Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:49 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προβλήματα - Ασθένειες (παιδικές και μη...)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 09 Σεπ 2006, 11:07 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Οσο κι αν δεν μας αρέσει , το C4 είναι καινούριο μοντέλο στην αγορά και εμείς είμαστε αυτοί που το πρωτο δοκιμάζουμε. Ας βάλουμε σε μία σειρά τα προβληματάκια που μας έχει βγάλει έτσι ώστε να είμαστε υποψιασμένοι όταν συμβαίνει κάτι περίεργο.


Επειδη θα προσθετουμε ας αναφέρουμε τα προβλήματα ως εξής:
πρόβλημα / χλμ / συμπτωμα / λύση. (χρήστης)

1) Tρίξιμο στο ζουαν της εξάτμισης / από τα πρώτα χλμ / μεταλλικός ήχος όταν ήταν κρύο / διορθώθηκε με γρασσαρισμα με γράσσο γραφίτη στο επίμαχο σημείο από τον αρχιμηχανικό της αντιπροσωπείας. (antonisk7, Μa_D, tony78(διορθώθηκε μόνο του),sparu_C4)

2) Προβληματική πλακέτα ελέγχου λειτουργίας βεντιλατέρ / μετά τα 10.000 χλμ. / το βεντιλατέρ δούλευε αδιάκοπα ακόμα και όταν έσβηνε η μηχανή / επαναπρογραμματισμός και αλλαγή πλακέτας. (antonisk7)

3) Σκορτσάρισμα στο δίσκο όταν ζεστένεται / κοντά στα 15.000 χλμ / μετά από 2-3 ώρες οδήγησης και αφού ζεσταθεί κάνει ένα σκορτσάρισμα στις χαμηλές στροφές σαν να γλιστράει ο δίσκος / αλλαγή δίσκου και πλατώ στην εγγύηση. (antonisk7)

4) Αναρχοαυτόνομο άνοιγμα πορτ μπαγκαζ / 17.000χλμ / όταν ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο ανοιγει το πορτ μπαγκαζαν πάω πίσω και το κλείσω κλειδώνει μία και καλή , πρέπει μετα να ξανακλειδώσω και να ξαναξεκλειδωσω / αναμένεται αντικατάσταση της κλειδαριάς πορτ μπαγκαζ. (antonisk7)

5) Πρόβλημα με τον αισθητήρα της όπισθεν / στα 2000 χλμ. περίπου / ενώ προχωρούσες μπροστά αναβε το φωτάκι της όπισθεν, χτυπούσαν οι αισθητήρες παρκαρίσματος, δεν έστριβαν τα φώτα / νερά στον αισθητήρα - αντικατάστασή του μέσα στην εγγύηση δωρεάν. (agiorgitis)

6) Αντικατασταση ταπετσαριας εμπρος δεξιας πορτας επειδη ειχε ξεφλουδισει(εγγυηση). (panc4, Ma_D )

7) Αντικατασταση σετ συμπλεκτη λογω σκορτσαρισματος και οχι πατιναρισματος(αλλαγη με χρεωση δικη μου). (panc4)

8 ) Αντικατασταση διακοπτη ηλ/κου παραθυρου εμπρος δεξια πορτας λογω ξεφλουδισματος(εγγυηση). (panc4)

9) Αντικατασταση κολωνας τιμονιου λογω θορυβου στην πορεια(εγγυηση). (panc4)

10) Αντικατασταση μοναδας ESP λογω μονιμης ενδειξης σφαλματος στο ταμπλω(εγγυηση). (panc4)

11) Αντικατασταση 2 πισω αμορτισερ λογω 'γδουπου' στις λακουβες(εγγυηση). (panc4)

12) Αντικατασταση δισκων και τακακια λογω τρεμουλου κατα το φρεναρισμα(εγγυηση). (panc4 , ToucHDowN )

13) Επισκευή δεξιού πλυστικού συστήματος προβολέων Χenon (στην εγγύηση) / στα 2800 χλμ. / το νερό έπεφτε κάτω αντί να ψεκάζεται - είχε φύγει μια τάπα. (agiorgitis)

14) Διαροή βαλβολίνης από πλαϊνή τάπα σασμάν, κάτω απο 1000 χλμ. (στην εγγύηση). (kastle)

15) κενό στο πλαστικο κατω απο το παρμπριζ και πισω απο το καπο και δεν εφτανε η τσιμουχα να καλυψει το ενδιαμεσο κενο παρμπριζ-πλαστικου/ ανεξαρτήτως χιλιομέτρων/ αλλαγη στην εγγυση (enginekiller)

16) Απορύθμιση μεσαίου καθρέπτη από ήλιο/ από το 1ο χλμ / Ο μεσαίος καθρέπτης όταν τον χτυπάει ο ήλιος για ώρες και ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, χάνει τη θέση του και γέρνει προς τα κάτω, ζεστένεται το λιπαντικό στη σφαίρα που τον ρυθμίζει / δεν έχει δοθει λύση (antonisk7, tony78(διορθώθηκε στον Χανιαδάκη),sparu_C4)

17) Θόρυβος στα παράθυρα / ανεξαρτήτως χιλιομέτρων/ σε άλλους όταν ειναι τελείως κλειστά σε άλλους όταν είναι μισάνοικτα / κάποιοι άλλαξαν πλαστικούς γρύλους παραθύρων χωρίς να δωθεί μόνιμη λύση - σε μένα μου απάντησαν να βάζω ποιο δυνατα τη μουσική ! -(zmoustaki, antonisk7, tony78, panc4, ToucHDowN, elteo,sparu_C4)

18 )Πρόβλημα ευθυγράμισης κυριως σε οσους εχουν 17αρια / απο την αρχη / καμια λυση ακομα.(ToucHDowN,agiorgitis)

19)Μηνυμα:oil presure engine low / ανεξαρτήτως χιλιομέτρων/ ελλατωματικη παρτιδα φιλτρων λαδιων/ αλλαγη στην εγγυση.(sparu_C4)

20)ελαττωματικο μπλοκ χειριστηριων πισω απο το τιμονι(το δεξι μερος ειχε προβλημα στη μιζα...) / ανεξαρτητως / δυσκολια στην εκκινηση / ανακλησεις εγιναν και αλαχθηκε (agiorgitis)

21)εντονο τριξιμο στην δεξια πορτα. (tony78)

22) Αντικατασταση πισω δισκοπλακων απο Bosch σε TRW / ανεξαρτητως / λογο πολυ εντονου θορυβου σε φρεναρισμα προς τα πισω (εγγυηση)

***Το παρόν αρχικό ποστ θα ανανεώνεται διαρκώς με τα προβληματάκια που αναφέρονται στο thread

αρχικός δημιουργός του θεματος: antonisk7


Τελευταία επεξεργασία από enginekiller και Σάβ 20 Ιαν 2007, 18:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 16:58
Δημοσιεύσεις: 1146
Τοποθεσία: Αμφιάλη
Έχω την εντύπωση ότι τώρα τελευταία σαν κάτι να μη δουλεύει σωστά στο σύστημα δίσκος-πλατό-κιβώτιο-σασμαν...

Γρατζουνάει ώρες-ώρες τις ταχύτητες και μου φαίνεται ότι δεν αποσυμπλέκει σωστά... Και κάτι άλλο που με ανησύχησε, προχτές που χρειάστηκε να κάνω μια αναστροφή σε ανηφόρα (κλίση γύρω στο 50%) άναψε ο δίσκος και βρώμισε ο τόπος...

Επιστρέφοντας από διακοπές θα επισκεφτώ οπωσδήποτε τα κεντρικά για ένα multi-check... :wink:


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 09:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
Μέχρι τώρα (6000 χλμ) έχω παρατηρήσει τα παρακάτω ψιλοπροβλήματα τα οποία θα πάω κάποια στιγμή για έλεγχο (αφού δεν τα θεωρώ και τόσο σημαντικα):

με σειρά σημαντικότητας (κατ έμε πάντα ) τα αναφέρω:

1. Έχει ξεκολήσει το λάστιχο που περιβάλει το παρμπριζ στο κάτω μέρος και βρίσκεται πίσω από το καπώ. (Νομίζω πως θέλει προσοχή, δεν πιστεύω να μπάζει νερά;;;;;)

2. Τρίξιμο κάτα την αλλαγή ταχυτ'ητων όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο.

3. Παρατήρησα το σάβατο ένα τρίξιομ στα πίσω δισκόφρενα όταν έκανα όπισθεν...

4. Γδούπος από τα πίσω αμορτισέρ όταν το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο.

Ερώτηση: Θα επισκευασθούν όλα αυτά στην εγγύηση; Αν είναι να κλείσω ραντεβού να το πάω. Αμά δεν μου τα διορθώσει ο Χανιαδάκης θα τους κάνω ντα....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 09:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
α...

Ρε παιδιά αυτό το αρωματικό δεν έχει μυρίσει ποτέ..και από όσο ξέρω έχω καλή οσφρηση..λέτε να ήταν χαλασμένο;;;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 09:30 
Άβαταρ μέλους
Παράθεση:
1. Έχει ξεκολήσει το λάστιχο που περιβάλει το παρμπριζ στο κάτω μέρος και βρίσκεται πίσω από το καπώ. (Νομίζω πως θέλει προσοχή, δεν πιστεύω να μπάζει νερά;;;;;)


dont know

Παράθεση:
2. Τρίξιμο κάτα την αλλαγή ταχυτ'ητων όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο.


μάλλον ζουάν...κλασσικό στα Peugeot 307

Παράθεση:
3. Παρατήρησα το σάβατο ένα τρίξιομ στα πίσω δισκόφρενα όταν έκανα όπισθεν...


το έχουν πολλοί...δεν είναι κάτι σημαντικό

Παράθεση:
4. Γδούπος από τα πίσω αμορτισέρ όταν το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο.


ημιάκαμπτος άξονας (πίσω ανάρτηση) λέγεται και δεν έχει γιατρειά. Ετσι κάνουν όλα όσα τον έχουν και δεν είναι μόνο Citroen.

Παράθεση:
Ερώτηση: Θα επισκευασθούν όλα αυτά στην εγγύηση; Αν είναι να κλείσω ραντεβού να το πάω. Αμά δεν μου τα διορθώσει ο Χανιαδάκης θα τους κάνω ντα....


:lol:


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 09:33 
Άβαταρ μέλους
vasim έγραψε:
α...

Ρε παιδιά αυτό το αρωματικό δεν έχει μυρίσει ποτέ..και από όσο ξέρω έχω καλή οσφρηση..λέτε να ήταν χαλασμένο;;;


neither do i....για αυτό και δεν ξαναέβαλα και χρησιμοποιώ άλλο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 09:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
elteo έγραψε:
vasim έγραψε:
α...

Ρε παιδιά αυτό το αρωματικό δεν έχει μυρίσει ποτέ..και από όσο ξέρω έχω καλή οσφρηση..λέτε να ήταν χαλασμένο;;;


neither do i....για αυτό και δεν ξαναέβαλα και χρησιμοποιώ άλλο.


ναι αλλά θα ήθελα να μυρίσω ένα , έτσι του π@@η να δω τι μυρωδιά έχει..Α ρε πάλι glade θα βάλω..είπα και εγώ διαφοροποιούμε από τους σεατάκηδες...

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 09:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
Παράθεση:
2. Τρίξιμο κάτα την αλλαγή ταχυτ'ητων όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο.


μάλλον ζουάν...κλασσικό στα Peugeot 307

Ναι άκουσα προχθές ένα τέτοιο στο Μαρούσι..Και είπα για δές..τα αδερφάκια..μιλάνε την ίδια γλώσσα τα χρυσά μου... :D

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 19:24 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 16:58
Δημοσιεύσεις: 1146
Τοποθεσία: Αμφιάλη
Ζουαν...

Εμένα που σταμάτησε μόνο του; :shock: Τι να πει κανείς...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 20:08 
Άβαταρ μέλους
εγώ δεν το έχω ακούσει ποτέ... :o


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 21:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
εγω δεν ξερω τι ειναι το ζουαν! :o

_________________
Εικόνα
Δεν πατάω γκάζι,για να έχω φίλους :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Εγω το εχω ακουσει μερικες φορες αλλα ακουγεται κι εκεινο που κανει απο μπροστα δεξια οταν ειναι κρυο και δουλευει λες και ειναι diesel το αμαξι(θυμαστε που το εχουμε ξαναπει...) και αφου μετα απο λιγο δεν ακουγεται κανενα λεω ενταξει...

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 22:46 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:22
Δημοσιεύσεις: 801
Τοποθεσία: Αθήνα. Seat Leon 1.8 TSi
Αυτο που ακουγεται εμπρος δεξια ειναι η βαλβιδα του κανιστρου ενω ο θορυβος απο το ζουαν προερχεται απο την εξατμιση.Ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα.
Το μεν πρωτο λετουργει με υποπιεση για την ανακυκλωση των καυσαεριων για καθαροτερους ρυπους ενω το ζουαν ειναι απλα ενας συνδεσμος μεαξυ δυο καμματιων-σωληνων της εξατμισης.

_________________
http://www.dgp.gr
http://panc4.blogspot.com
http://i40.servimg.com/u/f40/11/60/90/66/ps110.jpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 23:07 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Μα και το ζουαν μετα την πολλαπλη εξαγωγης δεν ειναι μπροστα περιπου στη μεση; Η αλλιως σκεφτομαι αλλο πραγμα...

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Σεπ 2006, 23:26 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:22
Δημοσιεύσεις: 801
Τοποθεσία: Αθήνα. Seat Leon 1.8 TSi
Οχι , δεν λες αλλο πραγμα.
Ζουαν εχουν συνηθως ολες οι ενωσεις ,αλλα στο group PSA και τους κινητηρες του (βλεπε peugeot 307) αυτο που μερικες φορες ακουγεται ειναι το εμπρος ζουαν δηλαδη αυτο που ειναι μετα τον καταλυτη που συνεχιζει ο σωληνας για το μεσαιο καζανακι.

_________________
http://www.dgp.gr
http://panc4.blogspot.com
http://i40.servimg.com/u/f40/11/60/90/66/ps110.jpg


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 71 [ 1053 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 71  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προβλήματα με C4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
προβλήματα - προτάσεις SOS
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ C5
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 71
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΜΠΑΡΟΒΑΛΒΊΔΑ ΣΕ ΤΗΡ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 1922 s2(1922 v6)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Σερραίος
Απαντήσεις: 17
διαρροή λαδιου - προβλήματα εκκίνησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: sv8iik
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ