Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:09 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Με "πετάνε" από το σπίτι! Έτσι απλά;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Μαρ 2017, 23:36 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Ακούστε τώρα φίλοι μου το παράδοξο της υπόθεσης που ζω.

Πριν 1,5 χρόνο (10/15) ψάχνοντας σπίτι στα Χανιά βρήκα ένα που σχεδόν μου ταίριαζε. Έψαχνα βιαστικά και δεν είχα πολλές επιλογές, έτσι.. πέτυχα λαχειο.

Καταρχήν έπεσα σε μεγάλη περίπτωση. Το σπίτι φουλ παράνομο, δε μπορούσε να μου κόψει απόδειξη, ούτε να δηλώσουμε στην εφορία κάτι εννοείται. Για ρεύμα-νερό υπάρχουν μετρητές όπου πλήρωνα με βάση την ένδειξη.
Έτσι, όπως καταλαβαίνετε δεν έγινε κανένα συμβόλαιο πέρα από το ότι δώσαμε τα χέρια, συμφωνήσαμε ένα χ ενοίκιο και το ότι θα μείνω τουλάχιστον 2 χρόνια.
Εγώ απο την πλευρά μου ήμουν παραπάνω απο κύριος μέχρι και την ώρα που μιλάμε. Καθόλου καθυστέρηση σε τίποτα, ούτε σε ρεύματα, ούτε ενοχλούσα για μικροπροβλήματα. Μάλιστα, πριν μπω έβαψα και το σπίτι που ήταν στην κυριολεξία αχουρι, και μέχρι σήμερα το διατηρώ και το προσέχω σαν δικό μου.

Πριν κάποιες μέρες ο "μπάρμπας" (85 χρονών) με ήθελε "κάτι να μου πει". Πάω και η είδηση πέφτει σαν κεραυνός εν αιθρία. "Τα πράματα είναι δύσκολα... Η κόρη μου κατεβαίνει σε ένα μήνα και θέλω το σπίτι". Τελοσπαντων για να μη μακρυγορώ, η "κόρη" είναι μάλλον η AirBnb και ο θείος απλά θέλει παραπάνω φράγκα, γιατί σήμερα ήρθε και μου λέει "αν είναι να κάτσεις ΘΑ πάμε το ενοίκιο +80€"! Εντάξει εκεί τα πήρα, ξέχασα πόσο καλό παιδί μπορεί να είμαι και του είπα εν ολίγοις ότι από εμενα δε θα πάρει άλλο φραγκο και θα φύγω όποτε βρω σπίτι. Του τα εψαλλα, αλλά είναι τόσο σκατοκεφαλος που γύρισε και μου είπε ότι εγώ λέει τον κοροϊδεύω και θα έφευγα χωρίς να του πω. Άιντε βγάλε άκρη τώρα με τον κάθε τρελό που κυκλοφορεί.

Πέρα από την αποστροφή που αισθάνομαι βλέποντας ανθρώπους να είναι στο τέλος της ζωής τους και να μην έχουν μάθει να φέρονται σαν άντρες για μερικά κωλόχαρτα, θέλω να το μοιραστώ αυτό μαζί σας για μερικές συμβουλές, αν τυχόν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον, αλλά και γενικά επειδή ορισμένοι είστε πιο "μπασμένοι" σε τέτοια θέματα. Αύριο βέβαια θα μιλήσω με τον δικηγόρο μου, αν και μου φαίνονται μαύρα τα πράγματα τη στιγμή που δεν έχω συμβόλαιο.
Από την άλλη επειδή σήμερα λογοφέραμε κάπως, θέλω να ξέρω τι μπορεί να μου κάνει. Μπορεί πχ να με θεωρήσει καταληψία και να μου φέρει αστυνομίες κλπ; Ή να πάει να μου βγάλει με το έτσι θέλω τίποτα πράγματα έξω;; Γενικά εγώ τι μπορώ να κάνω απέναντί του;

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με "πετάνε" από το σπίτι! Έτσι απλά;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Μαρ 2017, 23:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Μάλλον τίποτα.
Απαντώ στην τελευταία ερώτηση σου.
Χωρίς συμβόλαιο και χωρίς να έχεις αποδείξεις πληρωμής, έστω και σε χαρτοπετσέτα που λέει ο λόγος, μέχρι και διαρρήκτη μπορεί να σε πει.
Μάζεψε τα και φύγε νύχτα.

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με "πετάνε" από το σπίτι! Έτσι απλά;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Μαρ 2017, 23:49 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Μιλα πρωτα με δικηγορο με ειδικευση στο αστικο δικαιο κ μετα βλεπεις.

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Μαρ 2017, 23:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
να σε πεταξει εξω με οικογενεια ειναι λιγο δυσκολο,απλα δεν εκανες καλα που μπηκες χωρις συμβολαιο η κατι αλλο,το ενοικιο του το δινεις στο χερι?

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με "πετάνε" από το σπίτι! Έτσι απλά;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Μαρ 2017, 23:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
barracuda έγραψε:
να σε πεταξει εξω με οικογενεια ειναι λιγο δυσκολο,απλα δεν εκανες καλα που μπηκες χωρις συμβολαιο η κατι αλλο,το ενοικιο του το δινεις στο χερι?
Όχι στην αρχή μέσω Τράπεζας.. Μετά χέρι.. Φίλε έκανα μλκια τι να λέμε. Τον εμπιστεύτηκα γιατί μου φάνηκε τιμιος και καλά να πάθω..

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 00:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Μην λέτε μλκς.
Το σπίτι είναι παράνομο,τίποτα δεν μπορεί να του κάνει.
Σταυράκο,με την ησυχία σου βρές κάτι άλλο και φύγε.
Να ήταν πιο νέος να τον δέρναμε,τόσο που είναι........άστο.
Αλλά αυτό που μπορεί να σου κάνει,είναι να σου κόψει το νερό απο τα πράσα να στο βάλει στα κρεμύδια.

Και με τα λεφτά που του έβαζες στην τράπεζα,μπορεί να τον βάλεις να κάνει και κωλοτούμπες.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 00:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Ειναι λίγο περίπλοκο το θέμα....χωρίς την ύπαρξη αστικής σύμβασης περασμένης μάλιστα στο taxis όπως γίνεται πλέον,δεν μπορείς και δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα. Θέλει περίτεχνα νομικίστικα τεχνάσματα από καλο δικηγόρο αλλά σκέψου το αλλιώς....θα ήθελες να μείνεις στο σπίτι του σκατόψυχου και να του δίνεις τα λεφτά σου? Εγώ στη θέση σου θα τα μάζευα και θα του το άφηνα μπρδλ.....και μετα ας τρέχει να αποδείξει ότι το είχε νοικιασμένο σε σένα αφού ήταν παράνομος. Πρόσεχε γιατί αν ειναι τόσο σκατοψυχος μπορεί και να σε καταγγείλει για κατάληψη! Μεγάλο μπλέξιμο φίλε....

ΥΓ Εννοείται ότι δεν του δίνεις φράγκο για τίποτα μέχρι να φύγεις. Ας σου κάνει μήνυση.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 00:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
Βάσει του άρθρου 334 του Ποινικού Κώδικα «όποιος εισέρχεται παράνομα ή παραμένει παρά τη θέληση… στην κατοικία άλλου ή στο χώρο που αυτός χρησιμοποιεί για την εργασία του… τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ενός έτους ή με χρηματική ποινή.» Μάλιστα είναι νομικά αδιάφορο αν αυτός που επιχειρεί να εισέλθει είναι ο ιδιοκτήτης της κατοικίας, ή αν ο ενοικιαστής δεν έχει πληρώσει το ενοίκιο ή δεν έχει καν συμβόλαιο...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με "πετάνε" από το σπίτι! Έτσι απλά;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 00:08 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
:D :D

Το καλό είναι ότι βρήκα ήδη σπίτι, άσχετα με το ότι θα δώσω μισό νεφρό για κλείσιμο-μεσιτες (μάλιστα κάτι που έμαθα χθες είναι ότι τον μεσιτη τον πληρώνει λέει ο ενοικιαστής, άσχετα με το αν έχει ζητήσει ή όχι τις υπηρεσίες του! Ρε έχω αλλάξει νομό ή πλανήτη;;). Απλά το σπίτι αυτό αδειάζει στις 10/4 κι έπειτα..



Παιδια με καθησύχασατε αρκετά!!

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 00:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Ώπα....τον μεσίτη τον πληρώνεις μόνο εφόσον σου έχει επιδείξει το σπίτι που επέλεξες. Μισό ενοίκιο εσύ και μισό ο ιδιοκτήτης. Ότι άλλο σου πούνε ειναι παράνομο!!

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με "πετάνε" από το σπίτι! Έτσι απλά;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 00:19 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Προσοχή μόνο μην σου κάνει καμία καταγγελία στην υπηρεσία σου.

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 00:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
Tzakos έγραψε:
Να ήταν πιο νέος να τον δέρναμε,τόσο που είναι........άστο.

ενα απερκατ στη μασελα το θελει...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 01:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
Δεν μπορεί να σε κάνει τίποτα (φοβάτε ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη) είσαστε και οι δύο παράνομοι (φοροφυγάδες, θα καταγγείλει τον εαυτό του?) αυτός απέκριπτε εισοδήματα και εσύ δεν εμφάνιζες τα έξοδά σου για να μην φαίνοντε τα έσοδά σου έτσι το βλέπει η εφορία ενώ στην ουσία ήσουν χαμένος, σίγουρα μπορείς να αποδείξεις ότι έμενες 1.5 χρόνο στο σπίτι με την συγκαταθεσή του με μάρτυρες από την γειτονιά και την αλληλογραφία σου απο διάφορες εταιρείες τηλέφωνα κ.α., στην δήλωσή σου τί διεύθυνση δήλωνες στην εφορία χωρίς έστω ένα τυπικό συμβόλαιο??? εφόσον βρήκες σπίτι όλα καλά πρόσεξε όμως αυτή την φορά να το κάνεις νομότυπα, μέχρι να αμπαλάρεις τα πράγματα θα περάσουν και οι μέρες θα σε βλέπει και αυτός που ετοιμάζεσε και δεν θα έχετε αψυμαχίες εναλλακτικά μπορείς να του πεις ότι δέχεσε την αύξηση από τον απρίλιο και μόλις αδειάσει το άλλο σπίτι φεύγεις και άστον να κουρεύετε, εάν με τον μεσίτη έχεις υπογράψει συμβόλαιο η αμοιβή του είναι ένα ενοίκιο συν το φπα εάν όχι προφορικά ότι συμφωνήσατε συνήθως μισό ενοίκιο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 01:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
barracuda έγραψε:
Tzakos έγραψε:
Να ήταν πιο νέος να τον δέρναμε,τόσο που είναι........άστο.

ενα απερκατ στη μασελα το θελει...


Θα του το δώσει ο ΠΗΤΕΡ (άγιος Πέτρος) :rop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Μαρ 2017, 07:36 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Δυστυχως αποδεικνυεται για αλλη μια φορα οτι η ωριμοτητα , η σοβαροτητα και οι καλοι τροποι δεν συμβαδιζουν με την ηλικια. Πολλοι ανθρωποι αντι μεγαλωνοντας να γινονται σοφοτεροι, απλα γινονται χειροτεροι. Καλο κουραγιο. Με την ησυχια σου βρες κατι αλλο και ασε τον παππου με το μιζερο μυαλο του.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 38 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Εκεί που σταματούν τα απλά αυτοκίνητα...ξεκινούν τα Citroen
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 71
Γυμναστική στο σπίτι
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 20
Απλά απίστευτο!!!
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Vaggelis12016v
Απαντήσεις: 10
Έτσι για να πουμε τον καημό μας
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: thundermaster
Απαντήσεις: 57
TRAGIC ΑΠΛΑ.....
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ