Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:44 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προβλημε με τη φισα του καλωδιου αισθητηρα στροφων στοφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Φεβ 2017, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2014, 15:29
Δημοσιεύσεις: 4
Κυρίες και κύριοι καλημέρα σας!

Είμαι ο Κώστας και είμαι κάτοχος από τον Οκτώβριο του 2014 ενός Citroen C4 1.6 diesel και μέχρι πριν 3 βδομάδες δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το αυτοκίνητο μου.
Πριν 3 βδομάδες λοιπόν στο δρόμο για την εργασία μου, μένω στη μέση του δρόμου λόγω κομμένου ιμάντα δυναμό και του καλωδίου που καταλήγει στον αισθήτηρα στροφών του στροφάλου είχε βγει απο τη θέση του. Πάμε με οδική στο συνεργείο και διαπιστώνεται ότι ήταν στραβός ο εντατήρας και σπασμένη η φίσα του καλωδίου που συνδέεται στον αισθητήρα. Αλλάζουν ιμάντα και εντατήρα και μπαλώνουν προσωρινά την φίσα λόγω μη διαθέσιμου ανταλλακτικού. Χθες το απόγευμα ενημερώθηκα απο το συνεργειο ότι η φίσα αυτή δεν είναι διαθέσιμη μόνη της άλλα έρχεται μαζί με ολόκληρη την καλωδίωση του κινητήρα. Επισης η φίσα δεν υπάρχει σαν ξεχωριστός κωδικός στην Citroen.
Καμιά ιδέα που μπορεί να βρεθεί η φίσα εκτός απο άλλο τρακαρισμένο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημε με τη φισα του καλωδιου αισθητηρα στροφων στοφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Φεβ 2017, 21:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Γειά σου Κωστή,
επειδή κανείς απο τρακαρισμένο δεν θα σου την δώσει,πάς σε έναν γατίσιο ηλεκτρολόγο,αγοράζει μια ίδια φύσα,περνάει και χρυσά κλιπσάκια και είσαι πιο "τζίτζις"απο καινούργιος.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημε με τη φισα του καλωδιου αισθητηρα στροφων στοφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Φεβ 2017, 10:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
kmantz81 έγραψε:
Κυρίες και κύριοι καλημέρα σας!

Είμαι ο Κώστας και είμαι κάτοχος από τον Οκτώβριο του 2014 ενός Citroen C4 1.6 diesel και μέχρι πριν 3 βδομάδες δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το αυτοκίνητο μου.
Πριν 3 βδομάδες λοιπόν στο δρόμο για την εργασία μου, μένω στη μέση του δρόμου λόγω κομμένου ιμάντα δυναμό και του καλωδίου που καταλήγει στον αισθήτηρα στροφών του στροφάλου είχε βγει απο τη θέση του. Πάμε με οδική στο συνεργείο και διαπιστώνεται ότι ήταν στραβός ο εντατήρας και σπασμένη η φίσα του καλωδίου που συνδέεται στον αισθητήρα. Αλλάζουν ιμάντα και εντατήρα και μπαλώνουν προσωρινά την φίσα λόγω μη διαθέσιμου ανταλλακτικού. Χθες το απόγευμα ενημερώθηκα απο το συνεργειο ότι η φίσα αυτή δεν είναι διαθέσιμη μόνη της άλλα έρχεται μαζί με ολόκληρη την καλωδίωση του κινητήρα. Επισης η φίσα δεν υπάρχει σαν ξεχωριστός κωδικός στην Citroen.
Καμιά ιδέα που μπορεί να βρεθεί η φίσα εκτός απο άλλο τρακαρισμένο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mεταχειρισμενο το ειχες παρει ; Ποσα χλμ ειχες κανει και σου εκοψε ιμαντα δυναμο;

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημε με τη φισα του καλωδιου αισθητηρα στροφων στοφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Φεβ 2017, 12:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2014, 15:29
Δημοσιεύσεις: 4
Φίλε Tzakos καλημέρα!
Απ'ότι φαίνεται αυτή είναι η πιο λογική λύση από τη στιγμή που η Citroën μας ψιλοκρέμασε με το ανταλλακτικό.

Φίλε aenaos15 καλημερα και σε εσενα!
Το αυτοκίνητο το πήρα καινουργιο και τώρα εχει περίπου 43000χλμ. Ο ιμάντας σαν υλικό δεν είχε εμφανή φθορά. Απλά δούλευε εκκεντρα λόγω στραβωμενου εντατήρα και βγήκε από τη θέση του κατά ένα "δοντακι" , οπότε μετά κόπηκε μια λωρίδα από τον ιμάντα και έσπασε τη φισα του καλωδίου. Αν ο εντατήρα ήταν στραβος από την αρχή ή κάτι έγινε και στραβωσε αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημε με τη φισα του καλωδιου αισθητηρα στροφων στοφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Φεβ 2017, 16:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 09 Οκτ 2014, 15:29
Δημοσιεύσεις: 4
Προς ενημέρωση των όλων των φίλων του club θα ήθελα να κάνω μια μικρή διόρθωση στην αρχική περιγραφή μου.
Το αυτοκίνητο αρχικά είχε μεταφερθεί στην Citroen Mακρής στο Γαλάτσι και με είχαν ενημερώσει, ο ίδιος ο κ.Μακρής όπως γίνεται συνήθως σε αυτό το συνεργείο, ότι δεν υπάρχει η φίσα του καλωδίου διαθέσιμη από την Citroen(δεν υπάρχει ξεχωριστός κωδικός αλλά έρχεται με ολόκληρη την καλωδίωση του κινητήρα με κόστος περίπου 350 ευρώ).

Πριν ξεκινήσω την αναζήτηση ενός καλού ηλεκτρολόγου, όπως είχε προτείνει και ο φίλος Tzakos, για την επισκευή της φίσας επικοινώνησα με την Citroen Ωμεγα και μετά με την τεχνική υποστήριξη της Citroen, όπου με ενημέρωσαν ότι υπάρχει κιτ επισκευής για το καλώδιο του αισθητήρα στροφών με κόστος 15 ευρώ+ΦΠΑ+εργατικά, και περιλαμβάνει και καινούργια φίσα. Οπότε σήμερα το πρωί επισκέφθηκα την Citroen Ωμεγα, επισκευάστηκε η σπασμένη φισα και όλα δουλεύουν πλέον ρολόι.

Στο τέλος θα ήθελα να προσθέσω και κάτι που είναι άσχετο με το θέμα, αλλά είναι όλο και εντονότερο στους δρόμους κυρίως της Αθήνας. Νεύρα!!! Πάρα πολλά νεύρα έχει ένα μεγάλο ποσοστό των οδηγών! Λίγη ηρεμία και υπομονή δεν κάνει κακό!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημε με τη φισα του καλωδιου αισθητηρα στροφων στοφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Φεβ 2017, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Πολύ ευχάριστα τα νέα σου, τελικά για άλλη μία φορά αποδείχτηκε ότι όπου σε πιάσουν είναι τα συνεργεία!!
Για το τελευταίο σχόλιο σου το έχω παρατηρήσει κι εγώ και με έχει κουράσει φοβερά στην καθημερινότητα μου όλος αυτός ο σταρχιδισμος και η μαγκιά στην οδηγηση!

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημε με τη φισα του καλωδιου αισθητηρα στροφων στοφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Φεβ 2017, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Πολύ ευχάριστα τα νέα σου, τελικά για άλλη μία φορά αποδείχτηκε ότι όπου σε πιάσουν είναι τα συνεργεία!!
Για το τελευταίο σχόλιο σου το έχω παρατηρήσει κι εγώ και με έχει κουράσει φοβερά στην καθημερινότητα μου όλος αυτός ο σταρχιδισμος και η μαγκιά στην οδηγηση!

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Έντονη αύξηση στροφών χωρίς ανταπόκριση γκαζιού! C2 1.1 VTR
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Βγαλμένη φισα εάν κάποιος γνωρίζει
Δ. Συζήτηση: BX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Αναλόγια στροφών αυτοκινήτου και αυτά που γράφη το κοντέρ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Πρόβλημα με αισθητήρα UERIA
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: Toshiba2014
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα στα ηλεκτρολογικά & απότομη αύξηση στροφών με A/C
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: nikitas
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ