα με στεγνό πανί.
johnis από που αγοράζεις τέτοια προιόντα; Γιατί μπαίνω σε εγχώριες σελίδες τέτοιων προιόντων κ σχεδόν όλα είναι σε έλλειψη. Εκτός αν δεν ανανεώνουν το τι υπάρχει διαθέσιμο κ τι όχι.


Εγώ μεχρι στιγμής μια φορά έχω κανει αγορά τέτοιων προιόντων και πήρα αρκετά (κερια, πηλο, Perl, microfiber κλπ. Το Perl το έχω καταευχαριστηθεί. Είναι γαλάκτωμα το οποίο το αραιώνεις με νερό ανάλογα με το που το εφαρμόζεις. Δεν μυρίζει (αρχικά μυρίζει σαν γαλάκτωμα προσώπου). Μπαινει σε λαστιχα, πλαστικα, ταμπλό, λάστιχα πορτών, παντού. Τα επαναφέρει στο βαθύ μαύρο χρώμα τους. Εγώ τα πήρα απο το http://www.dazzle-car.gr/ που κάποιος μου είχε προτείνει. Εγω την C4 δεν τη φοβήθηκα και την πέρασα όλη.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 17:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 12:37
Δημοσιεύσεις: 235
grazie!
Έχω πάρει κ εγώ από τα υπόλοιπα αλλά τπτ για πλαστικά. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να βρω κάτι για την "αεροτομή" που είναι μαύρη, να την προστατεύει κ να μην θαμπώσει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 17:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
εγω σκετο νερο για το ταμπλο..και τωρα θα παρω ενα υγρο της Meguiar's για αβαφα πλαστικα γιατι πισω ο ψευτο διαχυτης αρχισε να θαμπωνει...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 18:29 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
@Johnis γερασα αλλα δε ξεχνω οτι σου το ειχα προτεινει. Λογω αραιωσεων ειναι το οικονομικοτερο απο ολα μα πανω απο ολα εξαιρετικο. Αλλωστε αυτο χρησιμοποιω ακομη.

Μητσε, οταν ερθει η ωρα, θα κανουμε κουβεντα για το τι θα βαλεις στα εξωτερικα πλαστικα.


Να θυμαστε πως ολα εχουν αναγκη απο καθαρισμα ΚΑΙ ενυδατωση. Μονο το καθαρισμα δε φτανει, ποσο μαλλον μονο το νερο.

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 18:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
θα περιμενω να μου πεις Μητσο... :thumb

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κολλώδης επιφάνεια στο εσωτερικό του αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2011, 15:09
Δημοσιεύσεις: 348
Εχουνε παρομοιο θεμα τα megane 2 με μια επιστρωση σαν λαστιχενια, οπου οολα λογο πολυκαιριας την "φτυνουνε". Πρακτορα, αν ειναι το ιδιο υλικο που ειναι σε megane 2, τοτε η μονη λυση ειναι τριψιμο και βαψιμο ή τριψιμο με 1000 γυαλοχαρτο (πραγμα που σημαινει οτι εχει πολυυυυ δουλεια).

_________________
ACTIVA,The art of flat cornering


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 20 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Dazzle-car.gr - Προσφορά προϊόντων περιποίησης αυτοκινήτου
Δ. Συζήτηση: Θεσσαλονίκης
Συγγραφέας: Πράκτορας
Απαντήσεις: 0
Myth basters Σύγκρουση αυτοκινήτου με ακλόνητο τοίχο.
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Brujo
Απαντήσεις: 5
ΡΑΦΤΟ ΣΗΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: isi
Απαντήσεις: 1
Καλυμματα αυτοκινητου
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Saxo
Συγγραφέας: some1
Απαντήσεις: 1
Μυρωδιά στο Εσωτερικό από Αεραγωγό ποδιού οδηγού
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια