Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 07:15 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κατάστημα ηχοσυστημάτων music power (Αθήνα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Σεπ 2019, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 04 Δεκ 2015, 16:53
Δημοσιεύσεις: 68
Τοποθεσία: Sicily
Γράφω εδώ το τοπικ να γράψω την εμπειρία μου με το κατάστημα music power (Λεωφ. Μεγ. Αλεξάνδρου 137, Αγ. Βαρβάρα) μπας και φανεί χρήσιμο σε κάποιον άλλο, συνηθίζω να γράφω για καταστήματα που κάνουν καλή δουλειά και δεν είναι "απατεώνες" γιατί έξω γεμίσαμε.

Είχα βάλει ένα ηχοσύστημα στο αυτοκίνητο σε έναν τύπο ο οποίος δούλευε "μαύρα" δηλαδή δεν είχε κατάστημα κλπ, τον είχα μάθει από κάποιους γνωστούς οι οποίοι λέγαν ότι και καλά είχε πάρει βραβεία σε διαγωνισμούς ήχου και κάτι τέτοια, πήγα χωρίς να ξέρω σχετικά με ηχοσυστήματα τίποτα καθώς λέω δεν μπορεί αφού έρχομαι από γνωστούς δεν θα κάνει μ******, μου έβαλε τέλος πάντων αυτά εδώ https://www.car.gr/parts/view/7390141/ , ενισχυτές ίδιας μάρκας και πηγή μιας καλής μάρκας, μετά από μήνες ο ήχος άρχισε να "χαλάει" καθώς και τα tweeter να καίγονται μονίμως, στην υψηλή ένταση αν άκουγες τα αυτιά σου μετά είχαν πρόβλημα λόγο του ότι ο ήχος δεν ήταν καθαρός! Όποτε τον έπαιρνα τηλ. για να φτιάξει το πρόβλημα είχε μονίμως δουλειά ή απέφευγε με αστείες δικαιολογίες, εν τέλη ξαναπήγα να τα φτιάξει και πάλι τα ίδια, κρίμα που δεν μπορώ να αφήσω αξιολόγηση για αυτόν τον μ****** γιατί ο τύπος είναι για τα μπάζα και τίποτα περισσότερο.

Έψαξα λοιπόν καινούριο εγκαταστάτη και αυτή την φορά ήμουν αρκετά προσεχτικός και εν τέλη επέλεξα το κατάστημα music power, η δουλειά που έγινε είναι πραγματικά εξαιρετική και χωρίς βιασύνες, με υπομονή και σωστά όλα τα καλώδια χωρίς να είναι εκτεθειμένα από τον προηγούμενο, στο μαγαζί μου απάντησαν ακριβώς ότι απορία έχω και δεν κοίταξε κανείς να εκμεταλλευτεί και να βγάλει κάτι έξτρα, βγάλαμε τα ηχεία και τους ενισχυτές και βάλαμε αρκετά καλής μάρκας, οι καλωδιώσεις που είχε κάνει ο προηγούμενος έπρεπε να αλλαχθούν γιατί τα είχε κάνει σαν τα μούτρα του όλα καθώς επίσης υπήρχε κίνδυνος βραχυκυκλώματος και η δουλειά που είχε κάνει ήταν αρκετά επικίνδυνη. Ο ήχος πλέον πεντακάθαρος και χωρίς ενοχλήσεις, οι τιμές αρκετά καλές και βγήκε φθηνότερα από τον προηγούμενο ο οποίος χρέωσε την εργασία που έκανε (και πως την έκανε) και κάποια άλλα πράγματα.

Επειδή πολλά άτομα βάζουν ηχοσυστήματα και το κάνουν για το χόμπι τους κυρίως και δουλεύουν "μαύρα" αν θέλετε κάτι αξιόπιστο να επιλέγετε μόνο σοβαρά καταστήματα γιατί μετά θα τρέχετε και μακριά από Κινεζικά καθώς χαλάνε πολύ εύκολα.

Στο συγκεκριμένο μαγαζί βάζουν και συναγερμούς, φώτα, καλωδιώσεις, parktronic και διάφορα άλλα τέτοια αν κάποιος ενδιαφέρετε αξίζει να ρίξει μια ματιά.

Αυτά από έμενα και ελπίζω να φανεί χρήσιμο το τοπικ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάστημα ηχοσυστημάτων music power (Αθήνα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Σεπ 2019, 17:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Καλησπέρα. Ποια ηχεία έβαλες; Ενισχυτή; Πόσο σου κόστισε η εγκατάσταση όλη;

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάστημα ηχοσυστημάτων music power (Αθήνα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Σεπ 2019, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
Για ένα καλό feedback, χρειάζεται και κάποιος χρόνος να περάσει. Γιατί και για τον προηγούμενο καλά ήταν στην αρχή και μετά που είχες πρόβλημα στραβωσε η δουλειά. Οπότε η μισή δουλειά έχει γίνει. Μένει να αποδείξει και το aftersales, αν προκύψει κάποιο θέμα αργότερα πόσο θα σε καλύψει. Όταν αγοράζεις όλοι άγιοι σου φαίνονται. Μετά είναι το ζόρι, και διαχωρίζονται οι επαγγελματίες από τους τσαρλατάνους.
Πάντως από τα λεγόμενά σου φαίνονται κύριοι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάστημα ηχοσυστημάτων music power (Αθήνα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Οκτ 2019, 01:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 04 Δεκ 2015, 16:53
Δημοσιεύσεις: 68
Τοποθεσία: Sicily
MeddlingMageGR έγραψε:
Καλησπέρα. Ποια ηχεία έβαλες; Ενισχυτή; Πόσο σου κόστισε η εγκατάσταση όλη;



Λοιπόν από ηχεία βάλαμε τα TRF 8MR400ND, τα tweeter ίδιας μάρκας και πίσω τα PRO, από ενισχυτές έβαλα Alpine MRD-M1005 και impact hc 250.2 , sub είχα από την προηγούμενη εγκατάσταση και πηγή που δεν χρειάζονταν, μην ξεχάσω ότι οι καλωδιώσεις άλλαξαν όπως έγραψα και παραπάνω. Ο ήχος πεντακάθαρος, χωρίς ενοχλήσεις και αρκετά δυνατός αν ακούσεις στην υψηλή ένταση, ακριβώς ότι ζήτησα το έκανε.

Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς το πόσο που κόστισε το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι έκοψε αρκετά.

barimagas έγραψε:
Για ένα καλό feedback, χρειάζεται και κάποιος χρόνος να περάσει. Γιατί και για τον προηγούμενο καλά ήταν στην αρχή και μετά που είχες πρόβλημα στραβωσε η δουλειά. Οπότε η μισή δουλειά έχει γίνει. Μένει να αποδείξει και το aftersales, αν προκύψει κάποιο θέμα αργότερα πόσο θα σε καλύψει. Όταν αγοράζεις όλοι άγιοι σου φαίνονται. Μετά είναι το ζόρι, και διαχωρίζονται οι επαγγελματίες από τους τσαρλατάνους.
Πάντως από τα λεγόμενά σου φαίνονται κύριοι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ήδη πέρασε αρκετός χρόνος και για αυτό αποφάσισα να το γράψω, ο άλλος ήταν ότι να ναι πραγματικά!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάστημα ηχοσυστημάτων music power (Αθήνα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Οκτ 2019, 19:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Να πω και εγώ την ιστορία μου....
Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου καλό πελάτη. Πληρώνω (και πολλές φορές προπληρώνω) χωρίς να κάνω παζάρια, δεν πιέζω τον επαγγελματία να κάνει πιο γρήγορα την δουλειά του ή δεν διαμαρτύρομαι για το αν το ραντεβού μου είναι την επόμενη εβδομάδα, και προσπαθώ πάντα να κρατάω φιλικές σχέσεις με τους τεχνικούς και τους μάστορες που με εξυπηρετούν.
Παρ'όλα αυτά μου έτυχε μια περίπτωση επαγγελματία τεχνικού ήχου που με εκνεύρισε. Μιλάω για ένα μαγαζί επί της Δουκίσης Πλακεντίας, λίγο πριν το μετρό, και τον Μανώλη που που είναι ο τεχνικός του καταστήματος.
Τί μου έκανε λοιπόν ο Μανώλης; Πολλά....
Πρώτον ποτέ δεν είχε προιόντα ετοιμοπαράδωτα (ηχεία, woofer, tweeter). Έπρεπε να πάει να τα πάρει από κάπου και ζητούσε μπροστά όλο το ποσό. Δεκτόν. Του τα έσκαγα εγώ. Έλα μου όμως που όταν δίναμε ραντεβού για να του αφήσω το αυτοκίνητο, εκείνος (που είχε πάρει τα χρήματα από την προηγούμενη εβδομάδα) δεν είχε πάει καν να πάρει τα προιόντα; Μεγάλη ταλαιπωρία... και με χαζές δικαιολογίες. Έλεγε να του το πάω το πρωί στις 9, και το έπιανε το αμάξι το μεσημέρι στις 2. Και πολλές φορές έμενε και μέσα για κάτι πολύ απλό..
Δεύτερον έλεγε ψέματα χωρίς λόγο. Του στυλ "Μανώλη τί ηχεία λες να βάλω μπροστά;" "Θα βάλεις Mac Audio γιατί η εταιρεία έχει βγάλει σετ ηχείων αποκλειστικά για το αυτοκίνητο σου και ταιριάζουν γάντι... " Προφανώς καμία εταιρεία δε βγάζει ηχεία αποκλειστικά για συγκεκριμένα αυτοκίνητα, αλλά δεν του είπα κάτι.
Τρίτον ούτε ασχολήθηκε να βρει διαγράμματα για τις καλωδιώσεις του αυτοκινήτου, με αποτέλεσμα να προτείνει κάποιους τελείως άσχετους ενισχυτές (πχ 4κάναλο ενώ εγώ έπαιρνα 8κάναλο) και άσχετα ηχεία (με λίγο πιο μεγάλο βάθος) που ακουμπούσαν την πόρτα και έκαναν συντονισμό. Με αυτόν τον τρόπο το ένα κάηκε και ευτυχώς μου το άλλαξε εντός εγγύησης. Πάλι καλά.

Αλλά το αποκορύφωμα ήταν όταν πήγα και του παραπονέθηκα ότι τα μπροστινά ηχεία παίζουν σαν sub. Δηλαδή μόνο χαμηλές συχνότητες και καθόλου μεσαίες και υψηλές. Δηλαδή τον τραγουδιστή δεν τον άκουγες καθόλου. Μόνο τα όργανα. "Σκύψε ρε Μανώλη να ακούσεις, δεν ακούγονται καλά τα ηχεία.." - "Αφού είναι mid-bass, έτσι πρέπει να ακούς", χωρίς να σκύψει να ακούσει ο Μανώλης.... "Τί midbass ρε Μανώλη, mid-hi είναι, το γράφει και το κουτί". Χαμπάρι ο Μανώλης..

Τελικά είδα και απόειδα και πήγα στην Hertz Hellas (όλο το σύστημα μου είναι Hertz-Audison) και οι άνθρωποι μου έλεγαν ότι τέτοια εγκατάσταση δεν έχουν ξαναδεί. Λάθη στα ηχεία, λάθη στα Tweeter, ανάποδες πολικότητες, πυκνωτές επάνω στα crossover που μόνο κακό έκαναν, λάθος γειώσεις και άλλα πολλά. Ξήλωμα τα πάντα και αφού διόρθωσαν τα λάθη του Μανώλη, μου έκαναν και εγκατάσταση έναν 8κάναλο ενισχυτή (σε αντικατάσταση του JBL που ήταν και αυτός 8κάναλος), ρύθμιση με λάπτοπ στις καμπύλες, και με ένα active subwoofer ήρθε και έδεσε το γλυκό.
Όταν τους ρώτησα αν τον ξέρουν τον Μανώλη, μου είπαν ναι. Ένας μυρωδιάς είναι.... Καμία σχέση με επαγγελματία. Καθαρά εμπειρικός.
Τώρα ξέρω.

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε MeddlingMageGR για την δημοσίευση του/της: Salvatore_
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάστημα ηχοσυστημάτων music power (Αθήνα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Οκτ 2019, 04:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 04 Δεκ 2015, 16:53
Δημοσιεύσεις: 68
Τοποθεσία: Sicily
Γράψε διεύθυνση της Herz Hellas που λες


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάστημα ηχοσυστημάτων music power (Αθήνα)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Οκτ 2019, 08:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Salvatore_ έγραψε:
Γράψε διεύθυνση της Herz Hellas που λες
ΟρίστεΕικόνα

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Power Steering Fault
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: pikos2000gr
Απαντήσεις: 2
Καταστημα με χημικά στην Θεσσαλονίκη
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: azzazel
Απαντήσεις: 7
Cesaria Evora με Citroen C6 στην Αθήνα
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: souledge
Απαντήσεις: 0
c3 picasso hdi 2011: Power Steering Faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: mpapagian
Απαντήσεις: 17
Music game
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: aiolos
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια