Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:51 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 00:17 
Άβαταρ μέλους
καλησπερα στην ομαδα. ειμαι νεο μελος και αγορασα πριν μια βδομαδα ενα saxo vts του 2001. το αμαξι εχει κανει 190.000χλμ και ηταν παρατημενο 6 μηνες. το πηρα μεσω κοινου γνωστου απο την δουλεια 1000 ευρω. οταν το πηρα η βενζινη ηταν στην μεση και μεσα σε 60χλμ χαλαρης οδηγησης εφτασε σχεδον πατο. αναψε το λαμπακι της ρεζερβας. το μονο που ειδα την πρωτη μερα ηταν οτι βαραγε πυρακια. λεω θα ειναι απο βενζινη που ηταν μεσα 6 μηνες. ανοιγω ταπα βενζινης και μυριζε χαλασμενη. μετα απο 2 μερες αρχισε να δουλευει με 3 κυλινδρους και αναψε τσεκ. το μπριζωνω και μου βγαζει 4 βλαβες. προβλημα αναφλεξης στον 4ο. τις σβηνω κ για 2-3 ωρες δεν αναψε ουτε εκανε κατι. μετα ξαναναψε αλλα δεν κανει ρεταρισμα. εντωμεταξυ ξεκινησα σε ενα φαναρι λιγο τεζα πρωτη κουμπωσα 2α και δεν συνεχισα και απο τοτε συντονιζει. μαλλον εκοψα βαση. περιμενω την δευτερα να το δω. δεν λειτουργουν και οι ηλεκτρικοι καθρεφτες, εχουν καταργησει το ψυγειο λαδιου και δεν δουλευει η ενδειξη της θερμοκρασιας του λαδιου. αυτος που το ειχε εχει βαλει και μια χωανη και τραβηξε απλα ενα σωληνακι στον σωληνα της χωανης και πεταει και λαδια απο εκει. τι ξερετε εσεις ρε παιδια για τα προβληματα αυτα? ευχαριστω πολυ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 12:19 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Ξεκινα με καποιο καθαριστικο που θα ριξεις στη βενζινη, γεμισε το και αρκετα και ενα καθαρισμα μπεκ δε θα ηταν ασχημο. Μπορει να χει ρουφηξει τροκτικα απο το ρεζερβουαρ. :hmm και την αντλια βγαλε να την τσεκαρεις..
Τα Saxo δεν ειχαν ψυγειο λαδιου αν δεν κανω λαθος, ουτε ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου..μηπως εννοεις κατι αλλο?
Βασεις μηχανης-σαζμαν φτηνες ειναι, κανε μια αλλαγη.
Αυτο με την χωανη δε σε επιασα, απο που πεταει λαδια?

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 13:27 
Άβαταρ μέλους
Καλημερα! στην βαση του φιλτρου λαδιου κανονικα πανε νερα.βλεπω 2 αλουμινενιους σωληνες να πεταγονται και βλεπω και 2 κολαρα να ειναι ενωμενα. το μοτερ μου ειναι 16ν. πανω δεξια στις αναθυμασεις ο τυπος που το ειχε τραβηξε απλα ενα σωληνακι στων σωληνα της εισαγωγης. αυτο που μπορω να το βρω?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 16:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Για το μισό ρεζερβουάρ σε 60 χλμ κοίτα μήπως χάνει από κανένα σωληνάκι βενζίνης

Όσον αφορά τα υπόλοιπα πήγαινέ το σε κανέναν μηχανικό της προκοπής να σου πει τι χρειάζεται συνολικά και να το βάλεις σε μια σειρά .....

Αν δεν ξέρεις κανέναν, πες μας σε ποια περιοχή βρίσκεσαι να σου πούμε που να απευθυνθείς .

Καλώς ήλθες στην παρέα μας ...

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 20:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
το Vts εχει οργανο θερμοκρασιας λαδιου, και ψυγειο λαδιου...συγκεκριμενα εναλλακτη νερου-λαδιου.
απο οτι καταλαβαίνω εκτος το οτι καθόταν 6 μηνες δεν ηταν και τοσο καλοσυντηρημένο οπότε βάλτο σε μια σειρα ξεκινώντας απο τα βασικα,
άλλαξε φιλτρα(βενζινης-λαδιου-πλύσιμο χοάνης), λαδια, μπουζια, και βαλε στο προγραμμα τα υπολοιπα, πολλαπλασιαστη, ιμαντες (αξεσουαρ και χρονισμου) αντλια νερου, και τεντωτιρες!!!!!
οσο για το "ψυγειο λαδιου-εναλλάκτη" για να τον ειχαν απομονωμένο μαλλον ειναι ή βουλωμένος ή τρύπιος και χανει νερα(ειχαν ενα θεμα οπως και τρυπούσαν εσωτερικα με αποτελεσμα να μπερδεύουν νερα με λαδια)!!!
επισης μαζι με τα φιλτρολαδα κανε και ενα καθαρισμα την πεταλουδα γκαζιου!!!
για τις αναθυμιασεις λαδιου που λες βγαλτες εξω με ενα σωληνα (κατω χαμηλα) και την τρυπα στο κολλαρο της χοανης ταπωσε την.
αυτα για αρχη .....και εχε στο νουσου πισω ρουλεμαν πισω αξονα και μαρκουτσια φρενων.
υπομονη θελει και λιγα φραγκα σε καλο και εμπιστο μαστορα, εκτος και αν πιανουν τα χερια σου οποτε το κανεις μονος σου γιατι ειναι πολυ απλο αυτοκινητακι!!!!
Καλοταξιδο να ειναι και αν το φερεις στην κατασταση που πρεπει, μονο ομορφα θα εχεις να θυμασε απ το saxo!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 20:49 
Άβαταρ μέλους
Μου αναβουν και 4 βλαβες. P0326 P0215 και 2 φορες το P0304 που ειναι το ρεταρισμα. Αμα ξεκινησει να ρεταρει το σβηνω το ξαναβαζω μπροστα και ολα κομπλε. Οι αλλες 2 δεν ξερω τι ειναι. Τα εψαξα αλλα δεν πολυ καταλαβα. Πιανουν τα χερια μου. Εχω ασχοληθει παρα πολυ με ενα σταρλετακι. Εχω αλλαξει και φλατζα καυσεως. Και χωρο εχω να τα κανω. Γρυλους εργαλεια τα παντα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 20:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Μάιος 2013, 19:22
Δημοσιεύσεις: 1563
Τοποθεσία: Κιάτο Κορινθίας
Εικόνες: 0
Ξεκίνησε σιγά σιγά με οτι σου είπε ο vil και έρχεται η συνέχεια

_________________
C3 1.6 e-hdi Eco Chic
http://stergiopoulosmeat.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 21:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
panplak έγραψε:
Μου αναβουν και 4 βλαβες. P0326 P0215 και 2 φορες το P0304 που ειναι το ρεταρισμα. Αμα ξεκινησει να ρεταρει το σβηνω το ξαναβαζω μπροστα και ολα κομπλε. Οι αλλες 2 δεν ξερω τι ειναι. Τα εψαξα αλλα δεν πολυ καταλαβα. Πιανουν τα χερια μου. Εχω ασχοληθει παρα πολυ με ενα σταρλετακι. Εχω αλλαξει και φλατζα καυσεως. Και χωρο εχω να τα κανω. Γρυλους εργαλεια τα παντα.

Πάλι καλά που πιάνουν τα χέρια σου αδελφέ και έχεις και χώρο γιατί σε βλέπω να αγόραζες άλλο ένα με τις διορθώσεις που θα χρειαστείς. Εύχομαι καλό κουράγιο με το λιγότερο δυνατό κόστος. Υπάρχουν άτομα που θα σε καθοδηγήσουν σωστά.

From Inside C4 White Airbus

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Ιαν 2017, 19:20 
Άβαταρ μέλους
Τελικα με 4 μπουζακια λυθηκε το θεμα και με μια βιδα. Ειχε σπασει η βιδα της βασης. Πυρακια ελαχιστα αλλα μου ειπε ενας γνωστος οτι ειναι επειδη ειχε καψει καποτε φλατζα το κανει. Εφτιαξα το σωληνακι που πεταγε λαδια. Αλλα τωρα που το πιστολιασα στον κηφισο αλλα πεταγονται λαδια στην εξαγωγη στο υψηλο στροφαρισμα. Λετε να ειναι απο το δειχτη του λαδιου?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα Saxo vts 01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Ιαν 2017, 19:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
φιλε μου σου εγραψα τι πρεπει να κανεις για να το βαλεις το αμαξι σε ενα λογαριασμο και σιγα-σιγα να το φτιαξεις οπως πρεπει!!!
Αντι για αυτο κανεις σπασμοδικες κινησεις και λιγο απ ολα!!!
δικο σου το αμαξακι δικα σου και τα φραγκα να κανεις οτι γουσταρεις!!!!
Οσο για το λαδια που πεταει στην εξαγωγη μπορει να ειναι απο τον δειτη του λαδιου, απο την ταπα του λαδιου, απο την φλαντζα του ψεφτοκαπακου και απο 100 ακομη σημεια....εσυ εχει το αυτοκινητο, εσυ το κοιτας, και ρωτας εδω μεσα απο που μπορει να ειναι???
αφου λοιπον το "πιστολιασες" μπορει να ειναι απο το "κλείστρο"!!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

service saxo 1.1
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Αγορά Citroen C4 1.6 diesel 100hp 2016
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: fader_gr
Απαντήσεις: 34
Αγορα μεταχειρισμενου C4 VTS 2.0cc. Αξιζει;
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: kostas Xantia
Απαντήσεις: 77
Συμβουλή για αγορά φανών xenon!!
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Apostolos
Απαντήσεις: 52
saxo 1.1
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: giorgos.saxo165
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ