Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:30 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Σεπ 2007, 17:51 
Άβαταρ μέλους
Γειά σας αγαπητοί μου φίλοι και καλώς σας βρίσκω καθότι κάτοχος C4 εδώ και 3 ημέρες.
Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Με το που πήρα το αυτοκίνητο η ένδειξη antipollution faulty ήταν αναμένη. Ο πωλητής μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και μετά απο μερικά γεμίσματα θα σβήσει. Το απόγευμα έβαλα 100αρα (2/3 το ντεπόζιτο) αλλά παρέμεινε αναμένο. Την Κυριακή το πρωί το γέμισα παλι με 100αρα και μόλις ξεκίνησα η ένδειξη είχε σβήσει. Στην επόμενη όμως εκίνηση ξαναάναψε και έκτοτε είναι αναμένο. Την Τρίτη το πρωί η γυναίκα μου το πήγε στον Ρουσάκη (δεν μπορούσα εγώ λόγω απουσίας μου εκτός Αθηνών όλη την εβδομάδα) και είπαν ότι πιθανόν να προέρχεται απο τη βενζίνη και από σφάλμα κάποιου αισθητήρα αλλά δεν είναι τίποτα και καλύτερα να το αφήσουμε έτσι. Το manual δεν γράφει τίποτα και η απαντηση σίγουρα δεν με ικανοποίησε διότι αφενός αν συμβεί κάτι και ο αισθητήρας είναι μονίμως αναμένος πως θα το καταλάβω και αφετέρου για ψυχολογικούς λόγους. Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς είναι αυτό και αν είναι κάτι σοβαρό? και αν επιδρά στην αποδοση και λειτουργία του αυτοκινήτου? Οι απαντήσεις σας πολύτιμες. Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 00:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 16:14
Δημοσιεύσεις: 306
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ηλίας Αυγερινός έγραψε:
Γειά σας αγαπητοί μου φίλοι και καλώς σας βρίσκω καθότι κάτοχος C4 εδώ και 3 ημέρες.
Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Με το που πήρα το αυτοκίνητο η ένδειξη antipollution faulty ήταν αναμένη. Ο πωλητής μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και μετά απο μερικά γεμίσματα θα σβήσει. Το απόγευμα έβαλα 100αρα (2/3 το ντεπόζιτο) αλλά παρέμεινε αναμένο. Την Κυριακή το πρωί το γέμισα παλι με 100αρα και μόλις ξεκίνησα η ένδειξη είχε σβήσει. Στην επόμενη όμως εκίνηση ξαναάναψε και έκτοτε είναι αναμένο. Την Τρίτη το πρωί η γυναίκα μου το πήγε στον Ρουσάκη (δεν μπορούσα εγώ λόγω απουσίας μου εκτός Αθηνών όλη την εβδομάδα) και είπαν ότι πιθανόν να προέρχεται απο τη βενζίνη και από σφάλμα κάποιου αισθητήρα αλλά δεν είναι τίποτα και καλύτερα να το αφήσουμε έτσι. Το manual δεν γράφει τίποτα και η απαντηση σίγουρα δεν με ικανοποίησε διότι αφενός αν συμβεί κάτι και ο αισθητήρας είναι μονίμως αναμένος πως θα το καταλάβω και αφετέρου για ψυχολογικούς λόγους. Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς είναι αυτό και αν είναι κάτι σοβαρό? και αν επιδρά στην αποδοση και λειτουργία του αυτοκινήτου? Οι απαντήσεις σας πολύτιμες. Ευχαριστώ




φιλε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ στην αρχή που το πήρα έτρεμε στο ρελαντί και άναβε το λαμπάκι που λες!!

το πήγα στον φεσά στην θες/νίκη , και μου έλεγε ότι παίζει να είναι τα μπουζί, ,αλλα λέει ότι μπορεί και κανενας αισθητήρας,
τα μπουζί φυσικά τα χρεωνόμουν, οποτε του ειπα ''άλλαξε αυτά που δεν χρεώνομαι και στο τέλος αλλαζεις και τα μπουζί''

πρώτα μου άλλαξε τον αισθητήρα θερμοκρασίας, ο οποιος δεν έκανε δουλειά και την άλλη φορα τον αισθητήρα λάμδα.

αυτό ήταν τελικά!! ... από τότε είμαι καλά!!

"ψαξτο" καλύτερα η σπάστο!!! :bambam :schraeg

_________________
C4 Vtrs coupe


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 12:13 
Άβαταρ μέλους
φιλε το προβλημα ειναι ο αισθητηρας λ ζητησε να σου τον αλλαξουν το ιδιο προβλημα ειχε παρουσιασει και σε μενα στα πρωτα 800κμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Οκτ 2007, 15:32 
Άβαταρ μέλους
Φίλοι μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ηδη πήγα στον Ρουσάκη οπου ανίχνευσε βλάβη του αισθητήρα λ και παρήγγηλε καινούργιο εντος φυσικά της εγγύησης. Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Οκτ 2007, 23:37 
Άβαταρ μέλους
Φίλοι, ήμουν Καλαμάτα και βάζοντας το μπροστά μου έκανε σαν τρακτέρ. Κατευθείαν μου ανάβει το depollution system και η ένδειξη (η λυχνία με την αντλία). Το πήγα στη citroen εκει αλλα δεν ήξεραν τίποτα. Τελικά το έφερα Αθήνα τρικυλινδρα. Σήμερα το βάζω μπρος... και τίποτα... μια χαρά! Το πάω Χανιαδάκη και μου είπαν οτι είναι μάλλον φλατζα πολλαπλής. Αυριο θα την αλλαξω. Μακάρι να είναι αυτο! Κατα τα άλλα το αμάξι είναι απιστευτα φοβερό!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Νοέμ 2007, 16:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
Μου εχει αναψει κι εμενα 3-4 φορες αυτη η ενδειξη. Μαλλον επειδη το μανουβραρω στο γκαραζ χωρις γκαζι, μονο με τη ροπη του και κανει κατι σαν υπερχειληση(αν τα λεω καλα ο ασχετος).Μετα απο κανα δυο μαρσαρισματα ή ανοιγματα στο δρομο, παντα μου εσβηνε.
Τωρα εχει 2-3 μερες κι εχει μουλαρωσει. Δε σβηνει με τιποτα. Το ρεζερβουαρ ειναι στη μεση. Εχω αρχισει και τα παιρνω. Λετε να ειμαι για συνεργειο ; Ποσο στοιχιζει αυτος ο λαμδα ; :mad


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Νοέμ 2007, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2007, 23:00
Δημοσιεύσεις: 798
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- Αλεξανδρούπολη
ειναι μεσα στην εγγυηση μην ανυηχεισ απλα πανε να στο ελενξουν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Νοέμ 2007, 18:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
Ατίθαση Ε. έγραψε:
ειναι μεσα στην εγγυηση μην ανυηχεισ απλα πανε να στο ελενξουν.

H εγγυηση μου εχει ληξει εδω και σχεδον ενα χρονο. Και για ελεγχο λαδια και τετοια πηγα πριν μερικες μερες... :mad
Ντάμετ !!! που λενε κι οι αμερικανοι ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Νοέμ 2007, 09:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Το να ρωτήσεις πόσο κάνει είναι τζάμπα πάντως! :tong: :tong:

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Ιουν 2009, 21:10 
Άβαταρ μέλους
και είναι ακριβώς αυτός ο αισθητήρας ρε παιδες?

-- Τρί 30 Ιουν 2009, 22:14 --

μονο για να τα χτυπαμε στο κεφαλι μας ειναι αυτα τα citroen τελικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Ιουν 2009, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 29 Ιουν 2009, 19:24
Δημοσιεύσεις: 213
Τοποθεσία: Patra
κυκλοφορω με το λαμπακι αναμενο 4 χρονια τωρα
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

και νομιζω οτι θελει μια 200αρα.. δεν ειναι στανταρ ομως


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιούλ 2009, 08:36 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
disme έγραψε:
και είναι ακριβώς αυτός ο αισθητήρας ρε παιδες?


Ειναι ο αισθητηρας των καυσαεριων που μετρα την ποσοτητα του οξυγονου στα καυσαερια.
Οσα αυτοκινητα κατασκευαστηκαν μετα το 2000-2001, λογω Ε.Ε. και νομων περι λιγοτερων ρυπων αυτα τα οχηματα απο τοτε και μετα εφοδιαζονται με 2 αισθητηρες "λ" εναν πριν και εναν μετα τον καταλυτη του οχηματος. Ο 1ος μετρα αρχικα για την ρυθμιση του μιγματος και ο 2ος αν υπαρχει σφαλμα το ξαναμετρα για να το ξαναρυθμισει.

Mitsos έγραψε:
κυκλοφορω με το λαμπακι αναμενο 4 χρονια τωρα
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

και νομιζω οτι θελει μια 200αρα.. δεν ειναι στανταρ ομως


Οχι και τοοοοοσα πολλα. Αν μιλας για αντιπροσωπεια ισως ναι. Οδικος μου στην αντιπροσωπεια για Xantia ΙΙ 1,8i 16ν εκανε 175+ΦΠΑ :eek :surprised :eek :surprised ενω στην Bosch τον βρηκα 100 :thumb :mrgreen :thumb :mrgreen

Παντως αν τον αλλαξεις και φταιει αυτος που αναβει το λαμπακι (οποιος απο τους 2 δλδ) θα δεις διαφορα και στην καταναλωση, στο τραβηγμα του μοτερ κτλ :thumb :mrgreen :thumb :mrgreen

Μπορει ομως να αναβει και απο καταλυτη ή κακη βενζινη. Γιατι δεν πας για ενα τσεκ :? :? :? :? Λαθος μεγιστο..... :scratch :scratch ........

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιούλ 2009, 08:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 29 Ιουν 2009, 19:24
Δημοσιεύσεις: 213
Τοποθεσία: Patra
ναι οντως εχει διαφορα,οσες φορες το εχω βαλει στο μηχανημα στο συνεργειο και τα σβηνω ολα τα fault και παει καλυτερα και εχω καλυτερη καταναλωση,αλλα τα ατιμα τα fault ξανααναβουν μετα απο 3 μερες..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιούλ 2009, 08:47 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ε...........τι να πω........ατιμη Ελλαδα με τις ποιοτικες βενζινες σου :gflag :gflag :gflag :gflag :eek :surprised :angry :guns :sad :eek :surprised :angry :guns :sad

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιούλ 2009, 15:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 29 Ιουν 2009, 19:24
Δημοσιεύσεις: 213
Τοποθεσία: Patra
εμενα δεν ειναι θεμα βενζινης,ή μου εχει καει ο Λ που αυτο ειναι το πιθανοτερο ή ειναι απο κατι αλλο το οποιο θα το διορθωσω αμεσα :P

οσο για την βενζινη,εδω στην Πατρα παααααρα πολυ καλη και φθηνη ειναι στο AEGEAN οπως πας για το ΤΕΙ,πριν απ το κολυμβητηριο δεξια (για τους πατρινους :P )


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 10 [ 138 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ένδειξη μπαταρίας και διακοπές ρεύματος
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: partalious
Απαντήσεις: 4
αντι για ενδειξη χειροφρενου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: john4925
Απαντήσεις: 10
Λάθος ένδειξη στάθμης βενζίνης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
ενδειξη ανοιγμενης πορτας συνοδηγου!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: px2
Απαντήσεις: 23
depollution system faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: dpierr
Απαντήσεις: 28
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron