Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:17 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Ιαν 2015, 08:26 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Εδω και λίγο καιρό μου βγάζει αυτο το μήνυμα οταν ειναι παρκαρισμένο σε εντονη κλιση με τη μουρη προς τα κάτω. Οταν ξεκινήσω , παω σε ευθεία, σβήνω,ξαναβάζω εμπρός και ολα καλά. Χθες με τα χιονια και το κρυο φευγοντας απο τη δουλεια παρκαρισμένο σε επιπεδο εδαφος και με 1 βαθμο Κελσιου θερμοκρασια εξ.χωρου μου βγάζει το μηνυμα και δεν πηρε εμπρος με την πρώτη. Μετα πήρε και ολα καλά. Ελεγμένη στάθμη λαδιου απο τη βέργα Ο.Κ. Ανοιγω το καπακι του λαδιου και φαίνονται μεσα στο μπλοκ (οσο πιανει το ματι) λουσμενα ολα στο λαδι. Μηπως κατι συμβαίνει με την αντλια λαδιου? Καμμια ιδέα κανένας?

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Ιαν 2015, 08:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Μπααα....
Μάλλον ο αισθητήρας σταθμης λαδιού παθαίνει κοκομπλόκο και κάνει τα δικά του :)

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Ιαν 2015, 08:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Το πάθαινα και εγώ στο C4. Όταν ήταν σε κλίση το αμάξι είχα την ίδια ένδειξη.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Ιαν 2015, 10:32 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Και εγω ετσι νομιζω. Θέμα αισθητήρα είναι. Στο C4 ομως ποτέ δεν μου το εβγαλε... Θα το παρακολουθήσω. Ευχαριστώ για τα σχόλια!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιαν 2019, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Τώρα τελευταια επανηλθε το προβλημα με την ενδειξη του λαδιου. Σημερα 2 φορες, το πρωι σε επιπεδο χωρο και το βραδυ φευγοντας απο τη δουλεια επισης σε επιπεδο χωρο. Συμπλήρωσα και το πρωι και το βραδυ (το πρωι εβαλα λιγο...) και τωρα ολα ο.κ. Μου ειπαν πριν λιγο καιρο στη Μενεξεδων οτι καi αυτος ο κινητηρας (1.6 vti) , οσο περνουν τα χιλιομετρα το καιει το λαδακι του... Επισης εχω παρατηρησει ξεραμενα λαδια στην τσιμουχα μεταξυ μπλοκ και κεφαλης. Θα το παω περιπου σε 10ημερες στην Ωμεγα για το service των 70000km και θα το αναφερω...
Eτσι για την ιστορια να αναφερω οτι ειχα ενα μπουκαλι λαδι απο το προηγουμενο service μεσα στο πορτ-μπαγκαζ και συμπληρωνα οποτε μου ζηταγε. Ειχα ενα μπουκαλι Total 5w-30. Aυτο ηταν παχυρευστο. Σημερα πηρα απο το βενζιναδικο ενα Castrol 5w-30 (δεν ειχε total..και μου εδωσε το castrol), το οποιο παρατηρησα οτι ειναι λεπτορευστο...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιαν 2019, 22:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Το castrol είναι C?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιαν 2019, 23:19 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Tzakos έγραψε:
Το castrol είναι C?


Tι εννοείς Μανθο? Το total γράφει ACEA C2 και το castrol ACEA C3

Το πλήρες ονομα στην ετικέττα ειναι : Castrol EDGE - Titanium FST - 5W-30 LL και δεν ειναι πιστοποιημενο απο την PSA.
Εχει πιστοποιηση απο VW-SEAT-SKODA-AUDI-PORSCHE-MERCEDES-MITSUBISHI-HONDA-NISSAN.

Τελος παντων- κανει-δεν κανει, μονο για συμπληρωμα θα το εχω για 10 ημερες...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιαν 2019, 23:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Τα είπες όλα και πολύ σωστά. :clap

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Tzakos για την δημοσίευση του/της: ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Μάιος 2019, 07:04 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Τελευταια γινεται πιο εντονο το προβλημα της σταθμης του λαδιου. Φαινεται το καιει το λαδακι του πλεον...Χθες το απογευμα φευγοντας απο τη δουλεια μου εβγαλε το μυνημα σε σχεδον επιπεδο χωρο με ελαχιστη κλιση οπου ηταν παρκαρισμενο. Ανοιγω καπώ και παω να συμπληρωσω λιγο λαδι. Ανοιγω το καπακι του λαδιου και βαζω λίγο. Δεν ξερω αν κατα λάθος συμπληρωσα πολύ αλλα με εκπληξη ειδα οτι λιγη ποσοτητα διέρευσε απο το πλάι του καπακιου εμπρος...Αρχισαμε τα προβληματα...Θα παω στο συνεργειο να τους το πω και να το δουνε...Μεσα στο μηνα συμπληρώνω πλέον 2-3 φορες και εχω μονο 74000km...Kαλά να είμαστε να τα φτιάξουμε όλα...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Μάιος 2019, 00:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
η βεργα τι σταθμη εδειξε?

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Μάιος 2019, 03:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Τελευταια γινεται πιο εντονο το προβλημα της σταθμης του λαδιου. Φαινεται το καιει το λαδακι του πλεον...Χθες το απογευμα φευγοντας απο τη δουλεια μου εβγαλε το μυνημα σε σχεδον επιπεδο χωρο με ελαχιστη κλιση οπου ηταν παρκαρισμενο. Ανοιγω καπώ και παω να συμπληρωσω λιγο λαδι. Ανοιγω το καπακι του λαδιου και βαζω λίγο. Δεν ξερω αν κατα λάθος συμπληρωσα πολύ αλλα με εκπληξη ειδα οτι λιγη ποσοτητα διέρευσε απο το πλάι του καπακιου εμπρος...Αρχισαμε τα προβληματα...Θα παω στο συνεργειο να τους το πω και να το δουνε...Μεσα στο μηνα συμπληρώνω πλέον 2-3 φορες και εχω μονο 74000km...Kαλά να είμαστε να τα φτιάξουμε όλα...


Νικόλα καλά σε ρωτάει ο Μανώλης. Έτσι στην ψύχρα άνοιξες και έβαλες "λίγο" λάδι; Την βέργα έπρεπε να κοιτάξεις πρώτα, γιατί αν το πρόβλημα είναι πχ σε κάποιον αισθητήρα στάθμης, το "λίγο" λάδι θα γίνει ξαφνικά "πολύ" μεγάλο πρόβλημα....
Επίσης από το Minimum που χτυπάει η ένδειξη μέχρι το Max είναι 1 λίτρο λάδι. Μήπως πρέπει να το δεις πιο επισταμένα και να μετρήσεις τα χιλιόμετρα που γράφεις από το Max μέχρι το Min;


Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Μάιος 2019, 07:17 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Σωστές οι παρατηρήσεις σας. Η βεργα ειναι μονιμως ολη λαδωμενη, δεν μπορεις να καταλαβεις απο εκει...Το προβλημα μαλλον ξεκινησε απο τον αισθητηρα πριν περιπου ενα χρονο ο οποιος ειναι πολυ ευαισθητος στις εντονες κλισεις. Αλλα εχθες μου εβγαλε το προβλημα το πρωι σε επιπεδο χωρο πριν φυγω για τη δουλειά και το απογευμα παλι σε επιπεδο χωρο στη δουλεια...Συμπήρωσα παλι χθες λιγο λαδι. Παντως στην ενωση του πλαστικου καπακιου του κινητηρα με το μπλοκ φαινονται πλεον ιχνη ξεραμενου λαδιου...Στην πορεια δεν μου εχει βγαλει ποτε το μηνυμα. Πρεπει να βρω χρονο να παω στο συνεργειο να το δουνε...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Μάιος 2019, 07:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Εμμ..Νίκο, νομίζω ότι το γνωρίζεις, απλά θα το αναφέρω.
Για την μέτρηση της στάθμης του λαδιού με την βέργα, την τραβάμε έξω, την καθαρίζουμε με ένα πανί, μετά την ξαναβαζουμε στην θέση της μέχρι τέρμα, μετά την ξανατραβαμε έξω για να δούμε την ένδειξη της στάθμης λαδιού στο καρτερ.
Αυτό αφού έχει σβήσει ο κινητήρας τουλάχιστον για 10 λεπτά για να κατέβουν τα λάδια από το καπάκι της κεφαλής και να έχουμε σωστή ένδειξη.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Τελευταία επεξεργασία από Θάνος και Πέμ 30 Μάιος 2019, 07:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω Θάνος στις Πέμ 30 Μάιος 2019, 07:51.
Αιτία: Διπλο ποστ
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Check Engine Oil Level
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Μάιος 2019, 08:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Σωστές οι παρατηρήσεις σας. Η βεργα ειναι μονιμως ολη λαδωμενη, δεν μπορεις να καταλαβεις απο εκει...Το προβλημα μαλλον ξεκινησε απο τον αισθητηρα πριν περιπου ενα χρονο ο οποιος ειναι πολυ ευαισθητος στις εντονες κλισεις. Αλλα εχθες μου εβγαλε το προβλημα το πρωι σε επιπεδο χωρο πριν φυγω για τη δουλειά και το απογευμα παλι σε επιπεδο χωρο στη δουλεια...Συμπήρωσα παλι χθες λιγο λαδι. Παντως στην ενωση του πλαστικου καπακιου του κινητηρα με το μπλοκ φαινονται πλεον ιχνη ξεραμενου λαδιου...Στην πορεια δεν μου εχει βγαλει ποτε το μηνυμα. Πρεπει να βρω χρονο να παω στο συνεργειο να το δουνε...
Αν είναι μονίμως λαδομένη τότε δε σου λείπει λάδι. Βγάζεις, σκουπίζεις, βάζεις, ξαναβγάζεις και κοιτάς. Μετά από 10-15 λεπτά για να κάτσουν τα λάδια.

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε MeddlingMageGR για την δημοσίευση του/της: ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ένδειξη "check oil"
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 93
Check oil level ds3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: STAFO
Απαντήσεις: 5
Faulty engine management
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: sakattack
Απαντήσεις: 2
PRINCE Engine
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Απαντήσεις: 0
engine fault / p filter add low
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: gtsip
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron