Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:15 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Τη στιγμή που γράφω το έχω στην κατοχή μου 5 μέρες και αισίως πλησίασα τα πρώτα 2.000 χλμ και θα μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες μου εντυπώσεις από το αυτοκίνητο κυρίως για να βοηθήσω τους υποψήφιους αγοραστές.

ΕικόναΕικόνα

Στοιχεία αυτοκινήτου: Citroen C3 (2017)
Κινητήρας: 1.6 BlueHDi 100 S&S
Έκδοση: Shine
Χρώμα: Λευκό/Κόκκινο
Εξοπλισμός:
    -Σύστημα επόπτευσης νεκρής γωνίας,
    -Σύστημα εισόδου και εκκίνησης κινητήρα χωρίς κλειδί
    -Πανοραμική οροφή
    -Επένδυση Ambiance Urban Red
    -Ζάντες αλουμινίου 17″ diamantee Cross
    -Οροφή Bi-Ton Rouge Aden
Αξεσουάρ: Εργοστασιακό υποβραχιόνιο (135€)
Τελική τιμή με τέλη και αξεσουάρ: 19.520€ (-1.000€ έκπτωση αντιπροσωπείας) = 18.520€

Το αυτοκίνητο σαν γενική εμφάνιση προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ, το συγκεκριμένο όπως και το Cactus είναι αυτό που λέμε, ή σου αρέσει πολύ ή δε σου αρέσει καθόλου. Έχει το δικό του μοναδικό χαρακτήρα, είναι νεανικό και σίγουρα -ειδικά τώρα στην αρχή- τραβάει τα βλέμματα, αν και στις απλές εκδόσεις χωρίς διχρωμία και bumpers δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε εμφανισιακά μιας και δεν διαφέρει πολύ από το προηγούμενο μοντέλο.
Οι χώροι του μέσα είναι αρκετά ευρύχωροι, οι θέσεις πάρα πολύ αναπαυτικές, η ποιότητα των πλαστικών σε κάποια σημεία όπως στις πόρτες είναι καλή αλλά σε άλλα όπως το ταμπλό είναι πολύ μέτρια. Το πορτ μπαγκάζ αν και λένε ότι είναι από τα μεγαλύτερα της κατηγορίας δε μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα ωστόσο έχει αρκετό χώρο για 2 μικρές βαλίτσες και αρκετά ψώνια.
Το μεγάλο ατού του αυτοκινήτου για μένα και αυτό που με κέρδισε από την πρώτη στιγμή είναι η ποιότητα κύλισης. Είναι τελείως αθόρυβο στο δρόμο, δεν ακούγεται κανένας αεροδυναμικός θόρυβος τουλάχιστον μέχρι τα 120χλμ/ω και η μόνωση με το οδόστρωμα είναι άριστη. Πραγματικά σου δίνει την εντύπωση ότι βρίσκεσαι μέσα σε πολυτελές αυτοκίνητο μεγάλης κατηγορίας.
Από την άλλη κάτι που με απογοήτευσε ελαφρώς, είναι οι επιδόσεις του. Σίγουρα δε το λες σπορ αυτοκίνητο και σίγουρα δεν είναι αυτή η χρήση του αλλά για 100 άλογα turbo diesel κινητήρα το περίμενα λίγο πιο δυναμικό. Σε χαμηλές ταχύτητες αρπάγματα για προσπεράσεις κλπ είναι ικανοποιητικά, αλλά στις πιο μεγάλες (πχ προσπέραση στα 140χλμ/ω) το αυτοκίνητο δεν αρπάζει καθόλου. Το "άνοιξα" στις ευθείες μεταξύ Βόλου - Λάρισας και μετά βίας έπιασε τα 175χλμ/ω. Γνώμη μου είναι όσοι ενδιαφέρονται για τον 75άρι κινητήρα και κάνουν ταξίδια να το σκεφτούν καλά πριν επιλέξουν.
Από κατανάλωση πάλι δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Με το cruise κλειδωμένο στα 120 από Αθήνα μέχρι Θεσσαλονίκη ήταν στο 5.1 lt/100km. Ακριβώς την ίδια μου βγάζει το Vitara (2016) όταν το έχω κλειδωμένο στα 140, που είναι και πιο βαρύ και πιο ογκώδες όχημα. Για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι μεταξύ 3.5 με 4.0 αλλά δυστυχώς όχι. Μπορεί να παίζει ρόλο και ότι είναι άστρωτος ο κινητήρας ακόμα, θα δείξει... Στην Αθήνα πάντως πάλι εκεί γύρω στο 5.0 έμεινε η κατανάλωση με νορμάλ οδήγηση.

Μου άρεσε πάρα πολύ:
Η ποιότητα κύλισης
Ο αθόρυβος κινητήρας
Η ποιότητα ήχου το ηχοσυστήματος
Η πολύ καλή θέση οδήγησης, με την πανοραμική θέα και μικρές νεκρές γωνίες
Ο πολύ καλός εξοπλισμός
Η ομαλή λειτουργία όλων των μπιχλιμπιδιών (αυτόματα φώτα, υαλοκαθαριστήρες, προειδοποίηση νεκρής γωνίας-αλλαγής λωρίδας κλπ)
Οι βαριές πόρτες

Λεπτομέρειες που δεν μου άρεσαν:
Δεν έχει χερούλια στην οροφή για να κρατιούνται η συνεπιβάτες.
Δεν έχει εργοστασιακά πίσω φιμέ τζάμια (όλα πλέον έχουν, αυτό γιατί όχι?).
Παρότι full extra έκδοση δεν είχε εργοστασιακά πατάκια μέσα (είχε μοκετάκια της αράδας με 5-10€).
Δεν είχε τρίγωνο-πυροσβεστήρα-φαρμακείο στάνταρ.
Δεν έχει ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες.
Οι ποτηροθήκες εκεί που είναι χωμένες (κάτω από την κονσόλα) μόνο σφηνάκι μπορούν να χωρέσουν
Το υποβραχιόνιο είναι πολύ ρηχό (μπορεί να χωρέσει ένα πορτοφόλι, ένα πακέτο χαρτομάντιλα και έναν φορτιστή.
Τα εργαλεία της ρεζέρβας δεν χωράνε μέσα στη ρεζέρβα (τουλάχιστον στην έκδοση BlueHDi 100 S&S) με αποτέλεσμα να πιάνουν χώρο από το πορτ μπαγκάζ.
Η ποιότητα εικόνας της κάμερας οπισθοπορείας είναι χάλια και πολύ σκοτεινή, και η κάμερα είναι τοποθετημένη σε πολύ λάθος θέση με αποτέλεσμα να κρύβει τις γωνίες του αυτοκινήτου και να μην μπορείς να καταλάβεις εύκολα που είναι το αυτοκίνητο.
Η πανοραμική οροφή θα μπορούσε να ήταν και ανοιγόμενη...
Για να σηκώσεις τους υαλοκαθαριστήρες πρέπει να σβήσεις τη μηχανή και να γυρίσεις το διακόπτη τους αλλιώς δε σηκώνονται. Αυτό σημαίνει ότι στα φανάρια με τους "σκούρους" πρέπει να έχω το νου μου μη πάει να το σηκώσει και μου το σπάσει.
Θα μπορούσε να έχει και 6άρι σασμάν επιτυγχάνοντας έτσι καλύτερες επιδόσεις και οικονομία.
Πολύ δύσχρηστο το cruise control και ο περιοριστής ταχύτητας. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να αποθηκεύσω ταχύτητες όπως λέει το εγχειρίδιο. Επιπλέον, η θέση που το έχουν κάτω από τον λεβιέ του φλας με μπερδεύει συνεχώς όταν προσπαθώ να ανάψω τα φλας.
Πολλά άχρηστα και παραπανίσια κουμπάκια στο τιμόνι. Πχ για να μηδενίσεις το trip έχει 3 κουμπιά που κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα ή για να δώσεις φωνητική εντολή έχει 2 κουμπιά για να το κάνεις, το ίδιο και για την εναλλαγή μεταξύ στιγμιαίας μέσης κατανάλωσης trip κλπ. Χαζό...

Αυτά για αρχή. Σαν γενική εντύπωση μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, το αυτοκίνητο είναι άριστο και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη αγορά στην κατηγορία του (γι' αυτό και το επέλεξα άλλωστε).

Εικόνα ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα ΕικόναΕικόνα Εικόνα ΕικόναΕικόνα Εικόνα ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Τελευταία επεξεργασία από vagelisfil και Κυρ 06 Μάιος 2018, 17:51, έχει επεξεργασθεί 9 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν vagelisfil για την δημοσίευση του/της: ΑΝΤΩΝΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Ιούλ 2010, 14:04
Δημοσιεύσεις: 659
Καλοτάξιδο το εργαλείο σου .
Πραγματικά είναι απο τα πολύ ωραία τις αγοράς , αν και από τιμή ειναι φωτιά ...
Για την κατανάλωση άστο λιγάκι να στρώσει και θα πέσει λιγο ακομα σίγουρα .
Περιμένουμε φωτογραφίες :)

_________________
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν gmavro για την δημοσίευση του/της: vagelisfil, ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Ότι και να λέμε με διαφορά πλέον ο βασιλιάς της κατηγορίας. Το οδήγησα και έπαθα πλάκα . Επιβεβαιώνω το θέμα με το satnav


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν dasimo για την δημοσίευση του/της: vagelisfil, ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Καλοριζικο και καλοταξιδο! Αριστη περιγραφη!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ για την δημοσίευση του/της: vagelisfil, ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 15:11 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Και πάλι καλοταξιδη, για τις επιδόσεις και την κατανάλωση απλά δώστου χρόνο και καμιά 10000km για να ανοίξει και θα δεις διαφορά.Τέλος καλό θα ήταν να αλλάξεις​ τα πρώτα λαδακια σου αφού έκανες είδη 2000km.

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν NEKTARIOS C5 για την δημοσίευση του/της: vagelisfil, ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Πολύ καλά όλα, αν και νομίζω πολύ υψηλή τιμή.. Κλασικά "γαλλικά" σπαστικά μειονεκτήματα, που ναι μεν δε μειώνουν τη συνολική απόλαυση, αλλά ενοχλούν! (ποτηροθηκες πχ).

Ένσταση έχω με τη στιγμιαία και τη σύγκριση με το Vitara. Η κατανάλωση πρέπει να συγκρίνεται σε στάνταρ διαδρομή και πάντα με μέση κατανάλωση. Γιατί την στιγμιαία μπορεί να την επηρεάσει αρκετά μια παροδική ανωμαλία του οδοστρώματος και προς στιγμή να δεις υψηλή τιμή..

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Lohias^ για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 16:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Lohias^ έγραψε:
Πολύ καλά όλα, αν και νομίζω πολύ υψηλή τιμή.. Κλασικά "γαλλικά" σπαστικά μειονεκτήματα, που ναι μεν δε μειώνουν τη συνολική απόλαυση, αλλά ενοχλούν! (ποτηροθηκες πχ).

Ένσταση έχω με τη στιγμιαία και τη σύγκριση με το Vitara. Η κατανάλωση πρέπει να συγκρίνεται σε στάνταρ διαδρομή και πάντα με μέση κατανάλωση. Γιατί την στιγμιαία μπορεί να την επηρεάσει αρκετά μια παροδική ανωμαλία του οδοστρώματος και προς στιγμή να δεις υψηλή τιμή..


Ναι η κατανάλωση που ανέφερα είναι η μέση κατανάλωση που έδειξε ο υπολογιστής για όλο το ταξίδι. Η στιγμιαία είναι κάτι που δεν έχει νόημα να συγκρίνει κανένας εκτός και αν πηγαίνεις 2 αυτοκίνητα δίπλα δίπλα στον ίδιο δρόμο με τις ίδιες συνθήκες και την ίδια ταχύτητα και πάλι δεν θα βγει κάτι αξιόπιστο.
Τη συγκεκριμένη διαδρομή (Αθήνα-Λιτόχωρο) την κάνω 1-2 φορές το μήνα και πάντα μηδενίζω το trip πριν ξεκινήσω. Μιας και δεν τον έκανα ακόμα με το C3 στα 140 το συγκρίνω στα 120 με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που έχω εγώ και η οικογένεια μου και οδηγώντας πάντα με την ίδια συμπεριφορά και το αυτοκίνητο άδειο (εκτός από το βάρος του οδηγού-δικό μου 72kg.

Σταθερά στα 120 λοιπόν έχουμε:
Suzuki Vitara (2016) Diesel 1.6 120hp 1230kg --> 4.6 - 4.8 lt/100km
Citroen C3 (2017) Diesel 1.6 100hp 1090kg --> 5.1 - 5.2 lt/100km
Kia Rio (2012) Βενζίνη 1.4 109hp 1066kg --> 5.8 - 6.6 lt/100km
Ford Maverick (2003) Βενζίνη 2.0 124hp 1545kg --> 9.2 - 11.0 lt/100km

Σίγουρα πάντα θα υπάρχουν αποκλείσεις εξαιτίας των καιρικών συνθηκών, ανέμου, συχνότητας προσπεράσεων κλπ αλλά είναι μικρές απλά έτσι βγαίνει μια τάξη μεγέθους και μπορώ να κάνω μια σύγκριση.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vagelisfil για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
1ον το οχημα σου ειναι αστρωτο κ χωρις αλλαγη λαδιων κ 2ον το vitara πιθανοτατα εχει 6αρι σασμαν (;;). Αν ναι, δικαιολογειται η μη υπαρξη διαφορας.

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Πράκτορας για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 19:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Καλοταξιδο!!

NEKTARIOS C5 έγραψε:
Και πάλι καλοταξιδη, για τις επιδόσεις και την κατανάλωση απλά δώστου χρόνο και καμιά 10000km για να ανοίξει και θα δεις διαφορά.Τέλος καλό θα ήταν να αλλάξεις​ τα πρώτα λαδακια σου αφού έκανες είδη 2000km.


:agree

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Blanc για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Μαρ 2017, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
εκανες πολυ καλη επιλογη φιλε απο τα ποιο ωραια μικρα..!το c3 θα το οδηγεις παντα ποιο σπορτιφ απο το vitara και ειναι λογικο να βλεπεις το κατι τις παραπανω σε καταναλωση...

_________________
DS3 THP


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε barracuda για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Μαρ 2017, 09:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Σεπ 2012, 12:27
Δημοσιεύσεις: 1053
Πολύ καλό αυτοκίνητο αλλά τσιμπάει η τιμή χωρίς προωθητική.

Στο θέμα κατανάλωσης εμένα άλλαξε συμπεριφορά και τράβηγμα μετά τις 10 - 12 χιλιάδες. Στο ενδιάμεσο με είχε προβληματίσει πολύ.
Μετά η διαφορά ήταν μεγάλη.

Σε πρόσφατο ταξίδι προς Φλώρινα πήγα με 4,2 νορμάλ. Στο γυρισμό είδα 5,1 με ταχύτητες σταθερά πάνω από 140 - 150 και κομμάτι από Αγιο Κωνσταντίνο και μετά στο όριο.

Συνιστώ αλλαγή λαδιών, και καλές βόλτες. Οσο ζεσταίνει ο καιρός ο φίλος θα δεί και πιο μειωμένη κατανάλωση.

Αυτές οι "ποτηροθήκες" στο C3 είναι καλό ανέκδοτο τελικά και μεγάλο bug η έλλειψη χειρολαβών πίσω.

Πολύ αντικειμενική κριτική. :clap

Να το χαίρεσαι φίλε και απροβλημάτιστο εύχομαι.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nbackal για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Μαρ 2017, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Nικολα το πηρες και εσυ? Εχω χασει συνεχειες? :clap :)

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Μαρ 2017, 22:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Πράκτορας έγραψε:
2ον το vitara πιθανοτατα εχει 6αρι σασμαν (;;). Αν ναι, δικαιολογειται η μη υπαρξη διαφορας.

Ναι, το Vitara όπως και το Rio έχουν 6αρι σασμάν με πάρα πολύ καλή κλιμάκωση που βοηθάει πραγματικά στην κατανάλωση και τις επιδόσεις. Να πω την αλήθεια δεν με εκπλήσσει ιδιαίτερα που έχει παρόμοια κατανάλωση με το Vitara μιας και ο κινητήρας της Suzuki έχει βγει από τους πιο οικονομικούς κινητήρες της αγοράς τα τελευταία χρόνια παρά τα περισσότερα άλογα που αποδίδει και την τεράστια ροπή 320nm.

nbackal έγραψε:
Πολύ καλό αυτοκίνητο αλλά τσιμπάει η τιμή χωρίς προωθητική.

Όντως είναι τσιμπημένο, η τιμή που το αγόρασα είναι με 1.000 ευρώ έκπτωση (αντί για δώρα κλπ). Το αυτοκίνητο με τον εξοπλισμό που το πήρα μαζί με τέλη και αξεσουάρ είχε 19.520. Δεν έβαλα μόνο το ConnectCam και το ConnectBox επειδή μου ήταν παντελώς αχρείαστα. Αν βάλεις και αυτά και πάρεις και ένα άλλο μεταλλικό χρώμα πας άλλα 1.100 πάνω, δηλαδή 20.600+. Όντως πάρα πολλά για μικρό αυτοκίνητο... Δυστυχώς όμως, πάντα τον εξοπλισμό (και την μάρκα) πληρώνεις.

nbackal έγραψε:
Συνιστώ αλλαγή λαδιών, και καλές βόλτες. Οσο ζεσταίνει ο καιρός ο φίλος θα δεί και πιο μειωμένη κατανάλωση.

Αυτό ελπίζω και 'γω. Αλλαγή λαδιών νωρίς μου φαίνεται να κάνω από τώρα... Αλλά αφού όλοι αυτό με συμβουλεύεται θα το προγραμματίσω μια από αυτές τις μέρες.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vagelisfil για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Μαρ 2017, 22:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Ο κινητήρας του Suzuki σου (αν μιλάς για το D16AA), μπορεί να συγκριθεί με τον BlueHDi 120, που φοράει το C4 και όχι με αυτόν που φοράς εσύ στο C3.
Αυτό θα είναι το δίκαιο. Και προφανώς, ο BlueHDi, έχει σπάσει όλα τα ρεκόρ κατανάλωσης όταν έχουμε πραγματική κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες γύρω στα 3,5 λίτρα...

Για την αλλαγή λαδιών, κάπου στα 1500-2000 χλμ., επιβάλλεται κατά την άποψή μου, να γίνει.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Μαρ 2017, 09:43 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Το παλιο μου C3 1.6 e-hdi με ανεβοκατεβαζε Θεσσαλονικη-Αθηνα με 5.2 λογω μη υπαρξης 6ης.
Για να εχουμε μετρο συγκρισης, το 308sw 1.6THP , με ταχυτητες εντος οριων ταχυτητας, στη διαδρομη Θεσσαλονικη-Μετσοβο-Θεσσαλονικη ηταν στα 6.5-6.6. 1500 κιλα οχημα, βενζινη.
Κοινως η 6η δινει τρομερη οικονομια σε ταξιδι.



Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Πράκτορας για την δημοσίευση του/της: ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 8 [ 109 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ερωτήσεις για Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 2007-08
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: karas
Απαντήσεις: 61
Νέο Citroen C1 με Άτοκη Χρηματοδότηση και 183€/μήνα!
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Oδική βοήθεια Citroen
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: africa_twin
Απαντήσεις: 9
κλειδι citroen c2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Citroen c2 vts mk1,mk2,mk3
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron