Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:36 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Απρ 2018, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
Στο Grand Picasso μου (μοντέλο 8/2016) είχε αρχίσει να ακούγεται ενα τρίξιμο από την πίσω ανάρτηση, ειδικά με ανοιχτό παράθυρο και χαμηλές ταχύτητες το τρίξιμο είναι πολυ έντονο.
Εμφάνιζεται περνώντας από μικροανωμαλιες ή ανεβαίνοντας σε κάποια ράμπα.
Πήγα στο service, όπου μόλις ανέφερα το πρόβλημα αυτό, μου είπαν ότι υπάρχει οδηγία για αλλαγή κάποιων στοιχείων στον πίσω άξονα και ότι για τη διαδικασία αυτή χρειάζονται 2 ώρες! Προφανώς όλα μέσα στην εγγύηση.
Έκλεισα το ραντεβού για την άλλη εβδομάδα. Δεν είχα χρόνο να ρωτήσω κάτι περισσότερο για τη φύση του προβλήματος, παρά μόνο ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Απρ 2018, 11:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
Επανέρχομαι στο θέμα, καθώς μίλησα με την αντιπροσωπεία, όπου και με ενημέρωσαν ότι το πρόβλημα στο τρίξιμο του πίσω άξονα λύνεται βάζοντας κάποιο υλικό σαν αφρό μέσα στον άξονα.
Αυτή είναι η νεότερη οδηγία που υπάρχει από τη Citroën, καθώς αρχικά άλλαζαν όλο τον άξονα πίσω επειδή, λέει, δεν είχαν βρει το αίτιο.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Απρ 2018, 14:20 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Μπράβο φίλε μου που ενημερώνεις για να το γνωρίζουν και τα υπόλοιπα παιδιά. Με το καλό να το τοποθετήσεις!

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 08:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω το θέμα, έφτασα σε αυτό το site public.servicebox-parts.com/pages/index.jsp
Κάνεις εγγραφή σαν υποτιθέμενος επαγγελματίας, σου στέλνουν κωδικούς και βάζοντας το VIN του αυτοκινήτου βλέπεις τα πάντα!! (Για να δεις τεχνικές οδηγίες και διαδικασίες επισκευών χρειάζεται να πληρωθεί ένα αντίτιμο, εγώ έδωσα 8,5€ για μια ώρα και είδα όλα τα TSB που αφορούν το όχημα μου, αλλά και πολλά άλλα πράγματα).
Για το συγκεκριμένο θέμα του πίσω άξονα, θα πρέπει λέει να μεγαλώσουν κάποιες οπές στην αντιστερπτικη δεξιά και αριστερά με... τρυπάνι (!!!), να χυθεί ο αφρός, να μπουν οι τάπες και μια ειδική επίστρωση για τα χαλίκια (έτσι το αναφέρει) και χρειάζεται 2 ώρες ακόμα για να σταθεροποιηθει το υλικό εντός του άξονα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά κάπως με αγχώνει η όλη διαδικασία για το αν θα γίνει σωστά.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Δεν ακούγεται και πολύ απαιτητικό. Απλά αν σου πούνε παραλαβή σε λιγότερο από 2 ώρες να αγχωθείς! :-)

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 15:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Με κάρτα άμεσα πληρώνεις ?

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 17:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
johnis έγραψε:
Με κάρτα άμεσα πληρώνεις ?

Ναι, μέσω κάρτας.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε netblaster για την δημοσίευση του/της: johnis
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2015, 11:05
Δημοσιεύσεις: 101
netblaster πόσα χλμ. έχεις;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 20:59 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
netblaster έγραψε:
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω το θέμα, έφτασα σε αυτό το site public.servicebox-parts.com/pages/index.jsp
Κάνεις εγγραφή σαν υποτιθέμενος επαγγελματίας, σου στέλνουν κωδικούς και βάζοντας το VIN του αυτοκινήτου βλέπεις τα πάντα!! (Για να δεις τεχνικές οδηγίες και διαδικασίες επισκευών χρειάζεται να πληρωθεί ένα αντίτιμο, εγώ έδωσα 8,5€ για μια ώρα και είδα όλα τα TSB που αφορούν το όχημα μου, αλλά και πολλά άλλα πράγματα).
Για το συγκεκριμένο θέμα του πίσω άξονα, θα πρέπει λέει να μεγαλώσουν κάποιες οπές στην αντιστερπτικη δεξιά και αριστερά με... τρυπάνι (!!!), να χυθεί ο αφρός, να μπουν οι τάπες και μια ειδική επίστρωση για τα χαλίκια (έτσι το αναφέρει) και χρειάζεται 2 ώρες ακόμα για να σταθεροποιηθει το υλικό εντός του άξονα.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά κάπως με αγχώνει η όλη διαδικασία για το αν θα γίνει σωστά.


Aν κρίνω απο το αβαταρ, εχεις το νεο Picasso που παταει στην πλατφορμα EMP2, ιδια με του Peugeot 308, 3008 κλπ. Της Peugeot τα αντιστοιχα μοντελα δεν εχουν αραγε τα ιδια προβληματα? Φορανε ολα τον ιδιο ημικακαμπτο η μηπως στα Citroen βάζουν κατι πιο ακομα πιο φθηνο? Το ολο θεμα ειναι ανεπιτρεπτο για αυτη τη μοντερνα πλατφορμα που μας ζαλισαν αρχικα με το ποσο μελετημενη και βελτιωμενη ειναι. Μετα εγω ειμαι ο γραφικος που γκρινιάζω (αδικα αραγε)? Τελικα εχω πειστει πως τα ποιοτικα PSA θα ειναι τα πεζώ και τα σιτροεν τα εχουν για πολυ φθηνια....Την κατεστρεψαν τη φιρμα τελικα...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 21:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
εμένα πάντως δεν με ζάλισε κάνεις για την συγκεκριμένη πλατφόρμα!!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 21:58 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
vil έγραψε:
εμένα πάντως δεν με ζάλισε κάνεις για την συγκεκριμένη πλατφόρμα!!!!


Eννοώ vil, οτι την διαφημισανε αρκετα οταν πρωτοβγηκε κυριως για το modularity και την εξοικονομηση βάρους...

Aυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι με μια τοσο απλη και φθηνη αναρτηση οπως ειναι ο ημιάκαμπτος, εχουν συνεχεια προβληματα. Βγάζουν το C4 mk1 με τα μυρια προβληματα στην πισω αναρτηση. Χωρις να δωσουν καμμια εξηγηση και καμμια τεχνικη οδηγια στο f/l βελτιώνουν αρκετα τα θεματα του. Στο mk2 πλησιάζουν την τελειοτητα και στην επομενη πλατφορμα παρουζιαζονται πλαι γελοια προβληματα με τριγμους κλπ... :rop

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Απρ 2018, 22:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRAND C4 έγραψε:
netblaster πόσα χλμ. έχεις;

Το αυτοκίνητο έχει περίπου 37,000km και κλείνει 2 χρόνια τον Αύγουστο (ευτυχώς πρόλαβα τη δωρεάν 5ετή εγγύηση).

Όσο για την νέα πλατφόρμα, αν δεν κάνω λάθος, τοποθετήθηκε για πρώτη φορά στα Picasso, όπου και θα έβγαλε τα προβλήματά της. Tα μόνα Peugeot που έχουν την ίδια πλατφόρμα είναι τα 3008 και 5008, που πιθανολογώ ότι λόγω άλλης φιλοσοφίας θα έχουν και πιο ενισχυμένο πίσω άξονα (αυτό νομίζω ότι πετυχαίνει και αυτό το υλικό που ρίχνουν μέσα) και το 308 για το οποίο αν κάνετε μια αναζήτηση θα βρείτε αντίστοιχα προβλήματα με τον πίσω άξονα.

Πάντως, δεν έχει βγάλει κάτι άλλο, μόνο ένα τρίξιμο στο πεντάλ του συμπλέκτη όταν εξωτερικά είχε υψηλές θερμοκρασίες το οποίο και λύθηκε. (πρόβλημα για το οποίο υπάρχει επίσης τεχνική οδηγία, όπως διαπίστωσα)

Γενικά, όμως, είδα αρκετές τεχνικές οδηγίες που έχουν βγει για θέματα όπως τρίξιμο στην κολώνα τιμονιού, θόρυβο και κραδασμό στον συμπλέκτη, πρόβλημα με όσα αυτοκίνητα έχουν συμπλέκτη VALEO και ακούγεται σαν "πυράκια" στο πάτημα (εκεί η οδηγία λέει αλλαγή με LUK), πρόβλημα στο να "πετάει" την πρώτη ταχύτητα, κάποια θέματα με τριγμούς ή θορύβους εντός της καμπίνας, τα οποία όλα έχουν τη λύση τους βέβαια.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Απρ 2018, 07:18 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Νetblaster καλα τα λές και σε βρισκω πολυ ενδοτικο και επιεική με τα χαζα προβληματα των Γαλλων.
Εγω ομως μετα απο μια ζωη με Citroen, θεωρω απαραδεκτες προχειροτητες ολα αυτα απο εταιρείες κολλοσους με εμπειρια ενος αιωνα στην κατασκευη αυτοκινητων. Βεβαια με τα χρονια τους εχω απομυθοποιησει ολους (Γαλλους, Γερμανους, Ιταλους κλπ) και καταλαβαινω πως οι πιο πολυ πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες με μονο σκοπο το κερδος...
Απλα μου φαινεται πολυ γελοιο (το εχω ακουσει νε περναει διπλα μου) Picasso νεας γενιας και να κανει σαν σουμιες...
Θα ηταν ενδιαφερον να ψαξουμε και να δουμε αν υπαρχουν αντιστοιχα προβληματα σε ημιακαμπτους γερμανικων η γιαπωνεζικων μοντελων.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Απρ 2018, 08:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
Δε νομίζω ότι υπάρχει αυτοκίνητο που να μη βγάλει κατι και εκεί είναι που κάπως στρογγυλεύω τα πράγματα, ότι προτιμώ χαζά, μη επικίνδυνα και άμεσα επιλύσιμα προβλήματα, παρά τα σοβαρά που υπάρχουν σε άλλες γειτονιές.
Απο την άλλη βέβαια, είναι κρίμα που υπάρχουν αυτά τα θέματα...
Για να δούμε τώρα, άφησα τον ελέφαντα στα μαστόρια... Μου φάνηκε εξυπηρέτηση ρουτίνας, "Για το τρίξιμο πίσω ε? ΟΚ..."...

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρίξιμο πίσω άξονα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Απρ 2018, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
Παραλαβή χωρίς ουσιαστική βελτίωση με τη χρήση του αφρού.
Οπότε, περιμένουμε άξονα πίσω και αντικατάσταση.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 51 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

με το πατημα του συμπλεκτη ακουγεται ενα τριξιμο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: kostasc476
Απαντήσεις: 15
Διαρροή λαδιού στις πίσω μπουκάλες στα 37.000 χλμ? (THP 1.6)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: tasos66
Απαντήσεις: 54
Προταση αντικαταστασης πισω αμορτισερ C3 Mk2 HDI
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: vaggelis_3333
Απαντήσεις: 82
Kαι οι Ισπανοί δεν πάνε πίσω....
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 3
Πισω δισκοφρενα σε C3
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: kostas21pgr
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια