Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:35 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Φεβ 2019, 14:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
τι πιεση άραγε μπορει να ανεβάσει η ...εξάτμιση?
Γιατί από παροχή, δεν την πιανει κανένα κομπρεσεράκι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Φεβ 2019, 00:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
demkat1 έγραψε:
τι πιεση άραγε μπορει να ανεβάσει η ...εξάτμιση?
Γιατί από παροχή, δεν την πιανει κανένα κομπρεσεράκι.

Θα μας τρελάνεις εδώ ή θα μας τυλίξεις για αλλού demkat1;;;!!! :surprised :D
Όλος γενικά ο μηχανισμός, από τον κινητήρα συμπεριλαμβανομένου μέχρι την εξάτμιση με τα κουμπωμένα σ' αυτή υποσυστήματα και την έξοδό της, δεν είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να ταπώνεται η έξοδος της εξάτμισης και να ζορίζεται ανεβάζοντας πίεση με εγκλωβισμένα οπουδήποτε τα καυσαέρια, δουλεύοντας δηλαδή ως ...κομπρεσέρ!!! Την πίεση που λες δεν θα την ανεβάζει η εξάτμιση, ο κινητήρας θα την ανεβάζει εξάγοντας τα καυσαέρια. Γίνεται;!
Και αφήνοντας προς στιγμή στην άκρη τις παραμέτρους (τι πίεση, τι παροχή έχει η εξάτμιση και τι παροχή έχει το οποιοδήποτε κομπρεσεράκι) που λες, ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι γίνεται να φτιαχτεί ενδιάμεσος μηχανισμός (...) από την εξάτμιση έως το ελαστικό που να επιτρέψει τέτοια λειτουργία, κολλάμε στο ότι δεν επιτρέπεται το μικτό καυσαέριο με τη χημική σύσταση που έχει να έρχεται σε χρόνια επαφή με τα λάστιχα εντός τους ως αέριο πλήρωσης! Εδώ λέμε πως να πλένουμε τακτικά και σχολαστικά τα λάστιχα παντού (πέλμα και μέσα-έξω πλαϊνά) για να απομακρύνονται όλοι οι χημικοί ρύποι που τα φθείρουν, εκ των οποίων κάποιοι είναι και τα καυσαέρια που μολύνουν ως αέρια πρόσθετα την ατμόσφαιρα και ως επικαθήσεις τα οδοστρώματα!

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Φεβ 2019, 13:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
jalbanis έγραψε:
Όλος γενικά ο μηχανισμός, από τον κινητήρα συμπεριλαμβανομένου μέχρι την εξάτμιση με τα κουμπωμένα σ' αυτή υποσυστήματα και την έξοδό της, δεν είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να ταπώνεται η έξοδος της εξάτμισης και να ζορίζεται ανεβάζοντας πίεση με εγκλωβισμένα οπουδήποτε τα καυσαέρια,


Ω ρε φίλε τι μου θύμισες ....





:D :D :D

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Φεβ 2019, 14:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Απολαυστική συμβολή στην κουβέντα!
Άμα είναι καλός ο σαμποτέρ και πολτοποιηθούν σφηνώνοντας καλά-καλά και οι μπανάνες, τύφλα να 'χουν οι πατάτες... ... :laugh

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Φεβ 2019, 22:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Ελπίζω να μην πιαστεί σαν διαφήμιση..
Είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο κομπρεσορες

1. € 18,97 21%OFF | Digital Display Car Bicycle Inflatable Pump Air Compressor Portable 12V/220V Automobile Bike Tire Inflator Mini Electric Pump
https://s.click.aliexpress.com/e/KGs2iWc

2. € 8,84 10%OFF | Air Compressor Pump, Digital Tire Inflator DC 12V 120W 150 PSI Car Air Pump with Auto Shut Off Gauge and Powerful Emergency
https://s.click.aliexpress.com/e/T7imDyG

4,9 βαθμολογία από τους αγοραστές και οι δύο
Ο ένας έχει και λοχιοσημο..σχεδόν δηλαδή.. :salute

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Φεβ 2019, 23:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Κατα καιρούς Επειςης στa. Lidl βγάζουν ροπο-κλείδα και μαλιστα με δυνατότητα προέκτασης του βραχίονα ,που το διπλασιάζει σε πολυ καλή τιμη .Εγω το ειχα χρησιμοποιήσει σε πολυ μεγαλύτερη ρόδα απο τις δικές μας 16 άρες σε τσιπ και ειχε δούλεψει χωρις να με ζορίσει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μαρ 2019, 02:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Κι εγώ έψαξα πρόσφατα για κομπρεσεράκι 12V από Ελλάδα και είχα βρει πιο ενδιαφέροντα αυτά τα δυο:

Michelin 12V Air Compressor (009518) >>> https://www.skroutz.gr/s/6566392/Michel ... 09518.html
Michelin 12V Air Compressor (009519) >>> https://www.skroutz.gr/s/6566457/Michel ... 09519.html

Προτιμότερο για μένα βάσει χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων είναι το δεύτερο. Ακριβά είναι, σε σχέση με τα κινέζικα που μπορεί να βρεθούν σε eshops του εξωτερικού, αλλά βλέπω πολύ καλές κριτικές στο Skroutz και σαφώς παίζει ρόλο και το επώνυμό τους.
Τα βρήκα και σε ebay και amazon, με πολύ καλές κριτικές και εκεί, σε τιμές για καινούργια που με τα μεταφορικά έρχονται στις ίδιες ή και ακριβότερες από τις τιμές που τα βρίσκουμε εδώ. Επίσης, είδα από κάποιους παράπονα στα ιντερνρτομάγαζα του εξωτερικού ότι παρέλαβαν μεταχειρισμένα ενώ είχαν παραγγείλει καινούργια κι από κάποιους άλλους ότι τους χάλασαν σύντομα αφήνοντάς μου έτσι αμφιβολίες για το τι μπορεί να στείλουν τελικά.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μαρ 2019, 07:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Ρίσκο ιντερνετικο πάντα υπάρχει, ειδικά από άλλη χώρα. Δύο φορές μου έστειλαν ελαττωματικό προϊόν, έναν αορτηρα και μια ειδική μπαταρία. Και τις δύο φορές πήρα τα χρήματα μου πίσω, οπότε νοιώθω αρκετά ασφαλής. Από την άλλη το δελεαρ της χαμηλής τιμής, σε τραβάει πάντα.
Σόρρυ για το off topic.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μαρ 2019, 14:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
Σχετικά με τη χρήση της εξάτμισης θα έλεγα ότι κάποιοι το φοβούνται μόνο και μόνο επειδή έχουν εξατμίσεις γεμάτες τρύπες.
Από την άλλη, η διοχέτευση των καυσαερίων στο ελαστικό σαφέστατα δεν ειναι τάπωμα (μέχρι την πίεση που ρώτησα, αλλά δεν πήρα απάντηση).

Από μηχανολογικής πλευράς ο κινητήρας μπορεί να ανεβάσει πολύ πάνω από 2 bar. Οι σωλήνες της εξάτμισης κλπ, δεν ξέρω (γι αυτό και ρώτησα, αλλά μάλλον κανείς δεν ξέρει)

Τώρα,
το πόση χημική αντίδραση θα κάνουν τα 40 λιτρα καυσαέριο για 10-20-30χλμ (μέχρι το επόμενο βενζινάδικο) ας το αφήσουμε για κανένα χημικό.
το πόση ζημιά στο περιβάλλον γίνεται από το πλύσιμο ή όχι πλύσιμο των ελαστικών, ας το αφήσουμε για κανένα περιβαλλοντολόγο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Μαρ 2019, 15:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Θάνος έγραψε:
Μια που συζητάμε για ρεζέρβες , τρόμπες κλπ..καμμία πρόταση για καλό 12βολτο κομπρεσερακι εχουμε;


Παλιά είχα πάρει αυτό
https://www.praktiker.gr/p/kompreser-ae ... etro-21403
Φτηνό αλλά δεν κράτησε. Άσε που όταν ζεσταινόταν είχε πρόβλημα και δεν έβγαζε τίποτα.

Μετά πήρα αυτό
https://www.praktiker.gr/p/kompreser-ae ... -psi-58321
Καλή κατασκευή, μεταλλικό, ψύχεται καλά και δεν έχει πρόβλημα με παρατεταμένη χρήση. Το έχω απο τότε που είχα το alfa romeo (δηλαδή πρέπει να είναι γύρω στα 15 χρόνια). Το χρησιμοποιώ κάθε 1-2 μήνες για να συμπληρώνω όταν χρειάζεται στα λάστιχα. Προς το παρόν το μόνο που χρειάστηκε είναι το πλαστικό σωληνάκι που είχε ξεραθεί απο τον καιρό και έσπαγε. 1Ε απο ebay.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2019, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Και άλλοι που ταλαιπωρούνται...psa tragic story... Εικόνα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Οκτ 2019, 14:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ούτε καν το έχω δοκιμάσει αυτό. Πρόσφατα που χρειάστηκε να αλλάξω λάστιχο χρησιμοποίησα ενα δικό μου με προέκταση για περισσότερη ροπή. Με αυτό το πραγματάκι δεν υπάρχει περίπτωση να ξεβιδώσεις μπουλόνια που είναι βιδωμένα με αερόκλειδο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Οκτ 2019, 16:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Επειδή είχα ανεβάσει τις προάλλες μια ερώτηση, τελικά την σκέψη μου την έκανα πράξη. Δηλαδή να αγοράσω ένα εργαλείο ακριβώς για αυτή την περίσταση.
Όταν έβγαλε προσφορά το Lidl ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο στα 50 ευρώ, το τσίμπησα. Επίσης πήρα και ένα 17άρι μπουλώνι με υποδοχή 1/4", και κούμπωσε μια χαρά.
Το ευχάριστο είναι ότι όχι μόνο ξεβίδωσα τους τροχούς, αλλά το ίδιο εργαλείο μπορώ να το χρησιμοποιήσω και στο γρίλλο και να σηκώσω το αυτοκίνητο. Οπότε μηδέν κόπος και κούραση.Εικόνα

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Οκτ 2019, 16:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
MeddlingMageGR έγραψε:
Επειδή είχα ανεβάσει τις προάλλες μια ερώτηση, τελικά την σκέψη μου την έκανα πράξη. Δηλαδή να αγοράσω ένα εργαλείο ακριβώς για αυτή την περίσταση.
Όταν έβγαλε προσφορά το Lidl ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο στα 50 ευρώ, το τσίμπησα. Επίσης πήρα και ένα 17άρι μπουλώνι με υποδοχή 1/4", και κούμπωσε μια χαρά.
Το ευχάριστο είναι ότι όχι μόνο ξεβίδωσα τους τροχούς, αλλά το ίδιο εργαλείο μπορώ να το χρησιμοποιήσω και στο γρίλλο και να σηκώσω το αυτοκίνητο. Οπότε μηδέν κόπος και κούραση.Εικόνα

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλή σαν σκέψη απλά πρέπει να έχεις και το νου σου για την μπαταρία. Αντέχει χωρίς χρήση 6μηνο;

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σαπιο μπουλονοκλειδο c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Οκτ 2019, 17:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Αυτά τα Parkside, διάφορα όλων των ειδών εργαλεία της γκάμας της, έχω δει να τα έχουν κάμποσοι επαγγελματίες οικοδομικών εργασιών και παραξενεύτηκα, γιατί εντάξει τα ήξερα από τις τακτικές προσφορές του Lidl αλλά έλεγα ότι είναι και της γνωστής παροιμίας των καιρών μας "τάδε πράγμα από το Lidl". Τους ρώτησα όλους όσους είδα να τα έχουν, πως και εργαλείο από προσφορά του Lidl, και μου είπαν όλοι ότι τα έχουν χρόνια σε επαγγελματική σκληρή χρήση και είναι εξαιρετικά και στη λειτουργία και στην αντοχή, και αν πάθουν και κάτι πέραν συμφέρουσας επισκευής (που κανενός απ' όσους συνάντησα δεν του είχε πάθει!) δεν το πολυσκέφτονται οικονομικά να τα αντικαταστήσουν με ίδια.
Έτσι πληροφοριακά, για το ότι για τέτοιες ερασιτεχνικές και αραιές χρήσεις δικές μας, αυτά τα Parkside (by ...Lidl) είναι μάλλον κελεπούρια.
Όσο για την μπαταρία, κανενός εργαλείου, ακόμη και της πιο κορυφαίας σειράς του πιο κορυφαίου κατασκευαστή, δεν αντέχει για τόσο μεγάλο διάστημα εκτός χρήσης χωρίς να φθαρεί. Όλοι οι κατασκευαστές εργαλείων δίνουν οδηγία ότι οι μπαταρίες χρειάζονται συντήρηση και το αργότερο κάθε δίμηνο-τρίμηνο να φορτίζονται. Αυτό είναι και το θέμα με τα επαναφορτιζόμενα που πρέπει να το προσέχουμε οι ερασιτέχνες, γιατί κοστίζει.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Τελευταία επεξεργασία από jalbanis και Τετ 16 Οκτ 2019, 17:39, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 6 [ 84 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο



Συναφή θέματα

Μπουλονόκλειδο Ασφαλείας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 28
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια