Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 04:07 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ήχος στις λακούβες - Ζώνες ασφαλείας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Οκτ 2007, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Στο coupe μου, σε κάθε μέτρια ανωμαλία του δρόμου, χτυπάνε τα μαύρα γλωσσάκια που υπάρχουν στις σχισμές απ' όπου βγαίνουν οι εμπρός ζώνες ασφαλείας από τις κολώνες. Ιδιαίτερα του συνοδηγού.

Το έχει κανένας άλλος; Κρίμα που το λέω (δυστυχώς όμως είναι αλήθεια), αλλά δεν εμπιστεύομαι τέτοιες δουλειές σε αντιπροσωπείες. Είναι βάρβαροι οι άτιμοι, και φοβάμαι στο βγάλε-βάλε τα καπάκια μην σπάσουν τίποτα (clips κλπ), ή μήπως κάνουν καμμιά !φοβερή! πατέντα και απλώς τα σφίξουν 100%, και μετά επειδή δεν θα κουνιούνται δεν θα κάνουν τη δουλειά τους (να προστατεύουν τις ζώνες από φθορά στο σημείο εξόδου)....

Εκείνα τα καπάκια τα έχει βγάλει κανένας, να μου πει πως το έκανε; Μάλλον κουμπωτά είναι, αλλά τα τράβηξα και δεν έβγαιναν, και δεν επέμεινα. Φοβήθηκα μην σπάσω κάτι που δεν φαίνεται...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Οκτ 2007, 11:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Κι εγώ ακούω έναν τέτοιο θόρυβο αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να εντοπίσω από πούπροερχόταν (από τη μεριά του συνοδηγού είναι και αυτό) Θα το κοιτάξω ξανά σήμερα (αν θύμηθώ) και θα δω αν είναι κι εμένα από τα γλωσσάκια ή από κάπου αλλου... hmmm

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Οκτ 2007, 11:53 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μπορώ να το αναπαράγω βάζοντας την ζώνη στο άγκιστρο του καθίσματος, και χτυπώντας την πλάτη του καθίσματος.

Στο coupe, υπάρχει και η περίπτωση, να χτυπούν οι αγκράφες των πίσω ακραίων ζωνών στα πλαϊνά πλαστικά, αλλά σε εμένα δεν είναι αυτό, τις είχα κουμπωμένες για 1-2 μέρες μέχρι να το εντοπίσω... Επίσης ίσως να χτυπούν οι αγκράφες των μπροστά ζωνών στο πλαστικό της κολώνας, αν δεν είναι πιασμένες στα άγκιστρα των καθισμάτων.

Δεσ' τα αυτά, γιατί παντού οι αγκράφες είναι κοντά σε πλαστικά, και αν δεν τις φοράει επιβάτης ίσως χτυπάνε... Κι εγώ έτσι το βρήκα, μπήκε επιβάτης μπροστά και σταμάτησε ο ήχος (ευτυχώς! δεν γινόμαστε και ρεζίλι, καινούριο αυτοκίνητο...).

Έριξα άλλη μια ματιά, και από μια σχισμή στο πλάι που ανοίγει όταν τραβάς το πλαστικό καπάκι που προανέφερα, νομίζω ότι το καπάκι έχει άγκιστρα πάνω και κάτω που πιάνουν πίσω από το headliner, και πίσω από το μονοκόμματο πλευρικό πλαστικό της πίσω θέσης (αχ αυτά τα coupe τι μας κάνουν!). Οπότε μάλλον για να βγει πρέπει να λυθεί όλο το πίσω πλαστικό, και μετά το καπάκι να κατέβει προς τα κάτω. :rant :rant :rant


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Οκτ 2007, 19:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 23:29
Δημοσιεύσεις: 79
Τοποθεσία: Aθήνα
Δυστυχώς και σε μένα κοπανάνε συνέχεια και οι μπροστά και οι πίσω ζώνες στα πλαγια και μου σπάνε τα νεύρα... Άμα προσέξεις λίγο πως τις βάζεις να ακουμπάνε όμως σταματάνε... Την πρώτη φορα είχα τρελαθεί!!!! :bambam :bambam :bambam Δεν μπορούσα με τίποτα να καταλάβω τι κάνει έτσι... Με τα πολλά το βρήκα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Οκτ 2007, 19:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αντωνόπουλος Παναγιώτης έγραψε:
Δυστυχώς και σε μένα κοπανάνε συνέχεια και οι μπροστά και οι πίσω ζώνες στα πλαγια και μου σπάνε τα νεύρα... Άμα προσέξεις λίγο πως τις βάζεις να ακουμπάνε όμως σταματάνε... Την πρώτη φορα είχα τρελαθεί!!!! :bambam :bambam :bambam Δεν μπορούσα με τίποτα να καταλάβω τι κάνει έτσι... Με τα πολλά το βρήκα...


Με τις πίσω μπορώ να καταλάβω ότι αν κάπως τις "τακτοποιήσεις" δεν θα χτυπάνε στο πλάι (εγώ τις είχα δεμένες για λίγο καιρό). Τις μπροστά όμως, τι τις έκανες; Εμένα είτε πάνω στα άγκιστρα, είτε ελεύθερες το ίδιο κάνουν :rant

Και να πάρει ευχή, η πιο ενοχλητική απ' τις δύο είναι του συνοδηγού και όχι η δικιά μου, που έτσι κι αλλιώς την φοράω συνέχεια και δεν ακούγεται...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Οκτ 2007, 20:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 23:29
Δημοσιεύσεις: 79
Τοποθεσία: Aθήνα
Εμένα όταν δεν είναι στα άγκιστρα δεν κοπανάει σχεδόν καθόλου ευτυχώς... Έχω σκεφτεί μήπως βρώ κάτι αυτοκόλλητο σαν βελούδο ας πούμε ώστε να μην κοπανάνε στα πλαστικά αλλα ακόμα δεν έχω κανει τίποτα γιατί δεν μου αρέσει να κάνω δικιές μου πατέντες σε καινούργιο αμάξι...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Οκτ 2007, 20:38 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Κατάλαβα... Είσαι τυχερός, εσένα χτυπάνε οι αγκράφες. Εμένα χτυπάνε τα μαύρα προστατευτικά στο σημείο εξόδου της ζώνης από την κολώνα, τα οποία πρέπει να είναι ελεύθερα για να περιστρέφονται ανάλογα με την γωνία της ζώνης... :mad


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Νοέμ 2007, 14:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Μάιος 2007, 15:57
Δημοσιεύσεις: 279
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Καλημερα παιδιακαι εγω το ιδιο προβλημα εχω με την ζωνη του συνοδηγου (του οδηγου την φοραω και ετσι δεν ακουγετε κατι) . Με τις πισω ζωνες (τις αγκραφες) τις εχω βαλει πανω στις πλατες των καθισματων για να μην χτυπανε με τα πλαστικα στο πλαι. Τωρα για του συνοδηγου σκεφτομε να ξεκουμποσω το πλαστικο στις κολωνες μηπως βρω λυση αλλα δεν ξερω πως ξεκουμπονει

_________________
COUPE 1.6 VTR PACK

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Νοέμ 2007, 16:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Ξεκουμπώνεις τους πλαστικούς μαρσιπιέδες οδηγού και πίσω επιβάτη, ξεκουμπώνεις την κολώνα στην κάτω μεριά (πιάνει με πιαστράκια αριστερά διξιά), και μετά το τραβάς κατά κάτω

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Νοέμ 2007, 17:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Άραγε στο Coupe τι πρέπει να κάνεις; Το πίσω τμήμα είναι μονοκόμματο μέχρι την εταζιέρα... Πρέπει να ξηλώσεις το μισο αυτοκίνητο :mad


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Νοέμ 2007, 17:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Μάιος 2007, 15:57
Δημοσιεύσεις: 279
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
agiorgitis έγραψε:
Ξεκουμπώνεις τους πλαστικούς μαρσιπιέδες οδηγού και πίσω επιβάτη, ξεκουμπώνεις την κολώνα στην κάτω μεριά (πιάνει με πιαστράκια αριστερά διξιά), και μετά το τραβάς κατά κάτω


Ευχαριστω agiorgitis θα το προσπαθησω :thumbup

_________________
COUPE 1.6 VTR PACK

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Νοέμ 2007, 19:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Μάιος 2007, 15:57
Δημοσιεύσεις: 279
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
gr_diver έγραψε:
Άραγε στο Coupe τι πρέπει να κάνεις; Το πίσω τμήμα είναι μονοκόμματο μέχρι την εταζιέρα... Πρέπει να ξηλώσεις το μισο αυτοκίνητο :mad


Καλη η απορία σου γιατι και εγω το κουπε εχω. Και απο οτι ειδα συμφωνα με αυτα που λεει ο agiorgitis (μαλλον ειναι για το 4πορτο) δενκαταλαβα πως θα το κανω.

_________________
COUPE 1.6 VTR PACK

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Δεκ 2007, 15:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Παιδιά βρήκα λύση σε αυτό το πρόβλημα. Έκανα θέμα στα How-to με φωτογραφίες κλπ...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Μπουλόνι ασφαλείας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Νίκος Νικολ
Απαντήσεις: 12
Μεταλλικός ηχος
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: xaris6140
Απαντήσεις: 13
Ανακοίνωση Περιορισμών στις Αγγελίες
Δ. Συζήτηση: Μικρές Αγγελίες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΖΧ91
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: spyros
Απαντήσεις: 11
προβλημα με σβησιμο στις στροφες
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: simos
Απαντήσεις: 21
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron